Рішення
від 29.08.2022 по справі 345/1946/22
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/1946/22

Провадження № 2/345/730/2022

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.08.2022 р.

м.Калуш

Калуський міськрайонний судІвано-Франківської області в складі головуючого судді Юрчака Л.Б., з участю секретаря судового засідання Мостової Ю.З., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області №6 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про захист порушеного права та погашення заборгованості солідарним боржником,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із вищевказаним позовом, який обґрунтовує тим, що 27 серпня 2021 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 попередньо будучи у дружніх відносинах було укладено договір позики, згідно умов якого, позивач передав у строкове відсоткове користування/позику кошти в сумі 200000 грн. 00 коп., які відповідач зобов`язувався повернути до 01.03.2021 року.

В підтвердження отримання коштів відповідачем/позичальником було в день укладення договору позики написано розписку. Зобов`язання за вказаним договором забезпечено договором майнової поруки від 30 серпня 2021 року, який укладено з поручителем ОСОБА_3 .

Відповідно до умов договору майнової поруки, ОСОБА_3 як майновий поручитель та солідарний боржник відповідає належним йому на праві власності нерухомим майном, зокрема: земельною ділянкою - кадастровий номер об`єкта нерухомого майна: 2625886801:09:051:0550, площею 0.1613, місце розташування: Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Угринів, урочище «Біля підстанції»; земельною ділянкою - кадастровий номер об`єкта нерухомого майна: 2625886801:09:057:0117, площею 0.1053 га, місце розташування: Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Угринів, урочище «Біля підстанції» за взяті ОСОБА_2 грошові зобов`язання за договором позики від 27.08.2021 року

Враховуючи, що після закінчення строку обумовленого в договорі позики, до 01.03.2022 відповідач/боржник кошти/позику не повернув/сплатили, повернути відмовляється, будь-які компроміси вирішення спору ігнорує.

На підставі наведеного, позивач звернулась до суду із даним позовом, в якому просить суд в рахунок погашення заборгованості за договором позики від 27.08.2021 року звернути стягнення на майно відповідача/поручителя: ОСОБА_3 , шляхом визнання за позивачем: ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , право власності на земельні ділянки: кадастрові номери об`єктів нерухомого майна: 2625886801:09:051:0550, площею 0.1613 га та 2625886801:09:057:0117, площею 0.1053 га, місце розташування: Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Угринів, урочище «Біля підстанції», вид користування земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09.08.2022 відкрито спрощене позовне провадження, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали подати відзив на позов з доказами на підтвердження обставин, що підтверджують заперечення проти позову.

У судове засідання відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали суду заяви про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги визнали.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобуне здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

За правилами ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до вимог ч.1ст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Судом встановлено, що 27 серпня 2021 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір позики, згідно умов якого, позивач передав у строкове відсоткове користування/позику кошти в сумі 200000 грн. 00 коп., які відповідач зобов`язувався повернути до 01.03.2021.

Зобов`язання за вказаним договором забезпечено договором майнової поруки від 30 серпня 2021 року, який укладено з поручителем ОСОБА_3 .

Відповідно до умов договору майнової поруки, ОСОБА_3 як майновий поручитель та солідарний боржник відповідає належним йому на праві власності нерухомим майном, зокрема: земельною ділянкою - кадастровий номер об`єкта нерухомого майна: 2625886801:09:051:0550, площею 0.1613, місце розташування: Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Угринів, урочище «Біля підстанції»; земельною ділянкою - кадастровий номер об`єкта нерухомого майна: 2625886801:09:057:0117, площею 0.1053 га, місце розташування: Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Угринів, урочище «Біля підстанції» за взяті ОСОБА_2 грошові зобов`язання за договором позики від 27.08.2021 року

Позивач неодноразово в усній формі зверталась до відповідача/боржника та відповідача/поручителя з вимогою про повернення основного боргу на виконання взятих на себе зобов`язань за договором позики та майнової поруки, проте, відповідачі проігнорували вимоги.

На виконання умов передбаченим п. 4.3. Договору майнової поруки, позивачка 02.03.2022 р. особисто вручила письмову вимогу відповідачам про негайне виконання умов договору позики - повернення основного боргу протягом трьох дні з моменту вручення. У випадку ігнорування або відмови добровільно повернути борг, позивачка буде змушена звернутись за захистом своїх прав та інтересів до суду.

Протягом зазначено у вимозі часу та на момент подачі цього позову основний борг не повернуто, будь якої відповіді від відповідачів не одержано.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 629 ЦК України Договір є обов`язковим для виконання сторонами, а частиною першою ст. 628 даного кодексу визначено: - «Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства».

У відповідності до ч.1 ст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у тій самій сумі) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Як вбачається з вимог ст.1047 ЦК України Договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Відповідно до ст.ст. 11, 509, 526 ЦК України зобов`язання виникають, зокрема, з договору і повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Зобов`язання за вказаним Договором позики грошей забезпечено договором поруки, який було укладено 30 серпня 2021 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

Згідно з ч.1 ст.543 ЦК України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Відповідно до ч.1 ст.546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором всім своїм майном в межах суми боргу за порушення зобов`язання боржником.

Зі змісту наведеної норми випливає, що порука є угодою щодо прийняття перед третьою особою на себе обов`язку поручитися перед кредитором за виконання боржником свого зобов`язання та нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов`язання боржником шляхом відшкодування у грошовій формі того, що не було виконане боржником.

Відповідно до вимог ст.554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором, як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Таким чином, порука є способом забезпечення виконання зобов`язання; договір поруки не створює обов`язків для будь-яких інших осіб, крім сторін за договором; в договорі поруки кредитор наділений лише правами, а поручитель - обов`язками; у разі невиконання боржником основного зобов`язання, забезпеченого порукою, поручитель зобов`язується виконати борг боржника замість останнього; обов`язок поручителя полягає не лише у виконанні обов`язку замість боржника, а у відшкодуванні збитків, завданих невиконанням обов`язку боржником.

Відповідно до п. 4.1. Договору майнової поруки Позивач має право звернути стягнення на належне на праві приватної власності майно Поручителя передбачене п.2.7. цього Договору і задовольнити свої вимоги за Основною Угодою- Договором позики, за рахунок майна Поручителя.

Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що відповідачі визнали заявлені до них позовні вимоги, суд ухваляє рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

На підставі наведеного та керуючись ЦК України, ст.ст. 76-77, 80-82, 263, 265 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про захист порушеного права та погашення заборгованості солідарним боржником - задоволити.

Звернути стягнення на майно відповідача/поручителя: ОСОБА_3 в рахунок погашення заборгованості за договором позики від 27.08.2021 року, шляхом визнання за позивачем: ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , права власності на земельні ділянки: кадастрові номери об`єктів нерухомого майна: 2625886801:09:051:0550, площею 0.1613 га та 2625886801:09:057:0117, площею 0.1053 га, місце розташування: Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Угринів, урочище «Біля підстанції», вид користування земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але небули присутні усудовомузасіданні під час проголошення судовогорішення- протягом тридцятиднів здня отримання копії цьогорішення.

Суддя

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення29.08.2022
Оприлюднено09.09.2022
Номер документу106125250
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —345/1946/22

Рішення від 29.08.2022

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Юрчак Л. Б.

Ухвала від 08.08.2022

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Юрчак Л. Б.

Ухвала від 21.07.2022

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Юрчак Л. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні