Рішення
від 06.09.2022 по справі 317/364/22
ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 317/364/22

Провадження № 2/317/600/2022

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2022 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Ткаченко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Захаренко А.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Запорізька районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2022 року до Запорізького районного суду Запорізької області надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Запорізька районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування за законом.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , мати позивача. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина за законом у вигляді: земельної ділянки загальною площею 5,4955 га, кадастровий номер 2322180400:01:001:1051, яка розташована на території Августинівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Заповіту за життя ОСОБА_4 не залишила, відтак спадщина відкрилася за законом. Позивач є донькою померлої та є єдиним спадкоємцем матері котра своєчасно звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, внаслідок чого було заведено спадкову справу. Проте, на теперішній час оформити спадщину після смерті матері через нотаріальну контору позивач не має можливості, з причини відсутності правового документу у вигляді державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 15 грудня 2005 року, серія ЗП № 108177, що підтверджується роз`ясненням державного нотаріуса Запорізької районної нотаріальної контори від 23.11.2021 року за № 1625/02-14.

У зв`язку з цим, позивач вимушена звернутись до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом на вказану земельну ділянку.

Ухвалою суду від 11.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, клопотання позивача про витребування доказів задоволено, витребувано у державного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Кравцової Л.М. належним чином засвідчену копію спадкової справи до майна ОСОБА_4 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, на адресу суду надала заяву про розгляд справи без її участі, просить позовні вимоги задовольнити на підставі наявних у справі письмових доказів.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, надав до суду заяву, відповідно до змісту якої визнає позовні вимоги в повному обсязі, просить позовну заяву задовольнити, справу розглядати за його відсутності.

Третя особа Запорізька районна державна нотаріальна контора у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином, просили суд розглянути справу за відсутності представника третьої особи, заперечення до позовної заяви відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

На підставі наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що не з`явилися та повідомлялися завчасно і належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Згідно із положеннями ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд приймає визнання позову відповідачем, оскільки таке визнання відповідає вимогам закону, інтересам сторін по справі та не суперечить правам та інтересам інших осіб.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про її смерть виданого Запорізьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області 22.02.2018 року, актовий запис № 240, серія НОМЕР_1 (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на спадкове майно у вигляді земельної ділянки загальною площею 5,4955 га, кадастровий номер 2322180400:01:001:1051, яка розташована на території Августинівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку, відповідно до матеріалів спадкової справи позивачка прийняла після померлої матері.

Відповідно до матеріалів спадкової справи вбачається, що спадщину, відкриту після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , за законом - прийняла її донька ОСОБА_1 (а.с.31).

Згідно із копією свідоцтва про народження, виданого на ОСОБА_5 вбачається, що вона є донькою ОСОБА_4 , свідоцтво про народження видане Августинівським сільським ЗАГС Запорізького району, актовий запис № 29, серія НОМЕР_2 (а.с.9).

Згідно до свідоцтва про одруження, виданого Августинівською сільською радою Запорізького району Запорізької області, актовий запис № 12, серія НОМЕР_3 ОСОБА_5 14 листопада 1997 року уклала шлюб з ОСОБА_6 та її прізвище змінене з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 (а.с.9).

Окрім позивача, спадкоємцем які прийняли спадщину після смерті матері у передбачений законом строк немає.

Згідно з копією довідки № 6400 від 13.09.2021 року виданою відділом «Центр адміністративних послуг» позивачка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на момент смерті матері (а.с.35).

Для оформлення спадщини позивачем було надано нотаріусу копію державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 15 грудня 2005 року, серія ЗП № 108177, згідно із яким померла ОСОБА_4 є власником земельної ділянки загальною площею 5,4955 га, кадастровий номер 2322180400:01:001:1051, яка розташована на території Августинівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.10).

23.11.2021 року за № 1625 державним нотаріусом Запорізької районної нотаріальної контори Запорізького району Кравцовою Л.М. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 5,4955 га, кадастровий номер 2322180400:01:001:1051, яка розташована на території Августинівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, після померлої ОСОБА_4 у зв`язку з тим, що заявником не було надано державний акт про право власності на земельну ділянку (а.с.11).

Відповідно до п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

При вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК.

Згідно зі ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Як встановлено положеннями ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно із ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до статті 1296 ЦК України встановлює, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до глави 10 п. 4.15 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 за № 296/5 передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусами після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкоємцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Якщо нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Пленум Верховного Суду України у постанові від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» також роз`яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_4 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач, як єдиний його спадкоємець у позасудовому порядку не має можливості її отримати, оскільки відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій, виданою ОСОБА_9 державним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу за відсутності правових документів на спадкове майно, тому рекомендовано позивачеві звернутися до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно.

Статтею 41 Конституції України передбачено право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Відповідно з ст. 1 Першого Протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до якої Україна приєдналась 17.07.1997 відповідно до Закону від 17.07.1997 № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., Першого протоколу та протоколів № 2, № 4, № 7 та № 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст.ст. 316, 317, 319, 321 ЦК України). Гарантуючи захист права власності, закон надає власнику право вимагати усунення будь-яких порушень його права. Ніхто не може бути позбавлений майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Статтею 10 Загальної декларації прав людини визначено, що кожна людина має право володіти майном як одноособово, так і разом з іншими. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна.

Відповідно до ст. 316, 317, 319 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Враховуючи, що позивач не має можливості оформити спадкове майно відповідно до вимог законодавства, у зв`язку із відсутності правового документу на нерухоме спадкове майно, питання визнання права власності на спадкове майно за законом має вирішуватись у судовому порядку.

Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права. При цьому, одним із способів захисту цивільного права є визнання права власності.

Враховуючи вищевикладене, аналізуючи у сукупності зібрані у справі докази, суд вважає, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, не зачіпають прав та законних інтересів третіх осіб, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 141, 197, 199-200, 247, 258-259, 263-265, 352, 354-355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Запорізька районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 5,4955 га, кадастровий номер 2322180400:01:001:1051, яка розташована на території Августинівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 .

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне ім`я (найменування) учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Третя особа: Запорізька районна державна нотаріальна контора, місцезнаходження: 69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, 4, ЄДРПОУ 02884167.

Суддя М.О.Ткаченко

СудЗапорізький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення06.09.2022
Оприлюднено19.09.2022
Номер документу106270198
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —317/364/22

Рішення від 06.09.2022

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ткаченко М. О.

Ухвала від 11.02.2022

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ткаченко М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні