ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" вересня 2022 р. м. Житомир Справа № 906/1109/21
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Маріщенко Л.О.
секретар судового засідання: Малярчук Р.А.
за участю представників сторін:
прокурор: Ревелюк Т.О. - посвід. № 058864 від 21.12.2020
від позивача: не з`явився
від відповідачів: не з`явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Заступника керівника Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області
до 1.Овруцька міська рада Житомирської області
2.Фермерського господарства "Глобал Вью"
про визнання незаконним та скасування рішення Овруцької міської ради, визнання недійсним договору оренди землі
Заступник керівника Коростенської окружної прокуратури звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Овруцької міської ради та Фермерського господарства "Глобал Вью" у якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення Овруцької міської ради №306 від 19.03.2021 про передачу ФГ "Глобал Вью" земельної ділянки на умовах оренди;
- визнати недійсним договір оренди землі від 01.04.2021, укладений між Овруцькою міською радою в особі міського голови Коруда І.Я. та ФГ "Глобал Вью" в особі директора Бондаря В.О. щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 38,0673 га, кадастровий номер - 1824280900:05:000:0146, яка розташована на території Великофоснянського старостинського округу Овруцької міської об`єднаної територіальної громади.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в супереч вимогам статей 125, 126 Земельного кодексу України та п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право оренди земельних ділянок належним чином не зареєстровано, передача земельної ділянки відбулась без проведення земельних торгів.
Ухвалою суду від 25.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 906/1109/21 за правилами загального позовного провадження.
09.03.2022 на електронну адресу суду від представника відповідача надійшла заява про закриття провадження у даній справі за відсутності предмета спору, оскільки спірний договір від 01.04.2021 припинив свою дію у зв`язку з закінченням строку, на який його було укладено.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 07.06.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу № 906/1109/21 до судового розгляду по суті.
Щодо клопотання Фермерського господарства "Глобал Вью" про закриття провадження у справі суд зазначає наступне.
Закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, допустиме у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Разом з тим, закінчення строку дії договорів та визнання недійсними договорів є різними поняттями за правовою природою та правовими наслідками, тому суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача-2 про закриття провадження у справі.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Позивач в судове засідання уповноваженого представника не направив, хоч про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься поштове повідомлення про вручення адресату поштового відправлення.
Відповідачі не скористалися своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву та правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в судові засідання не направляли, про причини неявки суд не повідомляли, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлялися належним чином, на підтвердження чого в матеріалах справи містяться поштові повідомлення про вручення адресату поштових відправлень.
Оскільки явка представників відповідачів в судове засідання не визнана обов`язковою, а надання письмового відзиву є правом відповідачів, а не їх обов`язком, суд вважає, що неявка представників відповідачів та неподання відзиву не перешкоджатиме розгляду справи за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, Овруцькою міською радою 19.03.2021 прийнято рішення № 306, яким передано на умовах оренди терміном до 01.12.2021 Фермерському господарству "Глобал Вью" земельної ділянки для ведення фермерського господарства, площею 38,0673 га, кадастровий номер - 1824280900:05:000:0146, яка розташована на території Великофоснянського старостинського округу Овруцької міської об`єднаної територіальної громади.
01.04.2021 відповідачі уклали договір оренди землі до 01.12.2021 без права продовження дії договору. (п.7 договору)
Пунктом 37 у спірному договорі визначено, що договір набуває чинності після його підписання сторонами.
Право оренди земельної ділянки виникає в орендаря з дня державної реєстрації цього права (п. 38 договору).
З витягів з Державного реєстру прав на нерухоме майно вбачається, що земельні ділянки є землями комунальної власності
З метою захисту інтересів держави в особі позивача прокурор звернувся до суду з даним позовом та просить визнати незаконним та скасувати рішення Овруцької міської ради № 306 від 19.03.2021 та визнати недійсним договори оренди землі від 01.04.2021 (укладені на підставі вказаного рішення), посилаючись на те, що спірне рішення є незаконним, оскільки прийняте без проведення земельних торгів, а договори оренди укладені з порушенням норм чинного законодавства, оскільки укладені на підставі незаконного рішення та належним чином не зареєстровані.
З витягів з Державного реєстру прав на нерухоме майно вбачається, що земельна ділянка, яка предметом оспорюваного договору є землею комунальної власності право оренди на яку, станом на 26.08.2021, не зареєстроване за Фермерським господарством "Глобал Вью"
Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши пояснення прокурора, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною 2 ст. 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною 2 цієї статті.
Згідно із ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Таким чином, Овруцька міська рада в порушення вимог вищевказаного земельного законодавства прийняла рішення про передачу приватному суб`єкту господарювання спірну земельну ділянку з порушенням вищевказаних вимог земельного законодавства, оскільки передача земельної ділянки відбулась без проведення земельних торгів.
Відповідно до ст. 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Як визначено ч. ч. 1, 2 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, а особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 ЦК України.
Враховуючи, що рішення Овруцької міської ради №127 від 28.01.2021, на підставі якого укладені спірні договори оренди земельних ділянок від 01.02.2021, є незаконним, то договори оренди є укладеними з порушенням норм чинного законодавства, а саме ст. 124, ст. 134 ЗК України, а тому підлягають визнанню судом недійсним.
Крім того, відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Разом з тим, установлено, що в супереч вимогам статей 125, 126 Земельного кодексу України та п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право оренди земельних ділянок належним чином не зареєстровано.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідачі не подали суду жодного доказу на спростування позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Визнати незаконним та скасувати рішення Овруцької міської ради №306 від 19.03.2021 про передачу ФГ "Глобал Вью" земельної ділянки на умовах оренди.
3.Визнати недійсним договір оренди землі від 01.04.2021, укладений між Овруцькою міською радою (11101, Житомирська область, м. Овруч, вул. Тараса Шевченка, 31-а; код ЄДРПОУ 04053370) та ФГ "Глобал Вью" (11100, Житомирська область, Овруцький район,м.Овруч, вул. Гетьмана Виговського,72, код ЄДРПОУ 43267004) щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 38,0673 га, кадастровий номер - 1824280900:05:000:0146, яка розташована на території Великофоснянського старостинського округу Овруцької міської об`єднаної територіальної громади.
4. Стягнути з Овруцької міської ради Житомирської області (11101, Житомирська область, м. Овруч, вул. Тараса Шевченка, 31-а; код 04053370)
на користь на користь Житомирської обласної прокуратури (10002, Житомирська область, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, 11, код ЄДРПОУ 02909950) - 2270,00 грн судового збору.
5. Стягнути з Фермерського господарства "Глобал Вью"(11100, Житомирська область, Овруцький район,м.Овруч, вул. Гетьмана Виговського,72, код ЄДРПОУ 43267004) на користь Житомирської обласної прокуратури (10002, Житомирська область, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, 11, код ЄДРПОУ 02909950) - 2270,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 16.09.22
Суддя Маріщенко Л.О.
Віддрукувати:
1- в справу
2-4 - сторонам (рек)
5- Коростен. окруж. прокур. (рек)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2022 |
Оприлюднено | 19.09.2022 |
Номер документу | 106281290 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Маріщенко Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні