Справа № 439/1124/22
Провадження №1-кс/439/227/22
У Х В А Л А
щодо продовження запобіжного заходу
у виді поміщення особи до закладу з надання психіатричної допомоги
в умовах,що виключаютьнебезпечну поведінкуособи
15 вересня 2022 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області
у складі:
головуючого-судді: ОСОБА_1 ,
за участі: секретаря
судового засідання: ОСОБА_2 ,
прокурора: ОСОБА_3 ,
захисника: ОСОБА_4 ,
особа, щодо якої
вирішується питання
про застосування примусових
заходів медичного характеру: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Бродівського відділу Золочівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про продовження застосування запобіжного заходу у виді: поміщення особи до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, відносно особи, щодо якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: села Накваша Золочівського району Львівської області, українця, громадянина України, одруженого, із середньою-спеціальною освітою, який на утримані має одну малолітню дитину, не працюючого, зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , не судимого,
за ознаками вчинення суспільно-небезпечних діянь, передбачених частиною 2 статті 194, статтею 126-1 Кримінального кодексу України,
в с т а н о в и в:
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається.
У провадженні Бродівського районного суду Львівської області перебуває на розгляді кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022141160000100 від 01 липня 2022 року, за ознаками вчинення суспільно-небезпечних діянь, передбачених частиною 2 статті 194 та статтею 126-1 Кримінального кодексу України, відносно особи, щодо якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру: ОСОБА_5 . Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначеного головуючим суддею у вищенаведеному кримінальному провадженні: ОСОБА_6 .
Ухвалою слідчогосудді Бродівськогорайонного судуЛьвівської областівід 29серпня 2022року доособи,щодо якоївирішується питанняпро застосуванняпримусових заходівмедичного характеру: ОСОБА_5 ,застосовано запобіжнийзахід увиді:поміщення особидо закладуз наданняпсихіатричної допомогив умовах,що виключаютьнебезпечну поведінкуособи, а саме: до Комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», строком на двадцять п`ять днів, тобто до 22 вересня 2022 року.
14 вересня 2022 року до Бродівського районного суду Львівської області надійшло клопотання прокурора Бродівського відділу Золочівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , в якому прокурор просить продовжити застосування до особи, щодо якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру: ОСОБА_5 , строк дії запобіжного заходу у виді: поміщення особи до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, строком на два місяці.
Необхідність задоволення клопотання прокурор мотивує тим, що ОСОБА_5 страждає хронічним психічним захворюванням: маячним розладом, унаслідок якого не може усвідомлювати свої дії та керувати ними. У період інкримінованих дій ОСОБА_5 перебував у хворобливому стані, страждав хронічним маячним розладом і не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними. Останній потребує застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із звичайним наглядом.
Прокурор мотивує, що з метою уникнення відповідальності за вчинені суспільно-небезпечні діяння, ОСОБА_5 може переховуватися від суду. Останній не працює, вчиняє домашнє насилля відносно своєї дружини та має із нею негативні відносини. Відтак може вільно залишити місце свого постійного проживання.
Прокурор наголошує, що ОСОБА_5 є особою суспільно небезпечною та схильною до вчинення суспільно-небезпечних діянь. Це дає достатні підстави вважати, що останній може обґрунтовано продовжувати суспільно-небезпечну діяльність.
На думку прокурора, за для виключення небезпечної поведінки ОСОБА_5 необхідно продовжити застосування до останнього запобіжного заходу у вигляді поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги.
Водночас станом на 14 вересня 2022 року суддя Бродівського районного суду Львівської області ОСОБА_6 , яка безпосередньо бере участь у складі суду в наведеному кримінальному провадженні, перебуває у відпустці. Відтак існує об`єктивна неможливість у визначений цим Кодексом строк суддею розглянути клопотання про продовження запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
На виконання вимог абзацу 5 пункту 205 Розділу XІ Перехідних положень Кримінального процесуального кодексу України, визначено інший склад суду в порядку, встановленому частиною 3 статті 35 Кримінального процесуального кодексу України, а саме: за для можливості розгляду клопотання про продовження застосування запобіжного заходу у виді: поміщення особи до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, визначено новий склад суду (головуючий суддя ОСОБА_1 ).
При цьому варто наголосити, що запобіжних захід у виді: тримання під вартою, та запобіжний захід у виді: поміщення особи до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, у розумінні статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, є тотожними запобіжними заходами за своїми правовими наслідками для особи.
Позиція учасників судового розгляду.
Прокурор Бродівського відділу Золочівської окружної прокуратури ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримав. В обґрунтування пояснив, що ОСОБА_5 вчинив, зокрема тяжке суспільно-небезпечне діяння. Водночас останній страждає хронічним психічним захворюванням: маячним розладом і не може усвідомлювати свої дії та керувати ними. Відтак із метою попередження можливості ОСОБА_5 вчинити інше суспільно-небезпечне діяння, необхідно продовжити дію запобіжного заходу у виді поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, строком на два місяці.
ОСОБА_5 та його захисник: ОСОБА_4 у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечили. ОСОБА_5 пояснив, що почуває себе добре, і зробив висновки із вчиненого.
Мотиви суду.
За нормативним змістом пункту 2 частини 1 статті 508 Кримінального процесуального кодексу України, до особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, може бути застосований судом запобіжний захід у виді поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають її небезпечну поведінку.
За загальними правилами припису статті 508 Кримінального процесуального кодексу України визначено, що передбачені частиною першою цієї статті запобіжні заходи застосовуються судом до особи з моменту встановлення факту розладу психічної діяльності чи психічної хвороби.
Нормою частини 3 статті 508 Кримінального процесуального кодексу України закріплено, що застосування вищевказаних передбачених запобіжних заходів здійснюється згідно з загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
Запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду (статті 131-132 Кримінального процесуального кодексу України).
Імперативними положеннями статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, нікого не може бути позбавлено свободи, крім установлених цією статтею Конвенції випадків і відповідно до процедури, встановленої законом.
Законним є арешт за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні особою правопорушення або якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення.
Нормою статті 177 Кримінального процесуального кодексу України визначено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/ або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення дія встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому особа підозрюється.
Відповідно до статті 194 Кримінального процесуального кодексу України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд встановлює, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
-наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
-наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
-недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Судом встановлено, що на розгляді у Бродівському районному суду Львівської області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022141160000100 від 01 липня 2022 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 194, статтею 126-1 Кримінального кодексу України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , упродовж червня-липня 2022 року, за місцем свого фактичного проживання, діючи умисно, у порушення вимог статті28Конституції України, згідно з якою кожен має право на повагу до його гідності та ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню, а також у порушення вимог Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», умисно, систематично вчинив психологічне та економічне насильство щодо своєї дружини: ОСОБА_7 , із якою вони спільно проживають, що призвело до психологічних страждань останньої та погіршення якості її життя. Відтак у діяннях останнього вбачаються ознаки вчинення суспільно-небезпечного діяння, передбаченого статтею 126-1 Кримінального кодексу України.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , близько 03години 10хвили, перебуваючи за місцем проживання, а саме: у приміщенні житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який на праві спільної сумісної власності належить йому та його дружині: ОСОБА_7 , вчинив підпал спільно нажитого з дружиною майна. Відтак у діянні останнього вбачаються ознаки вчинення суспільно-небезпечного діяння, передбаченого частиною 2 статті 194 Кримінального кодексу України.
Доказами, які надають достатні підстави обґрунтовано вважати, що ОСОБА_5 вчинив суспільно-небезпечні діяння, передбачені частиною 2 статті 194, статтею 126-1 Кримінального кодексу України, є:
-акт про пожежу від 26 червня 2022 року;
-звіт про пожежу від 27 червня 2022 року;
-протокол допиту потерпілої ОСОБА_7 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_8 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_9 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_10 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_11 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_12 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_13 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_14 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_15 .
На переконання суду, ОСОБА_5 обґрунтовано обвинувачується у вчинені тяжкого суспільно-небезпечного діяння, передбаченого частиною 2 статті 194 Кримінального кодексу України. А також у вчиненні суспільно-небезпечного діяння, передбаченого статтею 126-1 Кримінального кодексу України, про що свідчать зібрані в ході досудового розслідування докази.
Окрім цього, судом встановлено, що ОСОБА_5 страждає хронічним психічним захворюванням: маячним розладом і не може усвідомлювати свої дії та керувати ними. За психічним станом у ОСОБА_5 немає прямих проти показів до участі в судовому провадженні, проте він не може правильно сприймати обставини справи та надавати покази. У період інкримінованих дій, ОСОБА_5 також перебував у хворобливому стані, страждав хронічним маячним розладом і не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними. ОСОБА_5 потребує застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до психіатричного закладу із звичайним наглядом (висновок судово-психіатричної експертизи за №320 від 05 серпня 2022 року).
Метою продовження застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 є забезпечення виконання покладених на останнього процесуальних обов`язків.
Підставою для застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 є наявність ризиків, передбачених пунктом 1 та 5 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України. А саме: ризик, що особа, щодо якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру, може переховуватися від суду та може вчинити інше суспільно-небезпечне діяння. Позаяк останній страждає на психічний розлад здоров`я у виді маячного розладу. Це зумовлює відсутність можливості у нього усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Відтак існує цілком реальним ризик того, що ОСОБА_5 може вчинити інше суспільно-небезпечне діяння, а також зможе переховуватися від суду, із метою уникнення примусового лікування.
При вирішенні питання щодо продовження застосування запобіжного заходу у виді поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, суд приходить до висновку про неможливість жодного із більш м`яких запобіжних заходів забезпечити виконання особою, щодо якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру, яка на момент розгляду клопотання по суті не усвідомлює свої дії та не може керувати ними, покладених на неї процесуальних обов`язків.
Прокурором перед судом доведено обґрунтований реальний ризик вважати, що ОСОБА_5 може вчинити інше суспільно-небезпечне діяння, які містять ознаки кримінального правопорушення, а також переховуватися від суду. Вказані докази досліджені безпосередньо під час судового засідання, із урахуванням висновку судово-психіатричної експертизи за №320 від 05 серпня 2022 року.
Окрім цього, при ухваленні судового рішення, суд враховує відомості про особу ОСОБА_5 щодо якого передбачається застосування примусових заходів медичного характеру, особисті обставини його життя, які можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику, обставини вагомості наявних доказів та існування ризиків продовження чи повторення протиправної поведінки та в сукупності з ризиками, зазначеними у статті 177 Кримінального процесуального кодексу України.
Відтак суд вважає, що наявність підстав для продовження застосування запобіжного заходу ОСОБА_5 переважає інтереси забезпечення права на свободу та виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи, про які йдеться у клопотанні прокурора.
Тому наявні усі підстави для задоволення клопотання прокурора та продовження застосування запобіжного заходу до особи, щодо якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру: ОСОБА_5 , у виді: поміщення особи до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, строком на два місяці
Враховуючи наведене, суд, керуючись статтями 3, 176, 177, 181, 193, 194, 196, 508 Кримінального процесуального кодексу України,
у х в а л и в :
Клопотання прокурора Бродівського відділу Золочівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про продовження застосування запобіжного заходу задовольнити повністю.
Продовжити застосуваннядо особи,щодо якоївирішується питанняпро застосуванняпримусових заходівмедичного характеру: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у виді поміщення особи до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку, а саме: до Комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», що розташована за адресою: Львівська область, місто Львів, вулиця Кульпарківська, 95.
Строк дії запобіжного заходу становить два місяці, тобто до 15 листопада 2022 року включно.
Ухвала суду підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Копію ухвали негайно після її оголошення вручити ОСОБА_5 , захиснику, прокурору та скерувати до Комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня».
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту її оголошення. Для особи, до якої застосовано запобіжний захід у виді поміщення до психіатричного закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають її небезпечну поведінку, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Бродівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 106255138 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів |
Кримінальне
Бродівський районний суд Львівської області
Петейчук Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні