Справа № 565/813/22
Провадження № 2/565/360/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(з а о ч н е)
13 вересня 2022 року м.Вараш
Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бренчук Г.В., за участю секретаря судового засідання Щур Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Кузнецовського міського суду Рівненської області в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом кредитної спілки «Полісся-кредит» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу,
в с т а н о в и в:
Кредитна спілка «Полісся-кредит» звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу по кредитному договору № 56 в сумі 8 877 грн. 90 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07 червня 2021 року ОСОБА_1 взяв кредит в заявника у сумі 8 050 грн., про що між сторонами було укладено кредитний договір № 56. Солідарним поручителем по зобов`язаннях за вказаним договором виступив ОСОБА_2 . Строк дії кредитного договору становить 18 місяців по 07 грудня 2022 року. Позивач неодноразово намагався переконати відповідача про добровільне погашення боргів по кредитному договору в усній розмові та СМС повідомленнями. Внаслідок порушення відповідачами своїх зобов`язань станом на 15 липня 2022 року утворилась заборгованість у сумі 8 877 грн. 85 коп.
Ухвалою суду від 27 липня 2022 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи призначено на 29 серпня 2022 року.
Ухвалою суду від 29 серпня 2022 року розгляд справи відкладено на 13 вересня 2022 року.
Представник позивача у судове засідання не з`явилась, подала досуду заявупро повнепідтримання позовнихвимог тарозгляд справиу їївідсутності,узаяві зазначено, що проти винесення судом заочного рішення не заперечує.
Відповідачі у судове засідання повторно не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у порядку визначеному ЦПК України, причини неявки не повідомили, відзиву на позов не подали.
Враховуючи наведене, судом ухвалено про проведення заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів, відповідно до ст.280 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, дійшов наступних висновків.
07 червня 2021 року між кредитною спілкою «Полісся-кредит» в особі ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (позичальник) укладено договір про споживчий кредит № 56, за умовами якого відповідач отримав кредит в сумі 8 050 грн.
Згідно п. 2.1 договору строк дії договору становить 18 місяців, а саме з дати 07 червня 2021 року по дату 07 грудня 2022 року.
У п. 2.3.2 договору визначено підвид кредиту нероздільний, тобто кредит, де тіло наданого кредиту може повертатись в останній день дії даного договору, а відсотки за користування кредитом, нараховані у відповідності з п. 3.1 даного договору є строковими платежами і графік їх сплати приведений у Додатку № 1, що є невід`ємною частиною договору.
Сторони погодили сплачувати строкові платежі, що обумовлені в п. 2.3.1 чи 2.3.2 щомісячно, в дату заключення договору (п. 2.4 договору).
Пунктами 3.1, 3.2 договору передбачено, що відсоток за користування кредитом рівний 0,132 % за кожен день користування залишком кредиту. Реальна річна процентна ставка становить 48,18. Сукупна вартість даного кредиту здійснюється у грошовому виразі і становить 13886 грн.
Згідно п.4.1 договору, для забезпечення виконання зобов`язань ОСОБА_1 за кредитним договором, ОСОБА_2 зобов`язується відповідати солідарно перед кредитною спілкою «Полісся-кредит» за своєчасне виконання ОСОБА_1 усіх його зобов`язань за кредитним договором.
У п. 5.6 договору зазначено, у разі, коли позичальником допущено несплату строкового платежу за 45 днів, кредитна спілка застосовує всі можливі дії для попередження розгляду справи в суді. Якщо такі дії кредитної спілки не привели до сплати заборгованості, то кредитна спілка приступає до процедури примусового стягнення боргів і в суму позовних вимог включаються: сума залишку тіла кредиту плюс % нараховані з першого дня їх несплати по кінець дії цього договору.
З доданої до позовної заяви облікової карточки члена кредитної спілки 4466 ОСОБА_1 слідує, що з 09 грудня 2021 року відповідачі зобов`язання за договором не виконують.
Згідно розрахунку боргів, що підлягають до примусового стягнення на користь кредитної спілки «Полісся-кредит» по кредитному договору № 56 від 07 червня 2021 року загальна сума заборгованості складає 8 877 грн. 90 коп., з яких: 6 056 грн. залишок тіла кредиту на день подання позовної заяви, 2 821 грн. 90 коп. нараховано відсотки з 09 грудня 2021 року по 07 грудня 2022 року.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 628, 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства, а сам договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами) (частини 1 та 2 ст. 207 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Кредитний договір укладається у письмовій формі (ч. 1 ст. 1055 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
У ч. 1 ст. 1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Частиною 2 ст. 1054 ЦК України унормовано, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави (статті 1046-1053 ЦК України), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Частиною 1 ст. 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно до вимог статей 553, 554 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник,включаючи сплатуосновного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Матеріалами справи підтверджується наявність у ОСОБА_1 грошового зобов`язання по сплаті на користь позивача заборгованості по кредиту в розмірі 6 056 грн.
Відповідачі наявність вказаної заборгованості не спростували, доказів її погашення не надали.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідачів відсотків за користування кредитом, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 599 ЦПК України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 1050 ЦК України передбачено, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до ст. 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 1048 ЦК України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 липня 2018 року у справі № 310/11534/13-ц зазначено, що звернення з позовом про дострокове стягнення кредиту незалежно від способу такого стягнення змінює порядок, умови і строк дії кредитного договору. На час звернення з таким позовом вважається, що настав строк виконання договору в повному обсязі. Рішення суду про стягнення заборгованості чи звернення стягнення на заставлене майно засвідчує такі зміни. Право кредитора нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється у разі пред`явлення до позичальника вимог згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України.
Відтак, стягненню з відповідачів на користь позивача підлягають відсотки, нараховані за період з 09 грудня 2021 року по 15 липня 2022 року в розмірі 1 751 грн.
За таких обставин, позовні вимоги кредитної спілки «Полісся-кредит» про стягнення боргу слід задовольнити частково та стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованість у розмірі 7 807 грн., з яких: 6 056 грн. залишок тіла кредиту на день подання позовної заяви, 1 751 грн. нараховані відсотки.
Враховуючи положення ст. 141 ЦПК України судовий збірпокладається насторони пропорційнорозміру задоволенихпозовних вимог.
Керуючись статтями 264, 265, 280, 354, 355 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов кредитної спілки «Полісся-кредит» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь кредитної спілки «Полісся-кредит» заборгованість за кредитним договором № 56 від 07 червня 2021 року в сумі 7 807 грн., з яких: 6 056 грн. залишок тіла кредиту на день подання позовної заяви, 1 751 грн. відсотки за період з 09 грудня 2021 року по 15 липня 2022 року .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь кредитної спілки «Полісся-кредит» 1 090 грн.86 коп. витрат зі сплати судового збору.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь кредитної спілки «Полісся-кредит» 1 090 грн.86 коп. витрат зі сплати судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення можебути оскарженедо Рівненськогоапеляційного судушляхом подачіапеляційної скаргипротягом тридцятиднів здня йогопроголошення. Якщов судовомузасіданні булооголошено лишевступну тарезолютивну частинисудового рішення,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення.
Позивач: Кредитна спілка «Полісся-кредит» (м-н Будівельників, буд. 2, м. Вараш, Рівненська область, ЄДРПОУ 25675673).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Суддя Г.В.Бренчук
Суд | Кузнецовський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2022 |
Оприлюднено | 14.09.2022 |
Номер документу | 106191761 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Кузнецовський міський суд Рівненської області
Бренчук Г.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні