Справа № 216/6119/20
Провадження № 2/216/394/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2022 року місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Онопченка Ю.В.,
за участю: секретаря судового засідання Авшаряна С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мій будинок-Терни 27» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті внесків (платежів) за управління багатоквартирним будинком (утримання будинку та прибудинкової території), -
в с т а н о в и в:
27 жовтня 2020 року представник об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мій будинок-Терни 27» звернувся до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті внесків (платежів) за управління багатоквартирним будинком (утримання будинку та прибудинкової території).
Позовна заява мотивована тим, що позивачем у період з 01.09.2019 по 31.07.2020 включно, відповідно до статутних завдань та цілей, здійснювалося управління будинком утримання будинку та прибудинкової території будинку об`єднання за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаний період власником приміщення ОСОБА_1 жодного разу не сплачено обов`язкові внески і платежі, внаслідок чого утворилася заборгованість в розмірі 12026,07 грн. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг та відсутність членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку не можуть бути підставою для звільнення споживача від їх оплати. Крім загальної суми заборгованості відповідачу також нараховано втрати від інфляції в розмірі 327,32 грн, та 3% річних 330 грн. Посилаючись на вищевказані обставини представник позивача просив задовольнити позов.
01 квітня 2021 року відповідач звернулась до суду з відзивом на позов. Як на підставу заперечень посилається на те, що вона неодноразово зверталася до позивача щодо ненадання послуг з утримання, реконструкції, реставрації, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що встановлюється пропорційно до загальної площі нежитлового приміщення АДРЕСА_2 , загальною площею 223,7 кв.м, що перебуває у власності відповідача та складається з непередбачуваних витрат (в тому числі підвищення тарифів, а також вартості матеріалів); перевірка димовентканалів; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепловодопостачання, водовідведення і зливної каналізації, несучих та захисних конструкцій, столярних виробів; інші витрати (підготовка до осіннього-зимового періоду, прибирання підвалів, покрівель, прибудинкової території); деретизація та дезінсекція; фонд оплати за послуги ФОП ОСОБА_2 як голові правління та керуючої справами ОСББ; поточний ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього благоустрою. Позивач не надав позивачу відповіді на надіслані акти-претензії у встановлений строк, а суду доказів понесених вказаних вище витрат. Позивачем не виконується Закон України «Про житлово-комунальні послуги», а тому просила суд відмовити в позові.
09 липня 2021 року представник позивача надав суду відповідь на відзив. Вважає хибним посилання відповідача на положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги», так як позивач не надає житлово-комунальні послуги, та послуги з управління багатоквартирним будинком. Зобов`язання відповідача виникає на підставі права власності, та як наслідок співвласності в багатоквартирному будинку ОСББ, регулюється Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків», та статутом об`єднання. Також вважає, що долучений відповідачем акт-претензія не є належним доказом, оскільки його складення передбачено виключно в рамках Закону України «Про житлово-комунальні послуги» між споживачем та виконавцем житлово-комунальних послуг.
Представник позивача ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, надала суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, про час, день та місце слухання справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду не відомі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 25 листопада 2015 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було зареєстровано об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мій будинок-Терни 27» (а.с.4).
25 серпня 2016 року протоколом № 6 загальних зборів затверджено статут співвласників багатоквартирного будинку «Мій будинок-Терни 27» (а.с.5-17).
Рішенням виконкому Криворізької міської ради від 10.02.2016 № 73 Про надання згоди управлінню благоустрою та житлової політики виконкому міської ради на передачу окремих житлових комплексів на балансовий облік об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, житловий комплекс « АДРЕСА_3 » передано об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в даний час « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (а.с.18-20).
Загальними зборами об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « АДРЕСА_4 » від 21.12.2019, вирішено прийняти пропозицію щодо суми внесків співвласниками ОСББ та мешканцями будинку на управління багатоквартирним будинком у сумі 6,10 грн за 1 м.кв. усіх житлових приміщень та 5,12 за м.кв. нежитлових приміщень (магазинів), що підтверджується протоколом № 16 (а.с.21-22).
Також затверджено кошторис витрат об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в загальній сумі 69360 грн на період з 01.04.2019 по 31.12.2019 (непередбачувані витрати (в тому числі підвищення тарифів, а також вартості матеріалів); перевірка димовентканалів; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепловодопостачання, водовідведення і зливної каналізації, несучих та захисних конструкцій, столярних виробів; інші витрати (підготовка до осіннього-зимового періоду, прибирання підвалів, покрівель, прибудинкової території); деретизація та дезінсекція; фонд оплати за послуги ФОП ОСОБА_2 як голові правління та керуючої справами ОСББ; поточний ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього благоустрою) (а.с.23).
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 08.02.2020, ОСОБА_1 належить на праві власності нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_5 (а.с.24-26).
13 травня 2020 року позивач звертався до відповідача з претензією (попередженням про відповідальність) щодо наявності заборгованості по оплаті внесків та платежів за управління будинком (утримання будинку та прибудинкової території) ОСББ «Мій будинок-Терни 27» у розмірі 8590,05 грн за період діяльності об`єднання (а.с.27-28).
Згідно з п. 8 ч. 1ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»(далі Закон) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Відповідно до ч. 4ст. 4 Закону основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Статтею 10 Закону передбачено, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.
Згідно з ч. 6ст. 13 Закону у разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку.
Кошти об`єднанняскладаються з: залишківкоштів наутримання іремонт багатоквартирногобудинку нарахунках особи,що здійснювалауправління такимбудинком достворення об`єднання; внесків і платежів співвласників; коштів,отриманих об`єднанняму результатіздавання воренду допоміжнихприміщень таіншого спільногомайна багатоквартирногобудинку; коштів,отриманих об`єднаннямяк відшкодуванняза наданіокремим категоріямгромадян пільгина оплатужитлово-комунальнихпослуг тапризначені житловісубсидії; коштів та майна, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об`єднання; добровільних майнових,у томучислі грошових,внесків фізичнихта юридичнихосіб; коштів, залучених на умовах кредиту або позики; коштів державногота/абомісцевого бюджетів,отриманих напідставі спільногофінансування дляутримання,реконструкції,реставрації,проведення поточногоі капітальногоремонтів,технічного переоснащеннябагатоквартирного будинку; пасивних доходів; доходів віддіяльності заснованихоб`єднанням юридичнихосіб,що спрямовуютьсяна виконаннястатутних цілейоб`єднання; коштів, отриманих з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об`єднання.
Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання (стаття 21 Закону).
Відповідно до ч. 5, 8ст. 22 Закону у разі, якщо правління об`єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об`єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об`єднання комунальних послуг. Відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку.
Таким чином, особа, яка є власником приміщення у житловому комплексі, у якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку така сума боргу підлягає стягненню.
Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 01.04.2015 у справі № 916/2197/13, від 11.11.2015 у справі № 914/189/14, від 27.01.2016 у справі № 904/8242/14), та у постанові Вищого господарського суду України від 17.05.2016 у справі № 910/25295/15.
Судом встановлено, що відповідач є власником нежитлового приміщення АДРЕСА_2 , у період з 17.09.2019 по 31.07.2020 споживала послуги надані позивачем на загальну суму 12026,07 грн, які сплачені останньою не були, що підтверджується розрахунком заборгованості (а.с.29).
Заперечення відповідача не знайшли підтвердження належними та допустимими доказами в ході слухання справи, та спростовуються вищевстановленими судом обставинами.
Беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач зобов`язана проводити оплату наданих послуг, однак не виконувала належним чином зобов`язання, тому заборгованість за несплачені внески і платежі за управління багатоквартирним будинком підлягає стягненню у примусовому порядку.
Згідно ч. 2 ст. 625ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач заявляв вимоги про стягнення з відповідача на його користь інфляційні втрати в розмірі 327,32 грн, та 3% річних від простроченої суми в розмірі 330 грн (а.с.30-31).
Враховуючи те, що правовідносини, які склалися між сторонами про стягнення заборгованості за несплачені внески і платежі за управління багатоквартирним будинком, є грошовими зобов`язаннями, у яких, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1 ст. 509ЦК України), - вимагати сплату грошей за надані послуги. Таким чином, з огляду на юридичну природу правовідносин, як грошових зобов`язань, на них поширюється дія ч. 2ст. 625 ЦК Українияк спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Вказана позиція узгоджена зпостановою Верховного Суду України від 20 червня 2012 року у справі №6-68цс12, та від 30 жовтня 2013 року у справі № 6-59цс13.
Враховуючи те, що неправомірними діями відповідача позивачеві було завдано збитків матеріальної шкоди, яка виражена в грошовому еквіваленті, а відтак є грошовим зобов`язанням, тому суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення інфляційних втрат та трьох відсотків річних, узгоджується з положеннями ч. 2ст.625ЦК України та також підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За приписами ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, та для позивача при зверненні до суду з даним позовом, станом на 2020 рік, складала 2102 грн, та підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5-8, 10, 11, 12, 13, 264-265 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позовну заяву об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Мій будинок-Терни27»до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості пооплаті внесків(платежів)за управліннябагатоквартирним будинком(утриманнябудинку таприбудинкової території) задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мій будинок-Терни 27» заборгованість за несплачені внески і платежі за управління багатоквартирним будинком (утримання будинку та прибудинкової території) за період з 01.09.2019 по 31.07.2020 в розмірі 12026,07 грн, інфляційні втрати в розмірі 327,32 грн, 3% річних від простроченої суми боргу в розмірі 330 грн., та судовий збір в розмірі 2102 грн, а всього 14785,39 грн (чотирнадцять тисяч сімсот вісімдесят п`ять гривень тридцять дев`ять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасникам справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивач: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мій будинок-Терни 27», код ЄДРПОУ: 40138340, місцезнаходження: 50000, Дніпропетровська область, м.КривийРіг, вул. Каштанова, буд. 27;
-відповідач: ОСОБА_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_6 .
Суддя Ю.В.Онопченко
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2022 |
Оприлюднено | 15.09.2022 |
Номер документу | 106211108 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
ОНОПЧЕНКО Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні