Справа № 752/9158/21
Провадження № 2/752/2377/22
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
08.08.2022 року Голосіївський районний суд м.Києва в складі:
головуючого - судді Колдіної О.О.
з участю секретаря - Ракоїд Є.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Акон-140» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача ОСОБА_1 , заборгованоті за надані послуги за період з серпня 2017 р. по березень 2020 р. в розмірі 112008,93 гривні, інфляційних нарахувань в розмірі 20810,05 гривень, 3% річних в розмірі 71790,34 гривні та судових витрат у справі.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 5 вересня 2002 року було зареєстровано ОСББ «Акон-140» за адресою: 03041, м. Київ, вул. Антоновича, 140. Відповідач є власницею квартири АДРЕСА_3 та одним із співвласників ОСББ «Акон-140» і зобов`язана брати участь в утриманні спільного майна.
Свої зобов`язання відповідач не виконав, внаслідок чого у нього виникла заборгованість, яку позивач просить стягнути в судовому порядку з врахуванням положень ст.625 ЦК України.
09.04.2021 р. на підставі ухвали Голосіївського районного суду м.Києва відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження. Відповідачу встановлено строк для подання відзиву.
На момент розгляду справи відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву.
17.12.2021 р. судом вирішено питання про закриття підготовчого провадження
Представником позивача подана заява про розгляд справи у відсутність представника ОСББ та надано згоду на ухвалення заочного рішення.
Відповідач повторно в судове засідання не з`явився, про місце і час судового розгляду повідомлявся за місцем проживання. Судова повістка повернулась до суду без вручення, в зв`язку з відмовою адресата її прийняти, а отже в силу положень ст.ст.128, 130 ЦПК України він вважається належним чином повідомленим про місце і час судового розгляду.
З огляду на викладене, на підставі положень ст.280 ЦПК України, за згодою представника позивача, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наданих доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідачу належить на праві приватної власності квартира АДРЕСА_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про право власності на квартиру (а.с.18).
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 5 вересня 2002 року було зареєстровано ОСББ «Акон-140» за адресою: 03041, м. Київ, вул. Антоновича, 140 .
Частиною 1 статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яке створюється та діє відповідно до статуту та закону.
У своїй діяльності ОСББ керується Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», відповідно до якого позивач бере на себе зобов`язання обслуговувати та проводити поточний ремонт житлового будинку та прибудинкової території, надавати інші послуги, а відповідач - своєчасно сплачувати зазначені послуги у строки та на умовах, передбачених законом.
ОСББ «Акон-140» є управителем будинку за адресою: м.Київ, вул.Антоновича, 140 .
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 22 цього закону встановлено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Обслуговування та експлуатацію будинку 140 по вул.Антоновича в м.Києві здійснює ОСББ «Акон-140» на підставі відповідних договорів з виконавцями робіт та надавачами послуг.
Відповідно до ст. 10 Закону до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема питання визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Згідно із ст. 21 Закону кошти об`єднання складаються, зокрема, з внесків і платежів співвласників. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Згідно з положенням ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» господарська діяльність, спрямована на задоволення потреб фізичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них території є діяльністю з утримання будинків і прибудинкових територій.
У залежності від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газопостачання, централізоване опалення тощо), 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт тощо), 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»
Згідно з положеннями Статуту ОСББ «Акон-140», затвердженого рішенням Загальних зборів ОСББ «Акон-140» від 20.10.2016 року, ОСББ має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри платежів і внесків співвласників, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів. Вищим органом управління об`єднанням є загальні збори. До виключної компетенції загальних зборів об`єднання належить саме визначення розмірів внесків та платежів власників приміщень.
Як встановлено судом розміри внесків на утримання будинку та прибудинкової території заадресою: м.Київ, вул.Антоновича, 140 встановлені відповідними рішеннями загальних зборів співвласників, що підтверджується протоколами загальних зборів співвласників (а.с.20-46).
Відповідно до зазначених рішень розмір внеску відповідача на утримання будинку і прибудинкової території становить з серпня 2017 р. по січень 2018 р. в сумі 802,80 гривень, а з лютого 2018 р. по березень 2021 р. - 983,43 гривні.
Крім того судом встановлено, що 14.03.2017 р. проведено позачергові загальні збори ОСББ «Акон-140» та прийнято рішення про затвердження розміру внеску на послуги охорони в розмірі 160 гривень, а з лютого 2018 р. на підставі рішення загальних зборів за № 01/02 розмір внесків становить 200 гривень.
Відповідно до положення про резервний фонд ОСББ «Акон-140», затверджений загальними зборами від 30.05.2006 щомісячний розмір внесків складає 50 грн з власників квартир, які не є членами об`єднання (а.с. 41).
Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно з п. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України, де зокрема в п. 3 зазначено, що цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Судом встановлено, що відповідач не виконав належним чином свої зобов`язання з оплати наданих послуг з утримання будинку, послуг з охорони, а також внесків до резервного фонду, і його заборгованість складає 112008,93 гривні.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку сума інфляційних втрат за сспірний період становить 20810,05 гривень, 3% річних становлять 71790,34.
Зазначений розрахунок проведено відповідно до вимог чинного законодавства, не спростований відповідачем, а отже може бути взятий судом до уваги.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ вправі вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.
Частинами 1, 2, 3 та 4 статті 12 ЦПК України, передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
Жодних доказів, які б спростовували обставини, викладені позивачем, відповідачем не надано, в тому числі, не спростовано розміру нарахованої суми заборгованості.
Враховуючи викладене, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо про стягнення заборгованості з відповідача є обгрунтованими, доведеними належними та достатніми доказами, а отже позов підлягає задоволенню.
Питання щодо судових витрат суд вирішує на підставі положень ст.141 ЦПК України і вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 77, 78, 81, 259, 261, 265, 280, 354 ЦПК України, суд
в и рі ш и в:
позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Акон-140» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Акон-140» (м. Київ, вул. Антоновича, 140, ЄДРПОУ 26253359) заборгованість за надані послуги в розмірі 112008,93 гривні, інфляційні нарахування в розмірі 20810,05 гривень, 3% річних в розмірі 71790,34 гривні, судовий збір в сумі 3069,14 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2022 |
Оприлюднено | 13.09.2022 |
Номер документу | 106171656 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Колдіна О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні