РІШЕННЯ
Іменем України
12 вересня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/420/22 Господарський суд Чернігівської області у складі:
судді Ноувен М.П.,
розглянувши справу №927/420/22, розгляд якої здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання)
за позовом: Акціонерного товариства «Чернігівобленерго»,
вул.Гонча,40, м. Чернігів, 14000;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Екопеллет»,
вул. Вишгородська, 36-Б, м. Київ, 04114;
про стягнення 28023,21 грн;
представники сторін не викликались;
Акціонерне товариство «Чернігівобленерго» звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОПЕЛЛЕТ» про стягнення 28023,21 грн заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії та за послуги із забезпечення перетікань реактивної електроенергії за березень-травень 2022 року на підставі договору про постачання електричної енергії № 552 від 14.11.2011, заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 01.01.2019.
Дії суду щодо розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).
Ухвала про відкриття провадження в справі від 12.07.2022, направлена на електронну адресу позивача, повідомлену суду при подачі позову.
Ухвала суду, направлена відповідачу на юридичну адресу: м. Київ, вул. Вишгородська, 36-Б, 04114, повернута відділенням зв`язку на адресу суду, як неодержана з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
З урахуванням норм ст.241 ГПК України відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в суді.
Позиції учасників справи.
Свої вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 552 від 14.11.2011 та заяви-приєднання від 01.19.2019.
Відповідач у встановлені судом строки відзиву на позов не надав, проти позовних вимог не заперечив.
За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у статтях 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Будь-яких заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.
Перелік обставин, які є предметом доказування. Перелік доказів.
Враховуючи предмет і підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі належать: наявність правових підстав для виникнення грошових зобов`язань у Відповідача перед Позивачем по суті спору; доведеність суми боргу.
Позивачем на підтвердження своїх вимог надано копії:
- договору про постачання електричної енергії № 552 від 14.11.2011 з додатками та додатковими угодами,
- договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з додатками,
- заяви приєднання від 01.01.2019,
- актів про використану електричну енергію,
- рахунків.
Відповідачем на підтвердження своїх заперечень жодних доказів не надано.
Обставини справи встановлені судом. Оцінка аргументів та нормативно правове обґрунтування.
14.11.2011 між Відкритим акціонерним товариством енергетична компанія «Чернігівобленерго» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Екопеллет» (далі - Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 552 (далі Договір № 552) з подальшими змінами відповідно до Додаткової угоди №1.
Відповідно до умов Договору № 552 Постачальник продає Споживачу електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок Споживача дозволеною потужністю 1000 кВт, а Споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (розділ 1 Договору № 552).
Споживач зобов`язується, зокрема, оплачувати Постачальнику вартість спожитої електричної енергії за діючими у цей період тарифами по класам напруги, а також вносити всі інші платежі за розрахунковий період, згідно з умовами Додатку № 3 до цього договору «Порядок розрахунків», Додатку №4 до цього договору «Графік зняття показі обліку електричної енергії (п. 2.3.3. Договору № 552).
Відповідно до Додатку № 3 до Договору № 552 Споживач здійснює оплату електричної енергії, спожитої протягом розрахункового періоду, який встановлюється з « 24» числа попереднього місяця по «23» число календарного місяця включно. Остаточний розрахунок не пізніше 3 операційних днів з дня отримання рахунка.
Величина коштів, яку має сплатити Споживач за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, визначається як обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів засобів обліку, який розкладається пропорційно тривалості дії протягом розрахункового періоду кожного з тарифів, після чого величина коштів до сплати визначається як сума добутків тарифів на відповідний обсяг електричної енергії.
Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про видачу ПАТ "Чернігівобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом" № 1434 від 13.11.2018, ПАТ "Чернігівобленерго" (код ЄДРПОУ 22815333) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Чернігівської області та м. Славутич Київської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) ПАТ "Чернігівобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно із законодавством).
Отже, позивач є оператором системи розподілу електричної енергії.
01.01.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «Екопеллет» (далі - Споживач) підписано заяву-приєднання, відповідно до якої Споживач приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за технічними даними Паспорту точки розподілу.
У заяві-приєднання, підписаної відповідачем, зазначено перелік об`єктів та ЕІС-коди точок комерційного обліку з зазначенням адреси об`єктів Споживача, на які здійснюється постачання електричної енергії, зокрема:
- с. Морівськ, вул. Лісова, 11, - 62Z7564336040045,
Відповідно до Статуту Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», затвердженого Загальними зборами акціонерів Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» від 16.04.2019, Протокол №13, рішенням Загальних зборів від 16.04.2019 змінено найменування Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» на Акціонерне товариство «Чернігівобленерго» (далі - Товариство), а також змінено тип акціонерного товариства з публічного на приватне.
Товариство по всьому майну, правам та обов`язкам є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» (п. 1.4. Статуту).
Згідно з п. 2.1 Договору Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.
Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків" (п. 2.3 Договору).
Згідно з п. 5.3 Договору тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 «Порядок розрахунків».
Відповідно до п.7 Додатку №4 до Договору Споживач, який згідно з п.5.4. оплачує послугу з розподілу безпосередньо Оператору системи, здійснює поточний рахунок Оператора системи повну оплати вартості послуги з розподілу електричної енергії, один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії, у терміни проведення остаточного розрахунку.
Остаточний розрахунок здійснюється Споживачем на підставі виставленого Оператором системи рахунка відповідно до даних про покази засобів обліку, які фіксуються у терміни та способи, передбачені Договором.
За підсумками розрахункового місяця Оператор системи оформляє та направляє (надає) Споживачу «Акт про використану електричну енергію».
Оформлений належним чином «Акт про використану електричну енергію» Споживач повертає Оператору системи у триденний термін. У разі неповернення споживачем «Акта про використану електричну енергію», останній вважається підтвердженим.
Пунктом 8 Додатку №4 до Договору передбачено, що остаточний розрахунок за послуги з розподілу електричної енергії та за надання послуг із забезпечення перетікання реактивної енергії (в разі проведення таких розрахунків), оформлені рахунками Оператора системи, здійснюються Споживачем безпосередньо Оператору системи протягом 5-ти робочих днів з дня отримання рахунка непобутовим споживачем, у разі, якщо інше не зазначено в рахунку.
Відповідно до п. 11.1. Договору цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом року, якщо інший термін не зазначено в заяві - приєднанні. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік. Якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд умов.
Пунктом 12.8. Договору визначено перелік додатків, які є невід`ємною частиною до Договору.
Позивачем складено Акти про використану електричну енергію:
від 31.03.2022 за березень 2022 року на суму 11765,80 грн (з ПДВ), відповідно до якого Оператор розподілив, а Споживач використав 3295 кВт.год на суму 4434,08 грн (без ПДВ), а також зазначено, що Споживач використав послугу з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії на суму 5370,75 грн (без ПДВ).
від 30.04.2022 за квітень 2022 року на суму 12169,41 грн (з ПДВ), відповідно до якого Оператор розподілив, а Споживач використав 4736 кВт.год на суму 6373,24 грн (без ПДВ), а також зазначено, що Споживач використав послугу з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії на суму 3767,93 грн (без ПДВ).
від 31.05.2022 за травень 2022 року на суму 7937,92 грн (з ПДВ), відповідно до якого Оператор розподілив, а Споживач використав 2842 кВт.год на суму 3824,48 грн (без ПДВ), а також зазначено, що Споживач використав послугу з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії на суму 2790,45 грн (без ПДВ).
Позивачем були виставлені відповідачу рахунки, а саме: за послугу з розподілу електричної енергії:
№ 8090054114395 від 31.03.2022 на суму 1470 грн з ПДВ(строк оплати до 07.04.2022), рахунок виставлено з урахуванням переплати в сумі 3849,92 грн,
№ 8090055471158 від 30.04.2022 на суму 7647,89 грн з ПДВ (строк оплати до 06.05.2022),
№ 8090056763330 від 31.05.2022 на суму 4589,38 грн з ПДВ (строк оплати до 07.06.2022);
за послугу із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії:
№ 2090054114391 від 31.03.2022 на суму 6444,90 грн з ПДВ (строк оплати до 07.04.2022),
№ 2090055471154 від 30.04.2022 на суму 4521,52 грн з ПДВ (строк оплати до 06.05.2022),
№ 2090056763336 від 31.05.2022 на суму 3348,54 грн з ПДВ (строк оплати до 07.06.2022).
Вказані акти та рахунки були направлені позивачем відповідачу 10.06.2022 рекомендованим листом № 1700004592412.
Доказів повернення актів з підписом відповідача матеріали справи не містять.
З урахуванням положень п.7 Додатку №4 до Договору Акти про використану електричну енергію вважаються підтвердженими.
У встановлений строк відповідач не здійснив оплату вартості послуг з розподілу електричної енергії.
Позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав у зв`язку з невиконанням відповідачем своїх зобов`язань по договору.
Договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (статті 11, 626 ЦК України), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (стаття 526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається (стаття 525 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (надалі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
За приписами пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №312, яка набрала чинності 19.04.2018, «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Пунктом 6 ПРРЕЕ визначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР, як правонаступником за договором про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики.
Частиною 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила).
У п. 2 вказаної постанови зазначено, що укладання договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п. 2.1.1 Правил відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи).
Відповідно до ч. 1, 2, 3, 5 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Як встановлено судом, позивачем були складені акти про використану електричну енергію, згідно з якими оператор системи розподілив, а споживач використав послугу із розподілу електричної енергії у березні-травні 2022 року на загальну суму 13708,25 грн, а також використав послугу із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії на суму 1292,35 грн.
Рахунки на оплату за послугу з розподілу електричної енергії на загальну суму 13708,25 грн та на оплату послуги із забезпечення перетікань реактивної електроенергії на суму 14314,96 грн були направлені позивачем відповідачу.
Заперечення або заяви щодо незгоди з нарахованою в платіжних документах сумою Споживачем (відповідачем) не подавалося.
У наданих позивачем рахунках відповідачу було встановлено терміни остаточних розрахунків, однак відповідач у встановлені в рахунках строки оплату не здійснив.
Беручи до уваги, що матеріалами справи підтверджується факт порушення відповідачем виконання грошових зобов`язань, суд дійшов висновку про задоволення позову в цій частині в повному обсязі.
Розподіл судових витрат.
Згідно з п.5 частини 1 статті 237 Господарського процесуального кодексу України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.
Ціна заявленого позову складає 28023,21 грн, тобто за розгляд даного спору при подачі позову до Державного бюджету України сплачено судовий збір у сумі 2481 грн згідно Закону України «Про судовий збір».
Статтею 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З урахуванням того, що позовні вимоги задоволені судом у повному обсязі, судовий збір в сумі 2481грн має бути відшкодовано позивачу за рахунок відповідача.
Керуючись статтями 129, 236 - 239, 240, 241, 247 - 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовні вимоги Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», код 22815333, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екопеллет», код 35000926 про стягнення 28023,21 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Екопеллет», вул. Вишгородська, 36-Б, м. Київ, 04114, код 35000926, на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», вул. Гонча, 40. м. Чернігів. 14000, код 22815333 (поточний рахунок № НОМЕР_1 ПАТ «Укргазбанк», МФО 320478) борг за надану послугу з розподілу електричної енергії та за надану послугу із забезпечення перетікань реактивної електроенергії у сумі 28023,21 грн, судовий збір в сумі 2481,00 грн.
3. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили у строки, встановлені статтею 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.П. Ноувен
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2022 |
Оприлюднено | 13.09.2022 |
Номер документу | 106175507 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Ноувен М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні