Рішення
від 07.09.2022 по справі 171/222/22
АПОСТОЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 171/222/22

2/171/455/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 вересня 2022 року м. Апостолове Дніпропетровської області

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Чумак Т.А. за участю секретаря судового засідання Жандарук В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовомОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до Зеленодольської міської ради про визнання прав засновника селянського (фермерського) господарства «Гашел»,

ВСТАНОВИВ:

08.02.2020 року представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернувся до суду із даним позовом, в якому просив визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , права засновника селянського (фермерського) господарства «Гашел» (ідентифікаційний код юридичної особи - 24445445).

В обґрунтування позову вказав, що 28.03.1995 року ОСОБА_3 отримала в постійне користування земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства, площею 45,1 га., яка розташована на території Великокостромської сільської ради, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії І-ДП № 023066 від 28.03.1995 року. 04.12.1996 р. на підставі Розпорядження Голови Апостолівської районної державної адміністрації Климок В.В від 04.12.1996 року № 989/2-р, було зареєстровано селянське (фермерське) господарство «Гашел», засновником якого була ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. Спадкоємцем ОСОБА_3 є її онук ОСОБА_1 . В строк, визначений чинним законодавством України, позивач звернувся до приватного нотаріуса Апостолівського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Романченко Ю.В. за прийняттям спадщини, що залишилася після ОСОБА_3 . 04.06.2021 року приватним нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, відповідно до якої позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майнові права Господарства, оскільки відсутні документи на підтвердження того, що Господарство є цілісним майновим комплексом та відсутній сформований статутний капітал Господарства. Відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії позбавляє Позивача належним чином оформити право на спадкове майно та права, які увійшли до складу спадщини після смерті ОСОБА_3 .

Ухвалою Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 14 лютого 2022 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 31 травня 2022 року витребувано у приватного нотаріуса Апостолівського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Романченко Ю.В. спадкову справу.

Позивач та його представник у судове засідання не з`явились, надали заяву про проведення судового засідання у їх відсутність, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача Зеленодольської міської ради в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений своєчасно та належним чином, правом подання відзиву не скористався, надав заяву, в якій просив розглядати справу без участі представника.

Дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч. 1ст. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. За приписами ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1, 2ст. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками зазначені: батько - ОСОБА_5 , мати ОСОБА_3 (а.с.16).

Згідно свідоцтва про народження позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками зазначені: батько - ОСОБА_4 , мати ОСОБА_6 (а.с. 17)

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідний актовий запис № 169 (а.с. 18).

Згідно свідоцтва про свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідний актовий запис № 27. (а.с. 15)

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії І-ДП № 023066 виданого 28.03.1995 р., ОСОБА_3 , яка мешкає АДРЕСА_1 , на підставі рішення виконкому Апостолівської районної Ради народних депутатів Апаостолівського району Дніпропетровської області від 15.02.1995 р. № 37/1 надається у постійне користування земельна ділянка площею 45.1 га в межах згідно з планом. Зелена ділянка розташована на території Великокостромської сільської Ради народних депутатів, для ведення селянського (фермерського) господарства. (а.с. 6).

04.12.1996 р. № 989/2-р Апостолівською районною державною адміністрацією було видано розпорядження про надання дозволу на державну реєстрацію селянського (фермерського) господарства «Гашел» (а.с. 7)

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб`єкта підприємницької діяльності юридичної особи 26.12.1996 р. було зареєстроване Селянське (фермерське) господарство «Гашел», ідентифікаційний код суб`єкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі 24445445 (а.с. 8)

Відповідно до Статуту СФГ «Гашел» в редакції від 31.01.2002 р., засновником господарства є ОСОБА_3 , а членами господарства: ОСОБА_4 син голови СФГ, ОСОБА_6 - невістка (а.с.9-12).

Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань серії, підтверджено реєстрацію СФГ «Гашел» за адресою АДРЕСА_2 , державна реєстрація якого була проведена 13.01.1997 року. Організаційно правова форма - фермерське господарство, засновник та кінцевий бенефіціарний власник ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 керівник (а.с.13).

ІНФОРМАЦІЯ_1 засновник СФГ «Ранок» ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 617690 року.

Відповідно до спадкової справи №10/2015, заведеної після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 до приватного нотаріуса Апостолівського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Романченко Ю.В. із заявою про прийняття спадщини звернувся онук померлої ОСОБА_1 , на ім`я якого було залишено заповіт.

Відповідно до заповіту від 31.05.2013 р., зареєстрованого в реєстрі за № 609, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , все своє майно, що буде належати їй на день її смерті, де б воно не знаходилося і з чого не складалося, а також все те, на що вона за законом буде мати право заповідає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Згідно Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, приватного нотаріуса Апостолівського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Романченко Ю.В. від 04.06.2021 року позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з тим, що у нотаріуса відсутні законні підстави для видачі свідоцтва про право на спадщину на майно фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини), за відсутності документів, що посвідчують право власності на майно господарства як цілісного комплексу; запропоновано спадкоємцю, звернутися до суду для успадкування фермерського господарства в судовому порядку.

На час заснування СФГ «Гашел» 13.01.1997 року відносини, пов`язані зі створенням і діяльністю селянських (фермерських) господарств, регулювавЗакон України «Про селянське (фермерське) господарство»

№ 2009-XII, згідно приписів якого селянське (фермерське) господарство було формою підприємництва громадян України, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією. Інтереси селянського (фермерського) господарства перед підприємствами, установами та організаціями, окремими громадянами представляв голова господарства.Право на створення селянського (фермерського) господарства мав кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку, виявив таке бажання, мав документи, що підтверджують його здатність займатися сільським господарством, і пройшов конкурсний відбір. Першочергове право на створення селянського (фермерського) господарства надавалося громадянам, які проживали в сільській місцевості і мали необхідну кваліфікацію або досвід роботи в сільському господарстві (частина першастатті 4 Закону № 2009-XII).

На час смерті засновника СФГ «Гашел» діяв Закон України «Про фермерське господарство» № 973-IV, згідно якого фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону

Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України (стаття першаЗакону № 973-IV).

Відповідно дост.4 Закону України «Про фермерське господарство»головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов`язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом.

У відповідності дост. 19 Закону України «Про фермерське господарство»до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Аналогічні норми містяться і вст. 191 ЦК України, відповідно до якої, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.

В той же час, у відповідності дост. 23 Закону України «Про фермерське господарство»успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Пунктом 4ст. 35 Закону України «Про фермерське господарство»передбачено, що діяльність фермерського господарства припиняється, зокрема, у разі якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.

Судом встановлено, що після смерті засновника СФГ «Гашел» ОСОБА_3 діяльність фермерського господарства не припинилась, оскільки залишились члени даного господарства, позивач по справі як спадкоємець виявив бажання набути прав засновника господарства та продовжити його діяльність.

У постанові від 21 січня 2020 року у справі № 908/2606/18 Велика Палата Верховного Суду вказала про можливість застосування до правовідносин, які виникають у зв`язку з діяльністю фермерських господарств, приписів законодавства, що регулюють діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, у випадку, якщо спірні правовідносини не врегульовані статутом абоЗаконом України «Про фермерське господарство».

На час виникнення спірних правовідносин діявЗакон України «Про господарські товариства», який у статті 55 передбачав, що у зв`язку зі смертю громадянина-учасника товариства, спадкоємці мали переважне право вступу до цього товариства. У разі відмови спадкоємця від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього спадкоємця йому видавалася у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала спадкодавцю, і вартість якої визначалася на день смерті учасника.

Відповідно дост.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зіст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силуст.1261 ЦК України, першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1218 ЦК Українивстановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 5ст. 1268 ЦК Українинезалежно від часу прийняття спадщин вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

В пункті 9Постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 р. «Про судову практику у справах за позовом про захист права приватної власності»зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

Оскільки позивач був членом СФГ «Гашел», в якого немає сформованого статутного капіталу, позивач не відмовлявся від вступу до цього господарства, як і йому не відмовляло у цьому останнє, то визнання за позивачем в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 прав засновника СФГ «Гашел» є ефективним способом захисту його прав як спадкоємця засновника, що відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним в пункті 43 постанови від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц.

У п.51.2 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц також зроблено висновок про те, що з моменту державної реєстрації селянського (фермерського) господарства як юридичної особи право постійного користування земельною ділянкою, яку отримав саме для ведення такого господарства його засновник, переходить до цього господарства. Тому у такій ситуації зазначене право не може бути об`єктом спадкування, а постійним користувачем вказаної ділянки після смерті засновника залишається селянське (фермерське) господарство.

Позивачем не заявлено вимог щодо спадкування права на земельну ділянку чи іншого майна СФГ «Гашел», натомість зазначено про відсутність у господарства статутного капіталу, а також будь-якого рухомого чи нерухомого майна, основних засобів, торгівельних марок, прав інтелектуальної власності, а отже суд не вважає за необхідне визнавати за позивачем набуття виключно майнових прав засновника.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку що права засновника селянського (фермерського) господарства «Гашел» ОСОБА_3 мають входити до складу спадщини, та враховуючи вищезазначені факти, які підтверджують обставини викладені в позовній заяві та те, що позивач є спадкоємцем за заповітом майна померлої ОСОБА_3 , висловив бажання продовжити діяльність господарства, то до нього повинні перейти права засновника селянського (фермерського) господарства «Гашел» в порядку спадкування за заповітом.

Керуючись ст.ст.19,22-23 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р., ст.ст.15,16,191,1216-1219,1268 ЦК України, ст.ст.10,60,174,212-215 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимогиОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до Зеленодольської міської ради про визнання прав засновника селянського (фермерського) господарства «Гашел», задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП - НОМЕР_2 таким, що набув права засновника Селянського (Фермерського) господарства «Гашел», ідентифікаційний код юридичної особи - 24445445, місцезнаходження: 53800, Дніпропетровська область, Криворізький район, місто Апостолове, вул. Жукова, буд. 4, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_10 .

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до ч.6ст.259 ЦПК України, у виняткових випадках, залежно від складності справи, складання повного рішення може бути відкладено на строк не більше ніж як на десять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до ч.5ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Суддя: Чумак Т.А.

СудАпостолівський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.09.2022
Оприлюднено12.09.2022
Номер документу106146600
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —171/222/22

Рішення від 07.09.2022

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Чумак Т. А.

Ухвала від 10.08.2022

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Чумак Т. А.

Ухвала від 30.05.2022

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Чумак Т. А.

Ухвала від 14.02.2022

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Чумак Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні