Справа № 909/630/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.09.2022 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу № 909/630/22 за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" про стягнення з приватного підприємства "Са-Вік" 8 966 грн 62 коп. заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу.
АТ "Івано-Франківськгаз" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом про стягнення з ПП "Са-Вік" 8 966 грн 62 коп. заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу на підставі умов Типового договору розподілу природного газу № 09420ZDI69HP016 від 04 січня 2016 р. за період з травня по липень 2022 р. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не оплатив надані позивачем послуги із розподілу природного газу на заявлену в позові суму.
18 серпня 2022 р., суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, згідно з якою відповідачу належало подати відзив на позов у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до даних рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач отримав копію ухвали суду про відкриття провадження у справі 30 серпня 2022 р., відтак п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву розпочався 31 серпня 2022 р. та закінчився 14 вересня 2022 р.
Відзиву на позов відповідач у встановлений строк не подав.
Згідно з ч. 1 ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
04 січня 2016 р., ПП "Са-Вік" (споживач) в особі генерального директора Гуменюка О. З. підписало Заяву-приєднання № 09420ZDI69HP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) щодо об`єктів відповідача, що знаходяться в м. Яремче на вул. Петраша, 1 та вул. Петраша, 2.
Оператором газорозподільної мережі (оператор ГРМ) згідно із заявкою-приєднанням є ПАТ "Івано-Франківськгаз" (10 травня 2019 р., змінено тип та найменування товариства на акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз"; скорочене найменування - АТ "Івано-Франківськгаз").
Відносини між споживачем та оператором ГРМ врегульовано, зокрема, умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2498 (Типовий договір).
Відповідно до п. 1.1 Типового договору, Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
За змістом п. 2.1 Типового договору, оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені Типовим договором.
Згідно з п. 2.2 Типового договору, обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ.
За умовами п. 5.4 Типового договору, порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог Типового договору.
Як визначено пунктами 6.1, 6.3 Типового договору, оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Відповідно до п. 6.6 Типового договору, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Згідно з п. 6.8 Типового договору, надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
На виконання умов договору, оператор ГРМ направив споживачу для підписання по два примірники актів наданих послуг від 31 травня 2022 р. № ІФЯ82027266 на суму 2 988 грн 88 коп., від 30 червня 2022 р. № ІФЯ82035012 на суму 2 988 грн 89 коп. та від 31 липня 2022 р. № ІФЯ82036274 на суму 2 988 грн 85 коп., однак відповідач актів не підписав та не надав позивачу мотивованої відмови від підписання актів.
07 липня 2022 р., позивач звернувся до відповідача із вимогою про сплату 8 966 грн 62 коп. заборгованості. Однак, відповідач зазначену суму заборгованості не сплатив.
Отже, предметом даного спору є вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за договором розподілу природного газу.
За змістом ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з ч. 3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу", права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Кодекс газорозподільних систем (Кодекс ГРС), затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 р. № 2494, визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема, умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу. Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів, об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Згідно з пунктом 10 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС, надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.
До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Так, на виконання вимог Кодексу ГРС та п. 6.8 Типового договору, позивач направив відповідачу для підписання два примірники актів наданих послуг від 31 травня 2022 р. № ІФЯ82027266 на суму 2 988 грн 88 коп., від 30 червня 2022 р. № ІФЯ82035012 на суму 2 988 грн 89 коп. та від 31 липня 2022 р. № ІФЯ82036274 на суму 2 988 грн 85 коп., а також рахунки на оплату від 23 червня 2022 р. № 62018342 та від 11 липня 2022 р. № 62020492. Однак, відповідач мотивованої відмови від підписання актів не надав, надані позивачем послуги не оплатив.
Враховуючи наведене, позов АТ "Івано-Франківськгаз" про стягнення з ПП "Са-Вік" 8 966 грн 62 коп. заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу слід задовольнити.
Судовий збір, відповідно до вимог ст. 129 ГПК України, суд покладає на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 241 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити;
з приватного підприємства "Са-Вік" (вул. Петраша, буд. 2, м. Яремче, Івано-Франківська область,78500; ідентифікаційний код: 35486225) на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (вул. Ленкавського, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76010; ідентифікаційний код 03361046) стягнути 8 966 (вісім тисяч дев`ятсот шістдесят шість) грн 62 коп. заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу за період з травня по липень 2022 р. та 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І. В. Ткаченко
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2022 |
Оприлюднено | 22.09.2022 |
Номер документу | 106328185 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Ткаченко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні