Рішення
від 04.09.2022 по справі 524/8427/21
АВТОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Справа № 524/8427/21

Провадження № 2/524/715/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.09.2022 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:

головуючого судді Предоляк О.С.

при секретарі судового засідання - Лапік К.В.

розглянувши в спрощеному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя,

В СТ АН ОВ ИВ :

У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого зазначає, що 23.06.2009 року уклала шлюб з ОСОБА_2 . Шлюб розірвано за рішенням суду 07.02.2019 року. Позивач посилається на те, що за подружнього життя з відповідачем придбали земельну ділянку по АДРЕСА_1 право власності на яке зареєстроване за ОСОБА_2 . У вересні 2012 подружжям подано до ДАБІ декларацію про початок будівельних робіт. В кінці 2012 року будинок підключений до електропостачання, проведена каналізація та вселились до будинку. З дня розлучення у 2019 році і наразі, вона та дитина продовжують проживати у будинку АДРЕСА_1 , що будинок побудований до 2019 року. проведена державна реєстрація у 2021 році.

Позивач вважає, що зазначене нерухоме майно є спільною сумісною власністю подружжя, набуте під час шлюбу за спільні кошти, а відтак їй належить Ѕ частина у спільному майні.

Посилаючись на положення статей 60, 70,71 СК України позивач просить в порядку поділу майна подружжя визнати за нею права власності на1/2 частку спірної нерухомості

Ухвалою суду від 22.10.2021 відкрито спрощене провадження у справі.

Позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав, викладених у позові. Не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не прибув. Судова кореспонденція навправлялась за останнім відомим місцем проживання та виклик здійснено на офіційному веб сайті судової влади України в порядку ч. 11 ст 128 ЦПК України.

За таких обставин, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що сторони зареєстрували шлюб 23.06. 2009 року. Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 07.02.2019 року шлюб між ними розірвано.

Під час перебування у шлюбних відносинах подружжям придбана земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , право власності на яке зареєстроване за ОСОБА_2 .

За нормами сімейного законодавства, умовою належності того майна, яке одержане за договором, укладеним одним із подружжя, до об`єктів спільної сумісної власності подружжя є визначена законом мета укладення договору інтереси сім`ї, а не власні, не пов`язані з сім`єю інтереси одного з подружжя (ч. 3 ст.61та ч. 4 ст.65 Сімейного кодексу України).

Поділ спільного майна подружжя здійснюється за правилами, встановленимистаттями 69-72 Сімейного кодексу Українитастаттею 372 Цивільного кодексу України.

Відповідно достатті 63 СК України, дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

Згідно з п. 21Постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 21.12.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», вирішуючи спори про поділ майна подружжя, суди повинні враховувати, що само по собі розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності подружжя на майно, набуте за час шлюбу.

Пунктом 22 вказаної Постанови Пленуму встановлено, що поділ спільного майна подружжя здійснюється за правилами, встановленимистаттями 69-72 СК Українитаст. 372 ЦК України, а відповідно до п. 24 та п. 25 Постанови, до складу майна, що підлягає поділу, включається загальне майно подружжя, наявне у нього на час розгляду справи, та те, що знаходиться у третіх осіб.

Відповідно до ч. 1ст. 69 СК України, дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

Вирішуючи спір між колишнім подружжям про поділ майна, суд встановлює: 1) обсяг спільного майна, наявного на час припинення спільного ведення господарства - ним є будинок та комплекс будівель та споруд та земельна ділянка для його обслуговування; 2) з`ясовує джерело та час його придбання, - майно придбане в період наявних офіційно зареєстрованих шлюбних відносин.

Статтею 89 ЗК Українипередбачено, що земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам, якщо інше не встановлено законом. У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки: а) подружжя; б) членів фермерського господарства, якщо інше не передбачено угодою між ними; в) співвласників жилого будинку; г) співвласників багатоквартирного будинку. Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюються за договором або законом. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків, установлених законом . Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.

Таким чином, на момент придбання спірної нерухомості 26.04.2011 року сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, вели спільне господарство та підтримували шлюбні відносини, вклали у купівлю спільні кошти. Факт реєстрації спірної земельної ділянки 16.05.2019 за ОСОБА_2 не є доказом її належності останньому.

В частині поділу між сторонами будинку суд вважає за необхідне зазначити наступне.

До матеріалів справи долучено повідомлення про початок виконання будівельних робіт /про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт замовником ОСОБА_2 у вересні 2012 за адресою розташування земельної ділянки

АДРЕСА_1 наданому звіті ФОП ОСОБА_3 від 29.06.2021 здійсненому на замовлення ОСОБА_2 об`єктом оцінки є нерухоме майно - об`єкт житлової нерухомості житловий будинок з господарськими будівлями загальною площею 67, 6 кв. м який розташований по АДРЕСА_1 у таблиці 2.1 характеристика об`єкта зазначено дату будівництва житлового будинку 2014 рік.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами об`єкт житлової нерухомості по АДРЕСА_2 зареєстровано 17.05.2021, та відповідачем, - є об`єктом спільної сумісної власності подружжя, а тому наявні підстави для його поділу.

За змістом ч. 1 та ч. 2ст. 372 ЦК Українимайно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. За рішенням суду частка співвласника може бути збільшена або зменшена з урахуванням обставин, які мають істотне значення.

Частиною 1статті 70 СК Українипередбачено, що у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Таким чином, частки майна дружини та чоловіка при поділі майна, що є їх спільною сумісною власністю, є рівними.

Рівність прав кожного із подружжя на володіння, користування і розпоряджання майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності (якщо інше не встановлено домовленістю між ними) та необхідність взаємної згоди подружжя на розпорядження майном, що є об`єктом права його спільної сумісної власності, передбачено ч. 1 ст.63, ч. 1 ст.65 СК(п. 30Постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 21.12.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя»).

За змістомст. 71 СК Українимайно, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними. Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбаченихЦивільним кодексом України. Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що побудований сторонами в період шлюбу об`єкт нерухомості, який складається із житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами на земельній ділянці, відведеній для будівництва є спільною сумісною власністю подружжя, доказів про наявність підстав для відступлення від засад рівності часток подружжя стороною відповідача не надано, а тому суд дійшов висновку про його поділ між сторонами, виходячи із правил рівності часток подружжя в спільному майні, тобто по 1/2 частині.

В порядкуст. 141 ЦПК України, судовий збір в сумі 1419,40грн. необхідно стягнути із відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст.5,10,81,141,258-259,265,268,270,354

ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя, задовольнити.

Визнати спільним сумісним майном ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку, площею 0, 0904 га, кадастровий номер 5310436100:02:002:0301 та будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 67, 6 кв.м.. житлова площа 15, 1 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 .

В порядку поділу спільного сумісного майна подружжя, визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину об`єкту нерухомого майна : земельної ділянки, площею 0, 0904 га, кадастровий номер 5310436100:02:002:0301, яка розташована за адресою:

АДРЕСА_2 порядку поділу спільного сумісного майна подружжя, визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину об`єкту нерухомого майна: будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 67, 6 кв.м.. житлова площа 15, 1 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 .

В порядку поділу спільного сумісного майна подружжя, визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частину об`єкту нерухомого майна : земельної ділянки, площею 0, 0904 га, кадастровий номер 5310436100:02:002:0301, яка розташована за адресою:

АДРЕСА_2 порядку поділу спільного сумісного майна подружжя, визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частину об`єкту нерухомого майна: будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 67, 6 кв.м.. житлова площа 15, 1 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_2

Стягнути зОСОБА_2 на користьОСОБА_1 у поверненнясплаченого судовогозбору 1419,40 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного тексту заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 ;

відповідач ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце проживання АДРЕСА_3 .

Суддя О.С, Предоляк

СудАвтозаводський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення04.09.2022
Оприлюднено12.09.2022
Номер документу106131616
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —524/8427/21

Рішення від 04.09.2022

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Предоляк О. С.

Ухвала від 22.10.2021

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Вінтоняк Н. Д.

Ухвала від 03.09.2021

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Вінтоняк Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні