Іменем України
РІШЕННЯ
13 вересня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/460/22 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Есквайр Лімітед",
код ЄДРПОУ 44453279, проспект 200-річчя Кривого Рогу, 7А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50084; esquireltd@ukr.net,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агровет Продакшн",
код ЄДРПОУ 41737108, вул. Пекурівська, 44, смт. Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область, 15522,
предмет спору: про стягнення боргу 288 194,88 грн
Учасники справи не викликались.
Обставини справи.
Позивачем подано позов до відповідача про стягнення заборгованості в розмірі 288194,88 грн, з яких: 241 937,00 грн - сума основного боргу, 38 290,22 грн - інфляційних збитків, 3 948,51 грн - 3% річних, 4019,37 грн - штрафу. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору поставки № ВП-28/01/22 від 28.01.2022 року в частині оплати товару.
Ухвалою суду від 25.07.22:
прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;
постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;
встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;
встановлено процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом семи днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив;
Про отримання відповідачем 29.07.22 ухвали господарського суду від 25.07.22 свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №1400054596741 у матеріалах справи.
Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву та письмових пояснень щодо позову відповідач не скористався.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Процесуальним правом на подання клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін сторони не скористались.
Приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
28 січня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Есквайр Лімітед" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агровет Продакшн" (Покупець) було укладено Договір поставки №ВП-28/01/22 (надалі -Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Постачальник зобов`язується передавати у власність (поставляти), а Покупець приймати та оплачувати товар.
Найменування, асортимент, одиниця виміру, ціна за одиницю виміру та загальна вартість товару, буде визначатися сторонами у Специфікаціях та/або видаткових накладних, які будуть формуватися на підставі заявок Покупця з подальшим виставленням рахунків-фактур для здійснення оплати товару (п. 1.2. Договору).
Ціни на Товар встановлюються в націоналшій валюті України та погоджуються Сторонами в Специфікації та/або видатковій накладній до цього Договору. Ціна включає в себе ПДВ 20%. Ціна не може бути переглянута Сторонами після виставлення рахунку або підписання специфікації та/або видаткових накладних (п.2.1. Договору).
Загальна вартість (ціна) договору визначається сумарною ціною всього товару, поставленого Постачальником на виконання умов цього договору згідно специфікацій та/або видаткових накладних (п.2.2. Договору).
Розрахунки за поставлений Товар здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника згідно виставлених рахунків (п.2.3.).
Покупець оплачує товар на умовах відстрочення кінцевого розрахунку протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з дня відвантаження Товару зі складу Постачальника, (дата зазначена у видатковій накладній). Покупець має право притримати оплату 20% вартості партії товару до моменту реєстрації Постачальником в ЄДРПН податкової накладної у повній сумі ПДВ, що дорівнює сумі ПДВ згідно видаткових накладних на даний товар. Покупець не несе жодної майнової чи фінансової відповідальності за не здійснення оплати 20% вартості партії товару при не реєстрації Постачальником в ЄДРПН податкової накладної/податкових накладних у повній сумі.
У випадку здійснення реєстрації податкової накладної понад строки оплати, встановлені в договорі, Покупець зобов`язується оплатити 20% вартості товару протягом 5 (п`яіи) календарних дав з дати реєстрації такої податкової накладної (п.2.4. Договору).
По даному договору можливе перерахування грошових коштів у вигляді передоплати. У випадку відсутності поставок по даній передоплаті більше ніж протягом 20 календарних днів Постачальник зобов`язаний перерахувати грошові кошти,зайво отримані від Покупця на поточний рахунок Покупця не пізніше трьох банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги Покупця. Дані грошові шипи вважаються передоплатою і підлягають поверненню відповідно (п.2.5. Договору).
Розділом 3 Договору визначено порядок поставки, а саме:
Покупець передає Постачальнику запит (далі - «Заявка») на постачання певного асортименту та кількості Товару. На основі Заявки Постачальник складає «Специфікацію» та/або рахунок-фактуру із зазначенням ціни, кількості, асортименту Товару, місця поставки Товару (п.3.1. Договору).
Постачальник зобов`язаний поставити партії товару не пізніше 2 (двох) календарних днів з моменту підписання сторонами специфікації до договору. Постачання Товару здійснюється Постачальником за свій рахунок на склад Покупця. Склади Покупця: (DAP згідно офіційних правил тлумачень (Інкотермс), в редакції 2010 року за адресою:
- с. Половинчик, Монастирищенський р-н., Черкаська обл або с. Коржі Баришівський р-н., Київська обл. або інший склад відповідно до Специфікації (додатку) до договору (склад зазначається в заявці або специфікації додоговору) (п. 3.2. Договору).
Доказом передачі партії Товару у власність покупця є оформлені належним чином відвантажувальні документи (п.3.3. Договору).
Датою фактичного постачання Товару є дата підписання видаткової накладної уповноваженою особою Покупця (п. 3.4. Договору).
Документи, що надаються до Товару (п.3.5. Договору):
-видаткова накладна;
-рахунок-фактура;
-документи, перераховані в п.3.4. Договору;
-ТТН (товарно-транспортна накладна);
Якість товару повинна відповідати вимогам діючих в Україні стандартів, умовам якості на товар встановлених договором, специфікаціями до договору або іншими додатками до нього, відповідати параметрам зазначених в сертифікатах якості виробника та маркуванню на тарі, підтверджуватися нормативно-технічною документацією (п.4.1. Договору).
У випадку прострочення з оплатою товару більше ніж на 5 календарних днів від дати встановленої договором Покупець зобов`язується сплатити Постачальнику штраф у розмірі 1 % від неоплаченої вартості товару (п.6.1. Договору).
За порушення умов цього Договору винна сторона відшкодовує спричинені цим збитки, у тому числі не отриманий прибуток у порядку, передбаченому чинним законодавством (п.6.4. Договору).
Усі суперечки та розбіжності, які можуть виникнути за цим Договором, будуть по можливості вирішуватися шляхом переговорів між Сторонами (п. 6.5. Договору).
У випадку, якщо Сторони не дійдуть згоди шляхом переговорів, то спір, що виник за цим Договором або у зв`язку з ним, підлягає вирішенню у Господарському суді за місцем знаходження відповідача (п. 6.6. Договору).
Відповідно до умов п. 8.1 Договору, цей Договір набирає чинності в момент підписання його представниками сторін і дає до 31 грудня 2023 року, а в частині зобов`язань, які виникли під час дії Договору - до повного їх виконання (п.8.1. Договору).
Договір підписаний та скріплений печатками обох сторін.
Позивач умови договору виконав належним чином, продав та поставив відповідачеві товар (шрот соняшниковий), що підтверджується підписаними сторонами видатковими накладними № 7 від 01.02.22 на суму 199 485,00 грн (у т.ч. ПДВ в сумі 33 247,50 грн), № 8 від 02.02.22 на суму 232 452,00 грн (в т.ч. ПДВ в сумі 38 742,00 грн), що містяться в матеріалах справи (а.с. 6-7).
За отриманий товар відповідач в повному обсязі не розрахувався, внаслідок чого виникла заборгованість з оплати товару на суму 241 937,00 грн. На час розгляду справи доказів сплати заборгованості суду не надано.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).
На момент звернення з позовом до суду заборгованість не сплачена і становить 241 937,00 грн. Доказів зворотного відповідачем не надано.
Згідно вимог статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до положень статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо в зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, невиконання зобов`язання або його виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, є порушенням зобов`язання.
Відповідно до частин 1 та 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
Відповідно до положень ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст. 77 ГПК України).
Згідно з ч.1 ст. 79 ГПК України, наявність обставин, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
У порушення вищевказаного, відповідач не надав суду жодних належних доказів, які підтверджують неможливість здійснення ним своєчасної оплати за поставлений за Договором поставки №ВП-28/01/22 товар, а тому дії відповідача щодо несвоєчасної сплати коштів за поставлений товар за Договором поставки №ВП-28/01/22 від 28.01.22 за видатковими накладними №7 від 01.02.22, №8 від 02.02.22 є порушенням положень договору та норм чинного законодавства.
З урахуванням наведеного, суд вважає вимоги про стягнення з Відповідача 241 937,00 грн боргу по Договору поставки №ВП-28/01/22, є обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України заявлено вимогу про стягнення з відповідача 3948,51 грн - 3% річних нарахованих за період з 16.02.22 по 07.07.22 та 38 290,22 грн інфляційних втрат, нарахованих за період з 16.02.22 по 07.07.22, у зв`язку з неналежним виконанням умов договору поставки №ВП-28/01/22 від 28.01.22.
Зважаючи на встановлене судом прострочення виконання відповідачем грошового зобов`язання, перевіривши поданий позивачем розрахунок, вимоги про стягнення 3948,51 грн 3 % річних та 38 290,22 грн інфляційних втрат є такими, що заявлені правомірно та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 та ст. 549 ЦК України виконання зобов`язання забезпечується, зокрема, неустойкою, яка визначається як пеня та штраф і є грошовою сумою або іншим майном, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобов`язання. Сплата неустойки є правовим наслідком у разі порушення зобов`язання (п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Згідно з п. 6.1. Договору у випадку прострочення з оплатою товару більше ніж на 5 календарних днів від дати встановленої договором Покупець зобов`язується сплатити Постачальнику штраф у розмірі 1 % від неоплаченої вартості товару.
Позивачем заявлено також вимогу про стягнення з відповідача 4019,37 грн штрафу, нарахованого на підставі п.6.1. Договору, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки, та розрахованого від суми боргу у розмірі 401 937,00 грн, що виник станом на 22.02.22. Приймаючи до уваги, що судом встановлено прострочення відповідачем грошового зобов`язання, вимоги позивача про стягнення 4019,37 грн штрафу суд визнає правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За подання до суду даної позовної заяви позивачем було сплачено 4322,93 грн судового збору, який покладається на відповідача в повному обсязі.
Крім того, за змістом п. 1 ч. 3 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача. Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо) (п. 1 ч. 4, абз. 1 ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).
Звертаючись з даним позовом, позивач у розділі «Примітка» позовної заяви зазначив, що попередній (орієнтовний) розрахунок витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 20 000,00 грн.
Однак на день ухвалення даного рішення доказів витрат на правову допомогу у відповідності до ч.8 ст.129 ГПК України позивачем надано не було, а тому питання про судові витрати (в частині витрат на професійну правничу допомогу) в даному випадку господарським судом не вирішується.
При цьому, позивач не позбавлений звернутись до суду з відповідною заявою в порядку ст. 244 Господарського процесуального кодексу України з наданням належних доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. 42, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агровет Продакшн" (код ЄДРПОУ 41737108, вул. Пекурівська, 44, смт. Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область, 15522) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Есквайр Лімітед" (код ЄДРПОУ 44453279, проспект 200-річчя Кривого Рогу, 7А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50084) 241 937 грн заборгованості, 3948,51 грн - 3% річних , 38 290,22 грн інфляційних втрат, 4019,37 грн штрафу та 4322,92 грн судового збору.
3.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення складено та підписано 13 вересня 2022 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.В. Белов
Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2022 |
Оприлюднено | 14.09.2022 |
Номер документу | 106202028 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Белов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні