Справа № 752/19606/19
Провадження № 1-кс/752/3086/22
У Х В А Л А
10.08.2022 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , з участюсекретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Голосіївської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42019101010000191 від 11.09.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України,
в с т а н о в и в:
прокурор Голосіївської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до Голосіївського районного суду м.Києва з клопотанням про арешт майна у кримінальному провадженні № № 42019101010000191 від 11.09.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України, а саме: на частину дослідно-виробничоїмайстерні (літераА),інвентарний номер101310019,в тійчастині,що частковоне знесената вякій міститьсяТрансформаторна підстанція 2005,та земельнаділянка,з кадастровимномером 8000000000:79:363:0036, розташованої по АДРЕСА_1 , шляхом заборони Інституту водних проблем та меліорації НААН України, іншим особам у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебуває зазначений об`єкт нерухомості, розпоряджатися будь-яким чином, у тому числі вчиняти будь-які дії, пов`язані з реєстрацією та перереєстрацією прав власності, здійснювати дії пов`язані із будівництвом (створення) об`єктів нерухомості, демонтажем об`єкту та заборони власнику, іншим особам у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебуває частина дослідно-виробничоїмайстерні (літераА),інвентарний номер101310019,в тійчастині,що частковоне знесената вякій міститьсяТрансформаторна підстанція 2005,та земельнаділянка,з кадастровимномером 8000000000:79:363:0036, розташованої по АДРЕСА_1 проведення будь - яких будівельних, земельних, шляхових, демонтажних та інших робіт з вказаним об`єктом нерухомості.
Клопотання обгрунтованотим,що в провадженні слідчого відділу Голосіївського УП ГУ НП у м. Києві перебуває кримінальне провадження №42019101010000191 від 11.09.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5ст.191,ч.2ст.366КК України.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що Досудовим розслідуванням встановлено, що Наркомземом УРСР на підставі постанови ради ОСОБА_4 від 23.12.1929, протокол №46/653, створено (діючи найменування) - Інститут водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 01018947).
Відповідно до Статуту Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України (надалі - Статут), п. 2.1. Інститут створено з метою наукового забезпечення розвитку водного господарства і меліорації в Україні для підвищення ефективності використання водних і земельних ресурсів.
Відповідно до розділу 4 Статуту, Державне майно, яке закріплене за Інститутом Академією, як органом управління державним майном, належить йому на праві оперативного управління. Відчуження нерухомого майна Інституту здійснюється лише з дозволу Президії Академії в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Списання державного майна з балансу ОСОБА_5 може здійснюватися інститутом з дозволу Президії Академії.
Відповідно до розділу 5 Статуту , ОСОБА_5 зобов`язаний:забезпечувати цільовевикористання закріпленогоза ниммайна тавиділених державнихкоштів;здійснювати будівництво,реконструкцію такапітальний ремонтосновних фондів,своєчасне освоєннянових виробничихзасобів тавведення вдію придбаногоустаткування; забезпечити себе матеріально-технічними засобами, необхідними для здійснення своєї діяльності. Інститут здійснює бухгалтерський облік результатів своєї роботи і веде бухгалтерську й статистичну звітність згідно із законодавством України. Директор та головний бухгалтер ОСОБА_5 несуть особисту відповідальність за організацію і додержання порядку ведення та достовірність обліку і звітності.
Відповідно до розділу 6 Статуту, Управління Інститутом здійснюється відповідно до Статуту Академії та цього Статуту на основі поєднання прав Академії щодо господарського використання державного майна, переданого в користування Інституту, і принципів самоврядування трудового колективу. Академія здійснює свої права з управління ОСОБА_5 через його директора. Директор здійснює оперативне управління Інститутом. ОСОБА_6 особисту відповідальність за діяльність Інституту, в тому числі за організацію науково- дослідних робіт, підготовку наукових кадрів, складання і виконання фінансових планів, збереження закріпленого за Інститутом державного майна і забезпечення пожежної безпеки його об`єктів, тощо. Директор, діючи в межах законодавства України, в інтересах Інституту, згідно з контрактом та цим Статутом, вирішує питання діяльності Інституту, зокрема:
-організовує і здійснює керівництво науково-дослідною і господарською діяльністю Інституту та загальне керівництво підпорядкованими йому установами і підприємствами дослідної мережі;
-діє без окремого доручення від імені Інституту, представляє його в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, установах, організаціях, підприємствах незалежно від форми власності;
-розпоряджається майном і коштами згідно із законодавством України, Статутом Академії та цим Статутом;
-укладає договори, в тому числі міжнародні, необхідні для виконання покладених на Інститут завдань;
-видає в межах своєї компетенції накази, розпорядження і доручення, обов`язкові для виконання всіма підрозділами та працівниками Інституту, а також установами і підприємствами дослідної мережі Інституту;
-здійснює інші повноваження, передбачені Статутом Інституту та його контрактом з Академією.
Так, Відповідно до наказу Національної академії аграрних наук України №121-к від 20.07.2016 директором Інституту водних проблем та меліорації Національної академії аграрних наук України призначений ОСОБА_7 .
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (в редакції від 03.01.2017), питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Частиною 3 ст.8 зазначеного Закону передбачено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Таким чином, відповідно до Примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_7 , обіймаючи посаду директора Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, є службовою особою.
Також, відповідно до Порядку списання об`єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2007 р. № 1314, визначено механізм списання об`єктів державної власності, якими є об`єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи),матеріальні активи, що відповідно до законодавства визнаються основними фондами (засобами), іншими необоротними матеріальними активами.
Відповідно до п. 3 Порядку, дія цього Порядку не поширюється на майно, порядок списання якого визначається окремими законами (об`єкти житлового фонду, військове майно, державний матеріальний резерв, цілісні майнові комплекси підприємств тощо).
Відповідно до п. 4 Порядку, Списанню підлягає майно, що не може бути в установленому порядку відчужене, безоплатно передане державним підприємствам, установам чи організаціям та щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління (або їх застосування може бути економічно недоцільне), у разі, коли таке майно:
1) морально застаріле чи фізично зношене, непридатне для
подальшого використання суб`єктом господарювання та відновлення
якого є економічно недоцільним (у тому числі у зв`язку з
будівництвом, реконструкцією та технічним переоснащенням);
2) пошкоджене внаслідок аварії чи стихійного лиха (за умови,
що відновлення його є економічно недоцільним);
3) виявлене в результаті інвентаризації як нестача.
Відповідно до п. 5 Порядку, Списання майна здійснюється суб`єктом господарювання, на балансі якого воно перебуває, на підставі прийнятого суб`єктом управління рішення про надання згоди на його списання.
Списання майна здійснюється за умови врахування особливостей
правового режиму майна, наявності встановлених законодавчими
актами обтяжень чи обмежень щодо розпорядження майном (крім
випадків, коли встановлено заборону розпорядження майном).
Рішення про надання згоди на списання нерухомого майна,
об`єктів незавершеного будівництва (незавершених капітальних
інвестицій в необоротні матеріальні активи) приймається суб`єктом
управління лише за погодженням з державним органом приватизації за
місцезнаходженням суб`єкта господарювання.
Відповідно до п. 6 Порядку, З метою отримання згоди на списання майна суб`єкт господарювання подає суб`єкту управління разом із зверненням стосовно списання майна такі документи:
1) підписане керівником суб`єкта господарювання техніко-економічне обґрунтування необхідності списання майна, в якому містяться розрахунки та/або інша інформація про очікуваний фінансовий результат списання майна та про те, як воно вплине на фінансовий план (для державних підприємств), напрями використання коштів, які передбачається одержати в результаті списання, а також інформація про вплив списання майна на цілісність майнового комплексу і провадження суб`єктом господарювання виробничої та іншої діяльності;
2) відомості про майно, що пропонується списати за даними
бухгалтерського обліку (крім об`єктів незавершеного будівництва);
3) акт інвентаризації майна, що пропонується до списання;
4) акт технічного стану майна, затверджений керівником суб`єкта господарювання ;
5) відомості про наявність обтяжень чи обмежень стосовно
розпорядження майном, що пропонується списати (разом з
відповідними підтвердними документами);
6) відомості про земельну ділянку, на якій розташоване
нерухоме майно, із зазначенням напрямів подальшого використання
земельних ділянок, які вивільняються, та у разі наявності - копії
відповідних підтвердних документів, зокрема державного акту на
право постійного користування землею, кадастрового плану або
договору оренди землі;
7) відомості про об`єкти незавершеного будівництва, а саме: дата початку і припинення будівництва, затверджена загальна вартість, вартість робіт, виконаних станом на дату припинення будівництва (ким і коли затверджено завдання на проектування, загальна кошторисна вартість проектно-вишукувальних робіт, кошторисна вартість проектно-вишукувальних робіт, виконаних до їх припинення, стадії виконання робіт);
8) відомості про вчинення дій, спрямованих на визначення можливості застосування інших способів управління щодо нерухомого майна, об`єктів незавершеного будівництва, зокрема вивчення попиту щодо їх відчуження, оренди, безоплатної передачі іншим суб`єктам господарювання;
9) документи, на підставі яких здійснюється будівництво або
реконструкція чи технічне переоснащення діючих об`єктів (у разі,
коли майно списується у зв`язку з будівництвом, реконструкцією та
технічним переоснащенням);
10) висновок спеціалізованої організації про технічний стан
об`єкта нерухомості, що пропонується до списання, із визначенням
витрат, необхідних для відновлення такого об`єкта (подається за
вимогою суб`єкта управління або державного органу приватизації за
місцезнаходженням суб`єкта господарювання).
У разі коли рішення про списання майна потребує погодження з
державним органом приватизації за місцезнаходженням суб`єкта
господарювання, такий суб`єкт подає зазначені документи відповідному органу приватизації разом з висновком суб`єкта
управління щодо необхідності списання такого майна, який надається
суб`єктом управління у формі листа протягом 30 днів з дати
надходження документів, зазначених у підпунктах 1-10 цього пункту.
Крім того в ході проведення досудового розслідування встановлено, що за адресою АДРЕСА_1 , в приміщенні Дослідно -виробничої майстерні літ «А», інв. №101310022, код об`єкту 50.390823,30.485700, яке розміщується на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:79:365:0036, вбудована Трансформаторна підстанція ТП 2005, в якій розміщуються Розподільний пристрій 10 кВт та 2хТР-Трансформатор масляний 1000 кВА, які перебувають на балансі ПРАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» з 26.06.1969 р, та Розподільний пристрій 0,4 кВт, який перебуває на балансі ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, відповідно до Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою КМУ від 04.03.1997 №209, (вредакції від05.04.2017) електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать. Підприємства, установи, організації та громадяни, яким надано у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, де знаходяться об`єкти електричних мереж, зобов`язанні вжитиналежних заходівдо збереженнязазначених об`єктів.Охоронні зониелектричних межвстановлюються запериметром трансформаторнихпідстанцій,розподільних пунктіві пристроїв навідстані 3метрів відогорожі абоспоруди.Забороняється вохоронних зонахтрансформаторних підстанцій,розподільних пунктіві пристроїввиконувати будь-якідії,що можутьпорушити нормальнуроботу електричнихмереж,спричинити їхпошкодження абонещасні випадки,а саме:перебувати стороннімособам натериторії ів приміщенняхтрансформаторних підстанцій,розподільних пунктіві пристроїв,відчиняти дверіі люкицих споруд,здійснювати самовільнепереключення електричнихапаратів підмиканнядо електричнихмереж;будувати житлові,громадські тадачні будинки;виконувати роботиіз застосуваннямударних механізмів,тощо.У межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємств, у віддані яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється: будівництво, реконструкція, капітальних ремонт, знесення будівель і споруд; здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних робіт, виконання земельних робіт на глибині понад 0,3 метра.
Так, у директора Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, ОСОБА_7 , в невстановлений в ході досудового слідства час та місце, але не пізніше 27.04.2018, виник злочинний умисел на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів та внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, з метою одержання неправомірної вигоди для ТОВ «Будівельна компанія «Інтергал-Буд», для виконання якого він залучив групу невстановлених осіб.
Так, ОСОБА_7 , реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, за попередньою змовою групою невстановлених в ході досудового розслідування посадових осіб Інституту воднихпроблем імеліорації Національноїакадемії аграрнихнаук України та Фонду державного майна України, матеріали щодо яких виділені в окреме провадження, в інтересах третіх осіб, з метою отримання неправомірної вигоди ТОВ «Будівельна компанія «Інтергал-Буд» в результаті реалізації проекту будівництва житлового з вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями та паркінгом за адресою: АДРЕСА_1 , точний час в ході досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 27.04.2018, обіймаючи посаду директора Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, в невстановленому в ході досудового слідства місці, здійснюючи, в силу наданих йому Статутом Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України повноважень, достовірно знаючи про вбудовану в приміщенні Дослідно -виробничої майстерні літ «А», інв. №101310022, код об`єкту 50.390823,30.485700 Трансформаторну підстанцію ТП 2005, та відповідно про наявність Правил охорони електричних мереж, відповідно до яких у Інституту воднихпроблем імеліорації Національноїакадемії аграрнихнаук України наявнезобов`язанні вжитиналежних заходівдо збереженнязазначених об`єктів, та наявне обмеження у користуванні та відчуженні зазначених об`єктів, за допомогою невстановлених вході досудовогорозслідування осіб,матеріали щодояких виділенів окремепровадження, організував складання та внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, підписав та видав наступні завідомо неправдиві документи, в яких відсутня інформація про вбудовану в приміщенні Дослідно -виробничої майстерні літ «А», інв. №101310022, код об`єкту 50.390823,30.485700 Трансформаторну підстанцію ТП 2005:
-техніко-економічне обґрунтування доцільності списання об`єктів нерухомого майна по вул. Васильківській у Голосіївському районі міста Києва, затверджене директором Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України ОСОБА_7 18.06.2018 р., під час підготовки якого, замовлено та отримано Звіт про оцінку активів Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 37, в якому також відсутні відомості про вбудовану вприміщенні Дослідно-виробничоїмайстерні літ«А»,інв.№101310022,код об`єкту50.390823,30.485700Трансформаторну підстанцію ТП2005,а отжезагальний розрахунок оцінки активів Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук є недостовірним;
-відомість про вартість основних засобів, що пропонується до списання ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на18.06.2018р., затверджене директором Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України ОСОБА_7 18.06.2018 р.;
-акт інвентаризації основних засобів, що пропонується до списання Інститутом водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, затверджене директором Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України ОСОБА_7 18.06.2018 р.;
-акти обстеження технічного стану будівлі дослідно-виробничої майстерні (літера «А») , затверджене директором Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України ОСОБА_7 18.06.2018 р.;
-Довідка про відсутність обтяжень чи обмежень стосовно основних засобів, що пропонується до списання Інститутом водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, підписана директором Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України ОСОБА_7 15.06.2018 р.;
-протокол засідання комісії по списанню державного майна, затверджене директором Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України ОСОБА_7 18.06.2018 р.
В подальшому, вказані документи подані разом з листом Інституту воднихпроблем імеліорації Національноїакадемії аграрнихнаук України(листвід 13.07.2018№440/01.1) до Національної академії аграрних наук України, на підставі чого Віце президентом Національної академії аграрних наук України ОСОБА_8 18.09.2018 р. надано висновок №10.2-28/387 про можливість списання нерухомого майна у кількості 15 одиниць, в тому числі Дослідно-виробнича майстерня літ. А, інв..№101310019, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 .
Далі, вищезазначені завідомо неправдиві документи, разом з висновком Національної академії аграрних наук України №10.2-28/387 про можливість списання нерухомого майна та листом Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України №30-09/11948 від 10.12.2018 р. подані до Регіонального відділення Фонду державного майна України, на підставі яких, відповідно до Порядку списання об`єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2007 р. № 1314, Регіональним відділеннямФонду державногомайна України погоджено списання об`єктів нерухомого майна у кількості 15 одиниць, а саме: Дослідно-виробнича майстерня літ. А, інв. №101310019,Лабораторія гідравлікиліт.«Б»,інв.№ 101310011; Гаражпідземний літ.«В»,інв.№ 101311854; Гаражназемний літ.«Г»,інв.№ 101311855; Складмасел літ.«Д»,інв.№ 101310020; Складськеприміщення №1літ.«Е»,інв.№ 101310022;Складське приміщення№ 2літ.«Є»,інв.№ 101310023;Складське приміщення№ 3літ.«Ж»,інв.№ 101310024; Складськеприміщення №4літ.«З»,інв.№ 101310025;Складське приміщення№ 5літ.«И»,інв.№ 101310026;Складське приміщення№ 6літ.«І»,інв.№ 101310027; Складськеприміщення №7літ.«ї»,інв.№ 101310028; Складськеприміщення №8літ.«Й»,інв.№ 101310029; Складськеприміщення №9літ.«К»,інв.№ 101310030; Складське приміщення № 10 літ. «Л», інв. № 101330016, розташованих за адресою: м.Київ, вул. Васильківська, 37.
В результаті видачі ОСОБА_7 вищезазначених завідомо неправдивих документів, за період з 22.05.2019 по 12.07.2019, Інститутом воднихпроблем імеліорації Національноїакадемії аграрнихнаук України за допомогою найманих працівників, які злочинну спрямованість своїх дій не розуміли, списано та знесено 15 одиниць нерухомого майна, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: Дослідно-виробнича майстерня літ. А, інв. №101310019, Лабораторія гідравліки літ. «Б», інв. № 101310011; Гараж підземний літ. «В», інв. № 101311854; Гараж наземний літ. «Г», інв. № 101311855; Склад масел л іт. «Д», інв. № 101310020; Складське приміщення № 1 літ. «Е», інв. № 101310022; Складське приміщення № 2 літ. «Є», інв. № 101310023; Складське приміщення № 3 літ. «Ж», інв. № 101310024; Складське приміщення № 4 літ. «З», інв. № 101310025; Складське приміщення № 5 літ. «И», інв. № 101310026; Складське приміщення № 6 літ. «І», інв. № 101310027; Складське приміщення № 7 літ. «ї», інв. № 101310028; Складське приміщення № 8 літ. «Й», інв. № 101310029; Складське приміщення № 9 літ. «К», інв. № 101310030; Складське приміщення № 10 літ. «Л», інв. № 101330016).
В подальшому, на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:79:365:0036, вартість якої відповідно до нормативно-грошової оцінки становить 43201275,41 грн, на якій знаходились вищезазначені об`єкти нерухомого майна, проводиться будівництво багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
08.06.2022 в поряду ст. 278 КПК України ОСОБА_7 повідомлено про підозру у розтраті чужого майна, вчиненого в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5ст.191КК України та у складанні, внесенні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинили тяжкі наслідки, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2ст. 366 КК України.
Беручи доуваги,що існуєобґрунтована підозращодо вчинення ОСОБА_7 кримінального правопорушеннятакого ступенятяжкості,що можебути підставоюдля застосуваннязаходів забезпеченнякримінального провадження,та те,що вищезазначененерухоме майно, а саме: частина дослідно-виробничої майстерні (літера А), інвентарний номер 101310019, в тій частині, що частково не знесена та в якій міститься Трансформаторна підстанція 2005, та земельна ділянка, з кадастровим номером 8000000000:79:363:0036, на якій розташована вказаний об`єкт нерухомості, має значення речового доказу у кримінальному провадженні та в подальшому може бути об`єктом дослідження та можуть бутивикористані якдоказ фактучи обставин,що встановлюютьсяпід часкримінального провадження,в томучислі предмети,що булиоб`єктом кримінальнопротиправних дій, слідчим винесено постанову про визнання речовим доказом вказане нерухоме майно.
Отже, враховуючи, що є достатні підстави вважати, що частина дослідно-виробничої майстерні (літера А), інвентарний номер 101310019, в тій частині, що частково не знесена та в якій міститься Трансформаторна підстанція 2005, та земельна ділянка, з кадастровим номером 8000000000:79:363:0036, на якій розташована вказаний об`єкт нерухомості, є речовими доказами та об`єктами кримінально протиправних дій у кримінальному провадженні, а також те, що іншим способом, ніж накладення арешту та заборону вчиняти дії, неможливо забезпечити збереження речових доказів та перешкодити незаконному відчуженню, передачі, використанню та перетворенню майна прокурор просить задовольнити клопотання та накласти арешт на майно.
Прокурор в судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд клопотання у його відстуність.
Власник майна в судове засідання не викликався, з метою забезпечення його збереження на підставі положень ст.172 КПК України.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддеювстановлено,що в провадженні слідчого відділу Голосіївського УП ГУ НП у м. Києві перебуває кримінальне провадження №42019101010000191 від 11.09.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5ст.191,ч.2ст.366КК України.
Прокурор Голосіївської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до Голосіївського районного суду м.Києва з клопотанням про арешт майна у кримінальному провадженні № № 42019101010000191 від 11.09.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України, а саме: на частину дослідно-виробничоїмайстерні (літераА),інвентарний номер101310019,в тійчастині,що частковоне знесената вякій міститьсяТрансформаторна підстанція 2005,та земельнаділянка,з кадастровимномером 8000000000:79:363:0036, розташованої по АДРЕСА_1 , шляхом заборони Інституту водних проблем та меліорації НААН України, іншим особам у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебуває зазначений об`єкт нерухомості, розпоряджатися будь-яким чином, у тому числі вчиняти будь-які дії, пов`язані з реєстрацією та перереєстрацією прав власності, здійснювати дії пов`язані із будівництвом (створення) об`єктів нерухомості, демонтажем об`єкту та заборони власнику, іншим особам у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебуває частина дослідно-виробничоїмайстерні (літераА),інвентарний номер101310019,в тійчастині,що частковоне знесената вякій міститьсяТрансформаторна підстанція 2005,та земельнаділянка,з кадастровимномером 8000000000:79:363:0036, розташованої по АДРЕСА_1 проведення будь - яких будівельних, земельних, шляхових, демонтажних та інших робіт з вказаним об`єктом нерухомості.
Відповідно до положень ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Метою арешту майна є забезпечення кримінального провадження, забезпечення цивільного позову у кримінальному провадженні, забезпечення конфіскації або спеціальної конфіскації. Арештованим може бути майно, яким володіє, користується чи розпоряджається підозрюваний, обвинувачений, засуджений, треті особи, юридична особа, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру за рішенням, ухвалою суду, слідчого судді.
Треті особи, майно яких може бути арештовано, - особи, які отримали чи придбали у підозрюваної, обвинуваченої чи засудженої особи майно безоплатно або в обмін на суму, значно нижчу ринкової вартості, або знали чи повинні були знати, що мета такої передачі - отримання доходу від майна, здобутого внаслідок вчинення злочину, приховування злочину та/або уникнення конфіскації.
Вищезазначені відомості щодо третьої особи повинні бути встановлені в судовому порядку на підставі достатності доказів.
Підставою арешту майна є наявність ухвали слідчого судді чи суду за наявності сукупності підстав чи розумних підозр вважати, що майно є предметом, доказом злочину, засобом чи знаряддям його вчинення, набуте злочинним шляхом, є доходом від вчиненого злочину або отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину. Арешт майна можливий також у випадках, коли санкцією статтіКримінального кодексу України, що інкримінується підозрюваному, обвинуваченому, передбачається застосування конфіскації, до підозрюваної, обвинуваченої особи заявлено цивільний позов у кримінальному провадженні. Арешт також може бути застосовано до майна третіх осіб з урахуванням частини другої цієї статті.
Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, які перебувають у власності або володінні, користуванні, розпорядженні підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
В силу положень ст.171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
Згідно положень статті 1-ї Першого протоколу до Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У відповідності до усталеної практики Європейського Суду з прав людини в контексті вищевказаних положень, володіння майном повинно бути законним ( рішення у справі "Іатрідіс проти Греції"). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (рішення у справі "Антріш проти Франції", "Кушоглу проти Болгарії"). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.
Звертаючись до суду прокурор просить накласти арешт на майно з метою забезпечення збереження речових доказів.
Однак, матеріали клопотання не містять письмових доказів, які б давали підстави стверджувати, що частина дослідно-виробничоїмайстерні (літераА),інвентарний номер101310019,в тійчастині,що частковоне знесената вякій міститьсяТрансформаторна підстанція 2005,та земельнаділянка,з кадастровимномером 8000000000:79:363:0036, розташованої по АДРЕСА_1 , на які прокурор просить накласти арешт є речовим доказом.
Постанова в матеріалах клопотання відсутня.
Враховуючи викладене, слідчий суддя не вбачає правових підстав для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в зв`язку з чим клопотання не підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.131, 132, 170-173 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в:
у задоволенні клопотання прокурора Голосіївської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42019101010000191 від 11.09.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України, відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту проголошення.
Слідчий суддя
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2022 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 106072945 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Голосіївський районний суд міста Києва
Колдіна О. О.