Рішення
від 18.09.2022 по справі 620/15155/21
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2022 року Чернігів Справа № 620/15155/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ДАРУМІ» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю «КОРФАД» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАРУМІ» звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, а саме просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

1. №2888892/43903320 від 21.07.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №15 від 30.06.2021 року;

2. №2928917/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2021 року;

3. №2928918/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 05.07.2021 року;

4. №2934431/43903320 від 03.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №3 від 06.07.2021 року;

5. №2934432/43903320 від 03.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №4 від 09.07.2021 року;

6. №2929352/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №7 від 14.07.2021 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «ДАРУМІ»:

1. №15 від 30.06.2021 року на суму ПДВ 163 583,33 грн.;

2. №1 від 01.07.2021 року на суму ПДВ 4 833,33 грн.;

3. №2 від 05.07.2021 року на сумуПДВ 26 700,00 грн.;

4. №3 від 06.07.2021 року на сумуПДВ 5 400,00 грн.;

5. №4 від 09.07.2021 року на суму ПДВ 3 500,00 грн.;

6. №7 від 14.07.2021 року на суму ПДВ 19 100,00 грн.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено про протиправність оскаржуваних рішень з підстав, що при їх прийнятті не враховано обґрунтованих пояснень та копій документів щодо підтвердження реальності операцій, наданих товариством. Оскаржувані рішення не містять чіткого визначення підстав та мотивів відмови в реєстрації податкових накладних, чим відповідачем порушено вимоги Податкового кодексу України.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.11.2021 позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "ДАРУМІ" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення залишено без руху. Надано позивачу 7-денний термін з дня вручення копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліку шляхом надання до суду оригіналу документу про доплату судового збору у розмірі 11 350, 00 грн.

Позивач на виконання вимог ухвали суду усунув недоліки позову та надав оригінал документу про сплату судового збору.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.06.2022 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Чернігівській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Представником Головного управління ДПС у Чернігівській області було подано до суду відзив на позов, в якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, обґрунтовуючи тим, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області ухвалено рішення про відмову в реєстрації податкових накладних з вказаною причиною: не надано акти приймання-передачі продукції та не підтверджено факт реалізації ТМЦ згідно договору комісії. Обов`язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».

Відповідач вказав, що дії контролюючого органу, за відсутності всіх належних документів, вказують на правомірність під час прийняття такого рішення, а тому визнання його протиправним та необґрунтованим, в свою чергу вказує на бездіяльність позивача ст. 109 ПК України, яка проявилась у ненаданні повного пакету документів, як того вимагає постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165. Також відповідач зазначив, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку № 529 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації податкової накладної.

Для підтвердження інформації про наявність відповідних виробничих потужностей платник податків повинен подати Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП. Подання повідомлення за формою 20-ОПП передбачена ст.63.3 Податкового кодексу України, яка встановлює обов`язок платників податків стати на облік в органах державної податкової служби, а також обов`язок повідомляти податкові органи про всі об`єкти оподаткування та об`єкти, пов`язані з оподаткуванням.

У відповіді на відзив позивач повністю підтримав позицію, викладену у позові та просив задовольнити позовні вимоги. Додатково вказав, що наявність у позивача документів, які свідчать про реальність проведення господарської операції, між позивачем та його контрагентом та те, що таких документів достатньо, достовірно підтверджує дату виникнення податкових зобов`язань відповідно до статті 187 Податкового кодексу України та умов договору.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на таке.

Виконуючи приписи п. 201.10 Податкового кодексу України, ТОВ «ДАРУМІ» було складено та надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

Податкову накладну № 15 від 30.06.2021 року на реєстрацію податкового зобов`язання на суму ПДВ 163 583,33 грн. Згідно з отриманою Квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з реєстраційним № 9192263976 від 14.07.2021 року документ прийнято, але реєстрацію податкової накладної зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України на підставі наступного: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 68.20.12, 77.11.10, 77.39 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

ТОВ «ДАРУМІ» також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання вказівок податкового органу ТОВ «ДАРУМІ» було направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 19.07.2021 року № 2. До Повідомлення додано письмові пояснення та первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній від 30.06.2021 року №15.

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.07.2021 №2888892/43903320 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 30.06.2021 року № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію, яких зупинено. Не підтверджено наявність у власності об`єктів, які передані в оренду.

Податкову накладну № 1 від 01.07.2021 року на реєстрацію податкового зобов`язання на суму ПДВ 4 833,33 грн. Згідно з отриманою Квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з реєстраційним №9199694385 від 20.07.2021 року документ прийнято, але реєстрацію податкової накладної зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України на підставі наступного: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 68.20.12 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

ТОВ «ДАРУМІ» також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Надалі позивачем було направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 28.07.2021 року № 3. До Повідомлення додано письмові пояснення та первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній від 01.07.2021 року №1.

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.08.2021 №2928917/43903320 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 01.07.2021 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію, яких зупинено. Не підтверджено наявність у власності обладнання, які передані в оренду.

На вказане рішення Комісії регіонального рівня 09.08.2021 року ТОВ «ДАРУМІ» звернулося зі скаргою до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України.

Тож ТОВ «ДАРУМІ» було повторно надано Пояснення з підтверджуючими документами щодо здійснення господарської операції, і факт наявності у власності об`єктів, які передані в оренду.

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 11.08.2021 №35906/43903320/2 залишено скаргу без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня без змін, з підстав не надання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Податкову накладну № 2 від 05.07.2021 року на реєстрацію податкового зобов`язання на суму ПДВ 26 700,00 грн. Згідно з отриманою Квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з реєстраційним №9199733442 від 20.07.2021 року, документ прийнято, але реєстрацію податкової накладної зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового Кодексу України на підставі наступного: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 68.20.12, 77.12.11 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

ТОВ «ДАРУМІ» також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТОВ «ДАРУМІ» було направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 28.07.2021 року № 4. До Повідомлення додано письмові пояснення та первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній від 05.07.2021 року № 2.

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.08.2021 №2928918/43903320 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 05.07.2021 року №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію, яких зупинено. Не підтверджено наявність у власності обладнання, які передані в оренду.

На вказане рішення комісії регіонального рівня 10.08.2021 року ТОВ «ДАРУМІ» звернулося зі скаргою до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України.

ТОВ «ДАРУМІ» було повторно надано Пояснення з підтверджуючими документами щодо здійснення господарської операції, і факт наявності у власності об`єктів, які передані в оренду.

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 13.08.2021 №36642/43903320/2 залишено скаргу без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня без змін, з підстав не надання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Податкову накладну № 3 від 06.07.2021 року на реєстрацію податкового зобов`язання на суму ПДВ 5 400,00 грн. та Податкову накладну № 4 від 09.07.2021 року на реєстрацію податкового зобов`язання на суму ПДВ 3 500,00 грн. Згідно з отриманими Квитанціями про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з реєстраційним №9211842389 від 29.07.2021 року та № 9211870006 від 29.07.2021 року, документи прийнято, але реєстрацію податкових накладних зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового Кодексу України на підставі наступного: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 68.20.12, 77.12.11 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

ТОВ «ДАРУМІ» також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, ТОВ «ДАРУМІ» було направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 30.07.2021 року № 7. До Повідомлення додано письмові пояснення та первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній від 06.07.2021 року № 3 та податкової накладної № 4.

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.08.2021 №2934431/43903320 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 06.07.2021 року №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію, яких зупинено. Не підтверджено наявність у власності об`єктів, які передані в оренду.

На вказане рішення Комісії регіонального рівня 10.08.2021 ТОВ «ДАРУМІ» звернулося зі скаргою до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України.

ТОВ «ДАРУМІ» було повторно надано пояснення з підтверджуючими документами.

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.08.2021 №2934432/43903320 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 09.07.2021 року №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію, яких зупинено. Не підтверджено наявність у власності об`єктів, які передані в оренду.

На вказане рішення Комісії регіонального рівня 10.08.2021 року ТОВ «ДАРУМІ» звернулося зі скаргою до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України.

ТОВ «ДАРУМІ» було повторно надано Пояснення з підтверджуючими документами.

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 13.08.2021 №36639/43903320/2 залишено скаргу без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня без змін, з підстав не надання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Податкову накладну № 7 від 14.07.2021 року на реєстрацію податкового зобов`язання на суму ПДВ 19 100,00 грн. Згідно з отриманою Квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з реєстраційним №9199738382 від 20.07.2021 року, документ прийнято, але реєстрацію податкової накладної зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового Кодексу України на підставі наступного: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.11.10, 77.12.11, 77.39 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

ТОВ «ДАРУМІ» також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем було направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 29.07.2021 року № 6. До Повідомлення додано письмові пояснення та первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній від 14.07.2021 року №7.

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.08.2021 №2929352/43903320 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 14.07.2021 року №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію, яких зупинено. Не підтверджено наявність у власності об`єктів, які передані в оренду.

На вказане рішення Комісії регіонального рівня 03.08.2021 позивач звернувся із скаргою до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України.

Позивачем повторно надано Пояснення з підтверджуючими документами.

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 05.08.2021 №35126/43903320/2 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін, з підстав не надання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Вважаючи вищевказані рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області про відмову у реєстрації податкових накладних протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу, є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).

Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1. статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

У свою чергу датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1. статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1. статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з пунктом 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10. статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3. і 200-1.9. статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

У свою чергу механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі Порядок №1165).

Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Згідно пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Суд звертає увагу, що квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних містять відомості про те, що реєстрація податкових накладних зупинена на підставі відповідності операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

З аналізу положень Порядку № 1165 вбачається, що саме у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація податкової накладної зупиняється, а платник має право подати документи, необхідні для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

При цьому платнику податку надсилається рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

Слід зауважити, що саме для вирішення питання виключення платника з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості Комісія регіонального рівня має дослідити договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Як встановлено судом, підставою зупинення реєстрації податкових накладних було зазначено саме відповідність операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, при цьому, якщо платник податку відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, податкова накладна підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, незалежно від того, чи відповідає така податкова накладна ознакам безумовної реєстрації та чи має критерії ризиковості здійснення операції.

Таким чином, якщо платник податку має позитивну податкову історію за будь-яким з показників з переліку, встановленому у Додатку 3 до Порядку № 1165, єдиною підставою для зупинення реєстрації податкової накладної може бути виключно відповідність такого платника податку хоча б одному критерію ризиковості платника податку.

Крім того варто зазначити, що, відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (Додаток 3 до Порядку № 1165), критерієм ризиковості здійснення операцій є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги. зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

З аналізу зазначеного критерію вбачається, що про ризиковість здійснення операцій свідчить саме одночасна наявність таких факторів як: відсутність товару, зазначеного в податковій накладній, поданій для реєстрації в ЄРПН, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання товару, зазначений у податковій накладній, яку подано для реєстрації в ЄРПН, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого товару та обсягом постачання відповідного товару, зазначеного в податкових накладних, зареєстрованих з 01.01.2017 у ЄРПН; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відповідно до пункту 2 «Переліку показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість» показником який визначає позитивну податкову історію платника податків є здійснення на постійній основі протягом будь-яких чотирьох звітних місяців з останніх шести місяців реєстрацію податкових накладних в Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування на постачання товарів/послуг за одним і тим самим кодом товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг.

Так, суд вказує, що ТОВ «ДАРУМІ» (код ЄДРПОУ 43903320) є суб`єктом господарської діяльності, державна реєстрація якого проведена 06.11.2020 року, зареєстрований в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 06.11.2020 та є платником податку на додану вартість, що підтверджується випискою з реєстру від 01.06.2021, Витягом №2025104500023 з Реєстру платників податку на додану вартість від 19.11.2020.

ТОВ «ДАРУМІ» було створено внаслідок реорганізації шляхом виділу з юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «КОРФАД», та стало правонаступником частини майна, прав та обов`язків Товариства з обмеженою відповідальністю «КОРФАД», відповідно до Передавального акту станом на «05» листопада 2020 року, затвердженого Рішенням Загальних Зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «КОРФАД», оформленого Протоколом № 29 від «05» листопада 2020 року та Розподільчого Балансу виділу нової юридичної особи станом на 05 листопада 2020 року. Відповідно до рішення Загальних зборів учасників, на баланс Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАРУМІ» передалися зокрема основні засоби, вартістю 36 402 255,29 (тридцять шість мільйонів чотириста дві тисячі двісті п`ятдесят п`ять гривень 29 копійок) грн., перелік яких наведений у Додатку № 1 до Передавального акту від 05.11.2020 року «Розподільчий баланс виділу нової юридичної особи на 05 листопада 2020 року» та Додатку №2 до Передавального акту від 05.11.2020 року «Розшифровка Розділу І. Необоротні активи Розподільчого балансу виділу нової юридичної особи на 05 листопада 2020 року».

Основним видом діяльності позивача є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код КВЕД 68.20).

Також видом діяльності товариства є надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів (код КВЕД 77.11), надання в оренду вантажних автомобілів (код КВЕД 77.12), надання в оренду будівельних машин та устаткування (код КВЕД 77.32), надання в оренду офісних машин і устаткування, у тому числі комп`ютерів (код КВЕД 77.33), надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у. (код КВЕД 77.39).

Таким чином, ТОВ «ДАРУМІ» на праві власності належить:

1.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:003:0217, площею 2,1499 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 226267937 від 10.12.2020 року (номер запису про право власності: 39622822; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

2.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:002:1756, площею 0,0208 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236015816 від 08.12.2020 року (номер запису про право власності: 39592610; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020. видавник ТОВ «КОРФАД»),

3.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:001:1405, площею 0,0962 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236258580 від 10.12.2020 року (номер запису про право власності: 39621844: підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020. видавник ТОВ «КОРФАД»).

4.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:003:1328, площею 0,0967 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236045544 від 09.12.2020 року (номер запису про право власності: 39597885; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

5.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:003:1314, площею 0,17 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236046383 від 09.12.2020 року (номер запису про право власності: 39597954; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020. видавник ТОВ «КОРФАД»);.

6.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:001:0089, площею 0.6216 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236047229 від 09.12.2020 року (номер запису про право власності: 39598038 підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства: передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

7.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:001:1137, площею 1,1024 та, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236259037 від 10.12.2020 року (номер запису про право власності: 39621881; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія-та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

8.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:003:1354, площею 1,455 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236048094 від 09.12.2020 року (номер запису про право власності: 39598125; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

9.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:003:1243, площею 0,1165 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236045066 від 09.12.2020 року (номер запису про право власності: 39597849; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

10.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:003:1352, площею 0,2432 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236061988 від 09.12.2020 року (номер запису про право власності: 39599662; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт. серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020. видавник ТОВ «КОРФАД»),

11.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:003:1277, площею 0,7 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236058127 від 09.12.2020 року (номер запису про право власності: 39599230; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020. видавник ТОВ «КОРФАД»),

12.Земельна ділянка, кадастровий номер 7422410100:01:001:1491, площею 0,7438 га, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 236275517 від 10.12.2020 року (номер запису про право власності: 39623617; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

13.Адмінбудинок (літ. 1 А), загальною площею 112,8 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Вокзальний, буд. 13, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238060744 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39831367; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

14.Котельня (літ. 1-1 А), загальною площею 146,3 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Вокзальний, буд. 13, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238060744 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39831367; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020. видавник ТОВ «КОРФАД»),

15.Павільйон (літ. 1-2 А), загальною площею 340,9 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Вокзальний, буд. 13, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238060744 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39831367: підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

16.Навіс Г-1, загальною площею 432,2 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Індустріальний, буд: 1-а, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238056479 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39830816; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства: передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

17.Павільйон (літ. 1-3 А), загальною площею 152,0 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка. провулок Вокзальний, буд. 13, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238060744 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39831367; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

18.Навіс Г-1. загальною площею 432,2 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Індустріальний, буд. 1-а, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238058113 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39831045; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

19.Склад (літ. 1-4 А), загальною площею 855,8 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Вокзальний, буд. 13, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238060744 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39831367; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

20.Нежитлові будівлі, загальною площею 832,9 кв.м., розташовані за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Вокзальний, буд. 6а, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238052429 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39830352; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

21.Склад арочного типу, 1А, загальною площею 444,0 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, вулиця Дудка, буд. 46Г, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238147167 від 22.12.2020 року (номер запису про право власності: 39841660; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

22.Склад арочного типу, 1Б, загальною площею 433,7 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка. вулиця Дудка, буд. 46Г. що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238147167 від 22.12.2020 року (номер запису про право власності: 39841660: підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт. серія та номер: б/н. виданий 05.11.2020. видавник ТОВ «КОРФАД»),

23.Майновий комплекс, загальною площею 5077,0 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Індустріальний, буд. 1В, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 238054370 від 21.12.2020 року (номер запису про право власності: 39830567; підстава для державної реєстрації: Протокол, серія та номер: 29, виданий 05.11.2020, видавник: Загальні збори учасників товариства; передавальний акт, серія та номер: б/н, виданий 05.11.2020, видавник ТОВ «КОРФАД»),

24.Виробничий будинок в господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, загальною площею 1291,4 кв.м., розташований за адресою: Чернігівська обл., Корюківський р., м. Корюківка, провулок Індустріальний, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, інд. № 252693950 від 14.04.2021 року (номер запису про право власності: 41495034; підстава для державної реєстрації: Декларація про готовність об`єкта до експлуатації, серія та номер: ЧИ01210316506, видавник: Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області),

25.Автомобіль легковий ВАЗ 210700-20, шасі №Y6D21070070005456, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , видане ТСЦ 7444 15.12.2020 року,

26.Автонавантажувач вилковий CPCQ35N-RW13, ідент. № F4AI34342, державний номерний знак НОМЕР_3 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_4 . видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

27.Автонавантажувач вилковий BALKANCAR ДВ 1792.33, ідент. № 38510105466. державний номерний знак НОМЕР_5 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_6 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

28.Автонавантажувач вилковий BALKANCAR ДВ 1792.33, ідент. № 387101019911, державний номерний знак НОМЕР_7 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_8 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

29.Автонавантажувач вилковий CPCD35N-RW13, ідент. № F4AI33356, державний номерний знак НОМЕР_9 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_10 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

30.Автонавантажувач вилковий HANGCHA CPCD30N RW15A, ідент. № НОМЕР_11 , державний номерний знак НОМЕР_12 : Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_13 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

31.Автонавантажувач вилковий CPCD35N-RW13, ідент. № F4AI33032, державний номерний знак НОМЕР_14 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_15 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

32.Автонавантажувач вилковий CPCD35N-RW13, ідент. № F4AI33031, державний номерний знак НОМЕР_16 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_17 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

33.Автонавантажувач вилковий CPCD35N-RW13, ідент. № F4AI32204, державний номерний знак НОМЕР_18 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_19 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

34.Автонавантажувач вилковий CPCD35N-RW13, ідент. № F4AI32205, державний номерний знак НОМЕР_20 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_21 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

35.Автонавантажувач вилковий CPCD35N-RW13, ідент. № F4AI32203, державний номерний знак НОМЕР_22 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_23 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

36.Автонавантажувач вилковий CPCD35N-RW13, ідент. № F4AI33031, державний номерний знак НОМЕР_16 ; Свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_17 , видане Управлінням Держпраці в Чернігівській області 17.08.2021 року,

37.Автомобіль вантажний MERSEDES-BENZ SPRINTER 516 CPI, шасі № НОМЕР_24 , реєстраційний номер НОМЕР_25 ; Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_26 , видане ТСЦ 7444 09.12.2020 року,

38.Автомобіль вантажний MAN TGM 18.250, шасі № НОМЕР_27 , реєстраційний номер НОМЕР_28 ; Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_29 , видане ТСЦ 7444 15.12.2020 року,

39.Навантажувач телескопічний DIECI AGRI PLUS 40.7 PS EVO2, заводський №XZC1862153, реєстраційний номер НОМЕР_30 ; Свідоцтво про реєстрацію машини серія НОМЕР_31 , видане ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області 12.08.2021 року.

Вищезазначені земельні ділянки та об`єкти нерухомого майна, відмінні від земельних ділянок є об`єктами оподаткування або об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність ТОВ «ДАРУМІ», про що повідомлено органи ДПС відповідними формами звітності, а саме: Форма №20-ОПП, подана до контролюючого органу 24.12.2020 року (Квитанція про опрацювання від 24.12.2020 № 9344275847); Форма №20-ОПП, подана до контролюючого органу 28.12.2020 року (Квитанція про опрацювання від 28.12.2020 №9346686641); Форма №20-ОПП, подана до контролюючого органу 28.01.2021 року (Квитанція про опрацювання від 28.01.2021 № 9009896633); Форма №20-ОПП, подана до контролюючого органу 16.04.2021 року (Квитанція про опрацювання від 16.04.2021 №9088796620).

ТОВ «ДАРУМІ», як власник вказаних земельних ділянок, є платником земельного податку, що підтверджується Податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), поданою 16.12.2020 року (Квитанція про прийняття від 24.12.2020 № 9344764980); Податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), поданою 09.02.2021 року (Квитанція про прийняття від 09.02.2021 №9017798780).

Факт наявності нерухомого майна у власності ТОВ «ДАРУМІ» підтверджується також Податковою декларацією на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, поданою 15.01.2021 року (Квитанція про прийняття від 16.12.2020 року № 9368547738); уточненнями, поданими 10.02.2021 року (Квитанція про прийняття від 12.02.2021 року № 9022763375); уточненнями, поданими 15.04.2021 року (Квитанція про прийняття від 22.04.2021 року №9094151829).

За період з 2020 року по перше півріччя 2021 року було нараховано та сплачено (у терміни сплати):

1. земельного податку - 200 569,36 (Двісті тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять гривень 36 копійок) гривень;

2. плати за нерухоме майно відмінне від земельної ділянки - 256 640,61 (Двісті п`ятдесят шість тисяч шістсот сорок гривень 61 копійка) гривень.

09.11.2020 року між Орендодавцем ТОВ «ДАРУМІ» та Орендарем ТОВ «КОРФАД» було укладено Договір оренди землі №3-01. Згідно п. 1.1 Договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельні ділянки, цільове призначення, категорії, площа, згідно якого належить Орендарю на праві користування відповідно до Договору оренди виробничих приміщень з обладнанням від «09» листопада 2020 року.

На виконання умов Договору оренди землі №3-01 від 09.11.2020 року, 01.12.2020 року відбулася передача земельних ділянок в оренду. Наведене підтверджується Актом приймання- передачі №1 від 01.12.2020 року до Договору оренди землі №3-01 від 09.11.2020 року. Ціна оренди була погоджена Сторонами згідно Додатків до Договору оренди землі №3-ТТ1 від 09.11.2020 року.

Згідно п. 4.1 Договору, за Оренду з Орендаря стягується щомісячна орендна плата у розмірі, що погоджується Сторонами щомісяця. Сума орендної плати на відповідний календарний місяць, встановлюється у Додатках до цього Договору. Згідно п. 4.2 Договору, орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, не пізніше 10-го (десятого) числа місяця, наступного за місяцем користування, в повному обсязі або частинами, шляхом перерахування грошових коштів у національній валюті України на поточний рахунок Орендодавця у безготівковому порядку. Орендар має право вносити орендну плату наперед за будь-який період.

09.11.2020 року між Орендодавцем ТОВ «ДАРУМІ» та Орендарем ТОВ «КОРФАД» було укладено Договір оренди виробничих приміщень з обладнанням №ВП-01. Так, згідно п. 1.1 Договору, Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у строкове платне користування Приміщення, а Орендар зобов`язується прийняти Приміщення, що визначені в цьому Договорі, та зобов`язується сплачувати Орендодавцеві орендну плату. Згідно п. 1.2 Договору, в оренду також здається майно (виробниче обладнання), яке знаходиться у Приміщенні, що орендується. Згідно п. 1.3 Договору, перелік майна, яке є Об`єктом оренди за цим Договором, погоджується Сторонами шляхом підписання Акту приймання-передачі. Перелік такого Майна може бути змінений за погодженням Сторін, у випадку, якщо у Орендаря зникає необхідність у користуванні будь-яким приміщенням та/або обладнанням, вказаних в Додатках до цього Договору. Всі зміни, внесені за погодженням Сторонами, оформляються Додатками до цього Договору. Згідно п. 2.2 Договору, приймання-передача Приміщення підтверджується Актом приймання-передачі, який підписується Сторонами в двох примірниках.

На виконання умов Договору оренди виробничих приміщень з обладнанням №ВП-01 від 09.11.2020 року, відбулася передача Приміщень в оренду, що підтверджується:

1. Актом приймання-передачі №1 від 09.11.2020 року до Договору оренди виробничих приміщень з обладнанням №ВП-01 від 09.11.2020 року.

2. Актом приймання-передачі №2 від 01.12.2020 року до Договору оренди виробничих приміщень з обладнанням №ВП-01 від 09.11.2020 року.

3. Актом приймання-передачі №3 від 04.01.2021 року до Договору оренди виробничих приміщень з обладнанням №ВП-01 від 09.11.2020 року.

4. Актом приймання-передачі №4 від 01.04.2021 року до Договору оренди виробничих приміщень з обладнанням №ВП-01 від 09.11.2020 року.

Ціна оренди була погоджена Сторонами згідно Додатків до Договору оренди виробничих приміщень з обладнанням №ВП-01 від 09.11.2020 року.

Згідно п. 3.1 Договору, розмір орендної плати за користування Приміщеннями та Майном встановлюється у Додатках до цього Договору. Згідно п. 3.3 Договору, орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, не пізніше 10-го (десятого) числа місяця, наступного за місяцем користування, в повному обсязі або частинами, шляхом перерахування грошових коштів у національній валюті України на поточний рахунок Орендодавця у безготівковому порядку. Орендар має право вносити орендну плату наперед за будь-який період.

09.11.2020 року між Орендодавцем ТОВ «ДАРУМІ» та Орендарем ТОВ «КОРФАД» було укладено Договір оренди транспортирних засобів №ТЗ-01. Так, згідно п. 1.1 Договору, Орендодавець зобов`язується передати Орендарю транспортні засоби, найменування та кількість яких погоджуються Сторонами в Додатку до цього Договору, а Орендар зобов`язується прийняти в тимчасове володіння та користування такі транспортні засоби і сплатити Орендодавцю орендну плату. Згідно п. 2.1 Договору, фактична передача Об`єкта в Оренду та фактичне повернення Об`єкта з Оренди має бути оформлено окремими актами приймання-передачі Об`єкта, які підписуються обома Сторонами.

На виконання умов Договору оренди транспортирних засобів №ТЗ-01 від 09.11.2020 року, відбулася передача транспортних засобів в оренду, що підтверджується:

1. Актом приймання-передачі №1 від 09.11.2020 року до Договору оренди транспортних засобів №ТЗ-01 від 09.11.2020 року.

2. Актом приймання-передачі №2 від 01.12.2020 року до Договору оренди транспортних засобів №ТЗ-01 від 09.11.2020 року.

3. Актом приймання-передачі №3 від 04.01.2021 року до Договорі оренди транспортних засобів №ТЗ-01 від 09.11.2020 року.

4. Актом приймання-передачі №4 від 01.04.2021 року до Договору оренди транспортних засобів №ТЗ-01 від 09.11.2020 року.

Ціна оренди була погоджена Сторонами згідно Додатків до Договору оренди транспортних засобів №ТЗ-01 від 09.11.2020 року.

Згідно п. 5.1 Договору, за Оренду з Орендаря стягується щомісячна орендна плата у розмірі, що погоджується Сторонами щомісяця, шляхом коригування орендної плати, виходячи з переліку транспортних засобів, що передаються в тимчасове володіння та користування. Сума орендної плати на відповідний календарний місяць, встановлюється у Додатках до цього Договору. Згідно п. 5.2 Договору. Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, не пізніше 10-го (десятого) числа місяця, наступного за місяцем користування, в повному обсязі або частинами, шляхом перерахування грошових коштів у національній валюті України на поточний рахунок Орендодавця у безготівковому порядку. Орендар має право вносити орендну плату наперед за будь-який період.

На виконання умов вищезазначених Договорів, Орендар (ТОВ «КОРФАД») здійснив передоплату за орендовані земельні ділянки, приміщення з виробничим обладнанням та транспортні засоби за вересень 2021 року у сумі 1 224 100,00 грн. (Один мільйон двісті двадцять чотири тисячі сто гривень 00 копійок), у т.ч. ПДВ 204 016,67 грн. (Двісті чотири тисячі шістнадцять гривень 67 копійок), згідно Рахунку № 14 від 25.06.2021 року. Наведене підтверджується:

1. Платіжним дорученням № 880 від 30.06.2021 року на суму 976 100,00 грн., в т. ч. ПДВ 162 683,33 грн.;

2. Платіжним дорученням № 886 від 30.06.2021 року на суму 5 400,00 грн., в т. ч. ПДВ 900,00 грн.;

3. Платіжним дорученням № 887 від 01.07.2021 року на суму 29 000,00 грн., в т. ч. ПДВ 833,33 грн.;

4. Платіжним дорученням № 888 від 05.07.2021 року на суму 160 200,00 грн., в т. ч. ПДВ 26 700,00 грн.;

5. Платіжним дорученням № 889 від 06.07.2021 року на суму 32 400,00 грн., в т. ч. ПДВ 400,00 грн.;

6. Платіжним дорученням № 926 від 09.07.2021 року на суму 21 000,00 грн, в т. ч. ПДВ 3 500,00 грн.

На виконання умов Договору оренди транспортних засобів №ТЗ-01 від 09.11.2020 року, Орендар (ТОВ «КОРФАД») здійснив передоплату за орендовані транспортні засоби за жовтень 2021 року у сумі 114 600,00 (Сто чотирнадцять тисяч шістсот гривень 00 копійок) грн., у т.ч. ПДВ 19 100,00 грн. (Дев`ятнадцять тисяч сто гривень 00 копійок) грн., згідно Рахунку № 16 від 06.07.2021 року, що підтверджується:

1. Платіжним дорученням № 931 від 14.07.2021 року на суму 110 600,00 грн., в т. ч. ПДВ 18 433,33 грн;

2. Платіжним дорученням № 933 від 14.07.2021 року на суму 4 000,00 грн, в т. ч. ПДВ 666,67 грн.

Необхідно вказати, що позивачем надано відповідачу пояснення, у якому були зазначені документи на підтвердження реальності господарських операцій, що є підставою для складання та реєстрації оскаржуваних податкових накладних. На момент складання вказаних податкових накладних фактична наявність даних об`єктів у власності ТОВ «ДАРУМІ» вже була підтверджена поданими раніше формами звітності, а саме Форма № 20-ОПП, Податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), Податковою декларацією на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

На підтвердження подання форми 20-ОПП Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, у матеріалах справи наявні: квитанція №2 реєстраційний номер 9344275847 від 24.12.2020, квитанція №2 реєстраційний номер 9346686641 від 28.12.2020, квитанція №2 реєстраційний номер 9009896633 від 28.01.2021, квитанція №2 реєстраційний номер 9071903674 від 05.04.2021, квитанція №2 реєстраційний номер 9088796620 від 16.04.2021. У Повідомленні про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність приміщення вказані разом з обладнанням. У зв`язку з чим суд критично ставиться до заперечень відповідача, викладених у відзиві на позов.

Також згідно з п.5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п. 11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі: та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку: та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у Головного управління ДПС у Чернігівській області були відсутні правові підстави для зупинення реєстрації спірних податкових накладних у ЄРПН.

Разом з тим суд вважає за необхідне зазначити, що недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкових накладних призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу,внаслідок чогопозивач не зміг належним чином виконати свої обов`язки щодо реєстрації податкових накладних.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Суд звертає увагу на той факт, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.

Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у постановах від 22.07.2019 у справі №815/2985/18, від10.04.2020 у справі № 819/330/18, висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України,суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Суд зауважує, що у випадку не конкретизації контролюючим органом переліку документів у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови дляможливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасуваннятакого рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у зазначеній вище постанові від 22.07.2019 у справі № 815/2985/18 (адміністративне провадження №К/9901/14651/19), висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України,суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

У свою чергу, відповідно до положень пункту 3 частини 2 статті 2 КАС України рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. У разі спору щодо правомірності рішення суб`єкт владних повноважень може посилатися тільки на ті обставини, що зазначені у рішенні як підстава його прийняття. Не зазначення в рішенні цих обставин тлумачиться на користь висновку про його неправомірність. З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації ПН не відповідає критерію обґрунтованості.

У постанові Верховного Суду від 20.11.2019 у справі №826/9457/18 (ЄДРСР 85803891) зазначено, що надаючи правову оцінку прийнятим податковим органом рішенням, суди також повинні з`ясувати, чи містять вони конкретну інформацію щодо причин та підстав для їх прийняття, із зазначенням того, яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, як того вимагає форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН визначена Порядком № 117 (додаток 2 до Порядку).

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 21.05.2019 у справах №620/3556/18 (ЄДРСР 81857391), №815/2791/18 (ЄДРСР 81858145), від 14.05.2019 у справі №817/1356/18 (ЄДРСР 81727808), від 22.04.2019 у справі №2040/5445/18 (ЄДРСР 81366622).

Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі №1740/2004/18 (ЄДРСР 83105330), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (ЄДРСР 81858144), від 25.10.2019 у справі №0340/1834/18 (ЄДРСР 85207548), від 12.11.2019 у справі №816/2183/18 (ЄДРСР 85574619).

Отже, суд зазначає, що використання податковим органом загального пункту щодо різновидів оцінки за критеріями ризику є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Аналізуючи оскаржувані рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, відповідно до ч. 2 статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: №2888892/43903320 від 21.07.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №15 від 30.06.2021 року; №2928917/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2021 року; №2928918/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 05.07.2021 року; №2934431/43903320 від 03.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №3 від 06.07.2021 року; №2934432/43903320 від 03.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №4 від 09.07.2021 року; №2929352/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №7 від 14.07.2021 року.

Стосовно позовної вимоги позивача про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних вищевказані податкові накладні, суд зазначає таке.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою їх направлення до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Суд також враховує, що чинним законодавством України покладено на ДПС України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від11.06.2019 у справі № 480/4038/18 та від 28.11.2019 у справі № 1640/2650/18.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «ДАРУМІ» №15 від 30.06.2021 року на суму ПДВ 163 583,33 грн.; №1 від 01.07.2021 року на суму ПДВ 4 833,33 грн.; №2 від 05.07.2021 року на сумуПДВ 26 700,00 грн.; №3 від 06.07.2021 року на сумуПДВ 5 400,00 грн.; №4 від 09.07.2021 року на суму ПДВ 3 500,00 грн.; №7 від 14.07.2021 року на суму ПДВ 19 100,00 грн.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги задоволено повністю, то суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Чернігівській області у сумі 6810,00 грн та за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України у сумі 6810,00 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

1. №2888892/43903320 від 21.07.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №15 від 30.06.2021 року;

2. №2928917/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2021 року;

3. №2928918/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 05.07.2021 року;

4. №2934431/43903320 від 03.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №3 від 06.07.2021 року;

5. №2934432/43903320 від 03.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №4 від 09.07.2021 року;

6. №2929352/43903320 від 02.08.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №7 від 14.07.2021 року;

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «ДАРУМІ»:

1. №15 від 30.06.2021 року на суму ПДВ 163 583,33 грн.;

2. №1 від 01.07.2021 року на суму ПДВ 4 833,33 грн.;

3. №2 від 05.07.2021 року на сумуПДВ 26 700,00 грн.;

4. №3 від 06.07.2021 року на сумуПДВ 5 400,00 грн.;

5. №4 від 09.07.2021 року на суму ПДВ 3 500,00 грн.;

6. №7 від 14.07.2021 року на суму ПДВ 19 100,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ДАРУМІ» судовий збір у розмірі 6810,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ДАРУМІ» судовий збір у розмірі 6810,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАРУМІ", пр. Індустріальний,1В,м. Корюківка,Корюківський район, Чернігівська область,15300, код ЄДРПОУ: 43903320.

Відповідач: Державна податкова служба України, Львівська площа, 8,м.Київ,04053, код ЄДРПОУ: 43005393.

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ: 44094124.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «КОРФАД», пр. Вокзальний, 13, м. Корюківка, Чернігівська область, 15300, код ЄДРПОУ: 40234039.

Повний текст рішення суду виготовлено 19 вересня 2022 року.

Суддя О.В. Заяць

Дата ухвалення рішення18.09.2022
Оприлюднено22.09.2022
Номер документу106334022
СудочинствоАдміністративне
Сутьпротиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та