Ухвала
від 04.09.2022 по справі 922/1445/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"05" вересня 2022 р. м ХарківСправа № 922/1445/22

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Аріт К.В.

розглянувши матеріали

позовної заявиПриватного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Барвінок", м.Харків (адреса: 61001, м.Харків, а/с 11782) до Приватного акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко", м.Харків (адреса: 61002, м.Харків, вул.Сумська, 70) про стягнення 13501166,94 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Барвінок" (юридична адреса: 61058, м.Харків, вул.Ромена Роллана, буд.12; адреса для листування: 61001, м.Харків, а/с 11782; код ЄДРПОУ 33675278) звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко" (адреса: 61002, м.Харків, вул.Сумська, 70; код ЄДРПОУ 38281289), в якому просить стягнути 13501166,94 грн., з яких: 12037886,33грн. - основного боргу; 164595,28 грн. - 3% річних; 1298685,33 - втрат від інфляції, за договором про постачання електричної енергії споживачу (приєднання) №0705575 від 20.11.2020 року.

Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху, з огляду на наступне.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом з позовною заявою заявником подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке вмотивовано тим, що у відповідності до листа №28.02.2022 №2024/02.0-7.1 Торгово-промислової палати України обставини перебування в форс-мажорних обставинах ПАТ «ЕК «Барвінок» не потребує додаткового доведення, адже на даний час, у зв`язку зі збройною агресією російської федерації на території України та несплатою споживачами електроенергії своїх зобов`язань, серед яких ПАТ "Концерн АВЕК та Ко" (відповідач), є невідворотні обставини тяжкого фінансового становища ПАТ «ЕК «Барвінок», а сплата судового збору в розмірі 202472,98 грн. в таких обставинах є край економічно складною, що і стало підставою для звернення з даним клопотанням.

Розглянувши клопотання про відстрочення сплати судового збору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.

Згідно з ч.2 ст.123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон) враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за певних умов. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати або зменшення його розміру з підстав, передбачених ст.8 Закону, є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо). Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов`язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір). Про це зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду при розгляді справи № 912/1061/20.

За змістом положень статті 8 Закону питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується на розсуд суду в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони дійсно перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання про відстрочення сплати судового збору, повинна навести доводи того, що її майновий стан об`єктивно перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також надати докази, які б свідчили про вжиття ним всіх необхідних заходів для своєчасної сплати судового збору.

Колегія суддів КГС ВС зазначила, що необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов`язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.

Однак визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Разом з тим, особа, що порушує питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору, або про звільнення від його сплати, повинна навести обґрунтування обставин (з наданням на їх підтвердження доказів), які свідчать про неможливість здійснення оплати цього збору як станом на момент звернення до суду, так і до закінчення розгляду справи, ухвалення судового рішення по суті вимог заяви, скарги.

Наведеними правовими нормами статті 8 Закону встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору.

Таким чином, положеннями ст.8 Закону не передбачено можливості звільнення від сплати судового збору чи відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви, з підстав викладених в клопотанні позивача.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08.05.2020 року у справі №917/1423/19.

В рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Креуз проти Польщі", no. 28249/95 від 19.06.2001 року зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.

У даному випадку, необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, яке визначено ГПК України і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду у розумінні п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

При цьому суд зазначає, що безпідставне надання пільг з реалізації обов`язку щодо сплати судового збору одному з учасників судового процесу має наслідком порушення прав інших учасників та суперечить принципу рівності сторін господарському процесі.

Так, Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст.14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 №671/97-ВР та інших документів засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05:30 ранку 24.02.2022, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Також, Торгово-промислова палата України підтвердила, що зазначені обставини з 24.02.2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Однак, додаткових пільг або звільнення від сплати судового збору у зв`язку із введенням воєнного стану, зокрема засвідченням Торгово-промисловою палатою України форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) - військову агресію російської федерації проти України, законодавство наразі не передбачає.

Позивачем не доведено неможливості наразі сплатити судовий збір, а також не надано доказів на підтвердження того, що після винесення рішення у даній справі у нього буде реальна можливість сплатити необхідну суму судового збору.

Сам лише факт запровадження воєнного стану не може бути підставою для безумовного відстрочення, розстрочення чи звільнення від сплати судового збору.

Таким чином, склад сторін у даній справі та предмет позову не свідчать про наявність умов, визначених статтею 8 Закону, для задоволення клопотання Приватного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Барвінок" про відстрочення сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.

Отже, виходячи з аналізу наведених норм, за висновками суду доводи позивача про тяжке фінансове становище ПАТ «ЕК «Барвінок» не є безумовною підставою для відстрочення сплати судового збору, у зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача, оскільки вказана заявником обставина не є поважною підставою для відстрочення сплати судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 Закону визначено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2022 року становить 2481,00 грн.

Зі змісту позову вбачається, що він містить вимоги майнового характеру в розмірі 13501166,94 грн.

З огляду на ціну позову, розмір судового збору за подання позовної заяви становить 202517,50 грн. (1,5% від ціни позову).

Отже, вказані недоліки можуть бути усунуті заявником шляхом подання до суду оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі.

Згідно зі ст.174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 162, 164, 174, 232-235 ГПК України, статтями 4, 8 ЗУ "Про судовий збір", суд,

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання Приватного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Барвінок" про відстрочення сплати судового збору - відмовити.

2. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Барвінок" залишити без руху.

3. Встановити Приватному акціонерному товариству "Енергетична компанія "Барвінок" строк на усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

4. Встановити Приватному акціонерному товариству "Енергетична компанія "Барвінок" спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі - 202517,50 грн.

5. Звернути увагу позивача, що згідно з ч.3 ст.174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

5. Попередити позивача про те, що відповідно до вимог ч.4 ст.174 ГПК України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.

Ухвала набирає чинності з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала складена та підписана 05.09.22

СуддяК.В. Аріт

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення04.09.2022
Оприлюднено06.09.2022
Номер документу106050704
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/1445/22

Рішення від 11.01.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 26.12.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 23.12.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 07.12.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 23.11.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 16.11.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 08.11.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 04.10.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 19.09.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

Ухвала від 04.09.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні