Справа № 677/87/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2022 року м. Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Гладій Л.М.,
з участю секретаря Владюк Н.В.,
розглянув за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «СК Промінь»</a>, про скасування державної реєстрації права оренди,-
ВСТАНОВИВ:
В січні 2020 року позивач звернувся в суд із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «СК Промінь»</a>(далі -ТОВ «СК Промінь»), який в ході судового розгляду уточнив, просив скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є власником двох земельних ділянок площею 2,1890 га кадастровий № 6822788400:03:006:0069 та площею 0,7106 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Севрюківської сільської ради Красилівського району Хмельницької області. Позивач самостійно їх не використовував та в оренду відповідачам не передавав, будь-яких договорів оренди зазначених земельних ділянок та пов`язаних із ними документів із відповідачем не укладав та не підписував, будь-яких домовленостей з відповідачем щодо їх укладення не мав та не має.
Фактично дана земельна ділянка позивача разом із суміжними з ними землями, одним масивом використовувались СК «Промінь», який раніше орендував їх у позивача та по завершенню договору оренди не звільнив їх.
Восени 2017 року позивачу стало відомо про те, що дані земельні ділянки використовуються не СК «Промінь» а зовсім іншим підприємством ТОВ «СК Промінь».
Із інформаційної довідки з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельні ділянки стало відомо, що належні йому земельні ділянки перебуваються в оренді у ТОВ «СК Промінь» на підставі договорів оренди землі, згідно яких Реєстраційною службою Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області від 03 липня 2015 року зареєстровано право оренди відповідача.
Позивач зазначає, що договорів оренди зазначених земельних ділянок із відповідачем не укладав, їх та пов`язаних із ними документів не підписував, будь-яких розмов та домовленостей із відповідачем щодо їх укладення не було, примірника або копії таких договорів він не має, про їх існування не знав, у зв`язку з чим підпис від його імені в договорах укладених з ТОВ «СК Промінь» виконані не ним, а іншою, невідомою для нього особою, тобто є підробленим, тому вважає, що даний договори оренди є неукладеними.
Зважаючи на вказане, позивач просив скасувати державну реєстрацію права відповідача на оренди земельних ділянок, стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
Позивач подав заяву про розгляд справи у його відсутності, вимоги позову підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не подав.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 844590, вбачається, що власником земельних ділянок, площею 2,1890 га кадастровий № 6822788400:03:006:0069 та площею 0,7106 га кадастровий № 6822788400:03:006:0070 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Севрюківської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, являється ОСОБА_1 .
Згідно інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельні ділянки від 23 жовтня 2017 року, зазначено, що Реєстраційною службою Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області під № 10283451 від 03 липня 2015 року зареєстрований договір оренди землі між ОСОБА_1 та ТОВ «СК Промінь» відносно земельної ділянки площею 2,1890 га кадастровий № 6822788400:03:006:0069.
Згідноінформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23 березня 2021 року, зазначено, що Реєстраційною службою Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області під № 10363558 від 17 липня 2015 року зареєстрований договір оренди землі між ОСОБА_1 та ТОВ «СК Промінь» відносно земельної ділянки площею 0,7106 га кадастровий № 6822788400:03:006:0070.
Про укладення зазначеного договору оренди ОСОБА_1 не знав, навіть не припускав його існування, оскільки цього договору не підписував та не знав про його реєстрацію. Примірника договору йому не надавали.
За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Частиною 1 статті 202 ЦК України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною третьою статті 203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа.
Стаття 207 ЦК України встановлює загальні вимоги до письмової форми правочину. Так, на підставі частини першої цієї статті правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Частиною ж другою цієї статті визначено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Отже, підпис є невід`ємним елементом, реквізитом письмової форми договору, а наявність підписів має підтверджувати наміри та волевиявлення учасників правочину, а також забезпечувати їх ідентифікацію.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина перша статті 638 ЦК України).
У разі ж якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.
Відповідно до частини другої статті 205 ЦК України правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. Отже, конклюдентними діями може підтверджуватися лише укладення договору в усній формі.
Відповідно до ст. 407 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватись цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
В силу ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі».
Відповідно до ст.ст. 14, 16, 17 Закону України «Про оренду землі» (тут і далі в редакції на дату виникнення спірних правовідносин)договір оренди землі укладається в письмовій формі і набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов та державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Згідно ст. 17 Закону України «Про оренду землі» об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою ст. 203 цього Кодексу.
У ч. 3 ст. 203 ЦК України зазначено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Як вольова дія, правочин являє собою поєднання волі та волевиявлення. Воля є бажанням, наміром особи вчинити правочин, однак для вчинення правочину необхідно не тільки воля, а ще й доведення цієї волі до відома інших осіб.
Як вбачається з висновку експерта від 11 січня 2021 року № 1.1-0173:20 підписи в графі «орендодавець» в договорах оренди землі від 06 травня 2015 року, сторонами якого є ТОВ «СК Промінь» та ОСОБА_1 , відносно земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Севрюківської сільської ради Красилівського району Хмельницької області площею 0,7106 га кадастровий № 6822788400:03:006:0070 та 2,1890 га кадастровий № 6822788400:03:006:0069, виконані не ОСОБА_1 , а іншою особою. Підписи в графі «орендодавець передав» в актах приймання-передачі об`єкту оренди (земельної ділянки ) до договору оренди земельних ділянок з кадастровими номерами6822788400:03:006:0070 та 6822788400:03:006:0069 від 06 травня 2015 року, сторонами якого є ТОВ «СК Промінь» та ОСОБА_1 , виконані не ОСОБА_1 , а іншою особою.
Згідно правової позиції, сформульованої в Постанові Верховного Суду України від 18 грудня 2013 року по справі № 6-127 цс13 - «Вільне волевиявлення учасника правочину, передбачене ст. 203 ЦК України, є важливим чинником, без якого неможливо укладення договору оренди земельної ділянки. Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа. Реєстрація договору є адміністративним актом, тобто елементом зовнішнім щодо договору». Відповідно до правової позиції, сформульованої в Постанові Верховного Суду України від 19 лютого 2014 року по справі № 6-162 цс13,- «договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору».
Згідно із частиною другою статті 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають поновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно із частиною другою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
З урахуванням наведеного,суд приходить до висновку,що не підписання позивачем договорів оренди землі ненадання іншим особам,відповідно до вимог закону,повноважень на підписання цих договорів від його імені,свідчить про відсутність волі ОСОБА_1 на укладення означених договорів оренди землі з ТОВ «СК Промінь», а тому позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позов ОСОБА_1 задоволено повністю, а тому з ТОВ «СК Промінь» на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп., а також витрати на проведення судової почеркознавчої експертизи № 1.1-0173:20 від 11 січня 2021 року в сумі 2250 грн. 24 коп.
Керуючись ст.ст. 203, 207, 215, 236 ЦК України, ст.ст. 10-12, 76-81, 263-265, 273 ЦПК України, ст.152, 158 ЗК України, ст.ст.13, 14 Закону України «Про оренду землі», суд,-
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Скасувати державну реєстрацію права оренди товариства з обмеженою відповідальністю «СК Промінь»</a> на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Севрюківської сільської ради Красилівського району Хмельницької області площею 0,7106 га., із кадастровим № 6822788400:03:006:0070 номер запису про право (в держаному реєстрі прав) 10463597 від 17 липня 2015 року та площею 2,1890 га., кадастровий № 6822788400:03:006:0069 номер запису про право (в державному реєстрі прав) 10283451 від 03 липня 2015 року.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «СК Промінь»</a> на користь ОСОБА_1 судові витратиу сумі 3091,04 грн, з яких 2250,24 грн витрати на проведення судової почеркознавчої експертизи № 1.1-0173:20 від 11.01.2021 та 840,80 грнсудового збору.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «СК Промінь»</a>, місцезнаходження: 31033, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Мала Клітна, код ЄДРПОУ:39757078.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.М.Гладій
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2022 |
Оприлюднено | 13.09.2022 |
Номер документу | 106168162 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Гладій Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні