Рішення
від 08.06.2022 по справі 405/8807/21
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/8807/21

2/405/1386/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2022 року м. Кропивницький

Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі

головуючого судді: Драного В.В.

при секретарі: Дятел О.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Приватного підприємства Фірма «Єркір», Кропивницької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Малогон Вікторія Олександрівна, Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління у сфері державної реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького про визнання майнового права засновника/власника в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , в інтересах яких діє адвокат Іванченко В.В., звернулися до суду з позовом до відповідачів ПП Фірма «Єркір», Кропивницької міської ради, треті особи, приватний нотаріус Кіровоградського міського нотаріального округу Малогон В.О., Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління у сфері державної реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького про визнання майнового права засновника/власника ПП Фірма «Єркір» в порядку спадкування за законом після смерті їх матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову вказали, що вони являються спадкоємцями ОСОБА_4 та 07.12.2021 року подали заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на частку у статутному капіталі ПП Фірма «Єркір», яка належала померлій. Однак нотаріусом їм було відмовлено у видачі відповідних свідоцтв, оскільки статутний фонд даного підприємства становить 0,00 грн., а тому дане питання слід вирішувати у судовому порядку. Вважають, що доцільність формування статутного фонду приватного підприємства вирішується його засновником, при цьому в порядку спадкування до спадкоємців переходять права та обов`язки, які належали спадкодавцю-фізичній особі, а не юридичній особі, яка була створена спадкодавцем-фізичною особою. За таких обставин просять визнати за позивачами майнове право засновника/власника по 1/2 частині ПП Фірма «Єркір» в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , судові витрати залишити по фактично понесеними позивачами.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 22.12.2021 року відкрито провадження у вказаній справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 28.04.2022 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

09.06.2022 року представник позивачів подав у судове засідання заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві просить їх задовольнити та розгляд справи провести без його участі.

Представник відповідача Кропивницької міської ради 09.06.2022 року подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи провести без її участі.

Представник відповідача ПП Фірма «Єркір» в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся відповідно до вимог ст.ст. 128-131 ЦПК України, причини неявки не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не подавав, відзиву на позовну заяву не надходило.

Представник третьої особи Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління у сфері державної реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради 30.05.2022 року подав до суду заяву, в якій просить розгляд справи провести без його участі.

Третя особа приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Малогон В.О. 08.02.2022 року подала до суду листа, в якому просить розгляд справи провести без її участі.

Згідно ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі матеріалів справи та наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Приватне підприємство Фірма «Єркір», ЄДРОПУ 20633871, засноване відповідно до законодавства України, його місцезнаходження м. Кропивницький, вул. Михайлівська, 73. Засновником (Учасником) підприємства та власником його майна являлася громадянка України ОСОБА_4 , розмір статутного капіталу 0,00 грн. (а.с. 12-14, 15-26).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Міським відділом по державній реєстрації смертей реєстраційної служби Кіровоградського МУЮ (а.с. 58).

Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 8/2013, відкритої приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу Малогон В.О. до майна померлої ОСОБА_4 , після її смерті спадщину прийняли її діти позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с. 53, 59, 93-94).

07.12.2021 року позивачі звернулися до приватного нотаріуса Малогон В.О. із заявами про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на часту в статутному капіталі ПП Фірма «Єркір», яка належить спадкодавцю ОСОБА_4 . Однак, приватний нотаріус відмовила їм у видачі вказаних свідоцтв, оскільки статутний фонд підприємства не сформовано, а тому питання спадкування слід вирішувати у суді (а.с. 158).

Відповідно до ст. 190 ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються також майнові права. Майнові права визнаються речовими правами. Законодавством не передбачено обов`язковості формування статутного капіталу в приватному підприємстві.

Засновник закріпивши таким чином майно за підприємством (на праві власності), набув майнові права на нього і відповідно спадкоємець вправі їх спадкувати.

Згідно ст. 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Підприємство або його частина можуть бути об`єктами купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів.

Відповідно до ст. 113 ГК України приватним підприємством визнається підприємство, щодіє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці, приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб`єкта господарювання - юридичної особи.

Відповідно долиста Міністерстваюстиції України№ 31-32-1736від 12.08.2008року майноприватного підприємстваі майнофізичної особи йогозасновника неможна ототожнювати,оскільки ціособи єрізними суб`єктамицивільних правовідносин,які увчиненні правочиніввиступають коженвід свогоімені танесуть самостійнувідповідальність.Крім того,у разісмерті засновникаприватне підприємствоне припиняєсвого існуваннята продовжуєдіяльність. Якщо ж статутний фонд у приватному підприємстві не сформовано, то питання спадкування необхідно вирішувати у суді.

Відповідно до ст. 178 ЦК України об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК України, статтями 55, 69 Закону Українивід 19 вересня 1991 року «Про господарські товариства» і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК України. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

В передбаченому законом порядку позивачі прийняли спадщину після смерті спадкодавця, що підтверджується матеріалами спадкової справи, однак позбавлені можливості оформити свої спадкові права на майнові права у юридичній особі.

Відтак, суд вважає, що майнове право засновника/власника Приватного підприємства Фірма «Єркір», входить до складу спадщини ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та набуте позивачами у власність в порядку спадкування за законом.

Відсутніть у підприємства, засновником якого є спадкодавець, статутного капіталу, не позбавляє спадкоємців на право на спадщину, а згідно ст. 16 ЦК України засобом захисту свого права є визнання права.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивачів є обґрунтованими, у зв`язку з чим, суд вважає за можливе визнати за позивачами в порядку спадкування за законом після смерті їх матері ОСОБА_4 по 1/2 частині майнового права засновника/власника ПП Фірма «Єркір».

Керуючись ст. ст. 19, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Приватного підприємства Фірма «Єркір» (25006, м. Кропивницький, вул. Кірова, 73), Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Кіровоградського міського нотаріального округу Малогон Вікторія Олександрівна ( АДРЕСА_3 ), Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління у сфері державної реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького (25006, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 41/26) про визнання майнового права засновника/власника в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) майнове право засновника/власника на 1/2 частину Приватного підприємства Фірма «Єркір», код ЄДРПОУ 20633871, адреса місцезнаходження: Україна, 25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Кірова, 73, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) майнове право засновника/власника на 1/2 частину Приватного підприємства Фірма «Єркір», код ЄДРПОУ 20633871, адреса місцезнаходження: Україна, 25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Кірова, 73, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати залишити по фактично понесеними позивачами.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його підписаннядо Кропивницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ленінського районного суду

м. Кіровограда В.В. Драний

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення08.06.2022
Оприлюднено07.09.2022
Номер документу106061047
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —405/8807/21

Рішення від 08.06.2022

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

Ухвала від 27.04.2022

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

Ухвала від 22.12.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

Ухвала від 22.12.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні