Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа № 936/477/22
Провадження № 2/936/116/2022
06.09.2022 смт. Воловець
Воловецький районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого-судді Павлюк С.С.
при секретарі Собран Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Воловець у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за за позовною заявою кредитної спілки " ОСОБА_1 " в особі Воловецької філії кредитної спілки "Святий Мартин" до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором та судових витрат в сумі 2270 грн.,-
в с т а н о в и в :
Представник позивача звернулася в суд із зазначеним позовом, в якому просить стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 заборгованість за кредитним договором в розмірі 22 840,41 грн. та судових витрат в сумі 2481 грн.
Позов мотивує тим, що 21.10.2019 між КС "Святий Мартин" та відповідачем ОСОБА_2 було укладено кредитний договір №ВЛ/63-19, на підставі якого відповідач отримав кредит в сумі 15000 гривень. Позичальник належним чином умови кредитного договору не виконує, у зв`язку з чим станом на 21.02.2022 виникла заборгованість в сумі 22 840,41 грн., з яких 13387,02 грн. залишок заборгованості за кредитом, 7 592,63 грн. несплачені відсотки за користування кредитом, 1700,12 грн. інфляційні витрати, 160,64 грн. три проценит річних. У забезпечення виконання всіх зобов`язань за кредитним договором позивачем було укладено з відповідачем ОСОБА_3 договір поруки №ВЛ/63-19 від 21.10.2019, згідно з якими поручитель зобов`язалася у випадку невиконання позичальником боргових зобов`язань перед кредитною спілкою " ОСОБА_1 " за кредитним договором, здійснити виконання грошових зобов`язань.
Представник позивача на розгляд справи не з?явилася, надала заяву про слухання справи за її відсутності, позов підтримує.
Відповідачі на розгляд справи повторно не з?явились, відзиву у встановлений судом строк не подали, заяви про слухання справи за їх відсутності до суду не надходили.
Тому суд вважає, що слід згідно ст.280 ЦПК України проводити заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів, проти чого позивач не заперечив.
У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу зв`язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Позивач по справі відповідно дост. 3 Закону "Про кредитні спілки"кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди, які не суперечать цьому Закону.
За правиламист. 5 Закону "Про кредитні спілки", кредитні спілки в Україні діють відповідно до цьогоЗакону, інших Законів та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до п.1 ч.1ст.1 Закону "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", кредитні спілки належать до фінансових установ виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг. 1) фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом.
Згідно з п. 3 ч. 1ст. 1 Закону "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"фінансовий кредит - кошти, які надаються в позику юридичній або фізичній особі на визначений строк та під процент.
Судом встановлено, що 21.10.2019 між кредитною спілкою " ОСОБА_1 " та ОСОБА_2 було укладено кредитний договір за №ВЛ/63-19, відповідно до якого кредитна спілка надала йому кредит в розмірі 15000 гривень зі сплатою процентів за користування кредитом.
Згідно п. 1.1 Договору кредитодавець зобов`язується надати позичальнику кредит у сумі 15000,00 грн., а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом, на умовах визначених договором.
Як зазначено в п.3.1, п.7.3 Договору, плата за користування кредитом (проценти) є фіксованою та становить п?ятдесят один відсоток річних від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом та п.п. 2.1 (кредит надається стороком на вісімнадцять місяців від дати отримання позичальником кредиту).
Крім цього, 21.10.2019 між КС "Святий Мартин" та ОСОБА_3 укладено договір поруки №ВЛ/63-19 від 21.10.2019, згідно з яким поручитель зобов`язалася у випадку невиконання позичальником боргових зобов`язань перед кредитною спілкою " ОСОБА_1 " за кредитним договором, здійснити виконання грошових зобов`язань. За умовами вказаного договору поручитель відповідає перед кредитором виключно в частині суми боргу боржника, суми відсотків за користування кредитом, відшкодування збитків, завданих кредитору невиконанням або неналежним виконанням боржником умов договору кредиту, незважаючи навіть на форс- мажорні обставини, у відповідності до вимог ст.554 ЦК України.
З графіку щомісячних платежів по договору №ВЛ/63-219 видно, що відповідач ОСОБА_2 свої зобов?язання за договором не виконує, не сплачує проценти та не здійснює повернення кредиту щомісячними платежами, внаслідок чого станом на 21.02.2022 виникла заборгованість в сумі 22 840,41 грн., з яких 13387,02 грн. залишок заборгованості за кредитом, 7 592,63 грн. несплачені відсотки за користування кредитом, 1700,12 грн. інфляційні витрати, 160,64 грн. три проценит річних.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 1 ст. 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і визначено способи їх захисту.
Згідно з ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства.
В силу положень ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або не належне виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк встановлений Договором або законом.
Частиною 2 ст. 612 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.
Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Частиною 1 ст. 1056 ЦК України встановлено, що розмір процентів за кредитним договором і порядок їх сплати є договірними умовами, які узгоджуються сторонами в договорі кредиту.
Згідно з ч.1 ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченою порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором, як солідарні боржники.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (частини перша, друга статті 554 ЦК України).
Згідно наданих до позовної заяви матеріалів справи, встановлено, що позичальник взяті на себе зобов`язання по поверненню кредиту та процентів за його користування належним чином не виконувавав, в наслідок чого у останньої виникла заборгованість у розмірі 22 840,41 грн.
Статтею 554 ЦК Українипередбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором, як солідарні боржники, якщо договором не встановлено додаткову відповідальність поручителя.
Відповідно до ч.1 ст. 81ЦПК Українивстановлено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Аналіз досліджених судом доказів свідчить про доведеність позивачем обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог, а саме, наявність заборгованості за користування кредитними коштами.
В той же час, відповідачі своїм правом заперечити позов не скористалися, доказів, які б спростовували доводи позивача суду не подали.
У відповідності з ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Встановивши всі обставини справи та правовідносини, які з них випливають, а також норми, що підлягають застосуванню до цих правовідносин, оцінивши кожен доказ окремо на предмет його достовірності, допустимості та належності, а також всі докази у їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог; інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що з відповідачів слід стягнути на користь позивача суму сплаченого судового збору в розмірі 2481 грн.
Керуючись ст.ст.2-5, 10-13, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 268,273, 354-355, 280 ЦПК України, ст.ст.525,526,554,625,1049,1050,1054,1055 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву кредитної спілки " ОСОБА_1 " до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити.
Стягнути солідарноз ОСОБА_2 та ОСОБА_3 накористь кредитноїспілки " ОСОБА_1 "заборгованість врозмірі 22 840 (двадцять дві тисячі вісімсот сорок) грн. 41 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь кредитної спілки " ОСОБА_1 " судовий збір за подачу позову в розмірі 1240 ( одну тисячу двісті сорок ) грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь кредитної спілки " ОСОБА_1 " судовий збір за подачу позову в розмірі 1240 ( одну тисячу двісті сорок ) грн. 50 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку відкладення складання повного рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до розділуХІІІПерехідних положень Цивільного процесуального кодексу Українидо дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщозаочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦивільним процесуальним кодексом України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: Кредитна спілка " ОСОБА_1 " в особі Воловецької філії кредитної спілки "Святий Мартин"; місце знаходження: вул. Привокзальна, 9/5, смт.Воловець, Закарпатська область, 89100; код 34126374;
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя Павлюк С.С.
Суд | Воловецький районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2022 |
Оприлюднено | 07.09.2022 |
Номер документу | 106065198 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Цивільне
Воловецький районний суд Закарпатської області
Павлюк С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні