Справа № 699/1036/22
Номер провадження 2-о/699/45/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.09.2022 рокум.Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Гусарової В.В.,
присяжних: Микитюк О.С.., Кузка Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Горбенко І.В.,
,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , особа, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною : ОСОБА_2 ,заінтересована особа: орган опіки та піклування Стеблівської селищної ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна .
УСТАНОВИВ:
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області надійшла дана заява, в якій заявник просить визнати ОСОБА_2 недієздатною особою та призначити ОСОБА_1 опікуном над вказаною особою.
Заява обґрунтована тим, що його мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , захворіла на хворобу Альцгеймера.Хвороба Альцгеймера - це прогресуюче захворювання, яке починається з поступового погіршення пам`яті та розумових здібностей. У процесі прогресування хвороби Альцгеймера уражаються структури головного мозку, що призводить до порушення функцій психіки: довготривалої пам`яті, мислення та мовлення.Помітивши, що мати почала все забувати (де була, що робила, чи їла, чи приймала ліки) та не завжди розуміє, що вона робить, заявник звернувся з нею у лікарську установу по допомогу. Після проведених досліджень, лікар повідомив, що у матері почалося прогресуюче захворювання (за його словами ще рік назад потрібно було починати лікування).Раніше йог7о мати була нормальною здоровою жінкою. Проте, внаслідок захворювання, вона почала втрачати елементарні навички. Вона почала все забувати, не завжди розуміє значення своїх дій. Її стан здоров`я (психологічний) погіршується. Відповідно до медичних висновків вона потребує постійного стороннього догляду, не здатна до самообслуговування. Їй постійно потрібно казати, що робити: "одінься", "помийся", "почисть зуби", "йди спати", "прийми ліки". При цьому, вона вже не може осягнути багато речей. Не може сама прийняти жодного рішення. Тобто, вона повністю залежна від сторонньої допомоги. Лікар попередив , що з кожним днем буде ставати все гірше (лікування немає, є лише стримуючі хворобу медичні препарати) та порадив встановити над нею опіку.
На сьогодні його мати проживає в своєму будинку разом з своїм чоловіком - ОСОБА_3 , який фактично і слідкує за нею. Проте, йому вже 80 років і він нездатний виконувати функції опікуна. ОСОБА_2 не може вчиняти правочинів, навіть дрібних побутових. На думку заявника, вона не може самостійно набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, також створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно виконувати їх та нести відповідальність.Найближчими родичами у ОСОБА_2 є її рідний син - заявник, а також чоловік - ОСОБА_3 , 1942 року народження.
Таким чином, заявник вважає за необхідне визнати ОСОБА_2 , недієздатною, встановити над нею опіку та призначити його - ОСОБА_1 , її опікуном, щоб захищати її права та інтереси. Для визначення психічного стану просив призначити психіатричну експертизу відносно ОСОБА_2 .
В судове засіданні ОСОБА_1 та його представник подав заяву заяву, в якій просили проводити судове засідання без його участі та призначити ОСОБА_2 судово-психіатричну експертизу. Особа, відносно якої ставить питання про визнання її недієздатною з урахуванням стану її здоров`я в судове засідання не викликалася відповідно до ч.1 ст.299 ЦПК України.
Представник органу опіки і піклування Стеблівської селищної ради Черкаської області в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання , подав заяву в якій просив проводити судове засідання без його участі.
Так як судове засідання проводилось без участі сторін, суд ухвалив не проводити фіксацію процесу технічними засобами відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявник є її сином.
Згідно медичної карти стаціонарного хворого « Корсунь-Шевченківська багатопрофільна лікарня Корсунь-Шевченківської міської ради» ОСОБА_2 страдає захворюванням, а саме даних вогнищеві зміни паренхіми головного мозку, виражений атрофічний процес речовини мозку скроневих часток, внутрішня замісна гідроцефалія,порошнє ( турецьке) сідло.
Згідно ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч.3-5 ст.103ЦПК України при призначенні експертизи судомексперт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк,експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку(комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Згідно ч.1 ст.105ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим уразі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін,якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Згідно ч.1 ст.104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
За таких обставин суд вважає необхідним призначити по справі судово-психіатричну експертизу.
Суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи, що передбачено п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України.
Згідно п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
За таких обставин суд вважає необхідним з власної ініціативи зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст. 103-105, 298, 353 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Призначити судово-психіатричну експертизу у справі за заявою ОСОБА_1 , особа, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною : ОСОБА_2 ,заінтересована особа: орган опіки та піклування Стеблівської селищної ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна .
Виконання експертизи доручити Черкаській філії ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України» (адреса: вул.Павлова, 46 м. Сміла, 20708, Україна, телефон: +38(067)9879535, еmail:aspekzhopl@ukr.net
На вирішення експертам поставити запитання:
1.Чи хворіє ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає АДРЕСА_1 психічним захворюванням на даний час?
2.Якщо хворіє, то чи здатна вона усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Повідомити про те, що ОСОБА_2 на даний час проживає за адресою - АДРЕСА_1 разом і може з`явиться до експертної установи на вказаний день і час самостійно, при доставленні для проведення експертизи супровід сина ОСОБА_1 ( тел. НОМЕР_2 ).
В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи №699/1036/22 та медичну карту.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384,385 КК України.
Провадження в цивільній справі зупинити на час проведення судово-психіатричної експертизи.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути поданою до Черкаського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення повної ухвали суду.
Присяжні: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ..
СуддяГусарова В. В.
Суд | Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2022 |
Оприлюднено | 22.09.2022 |
Номер документу | 106321442 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Гусарова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні