Справа №718/1954/22
Провадження №1-кс/718/194/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.09.2022 року м.Кіцмань Чернівецька область
Слідчий суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кіцмань клопотання слідчого СВ ВП №2 (м. Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 , погоджене начальником Кіцманського відділу Чернівецької окружної прокуратури Серієм Ротарем про арешт тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні за №12022262020002396 від 08.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України, -
У С Т А Н О В И В:
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається.
15.09.2022 на адресу суду надійшло вище вказане клопотання.
У клопотанні зазначено, що до Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області звернувся ОСОБА_4 , з приводу того, що 04.08.2022 проходячи повз потічок, який протікає неподалік будинку №30 по вул. Селезньова в м. Чернівці виявив померлу рибу. Відтак, невстановленою особою, порушено правила охорони вод (водних об`єктів), що спричинило забруднення поверхневих вод і водоносних горизонтів, і створило небезпеку для життя, здоров`я людей чи для довкілля.
За даним фактом 08 серпня 2022 року було розпочато розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.242 КК України.
Під час досудового розслідування кримінального провадження слідчим слідчого відділення ВП № 2 (м. Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області 14.09.2022 було проведено огляд місця події, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 7322588500:03:001:0001, яка розташована поза межами населеного пункту с. Мамаївці Чернівецького району Чернівецької області, під час якого зафіксовано за допомогою відео фотозйомки транспортний засіб «MERCEDES-BENZ» марки «AXOR», д.н.з. НОМЕР_1 ,який намагався здійснитививантаження залишків яблучної сировини на земельну ділянку Чернівецького району Чернівецької області, що могло спричинило забруднення поверхневих вод і водоносних горизонтів, ґрунту, і може створити небезпеку для життя, здоров`я людей чи для довкілля
Враховуючи те, що в цьому кримінальному провадженні транспортний засіб «MERCEDES-BENZ» марки «AXOR», д.н.з. НОМЕР_1 , є речовим доказом, в органу досудового розслідування виникла необхідність вилучити вказаний транспортний засіб.
З метою збереження речових доказів просить накласти арешт на вищевказаний транспортний засіб з позбавленням права на відчуження, розпорядження та користування даним майном.
Позиція учасників судового провадження.
Прокурор та слідчий підтримали це клопотання, просили його задовольнити та накласти арешт на вищевказаний транспортний засіб, а розгляд клопотання провести без їхньої участі.
Користувач транспортного засобу ОСОБА_5 подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, заперечує щодо задоволення клопотання, оскільки, цей автомобіль є джерелом доходу у воєнний час.
Встановлені судом обставин із посиланням на докази.
Суд перевіривши клопотання та додані до нього матеріали, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даних матеріалах, доходить наступного висновку.
Встановлено, що згідно з даними витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022262020002396 від 08.08.2022 року, внесено відомості за правовою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.242 КК України, з приводу того, що до Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області звернувся ОСОБА_4 , з повідомленням про те, що 04.08.2022 проходячи повз потічок, який протікає неподалік будинку АДРЕСА_1 виявив померлу рибу. Відтак, невстановленою особою, порушено правила охорони вод (водних об`єктів), що спричинило забруднення поверхневих вод і водоносних горизонтів, і створило небезпеку для життя, здоров`я людей чи для довкілля.
З протоколу огляду від 14.09.2022 встановлено, що в ході проведення огляду місця події земельної ділянки за кадастровим номером 7322588500:03:001:0001 вс.Мамаївці Чернівецькогорайону Чернівецькоїобласті було виявленота вилучено: транспортного засобу «MERCEDES-BENZ» марки «AXOR», д.н.з. НОМЕР_1 , кузов якого завантажено відходами яблучної сировини, та нагромадження відходів яблучної сировини.
Згідно інформаційної довідки Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку - земельна ділянка з кадастровим номером 7322588500:03:001:0001, яка розташована поза межами населеного пункту с. Мамаївці Чернівецького району Чернівецької області, на праві власності належить ОСОБА_6 .
Також суду надано копію протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення та іншу події від 03.08.2022, подану ОСОБА_7 .
Рапортом слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_8 повідомлено, що виїздом СОГ на місце події було встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 неподалік якої протікає потік, було встановлено, що місцеві мешканці звернулися до поліції про те, що у даному потічку два дні тому помутніла вода та почала помирати риба.
В матеріалах клопотання містяться також письмові пояснення ОСОБА_9 та ОСОБА_4 .
Згідно листа управління державного агентства меліорації та рибного господарства у Чернівецькій області загальна сума збитків, заподіяних рибному господарству, складає 324570,27 грн.
У ході проведення огляду із земельнихділянок зкадастровими номерами:7322586500:03:002:0556(належить ОСОБА_5 ),7322588500:03:001:0090,7322588500:03:001:0116(належать ОСОБА_10 ),7322588500:03:001:0117(належить ОСОБА_11 та ОСОБА_12 ),виявлено тавилучено зразкиґрунту тазалишків яблучноїсировини.Ці земельніділянки розташованівздовж однієїдороги тана вказанихділянках наявніза зовнішнімиознаками відходияблучної сировиниякі просочуютьсяв грунт,що можеспричинити забрудненняповерхневих водта створити небезпеку для життя, здоров`я людей чи для довкілля.
Мотиви, з яких виходить слідчий суддя під час постановлення ухвали, і положення закону, якими керується.
Відповідно до ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду.
Згідно п.7 ч.2 ст.131 КПК України арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
При цьому, завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до вимог частини другої вказаної статті арешт майна допускається, зокрема з метою забезпечення: збереження речових доказів.
Частиною 3 статті 170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті (збереження речових доказів), арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 цього Кодексу.
Частиною 10 вказаної статті передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Статтею 98 КПК України, передбачено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Так, клопотання про арешт майна відповідає вимогам ст. 171 КПК України та подане у строк, визначений ч.5 ст.171 КПК України.
Розглядаючи клопотання про накладення арешту на майно, в порядку статей 170-173 КПК України, з`ясувавши всі обставини, які передбачають підстави для арешту майна, слідчим суддею перевірено відповідність клопотання вимогам, передбаченим ст. 171 КПК України та враховано правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, наслідки арешту майна для третіх осіб.
Згідно ч.2 ст.168 КПК України вилучений транспортний засіб є тимчасово вилученим майном.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.170 КПК України арешт тимчасово вилученого майна допускається з метою збереження речових доказів.
Так, матеріали справи доводять обґрунтовану наявність ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. ч. 1 ст. 242 КК України, а також те, що тимчасово вилучене майно, а саме: транспортний засіб«MERCEDES-BENZ»марки «AXOR»,д.н.з. НОМЕР_1 є засобом вчинення кримінального правопорушення, може бути використане як докази для доведення вини особи в вчиненні кримінального правопорушення. Крім того, збереження такого майна необхідне для забезпечення проведення відповідних процесуальних дій під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, а тому існує обґрунтована необхідність у накладенні арешту на такий транспортний засіб.
При цьому, враховуючи, що існує обґрунтована підозра вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 242 ч 1 КК України, слідчий суддя вважає, що слідчим та прокурором доведено необхідність застосування саме такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт тимчасово вилученого майна, який у свою чергу забезпечить дієвість досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Слідчим суддею також врахована розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а тому наявні підстави для задоволення клопотання.
Також слід зазначити, що, відповідно до ст.174 КПК України, яка є імперативною нормою, визначено, що арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 16, 131, 132, 170-174, 309, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчого СВ ВП №2 (м. Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 , погоджене начальником Кіцманського відділу Чернівецької окружної прокуратури ОСОБА_13 про арешт тимчасово вилученого майна задовольнити.
Накласти арешт на транспортний засіб «MERCEDES-BENZ» марки «AXOR», д.н.з. НОМЕР_1 , власником якого є ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_1 жителька АДРЕСА_2 , користувачем якого є ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель с. Мамаївці, з позбавленням права на відчуження, розпорядження та користування даним майном.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_16
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2022 |
Оприлюднено | 14.05.2024 |
Номер документу | 106266210 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Скорейко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні