Рішення
від 05.09.2022 по справі 914/1148/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.09.2022 Справа № 914/1148/22

Господарський суд Львівської області у складі судді Кидисюка Р.А. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектр Сервіс Центр», м. Львів

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Новатех», м. Львів

про стягнення 15529,29 грн за Договором №45/А/19 оренди нежитлового приміщення від 01.01.2019

За участю представників сторін: не викликались

Судові процедури

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектр Сервіс Центр» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новатех» про стягнення 15529,29 грн за Договором оренди нежитлового приміщення від 01.01.2019 №45/А/19.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 07.06.2022 справу №914/1148/22 передано на розгляд судді Кидисюку Р.А.

Ухвалою суду від 13.06.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без судового засідання та без виклику сторін.

Позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовуються неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за Договором оренди нежитлового приміщення від 01.01.2019 №45/А/19 щодо повної та вчасної сплати орендної плати, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 15529,29 грн, з яких: 14679,10 грн основний борг, 396,47 грн інфляційні нарахування, 59,18 грн 3 % річних, 394,54 грн пеня.

Заперечення відповідача

Відповідач проти задоволення позову не заперечив, відзиву на позовну заяву чи заяву про продовження строку для подання відзиву у встановлений ухвалою суду від 13.06.2022 п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали не подав, поважності причин пропуску строку для подання відзиву або заяви про продовження встановленого судом строку для подання відзиву не навів.

З інформації на офіційній веб-сторінці АТ «Укрпошта»: https://www.ukrposhta.ua/ на вкладці «Трекінг» за номером поштового відправлення № 7901414577507 вбачається, що скерована на юридичну адресу відповідача (вул.Стрийська, 78, м. Львів, 79026) копія ухвали суду від 13.06.2022 про відкриття провадження у справі вручена 04.07.2022.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Частиною 8 статті 80 ГПК України встановлено, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Обставини справи

01 січня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Спектр Сервіс Центр» (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «НОВАТЕХ» (Орендар) укладено Договір № 45/А/19 оренди нежитлового приміщення (Договір), відповідно до п.1.1. якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в тимчасове платне користування (оренду) нежитлове приміщення загальною площею 18,9 кв.м. на п`ятому поверсі, зображене на поверхневому плані під № та відповідає №530 кімнати, надалі «Майно».

Майно знаходиться у володінні Орендодавця і розташоване за адресою: м. Львів, вул. Водогінна, 2. Майно передається для використання під офісні приміщення. Використання Майна за іншим призначенням, в тому числі у якості виробничих приміщень, можливе лише з письмового дозволу Орендодавця (п.1.2, 1.3 Договору).

Предмет оренди було передано Орендарю за актом прийому-передачі майна від 01 січня 2019 року, відповідно до п. 2.1 Договору.

Відповідно до п.3.1. Договору Сторони погодили договірну ціну оренди приміщення в сумі 4989,60 грн, в т.ч. ПДВ 20% 831,60 грн. в місяць. Вартість оренди з ПДВ 20% за 1 м2 становить 264,00 грн. У вартість оренди входить плата за користування спільними приміщеннями та комунальні послуги, крім електропостачання (п. 3.1 Договору).

У відповідності до п.3.2. Договору орендна плата вноситься Орендарем з моменту підписання акту прийому-передачі майна до часу повернення майна по Акту повернення. Орендна плата за перший і останній місяці оренди вноситься протягом п`яти банківських днів з моменту підписання Договору Оренди. Якщо вказана сума не оплачується протягом п`яти банківських днів, Договір вважається таким, який не укладений. Наступні платежі орендар вносить передоплатою за оренду приміщення до 10-го числа поточного місяця. Компенсація витрат за електроенергію Орендар вносить щомісяця не пізніше 10-ти днів з моменту виставлення рахунків. Орендна плата сплачується Орендарем виключно на підставі даного Договору в сумі передбаченій п. 3.1 даного Договору на поточний рахунок Орендодавця, вказаний в розділі 13 цього Договору, при цьому рахунок-фактура Орендодавцем Орендарю не надається.

Орендар відшкодовує витрати за електропостачання Орендодавцю згідно наданого ним акту виконаних робіт (послуг) шляхом перерахування коштів за реально спожиту Орендарем електроенергію на поточний рахунок Орендодавця, вказаний в розділі 13 цього Договору не пізніше 10-го числа місяця наступного за звітним, при цьому рахунок-фактура Орендодавцем Орендарю не надається (п.3.4 Договору).

Відповідно до п. 5.6 Договору Орендар зобов`язується вносити своєчасно і в повному обсязі орендну плату та плату за електропостачання в термін, передбачений п.п.3.2 та 3.4 даного Договору.

Згідно з п.10.1. даний Договір діє з « 01» січня 2019 року по « 31» грудня 2019 року».

Пунктом 5.8. Договору встановлено обов`язок Орендаря в семиденний термін з дати припинення або закінчення Договору оренди здати Орендодавцю за актом прийому-здачі орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на час передачі його в оренду, з урахуванням ступеня нормального зносу.

Як зазначив позивач у позовній заяві, всупереч взятим на себе зобов`язанням за Договором після спливу строку дії Договору відповідач об`єкт оренди не повертав та продовжив користування орендованим майном.

Позиція суду

Згідно із частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Частинами першою та шостою статті 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У частині першій статті 284 Господарського кодексу України законодавець як істотні умови договору оренди, визначив, зокрема, строк, на який укладається договір оренди; орендну плату з урахуванням її індексації: умови повернення орендованого майна або викупу.

Частиною першою статті 763 Цивільного кодексу України встановлене загальне правило, за яким договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Аналогічні за змістом положення містить частина четверта статті 284 Господарського кодексу України, відповідно до якої строк договору оренди визначається за погодженням сторін.

У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Закінчення строку, на який було укладено договір оренди, є однією з підстав його припинення (частина четверта статті 291 Господарського кодексу України).

Виняток з наведеного правила передбачено частиною першою статті 764 Цивільного кодексу України, відповідно до якої в разі якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Частиною першою статті 785 Цивільного кодексу України передбачено, що в разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

За змістом наведених норм із закінченням строку договору найму (оренди), на який його було укладено, за наявності заперечень наймодавця щодо подальшого користування наймачем майном, договір є припиненим, що означає припинення дії (чинності) для сторін всіх його умов, а їх невиконання (невиконання окремих його умов) протягом дії договору оренди є невиконанням зобов`язання за цим договором, що має відповідні наслідки (настання відповідальності за невиконання чи неналежне виконання обов`язків під час дії договору тощо), однак не зумовлює продовження дії (чинність) договору в цілому або тих його умов, що не були виконані (неналежно виконані) стороною (сторонами).

Суть поновлення договору оренди у розумінні наведених норм полягає у тому, що орендар продовжує користуватися орендованим майном після закінчення строку оренди, а орендодавець, відповідно, не заперечує протягом одного місяця після закінчення строку договору у його поновленні.

Відсутність такого заперечення може мати прояв у «мовчазній згоді» і у такому випадку орендар, у силу закону, може розраховувати, що договір оренди вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Оскільки зазначеними нормами визначено умови, за яких договір оренди вважається пролонгованим на строк, який був раніше встановлений, і на тих самих умовах, що були передбачені договором, то для продовження дії договору не вимагається обов`язкового укладення нового договору або внесення змін до нього. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2020 у справі № 904/1207/19.

Враховуючи зазначене, Договір оренди нежитлового приміщення №45/А/19 від 01 січня 2019 року в силу ст. 764 Цивільного кодексу України та ст. 284 Господарського кодексу України був продовжений на такий самий строк (до 31.12.2021 року, а в подальшому, за аналогічних обставин, до 31.12.2022 року), оскільки Орендар продовжив користуватись орендованими приміщеннями та сплачувати за них орендну плату.

Орендодавець протягом одного місяця з моменту закінчення строку дії договору не заперечував проти його пролонгації та продовжував нараховувати Орендарю орендну плату та приймати її оплату.

Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦКУ).

Пункт і статті 612 ЦКУ визначає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідач неналежно виконував умови Договору щодо своєчасної сплати орендної плати, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість у розмірі 14679,10 грн.

Відповідні взаєморозрахунки відображені в сформованих Орендодавцем актах звірки по стану за період з 01.01.2022 по 31.05.2022.

Відповідач проти задоволення позову не заперечив, доказів погашення заборгованості не подав.

У відповідності до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У відповідності із ст.611 ЦК України при порушені зобов`язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом, у тому числі сплата неустойки.

Статтею 549 ЦК України визначено поняття неустойки. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 9.2 Договору встановлено, що за несвоєчасне перерахування орендної плати та інших платежів Орендар сплачує Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми місячної плати за кожен день прострочення.

Перевіривши правильність здійсненого позивачем розрахунку розміру позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі та стягнення з відповідача на користь позивача 14679,10 грн основного боргу, 396,47 грн інфляційних нарахувань, 59,18 грн 3 % річних, 394,54 грн пені.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Частиною 2 статті 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частин 1, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Судові витрати

За звернення до суду з позовною заявою майнового характеру позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2481,00 грн, що підтверджується долученим до матеріалів справи платіжним дорученням №864 від 30.05.2022.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 12, 20, 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Новатех» (код ЄДРПОУ 30162103; 79026, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ СТРИЙСЬКА, будинок 78) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектр Сервіс Центр» (код ЄДРПОУ 31658675; 79017, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ ВОДОГІННА, будинок 2) 14679,10 грн (чотирнадцять тисяч шістсот сімдесят дев`ять гривень 10 копійок) основного боргу за Договором №45/А/19 оренди нежитлового приміщення від 01.01.2019, 396,47 грн (триста дев`яносто шість гривень 47 копійок) інфляційних нарахувань, 59,18 грн (п`ятдесят дев`ять гривень 18 копійок) 3 % річних, 394,54 грн (триста дев`яносто чотири гривні 54 копійки) пені та 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню) судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в Західному апеляційному господарському суді в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 06.09.2022.

Суддя Кидисюк Р.А.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення05.09.2022
Оприлюднено08.09.2022
Номер документу106078316
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —914/1148/22

Рішення від 05.09.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А.

Ухвала від 12.06.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні