Справа № 587/817/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2022 року Сумський районний суд Сумської області в складі: головуючого судді - Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання - Макошенець С.І., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: приватний нотаріус Хоменко Оксани Володимирівни про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом та заявлені вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 та після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельних ділянок призначених для товарного сільськогосподарського виробництва згідно державних актів: серія СМ 009702 видана 16 лютого 2004 року кадастровим номером 5924789800:02:004:0037 площею 4,1056 га та серії СМ 176883 виданий 16 лютого 2004 року кадастровим номером 5924789800:02:003:0047 площею 0,6181 га. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати ОСОБА_4 - ОСОБА_5 . Після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 Другою Сумською міською нотаріальною конторою було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на Ѕ частину спадку на брата померлого ОСОБА_4 ОСОБА_7 . ОСОБА_4 спадщину в цей час не оформляв, хоча був законним спадкоємцем Ѕ частини спадку матері. Зі слів спадкоємця на час оформлення спадщини за законом після смерті ОСОБА_5 в рівній частині залишилось її дітям ОСОБА_7 і ОСОБА_4 . ОСОБА_4 та ОСОБА_7 рідні брати. Позивачу доводиться рідним дядьком, інших родичів у померлого не було. ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 так не оформивши спадщини. Батько ОСОБА_7 проживав в АДРЕСА_1 . Після смерті рідного брата був єдиним рідним спадкоємцем. Про місце проживання брата не мав відомостей, про смерть його теж дізнався згодом, можливості прийняття спадщини у батька не було через онкозахворювання. Після смерті батька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 звернувся до Сумської державної нотаріальної контори з питання видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, але йому було відмовлено з причини пропущення строку для прийняття спадщини після померлого ОСОБА_4 . Про смерть дядька стало відомо випадково, свідоцтво про смерть вдалося витребувати через 11 місяців після смерті. Надати вчасно заяву про прийняття спадщини було неможливим з причини відсутності інформації про місце перебування померлого. Вважає, причини пропуску поважними, так як батько із-за хвороби не зміг оформити право власності свого рідного брата, а він вже втратив це право. А тому просить визнати поважною причину пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини та визначити позивачу додатковий строк в два місяці після набрання рішенням суду законної сили.
У судове засідання позивач не з`явився, надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Від відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_2 надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, сільський голова Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області направи відзив на позовну заяву, в якому просить провести судовий розгляд за відсутності їх представника, при винесенні рішення покладались на розсуд суду.
Представник третьої особи Сумської районної державної нотаріальної контори Сумської області - Блошенко В. в судове засідання не з`явилась, надійшла заява про розгляд справи без участі представника.
Відповідно до положення частини другої статті 247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_3 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 14).
Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить Ѕ частина земельної ділянки з кадастровим номером 5924789800:02:004:0037 площею 4,1056 га та земельної ділянки з кадастровим номером 5924789800:02:003:0047 площею 0,6181 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані ОСОБА_5 на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, належні йому в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_5 ( а.с.30-54)
ОСОБА_4 та батько позивача- ОСОБА_7 є ріднии братами, що підтверджується свідоцтвом про народження та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження( а.с.9, 16)
ОСОБА_4 доводиться позивачу рідним дядьком, що підтверджується свідоцтвом про народження( а.с.8)
ІНФОРМАЦІЯ_6 помер батько позивача ОСОБА_7 ( а.с.15)
Згідно листа Сумської районної державної нотаріальної контори №432/01-16 від 12.08.2022 - спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_7 не заводилась (а.с. 95).
Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_4 є його племінник ОСОБА_1 , але йому було відмовлено у зв`язку з неприйняттям спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ( а.с.10)
Позивач пояснює причину пропуску строку для звернення з заявою про прийняття спадщини незнанням про смерть рідного дядька, відсутністю інформації про місце перебування померлого, народженням ІНФОРМАЦІЯ_8 у нього сина та зайнятістю по догляду за ним, та так, як батько із-за хвороби не зміг оформити право власності свого рідного брата, а він вже в свою чергу втратив це право.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини.
Враховуючи те, що в законодавстві не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини, їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Враховуючи викладене, суд приймає до уваги доводи позивача, що через незнання про смерть дядька та інформації про пісце перебування полмерлого він не звернувся вчасно до нотаріальної контори, тобто ним строк для прийняття спадщини був пропущений з поважних причин, а також беручи до уваги принцип пропорційності між застосованим заходом та переслідуваною метою, якою є захист порушених прав позивача в аспекті статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає, що визначення додаткового строку для прийняття спадщини, не буде суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально-правовим засадам.
А тому, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, надавши позивачу додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 строком два місяці після набрання рішенням суду законної сили.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 18, 76, 81, 89, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1220-1222, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , мешканця АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком два місяці після набрання рішенням суду законної сили.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.М. Гончаренко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2022 |
Оприлюднено | 26.09.2022 |
Номер документу | 106306999 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Гончаренко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні