16.09.2022 227/63/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2022 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі
Головуючого судді Левченка А. М.,
за участі
секретаря судового засідання Черкасової О.В.,
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження позовну заяву ОСОБА_2 , в інтересах якого діє адвокат Оніпко Наталя Олександрівна, до Добропільської міської ради, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
ВСТАНОВИВ
Представник позивача ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Добропільської міської ради, про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_2 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний дядько позивача, якому за життя на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 16.02.2018 року належала земельна ділянка, площею 6,3021 га, кадастровий номер 1422088000:01:000:0035, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області. Позивач, є спадкоємцем за законом за правом представлення на майно належне ОСОБА_3 . Померлий за життя заповіт не складав, за оформленням спадщини після смерті останнього ніхто, крім позивача, не звертався. Спадкоємці першої черги відсутні, оскільки батько спадкодавця ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати спадкодавця ОСОБА_5 спадщину після смерті сина не прийняла, у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не зверталась, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . У шлюбі спадкоємець не перебував, дітей не мав, інші спадкоємці відсутні.
При зверненні до нотаріуса із заявою, щодо прийняття спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, за правом представлення на нерухоме майно померлого, позивачу було відмовлено в оформленні свідоцтва, про що винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій №303/02-31 від 10.11.2021 року, оскільки строк подання заяви про прийняття спадщини терміном у шість місяців відповідно до ст. 1270 ЦК України, пропущений.
Як зазначає представник позивача, при зверненні до нотаріуса щодо оформлення спадкових прав, позивач не зміг документально підтвердити спільне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Спадкодавець на момент смерті постійно проживав разом зі своїм племінником ОСОБА_2 ,за адресоюреєстрації останнього: АДРЕСА_1 та ніде не був зареєстрований. Протягом шести місяців з дня відкриття спадщини позивач не подав заяву про прийняття спадщини, оскільки вважав себе таким, що спадщину після смерті рідного дядька прийняв, бо на час відкриття спадщини постійно проживав разом із спадкодавцем за адресою своєї реєстрації. Факт постійного проживання позивача із спадкодавцем підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов проживання, що також можуть підтвердити свідки.
Позивач позбавлений можливості у здійсненні права на спадкування в інший шлях, крім встановлення у судовому порядку факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Ухвалою Добропільськогоміськрайонного судуДонецької областівід 12січня 2022року відкритопровадження уцивільній справіза правиламизагального позовногопровадження. Призначено проведення підготовчого судового засідання. Задоволено клопотання представника позивача про витребування від Приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Молодняк О.В. копії спадкової справи № 105/2021, відкритої до майна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце заведення та місце зберігання справи: АДРЕСА_2 ).
Ухвалою суду від 11 лютого 2022 року закрито підготовче провадження по справі, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Позивач усудове засіданняне з`явився,звернувся досуду іззаявою пророзгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала.
Представник відповідачау судовезасідання нез`явився,звернувся досуду іззаявою пророзгляд справиза йоговідсутності.Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Згідно ст. 223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця сел. Шевченко Добропільського району Донецької області є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Добропільському району реєстраційної служби Добропільського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області, 07 червня 2013 року (повторно) та копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст.115 Сімейного кодексу України № 00014281859 від 07 серпня 2014 року.
Мати позивача, ОСОБА_7 , померла ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 34 років, про що свідчить долучена до матеріалів справи копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого виконкомом Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області, актовий запис № 26.
Батьками ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 05 липня 1971 року, актовий запис № 98.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Добропільському району Добропільського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області 12 березня 2016 року (повторно) батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця селища Шевченко Добропільського району Донецької області є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
З наведеного вбачається, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є рідними братом та сестрою.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 виданого виконкомом Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області, ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 64 років, про що 20 жовтня 2015 року складено відповідний актовий запис № 37.
До матеріалів справи долучено копію свідоцтва про право на спадщину за законом серії НМХ 873237 від 16 лютого 2018 року виданого приватним нотаріусом Добропільського районного нотаріального округу Донецької області зі змісту якого вбачається, що спадкоємцем зазначеного у свідоцтві майна ОСОБА_4 , 1951 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у тому числі з урахуванням 1/3 частки від якої відмовилась дружина спадкодавця ОСОБА_5 та з урахуванням 1/3 частки, від якої відмовився онук спадкодавця ОСОБА_2 .
Спадщина, на яку видано свідоцтво складається із земельної ділянки, площею 6,3021 га, кадастровий номер 1422088000:01:000:0035, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ДН № 010606 виданого 29.10.2003 року Світлівською сільською радою Добропільського району Донецької області.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 виданого виконкомом Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець селища Шевченко Добропільського району Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 43 років, про що 18 вересня 2020 року складено відповідний актовий запис № 41.
ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 68 років, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 виданого Добропільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Харків), актовий запис № 296.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч. 1ст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Нормами статті 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).
Відповідно дост.1221ЦК України-місцем відкриттяспадщини єостаннє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Згідно ст. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняттям спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Частиною 1статті 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч. 3ст.1266ЦК України за правом представлення племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Згідно до ч. 1ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 3 ст.1268ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, ст. 1268 ЦК України, для спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Право на вибір місця проживання закріплено у статті 33 Конституції України, відповідно до якої кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України»громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбаченихКонституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК України).
10.11.2021 року приватним нотаріусом Молодняк О.В., на підставі заяви ОСОБА_2 про прийняття спадщини, відкрито спадкову справу № 105/2021 до майна померлого, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 68101059 від 14.01.2022 року та копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 67232687 від 10.11.2021 року.
Постановою приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Молодняк О.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10 листопада 2021 року № 303/02-31 відмовлено ОСОБА_2 в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його рідного дядьки з боку матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки строк подання заяви про прийняття спадщини терміном у шість місяців, встановлений ст. 1270 ЦК України, ним пропущений.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 67232589 від 10.11.2021 року, інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 67232596 від 10.11.2021 року за параметрами пошуку ОСОБА_3 відомості відсутні.
Із долученої до матеріалів справи довідки про зняття з реєстрації місця проживання № 276 від 30.05.2019 року виданої Світлівською сільською радою вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до Акту обстеження матеріально-побутових умов проживання, складеного депутатом Добропільської міської ради Дячишиною О.В. 06 січня 2022 року, ОСОБА_2 , 1997 року народження зареєстрован та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 (дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_8 ) проживав разом з племінником ОСОБА_2 та разом вели спільне господарство. Після смерті громадянина ОСОБА_3 , його поховання здійснив ОСОБА_2 .
Допитаний в судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_8 показав суду, що він є сусідом позивача, а тому йому відомо, що позивач ОСОБА_2 дійсно проживав з ОСОБА_3 на момент його смерті та піклувався про нього.
Враховуючи, що встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини необхідно позивачу для оформлення спадкових прав після смерті рідного дядька з боку матері, іншого порядку встановлення даного факту законом не визначено та з огляду на наявні в матеріалах справи письмові докази, беручи до уваги показання свідків, якими підтверджується факт постійного проживання ОСОБА_2 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою реєстрації позивача: АДРЕСА_1 , суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані.
Керуючись ст.ст. 1217, 1268 Цивільного кодексу України, ст.ст.2,10,12,13,27,81,82,89,141,211,258-259,263,265,268,273,293,315,352,354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ
Позов ОСОБА_2 до Добропільськоїміської ради,про встановленняфакту постійногопроживання разоміз спадкодавцемна часвідкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_8 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_8 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 ;
Відповідач - Добропільська міська рада, код ЄДРПОУ 32897190, юридична адреса: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 83.
Головуючий суддя А.М. Левченко
16.09.2022
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2022 |
Оприлюднено | 19.09.2022 |
Номер документу | 106271209 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Левченко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні