Постанова
від 13.09.2022 по справі 158/901/19
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 158/901/19 Головуючий у 1 інстанції: Польова М. М. Провадження № 22-ц/802/810/22 Категорія: 84 Доповідач: Бовчалюк З. А.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 вересня 2022 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді Бовчалюк З.А.,

суддів - Здрилюк О.І., Карпук А.К.,

з участю секретаря судового засідання Ганжі М.І.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Солтисюка А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» про визнання незаконним рішення комісії із соціального страхування про відмову у виплаті матеріальної допомоги, за апеляційною скаргою відповідача Комунального підприємства «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» на рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 21 червня 2022 року,

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2019 року ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до КП «Ківерцівське районне територіальне медичне об`єднання Ківерцівської районної ради» про визнання незаконним рішення комісії із соціального страхування про відмову у виплаті матеріальної допомоги.

Покликалась на те, що за трудовим договором вона працює медичною сестрою у КП «Ківерцівське районне територіальне медичне об`єднання Ківерцівської районної ради». 26.08.2018 року близько 20 години вона рухалась на велосипеді по вул. Шопена у м. Ківерці, з якого впала, внаслідок чого отримала травму - перелом правої малогомілкової кістки. Швидкою допомогою була доставлена до КЗ «Ківерцівське РТМО», де їй була надана перша медична допомога та надано консультаційне заключення з рекомендацією звернутись на прийом до лікаря-травматолога 27.08.2018 року. Оскільки вона знаходилась у відпустці, то звернулась до лікаря 03.09.2019 року. Їй виданий листок непрацездатності, де була здійснена примітка з 27.08.2018 року до 02.09.2018 року. В стані непрацездатності вона перебувала з 03.09.2018 по 20.11.2018 року, після завершення лікування, листки непрацездатності вона пред`явила відповідачу для здійснення оплати часу непрацездатності. Їй було повідомлено, що 30.11.2018 року відбулося засідання комісії з соціального страхування ТВП КЗ «Ківерцівське РТМО», на якому прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 11.10.2018 по 20.11.2018 року, оскільки згідно з витягом з протоколу № 11 від 30.11.2018 року вказано, що невиробнича травма отримана в стані алкогольного сп`яніння. До протоколу № 11 від 30.11.2018 року приєднано рішення комісії із соціального страхування про внесення зміни в пункт 2 протоколу засідання комісії із соціального страхування з ТВП КЗ «КРТМО» від 31.10.2018 року, де їй відмовлено у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 26.08.2018 по 10.10.2018 року. Однак у вказаному додатку відсутні будь-які реквізити, тому він є неправомочним. Підтвердження того, що на момент отримання травми вона перебувала у стані алкогольного сп`яніння відсутнє, як і те, що отримання травми спричинене перебуванням її у стані алкогольного сп`яніння. Комісією із соцстрахування не проведено розслідування і не встановлено, що саме алкогольне сп`яніння стало причиною отриманої травми. Документи, що доводять такий факт, додаються до протоколу комісії із соцстрахування, чого зроблено не було.

Просить визнати незаконним рішення комісії по соціальному страхуванню КЗ «Ківерцівське районне територіальне медичне об`єднання» від 30.11.2018 року про відмову в оплаті лікарняного листка за період з 03.09.2018 року по 20.11.2018 року.

Рішенням Ківерцівського районного суду Волинської області від 21 червня 2022 року позов в даній справі задоволено.

Ухвалено визнати незаконним рішення комісії по соціальному страхуванню КЗ «Ківерцівське районне територіальне медичне об`єднання" від 30.11.2018 року про відмову в оплаті лікарняного листка за період з 03.09.2018 року по 20.11.2018 року.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій покликаючись на неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин справи, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, порушення і неправильне застосування норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволені позову відмовити.

В письмовому відзиві на апеляційну скаргу, позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши представників позивача та відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Задовольняючи позов в даній справі, суд першої інстанції виходив з того, що комісією не було встановлено причинно-наслідкового зв`язку між отриманою позивачем травмою та станом алкогольного сп`яніння, а відтак незаконно їй відмовлено в виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Такі висновки суду є правильними і ґрунтуються на встановлених судом обставинах справи та нормах матеріального права.

Судом встановлено, що 26 серпня 2018 року, під час перебування у відпустці, позивач впала з велосипеда на вулиці Івана Франка, що у м. Ківерці, внаслідок чого отримала травму ноги, їй було надано першу медичну допомогу черговим лікарем, яким було зафіксовано стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_2 , надано консультативний висновок звернутись до лікаря травматолога 27.08.2019 року, тобто на наступний день. Проте позивач ОСОБА_2 до лікаря-травматолога звернулась лише 03.09.2018 року. Факт звернення до лікаря - травматолога 03.09.2018 року ОСОБА_2 не заперечується.

В листку непрацездатності серії АДД № 894853, виданого 04.09.2018 року ОСОБА_2 наявні виправлення. За рекомендацією, викладеною у довідці «Про результати перевірки медичної документації з метою оцінки обґрунтованості видачі, продовження та оформлення листка непрацездатності серії АДД № 094853, виданого працівниці КЗ «Ківерцівське районне ТМО» ОСОБА_2 за період з 03.09.2018 року по 10.10.2018 року» від 20.11.2018 року Управління виконавчої дирекції у Волинській області Фонду соціального страхування України було видано дублікат вказаного листка непрацездатності, в якому зазначено, що ОСОБА_2 було порушено режим (несвоєчасна явка на прийом) та травма, отримана в стані алкогольного сп`яніння.

Із витягу із протоколу № 11 засідання комісії із соціального страхування з ТВП КЗ «Ківерцівське РТМО» від 30.11.2018 року встановлено, що ОСОБА_2 відмовлено у призначенні допомоги по втраті працездатності в період з 11.10.2018 по 20.11.2018 року у зв`язку з тим, що нею була отримана невиробнича травма в стані алкогольного сп`яніння, на прийом до лікаря з`явилася несвоєчасно.

Особи, які працюють за трудовим договором (контрактом) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи, підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню (стаття 253 КЗпП України).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» одним із видів соціального страхування є соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності; страховим випадком за вказаним видом соціального страхування є подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім`ї або іншої особи на отримання відповідно до цього Закону матеріального забезпечення або соціальних послуг.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» одним із видів матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності є допомога по тимчасовій непрацездатності.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного із страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві (стаття 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:

1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;

2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров`ю з метою ухилення від роботи чи інших обов`язків або симуляції хвороби;

3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;

5) у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням;

6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв`язку з навчанням.

Разом з тим, відмова в призначенні матеріального забезпечення у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок, зокрема алкогольного сп`яніння, буде обґрунтованою лише у випадку, якщо між уживанням алкоголю й отриманою травмою чи захворюванням є прямий причинно-наслідковий зв`язок.

Встановленням причинного зв`язку захворювання або травми внаслідок алкогольного сп`яніння займається комісія (уповноважений) підприємства із соціального страхування, повноваження якої зазначені відповідно до пункту 3.1 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України № 13 від 19 липня 2018 року.

Ухвалене комісією рішення про призначення або відмову в оплаті листка непрацездатності вноситься до протоколу засідання комісії.

Зазначені висновки викладені Верховним Судом у постанові від 12 травня 2021 року у справі № 158/901/19 (провадження № 61-3292св20).

Згідно з частинами першою-третьою статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Встановлено, що ОСОБА_2 отримала травму внаслідок падіння з велосипеду. Суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, що така травма була отримана позивачем саме внаслідок алкогольного сп`яніння, або дій, пов`язаних з таким сп`янінням.

Суд належним чином встановив обставини справи, що мають значення для вирішення спору, звернув увагу на відсутність встановленого причинного зв`язку у протоколі засідання комісії.

Доводи апеляційної скарги про те, що між отриманням травми та перебуванням позивача у стані алкогольного сп`яніння є прямий причинно-наслідковий зв`язок не заслуговує на увагу. Оскільки встановленням причинного зв`язку травми внаслідок алкогольного сп`яніння займається комісія підприємства із соціального страхування, а не суд, однак матеріали справи не містять встановлення відповідною комісією такого зв`язку.

Відповідно до рішення комісії, оформленого протоколом № 10 від 31 жовтня 2018 року та від 30 листопада 2018 року, підставою для відмови позивачу у призначенні матеріального забезпечення стала відмітка у листку непрацездатності про наявність алкогольного сп`яніння.

Однак, вказане рішення не містить встановлених комісією обставин отримання позивачем травми, не зазначено про те, що між отриманою травмою та перебуванням позивача у стані алкогольного сп`яніння є прямий причинно-наслідковий зв`язок, що є обов`язком комісії при прийнятті рішення про призначення або відмову у призначення матеріального забезпечення.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , який був головою комісії із соціального страхування з ТВП КЗ «Ківерцівське РТМО», пояснив, що, на думку комісії, перебування позивача в стані алкогольного сп`яніння слугувало причиною отримання нею травми. Разом з тим, будь-яких належних обґрунтувань того, що саме перебування ОСОБА_2 в стані алкогольного сп`яніння стало причиною отримання нею травми не надав. Також не обґрунтував яким чином комісія встановила причинно-наслідковий зв`язок між станом алкогольного сп`яніння позивача та отриманою нею травмою.

Окрім того, слід зауважити, що про стан алкогольного сп`яніння констатовано виключно зі слів самої ОСОБА_2 , яка повідомила про те, що перед тим як нею було отримано травму вона вживала в не значній кількості спиртні напої. Медична установа, при поступленні ОСОБА_2 з травмою, не вчиняла жодних дій щодо встановлення у пацієнта стану алкогольного сп`яніння.

Зважаючи, що позивач заперечувала, що причиною падіння з велосипеда та отримання травми слугував її стан алкогольного сп`яніння, саме відповідач мав би довести протилежне, з метою спростування вимог позовної заяви щодо незаконності рішення комісії по соціальному страхуванню КЗ «Ківерцівське РТМО" від 30.11.2018 р. "Про відмову в оплаті лікарняного листка».

Установивши, що відповідачем порушено порядок розслідування нещасного випадку щодо отримання позивачем невиробничої травми, а також не мотивовано висновки, що отримання позивачем травми не пов`язаної з виробництвом перебуває у причинно-наслідковому зв`язку з наявністю у останньої алкогольного сп`яніння, а сама по собі відмітка у медичній документації «алкогольне сп`яніння» не може бути безумовною підставою для висновку про отримання травми в результаті перебування у алкогольному сп`янінні, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про скасування рішення комісії із соціального страхування КЗ «Ківерцівське районне територіальне медичне об`єднання" від 30.11.2018 року про відмову в оплаті лікарняного листка за період з 03.09.2018 року по 20.11.2018 року.

Розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, суд правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і дав їм належну оцінку згідно зі статтями 7681, 89 ЦПК України, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне й обґрунтоване рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

Висновки суду ґрунтуються на повно і всебічно з`ясованих обставинах справи, перевірених належними доказами, на які є покликання в рішенні суду і яким суд дав правильну юридичну оцінку.

Доводи апеляційної скарги є власним тлумаченням встановлених обставин справи, були предметом дослідження суду першої інстанції і їм суд в сукупності з іншими доказами по справі дав правильну юридичну оцінку.

Відповідно до ст.375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість ухваленого по даній справі рішення та відсутність підстав для його скасування.

Керуючись статтями 367-369, 375, 381-384 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу відповідача Комунального підприємства «Ківерцівська центральна лікарня Ківерцівської міської ради» залишити без задоволення.

Рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 21 червня 2022 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя:

Судді:

СудВолинський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення13.09.2022
Оприлюднено21.09.2022
Номер документу106322029
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —158/901/19

Постанова від 13.09.2022

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Постанова від 13.09.2022

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Ухвала від 17.08.2022

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Ухвала від 10.08.2022

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Рішення від 20.06.2022

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Рішення від 20.06.2022

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 23.11.2021

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 23.11.2021

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 23.11.2021

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 28.10.2021

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні