06.09.2022
Справа №489/7704/21
Провадження №2/489/790/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2022 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого - судді Рум`янцевої Н.О.,
із секретарем судових засідань - Назаровою С.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Інгульського районного у м. Миколаєві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Генічеського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Генічеському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про внесення змін в актовий запис
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом, яким просила встановити неправильність в актовому запису про народження ОСОБА_2 № 80 від 07.08.1962, складений Генічеським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Генічеському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в актовому запису про шлюб ОСОБА_2 № 9 від 04.06.1966, складений Новогригорівською сільською радою Генічеського району Херсонської області та внести зміни до них, вказавши вірні дані, а саме:
- у актовому запису № 80 від 07.08.1962: у графі «дата народження дитини» зазначити « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; у графі «прізвище матері дитини» зазначити « ОСОБА_3 »; у графі «прізвище батька дитини» зазначити « ОСОБА_3 »; у графі «прізвище дитини» зазначити « ОСОБА_3 »;
- у актовому запису № 9 від 04.06.1966: у графі «прізвище нареченої» зазначити « ОСОБА_3 ».
Мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її дядько ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина. Під час дослідження документів підтверджуючих родинні відносини, нею було виявлено, що дівоче прізвище її матері зазначено як ОСОБА_2 та померлого рідного брата матері - ОСОБА_4 , тобто різні. За роз`ясненнями та внесення змін у власні документи, вона звернулася до Інгульського районного у м. Миколаєві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), однак отримала відмову, де було роз`яснено, що неможливо внести зміни до актового запису про народження № 80 від 07.08.1962, змінивши прізвище народженої та її матері з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », прізвище батька з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », в актовому записі про шлюб батьків заявниці № 9 від 04.06.1966, змінивши дошлюбне прізвище дружини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 » у зв`язку з розбіжностями в розглянутих документах, а саме, в актовому запису про народження матері « 80 від 07.08.1962, значиться дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в актовому запису про шлюб батьків № 9 від 04.06.1966, значиться дата народження дружини « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». у зв`язку з зазначенням у актових записах різного року народження її матері, неможливо виправити помилки у написанні прізвища матері та її батьків. Внесення змін до актового запису має для неї юридичне значення, а саме належне оформлення спадщини після смерті рідного дядька, ОСОБА_4 та запобігання у майбутньому плутанини в документах.
Ухвалою суду від 26.11.2021, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Від позивачки надійшла заява про розгляд справи за її відсутності. На позовних вимогах наполягає. Проти винесення заочного рішення не заперечує.
Від представників відповідачів надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності. Проти задоволення позову не заперечують.
Передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, є дата складання повного судового рішення.
Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
Як вбачається з свідоцтва про укладення шлюбу, серії НОМЕР_1 , між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зареєстровано шлюб 20 лютого 1930 року. Після укладення шлюбу присвоєні прізвища: чоловікові « ОСОБА_3 », дружині « ОСОБА_3 ».
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , вбачається, що батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначено: батько - « ОСОБА_5 », мати - « ОСОБА_7 ». Про що в книзі записів актів громадянського стану про народження Генічеським районним відділом записів актів цивільного стану Херсонської області зроблено 07 серпня 1962 року відповідний запис за № 80.
ОСОБА_2 зареєструвала шлюб 04 червня 1966 року та змінила прізвище на « ОСОБА_8 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 .
Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є рідною донькою ОСОБА_9 та ОСОБА_8 .
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 . Позивачка зазначає, що вона є спадкоємицею першої черги після смерті матері ОСОБА_8 .
З Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , вбачається, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 12.07.2019, встановлено факт смерті ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Давидівка Акимівського району Запорізької області та помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у місті Севастополь Автономної Республіки Крим.
У вказаному рішенні встановлено, що ОСОБА_10 є рідною сестрою ОСОБА_4 та ОСОБА_1 є племінницею останнього.
Частина 4 ст. 82 ЦПК України вказує на те, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Позивачка зазначає, що під час дослідження документів підтверджуючих родинні відносини, нею було виявлено, що дівоче прізвище її матері зазначено як « ОСОБА_2 » та померлого рідного брата матері - « ОСОБА_4 », тобто різні. За роз`ясненнями та внесення змін у власні документи, вона звернулася до Інгульського районного у м. Миколаєві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Згідно висновку про внесення змін до запису акта цивільного стану від 23.09.2020, позивачці було відмовлено у внесенні змін до актових записів, де роз`яснено, що неможливо внести зміни до актового запису про народження № 80 від 07.08.1962, змінивши прізвище народженої та її матері з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », прізвище батька з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », в актовому записі про шлюб батьків заявниці № 9 від 04.06.1966, змінивши дошлюбне прізвище дружини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 » у зв`язку з розбіжностями в розглянутих документах, а саме, в актовому запису про народження матері № 80 від 07.08.1962, значиться дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в актовому запису про шлюб батьків № 9 від 04.06.1966, значиться дата народження дружини « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». У зв`язку з зазначенням у актових записах різного року народження її матері, неможливо виправити помилки у написанні прізвища матері та її батьків.
В актовому записі про народження № 80 від 07 серпня 1962 року, складеному Генічеським районним відділом записів актів громадянського стану Херсонської області, зазначено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками якої є: ОСОБА_5 та ОСОБА_7 .
Стаття 49 ЦК України зазначає, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Так, відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, а також засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року, що діє з 27.07.2010року (із наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до ч. 5 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін, виправлень до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису. Зміни до актових записів цивільного стану та порядок їх внесення регулюються Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року (далі - Правила).
Відповідно до пункту 2.13.1 зазначених Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
Згідно із п. 2.16.7. Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Крім того, відповідно до абз. 2 п. 3, п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» від 07.07.1995 року суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення.
Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акту громадянського стану. При цьому, неправильність в актовому записі не обов`язково має бути пов`язана з помилками власне при складенні актового запису чи помилками реєстратора.
Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
У статті 129 Конституції України закріплені основні засади судочинства. Ці засади є конституційними гарантіями права на судовий захист.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст. 4 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Згідно зі статтею 300 ЦК України, особа має право на індивідуальність, на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки. Перелік особистих немайнових прав, які встановлені Конституцією України, ЦК України та іншим законом, не є вичерпним (частина третя статті 270 ЦК України).
Позивачка звернулася до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (частина перша статті 273 ЦК України) на відображення достовірної інформації в актовому записі.
Дослідивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що обставини на які покликається позивачка знайшли підтвердження в ході розгляду справи, доповнюються об`єктивними та достовірними документами про обставини справи, відтак позов ОСОБА_1 про внесення змін до актових записів підлягає задоволенн..
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Інгульського районного у м. Миколаєві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Генічеського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Генічеському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про внесення змін в актовий запис - задовольнити.
Встановити неправильність в актовому запису про народження ОСОБА_2 № 80 від 07 серпня 1962 року, складений Генічеським районним відділом записів актів громадянського стану Херсонської області та в актовому запису про шлюб ОСОБА_2 № 9 від 04.06.1966, складений Новогригорівською сільською радою Генічеського району Херсонської області та внести зміни до них, вказавши вірні дані, а саме:
- у актовому запису № 80 від 07.08.1962: у графі «дата народження дитини» зазначити « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; у графі «прізвище матері дитини» зазначити « ОСОБА_3 »; у графі «прізвище батька дитини» зазначити « ОСОБА_3 »; у графі «прізвище дитини» зазначити « ОСОБА_3 »;
- у актовому запису № 9 від 04.06.1966: у графі «прізвище нареченої» зазначити « ОСОБА_3 ».
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або за веб-адресою Судової влади України: https://court.gov.ua/fair/.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 .
Відповідачі:
Інгульський районний у м. Миколаєві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), юридична адреса: м. Миколаїв, пр-т Миру, 46/1, ЄДРПОУ 20917634.
Генічеський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Генічеському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), юридична адреса: Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Центральна, 1 А, ЄДРПОУ 04060281
Суддя Н.О. Рум`янцева
Повний текст судового рішення складено «06» вересня 2022 року.
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2022 |
Оприлюднено | 12.09.2022 |
Номер документу | 106106437 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Рум’янцева Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні