Рішення
від 30.08.2022 по справі 380/7428/22
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2022 року

справа №380/7428/22

провадження № П/380/7481/22

зал судових засідань № 12

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіКузана Р.І.,

секретар судового засіданняЯщишин І.А.,

за участю:

представника позивачаКравчука П.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Славської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі ОСОБА_1 , позивачка) звернувся до суду з позовом до Славської селищної ради (місцезнаходження: 82660, Львівська область, Стрийський район, вул. Івасюка, 24, ЄДРПОУ 04370314) (далі Рада, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Славської селищної ради, яка виразилась у не прийнятті рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою від 06.08.2021;

- зобов`язати Славську селищну раду розглянути на пленарному засіданні чергової сесії проект землеустрою, поданий на затвердження ОСОБА_1 та прийняти рішення згідно чинного законодавства про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою: Львівська обл., Сколівський р-н, с. Нижня Рожанка у власність ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначає, що звернулася до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою с.Нижня Рожанка, Стрийського району, Львівської області, кадастровий номер 4624584300:01:043:0002 та надати таку земельну ділянку у приватну власність. Позивачка вказує, що нормами Земельного кодексу України на Раду покладено обов`язок розглянути клопотання та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою або мотивоване рішення про відмову у його затвердженні. Однак, станом на день звернення до суду жодного із рішень відповідачем не прийнято. Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними, позивачка звернулася до суду з даним позовом. Просила позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 16.05.2022 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою від 30.05.2022 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач 10.06.2022 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що на виконання вимог ч.8 ст. 186 ЗК Славська селищна рада має провести перевірку проекту землеустрою на відповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації з землеустрою з метою недопущення порушення прав громадян. Проте, у зв`язку з введенням на території України воєнного стану зупинено роботу реєстрів та обмежено доступ до публічної кадастрової карти. Враховуючи наведене просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Ухвалою від 23.08.2022 суддя відмовив в задоволенні заяви представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Представник позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.

Відповідач участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Клопотань про розгляд справи без участі його представника до суду не надходило.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

27.04.2021 позивачка звернулася до Славської селищної ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за адресою с. Нижня Рожанка, Стрийський район, Львівська область на території Славської селищної ради.

Рішенням Славської селищної ради від 26.05.2021 №304 позивачці надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за адресою с. Нижня Рожанка, Стрийський район, Львівська область для ведення особистого селянського господарства.

За замовленням позивачки ФОП « ОСОБА_2 » виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 за адресою с. Нижня Рожанка, Стрийський район, Львівська область на території Славської селищної ради.

Позивачка 06.08.2021 подала до відповідача заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою с. Нижня Рожанка, Стрийського району, Львівської області, кадастровий номер 4624584300:01:043:0002 та просила надати таку земельну ділянку у приватну власність.

До вказаної заяви ОСОБА_1 було додано такі документи: копію паспорта та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію витягу з ДЗК про земельну ділянку; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

05.04.2022 адвокат позивачки подав запит до відповідача щодо результатів розгляду заяви від 06.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Однак, відповіді не отримав. Зазначає, що станом на момент звернення до суду заява позивачки про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачем не розглянута.

Вважаючи бездіяльність відповідача у вигляді неприйняття рішення за результатом розгляду по суті її заяви про затвердження проекту землеустрою протиправною ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За змістом частин першої, другої статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з підпунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За правилами пункту «б» частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Частинами шостою, сьомою статті 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Як свідчать матеріали справи, рішенням Славської селищної ради від 26.05.2021 позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га.

ФОП ОСОБА_2 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 за адресою с. Нижня Рожанка, Стрийський район, Львівська область на території Славської селищної ради.

Земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: с. Нижня Рожанка, Стрийський район, Львівська область на території Славської селищної ради орієнтовною площею 2,00 га було зареєстровано 07.07.2021 у Державному земельному кадастрі та присвоєно кадастровий номер 4624584300:01:043:0002, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Суд зазначає, що до 27.05.2021 повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок було врегульовано статтею 186-1 ЗК України.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 №1423-ІХ, який набрав чинності 27.05.2021, статтю 186 ЗК України викладено у новій редакції, а статтю 186-1 ЗК України виключено.

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 186 ЗК України (далі - в редакції Закону №1423-ІХ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з частиною шостою статті 186 ЗК України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб`єкти, визначені цією статтею, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.

Як передбачено частиною сьомою статті 186 ЗК України, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до частини дев`ятої статті 118 ЗК України (в редакції Закону №1423-ІХ) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Отже, відповідно до статті 186 ЗК України (в редакції Закону №1423-ІХ) органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки у власність, надано повноваження на погодження та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. При цьому, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації

З огляду на аналіз норм законодавства, можливі варіанти дій відповідача:

- прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- прийняти рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Однак, відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, не прийняв жодне із допустимих рішень.

Оскільки матеріали справи свідчать, що відповідач за результатами розгляду клопотання позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ділянки у власність не прийняв рішення ані про затвердження проекту, ані про відмову у його затвердженні, та відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження протилежного, суд погоджується з позицією позивача щодо наявності в діях відповідача протиправної бездіяльності.

При цьому, суд не бере до уваги доводи відповідача щодо наявності перешкод у розгляді заяви позивачки у зв`язку з введенням на території України воєнного стану, оскільки заява ОСОБА_1 надійшла на адресу Ради 06.08.2021, а воєнний стан введено 24.02.2022. Тобто, відповідач понад шість місяців протиправно зволікав з розглядом заяви позивачки про затвердження проекту землеустрою.

Суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Славської селищної ради, яка виразилась у не прийнятті рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою від 06.08.2021.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача розглянути та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту четвертого частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом четвертим частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Однак, як встановлено судом відповідачем за результатами розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та долучених до такої заяви документів жодних рішень по суті звернень позивача не прийнято, оцінки поданим документам не надано.

Отже, відповідач не досліджував заяви та додані до неї документи на предмет наявності підстав для затвердження проекту землеустрою або відмови у його затвердженні, тобто не розглянув заяву по суті.

За таких обставин суд вважає необхідним зобов`язати Славську селищну раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Нижня Рожанка з кадастровим номером 4624584300:01:043:0002 та прийняти відповідне рішення за наслідками розгляду цієї заяви.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ст.134 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Славської селищної ради на користь позивачки необхідно стягнути 992,40 судового збору

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Славської селищної ради, яка виразилась у не прийнятті рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою від 06.08.2021.

Зобов`язати Славську селищну раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Нижня Рожанка з кадастровим номером 4624584300:01:043:0002 та прийняти відповідне рішення за наслідками розгляду цієї заяви.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Славської селищної ради (місцезнаходження: 82660, Львівська область, Стрийський район, вул. Івасюка,24, код ЄДРПОУ 04370314) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 12.09.2022.

СуддяР.І. Кузан

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.08.2022
Оприлюднено16.09.2022
Номер документу106233249
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них