У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 712/7364/22
Провадження №1-кс/712/3308/22
16 вересня 2022 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_4 про проведення обшуку, яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.07.2022 року за № 42022252010000044, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 191 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
До Соснівського районного суду м. Черкаси звернувся старший слідчий слідчого відділу розслідувань злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку в комплексі за місцем знаходження ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс», що за адресою: Черкаська область, місто Тальне, вулиця Скворцова, 40, з метою відшукання та вилучення: документів з приводу перебування у власності чи користуванні ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» земельних ділянок сільськогосподарського призначення; документів з приводу обліку ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» сільськогосподарської продукції за період з 01.01.2020 по 01.07.2022; документів з приводу фінансово-господарських операцій між ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями за період з 2020 року по 01.07.2022, в тому числі Договору поставки від 15.07.2020 №105 укладеного між ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями, з усіма додатками до нього; документів з приводу збору, переміщення, зберігання та реалізації зерна пшениці ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» за період з 2020 року по 01.07.2022; первинної звітної бухгалтерської та податкової документації по оприбуткуванню та реалізації зерна пшениці за період з 2020 року по 01.07.2022.
Клопотання обґрунтовує тим, що групою слідчих Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області та слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено Черкаською окружною прокуратурою до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.07.2022 за № 42022252010000044 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що 29.06.2022 до Управління Служби безпеки України у Черкаській області звернулась із заявою про вчинення кримінального правопорушення начальник управління супроводження судових справ Головного управління ДПС у Черкаській області ОСОБА_5 .
У вказаній заяві остання зазначила, що посадовими особами ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» здійснюється діяння з ознаками кримінальних правопорушень, про які свідчать наступні фактичні обставини та документи.
Так, з метою виявлення та руйнування ймовірних схем ухилення та унеможливлення розповсюдження сумнівного податкового кредиту з ПДВ, Державною податковою службою України згідно Рекомендованого порядку взаємодії підрозділів ДПС, з метою оперативного реагування, подолання та контролю податкових ризиків з ПДВ, затвердженого наказом ДФС від 28.07.2015 №543 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ» на адресу головного управління ДПС у Черкаській області (далі - ГУ ДПС у Черкаській області) була направлена інформація щодо відпрацювання вигодоформуючих суб`єктів серед яких значилось ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Постанова №1165).
Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Вимогами даної Постанови №1165 передбачено, що: 4. У разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. 5. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображення у них операцій критеріям ризиковості здійснення операції (додаток 3). 6. У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняться. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
На виконання доручень ДПС України та у відповідності до вимог чинних законодавчих актів, ГУ ДПС у Черкаській області було забезпечено та вжито заходів щодо відпрацювання учасників ймовірних схем ухилення від оподаткування та згідно протоколу комісії ГУ ДПС у Черкаській області від 26.03.2020 №21 прийнято рішення про відповідність ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» критеріям ризиковості платника податку та внесено до реєстру ризикових платників за ознакою п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Повідомленням від 01.07.2020 за №1 про надання інформації та копій документів щодо невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яке направлено засобами електронного зв`язку на адресу ГУ ДПС у Черкаській області, ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» (далі - ТОВ «ВП «Імпульс Плюс») направив до ГУ ДПС у Черкаській області лист вих. №208 від 01.07.2020, у якому зазначив, що 26 березня 2020 року ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» внесено до реєстру ризикових платників за ознакою п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Всі податкові накладні, відправлені на реєстрацію в ЄДР після вказаної дати та до сьогодні, блокуються ДПС та просило розглянути i позитивно вирішити питання зняття ознак ризиковості та виключити з журналу ризикових платників.
Крім цього, з листа ГУ ДПС у Черкаській області №15300/23-00-06-017 від 23.07.2020 вбачається, що вказаним листом додатково повідомлено ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» про те, що рішенням №2597 від 26.03.2020 ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» включений до Журналу ризикових платників. Лист надано у відповідь на звернення ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» від 23.06.2020 №202.
Отже, вказаними фактичними обставинами підтверджуються, що про прийняте рішення №2597 від 26.03.2020 посадовим особам ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» було відомо щонайменше з 01.07.2020.
ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» зареєстровано в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (далі - ЄДРПОУ) 05.04.2006 року, номер запису: 12731020000003741.
До видів діяльності, серед інших належить: 01.50 Змішане сільське господарство (основний); 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур i насіння олійних культур; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням i кормами для тварин.
Згідно інформаційних баз даних ДПС України та відомостей з ЄДРПОУ, засновниками ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» протягом 2020 року були фізичні особи: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (дружина ОСОБА_6 ) ОСОБА_8 (громадянин Чexiї) та юридичні особи: ТОВ «Крупп-Арт» (код ЄДРПОУ 36810133) та АТ «Агра Інвест Компанi» (нерезидент, Чеська республіка).
Згідно інформаційних баз даних ДПС України та відомостей з ЄДРПОУ, засновниками Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «TAЛНЕ» з іноземними інвестиціями протягом 2020 року були фізичні особи: ОСОБА_8 (громадянин Чexiї), ОСОБА_9 та юридичні особи: ТОВ «Крупп-Арт» (код ЄДРПОУ 36810133) та АТ «Агро Інвест Компанi» (нерезидент, Чеська республіка).
Згідно інформаційних баз даних ДПС України та вiдомостей з ЄДРПОУ, засновником АТ «Агра Інвест Компанi» (нерезидент, Чеська республіка) є ОСОБА_8 (громадянин Чexiї) та кінцевим бенефiціаром ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями.
Згідно інформаційних баз даних ДПС України та вiдомостей з ЄДРПОУ, засновниками ТОВ «Крупп-Арт» протягом 2020 року були фізичні особи: ОСОБА_7 (дружина ОСОБА_6 ), ОСОБА_10 (мати ОСОБА_11 )
Згідно інформаційних баз даних ДПС України та вiдомостей з ЄДРПОУ, засновниками ТОВ «Тальнiвський КХП» (код ЄДРПОУ 44317092) є фізичні особи: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (дружина ОСОБА_6 ) Директором та головним бухгалтером ТОВ «Тальнiвський КХП» є ОСОБА_12 , яка протягом 2020 року була головним бухгалтером ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями та мала право підпису.
Всі вищевказані фізичні та юридичні особи, є взаємопов`язані між собою, мають спільних засновників та посадових осіб, які безпосередньо або опосередковано здійснювали контроль над переліченими суб`єктами господарювання щодо прийняття рішень з фінансової, господарської та комерційної політики даних товариств.
15.07.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та товариством з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями було укладено договір поставки №105 (далі - Договір поставки).
За Договором поставки, ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» зобов`язується поставити та передати у власність, а ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» прийняти та оплатити пшеницю м`яку 3-гo класу, урожаю 2020 року власного виробництва (надалі - Товар) на умовах передбачених даним Договором (п. 1.1.).
Пунктами 1.2. - 1.4. Договору поставки передбачено:
Кількість Товару - 1000 (одна тисяча) метричних тон.
Ціна Товару за дійсним Договором за 1 метричну тонну становить 5890, 08 грн. (п`ять тисяч вісімсот дев`яносто) гривень 08 коп. з ПДВ.
Загальна вартість Товару становить 5 890 080,00 грн. (п`ять мільйонів вісімсот дев`яносто тисяч вісімдесят гривень ) 00 коп. з ПДВ.
Згідно п. 2.1. Договору поставки, Продавець здійснює поставку Товару в повному обсязі на умовах EWX «Зерновий склад Продавця» на Зерновому складі за місцезнаходженням: 20400, Черкаська обл., м. Тальне, вул. Незалежності, 8.
Згідно п.3.1. Договору поставки, Покупець здійснює оплату товару шляхом попередньої оплати у розмірі 80% відсотків суми, яка зазначається у Договорі, решту в розмірі 20% покупець оплачує після відвантаження усієї партії Товару згідно договору та отримання Документів, передбачених пунктами 2.2., 7.1, 7.4 цього договору, оформлених у відповідності до вимог чинного законодавства.
22 липня 2020 року ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» за видатковою накладною від 22.07.2020 №89 передало товариству з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями, а останнє прийняло 1000 тонн пшениці м`якої 3-го класу урожаю 2020 року на суму 5890080,00 грн., в тому числі 981680,00 грн. ПДВ.
22 липня 2020 року ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» за фактом поставки Товариству з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями, 1000 тон пшениці м`якої 3-го класу урожаю 2020 року на суму 5890080,00 грн,. в тому числі 981680,00 грн. ПДВ, склало податкову накладну від 22.07.2020 №2 i подало її до Державної податкової служби України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією Державної податкової служби України від 22.07.2020 про прийняття нею цієї податкової накладної за реєстраційним номером 9174804879.
Згідно квитанції №9174804879 від 22.07.2020 податкова накладна №2 від 22.07.2020р. прийнята. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК №2 від 22.07.2020р. в ЄРПН зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
23.07.2020 посадовими особами ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» було направлено до ГУ ДПС у Черкаській області повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.
До Повідомлення № 17 щодо реєстрації податкової накладної від 22.07.2020 № 2 додано наступні документи:
1.Лист від 23.07.2020 №242;
2.Договір поставки від 15.07.2020 №105 між ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями;
3.Договір складського зберігання зерна від 17.07.2020 №622 та заяви на переоформлення зерна;
4.Договір перевезення вантажів автомобільним транспортом від 12.02.2020 №19 між ТОВ «Ковтранс» та ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс»;
5.Договір перевезення вантажів автомобільним транспортом від 17.07.2020 №98 між ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та ФОП ОСОБА_13 ;
6.Договір перевезення вантажів автомобільним транспортом від 17.07.2020 №99 між ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE»;
7.Товарно-транспортні накладні;
8.Довіреність від 23.07.2020 №22;
9.Акт приймання - передачі № 00000000005 від 22.07.2020;
10.Видаткова накладна від 22.07.2020 № 89;
11.Реєстри накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку;
12.Складська квитанція на зерно.
Зміст вказаних пояснень полягає у тому, що «ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» має власні та орендовані об`єкти нерухомості. Обробляє 3593,6172 га землі на підставі договорів оренди пайових земель. У власності має 100 одиниць сільськогосподарської техніки. На підприємстві працює 80 осіб. Є платником єдиного податку 4 групи та платником ПДВ. Займається господарською діяльністю з 05.04.2006 року. У липні 2020 року ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» зібрав урожай власної пшениці та почав здійснювати її реалізацію. Зібране зерно пшениці з поля ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» було перевезено найнятим автотранспортом на зберігання на елеватор (Договори з перевізниками, договір складського зберігання з елеватором, реєстри приймання зерна на елеватор, ТТН з поля до елеватора надаємо) ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» та ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями» 15 липня 2020 року уклали Договір поставки №105 щодо продажу пшениці від ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» на ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями», (копію договору надаємо). Згідно умов даного договору ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» передає, а ТОВ ««КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями» приймає на умовах EXW «Зерновий склад продавця» 1000 тон пшениці 3 класу врожаю. 22 липня відбулась реалізація 1000 тон пшениці, за ціною 5890,08 грн., на загальну суму 5 890 080,00 грн., в т.ч. ПДВ 981 680,00 грн. (копії видаткової накладної, заяви на переоформлення, доручення від покупця, тристороннього акту приймання передачі, складської квитанції надаємо).
Головне управління ДПС у Черкаській області акцентує свою увагу на вище зазначених фактах з посиланням на документи та вказує, що станом на 23.07.2020 року посадовими особами ТОВ «Виробниче підприємство Імпульс Плюс» не подавались будь-які інші документи, інформація та пояснення стосовно виконання умов Договору поставки від 15.07.2020 № 105 та факту реєстрації податкової накладної №2 від 22.07.2020.
В подальшому, здійснюючи свій протиправний намір на заволодіння майном, у вигляді грошових коштів Державного бюджету, посадовими особами ТОВ «Виробниче підприємство Імпульс Плюс» були вчинені незаконні дії, що підтверджується наступним.
У п. 7.4 та 7.5 Договору поставки від 15.07.2020 №105 його сторони передбачили, що у момент виникнення податкових зобов`язань з податку на додану вартість в розумінні Податкового кодексу України продавець протягом строку, передбаченого законодавством, з моменту настання такої події зобов`язаний скласти та зареєструвати таку податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних незалежно від розмірів ПДВ за такою податковою накладною. Суми ПДВ, що вказані у податкових накладних, які видаються постачальником покупцю, продавець зобов`язаний відображати в складі податкових зобов`язаннях декларації з ПДВ у тому звітному періоді, в якому виписані такі податкові накладні, крім того, у встановлені строки продавець зобов`язується своєчасно подавати у фіскальні органи декларації з ПДВ.
Згідно підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митний території України. Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківський установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Тобто, виходячи із вищевикладеного, з посилання на зазначені документи та норми чинного законодавства, посадовими особами ТОВ «Виробниче підприємство Імпульс Плюс» була складена та направлена на реєстрацію податкова накладна №2 від 22.07.2020 по даті відвантаження товару, згідно видаткової накладної від 22.07.2020 № 89.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що вносяться до податкового кредиту.
Як вже зазначалося, згідно рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в електронному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області № 2597 від 26.03.2020 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку з 28 березня 2020 року ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» внесено до реєстру ризикових платників за ознакою п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а про даний факт посадовими особами ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» було відомо щонайменше з 01.07.2020.
З урахуванням зазначеного, вбачається, що посадові особи ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» з 01 07.2020 вже були обізнані, що податкова накладна №2 від 22.07.2020 відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України в ЄРПН буде зупинена, оскільки ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс», яким подано для реєстрації зазначену податкову накладну, в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Проте, не зважаючи на вказані факти та обставини, посадові особи ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс», 21 липня 2020 року як продавець i Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями як покупець, уклали між собою додаткову угоду № 1 до договору поставки від 15.07.2020 №105, якою передбачили в п. 3.1 договору, що покупець здійснює 100% оплату товару в термін до 23.07.2020 включно i доповнили договір пунктом 7.3.1 такого змісту: «При порушенні постачальником термінів реєстрації належним чином оформленої податкової накладної, включаючи зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), незалежно від причин, порушенні інших вимог податкового законодавства, що пов`язано із цим договором, постачальник зобов`язаний сплатити неустойку (штраф) у розмірі 21% від суми поставки та відшкодувати покупцю збитки, понесені останнім у зв`язку з порушенням. постачальником своїх гарантій (у тому числі штрафні санкції згідно з податковим законодавством). Цим сторони узгодили наступний порядок сплати неустойки (штрафу): неустойка (штраф) підлягає сплаті постачальником покупцю шляхом безготівкового розрахунку протягом 10 (десяти) календарних днів після одержання письмової претензії від покупця".
23 липня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями за платіжними дорученнями від 23.07.2020 №232 i №234 повністю оплатило ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» вартість поставленої ним за договором від 15.07.2020 №105 пшениці в сумі 5890080,00 грн
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями надіслало ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» претензію від 13.08.2020 №1, якою, пославшись на договір поставки від 15.07.2020 №105, додаткову угоду до нього від 21.07.2020 №1, обставини виконання сторонами зобов`язань щодо поставки та оплати товару та на факт зупинення державною податковою службою реєстрації складеної ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» податкової накладної від 22.07.2020 №2, пред`явило вимогу про сплату передбаченого п. 7.3.1 договору поставки від 15.07.2020 №105 неустойки (штрафу) у розмірі 21% від суми поставки, що становить 1236916,80 грн.
ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» за платіжними дорученнями від 13.08.2020 №77 i №78 сплатило Товариству з обмеженою відповідальністю «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями 1236916,80 грн. штрафних санкцій згідно з претензією від 13.08.2020 №1.
Такі свідомі та протиправні дії посадових осіб ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» були направлені виключно на заволодіння майном, у вигляді грошових коштів Державного бюджету, шляхом подальшого подання до Господарського суду Черкаської області позовних заяв до Головного управління ДПС у Черкаській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області про стягнення з Державного бюджету України грошових коштів, чим вчинили суспільно небезпечні дії, які створюють склад злочину.
Враховуючи викладене, з метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у відшуканні наступних документів: документів з приводу перебування у власності чи користуванні ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» земельних ділянок сільськогосподарського призначення; документів з приводу обліку ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» сільськогосподарської продукції за період з 01.01.2020 по 01.07.2022; документів з приводу фінансово-господарських операцій між ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями за період з 2020 року по 01.07.2022, в тому числі Договору поставки від 15.07.2020 №105 укладеного між ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» та ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями, з усіма додатками до нього; документів з приводу збору, переміщення, зберігання та реалізації зерна пшениці ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» за період з 2020 року по 01.07.2022; первинної звітної бухгалтерської та податкової документації по оприбуткуванню та реалізації зерна пшениці за період з 2020 року по 01.07.2022.
Допитана 12.09.2022 в якості свідка ОСОБА_5 зокрема надала показання, що призупинення реєстрації податкової накладної №2 від 22.07.2020 відбулось в автоматичному режимі по причині: «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» та в подальшому під час направлення платнику податків квитанції №9174804879 від 22.07.2020, яка направлена в автоматичному режимі, Комісія Головного управління ДПС у Черкаській області не могла вплинути на її зміст.
23.07.2020 платником було направлено до ГУ ДПС у Черкаській області повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.
Рішенням регіональної комісії Головного управління ДПС у Черкаській області від 30.07.2020 №1781607/34150627 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.07.2020 №2 в ЄРПН ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування, навантаження та розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладних, не надано копій документів, які б підтверджували походження реалізованого товару, а саме щодо посівної та зібраної площі сільськогосподарських культур, відомості про посіви та кількість зібраного врожаю (Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур за формою 4-СГ).
Таким чином, оскільки комісією ГУ ДПС у Черкаській області не встановлено походження реалізованого товару (пшениці), рішенням ГУ ДПС у Черкаській області від 30.07.2020 №1781607/34150627 ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» відмовлено у реєстрації податкової накладної від 22.07.2020 №2 в ЄРПН.
Враховуючи викладене, а саме що вищевказані документи необхідні для перевірки конкретної господарської операції не надавались на запит до ГУ ДПС у Черкаській області при розгляді питання реєстрації податкової накладної №2 від 22.07.2020 в ЄРПН, об`єктивно вбачається, що доступ до таких документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати у добровільному порядку, шляхом витребування відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України або за допомогою інших слідчих (розшукових) дій та заходів забезпечення кримінального провадження, передбачених чинним кримінальним процесуальним законодавством.
З огляду на обставини справи, виникають об`єктивні сумніви у фактичному існуванні первинної звітної документації та іншої вищезазначеної документації по даній господарській операції, оскільки дії посадових осіб пов`язаних між собою юридичних осіб ТОВ «ВП «Імпульс Плюс» і ТОВ «КОМБIНАТ ХЛІБОПРОДУКТIВ «ТAЛНE» з іноземними інвестиціями виглядають заздалегідь спланованими та спрогнозованими, направленими на настання порушення умов укладеного між ними Договору від 15.07.2020 №105 у власних інтересах, а саме з метою формування штучної матеріальної шкоди, яку можливо в подальшому стягнути з держави в судовому порядку.
Аналізуючи зібрані в процесі розслідування дані та докази в їх сукупності та надаючи їм оцінку, сторона обвинувачення вважає, що вказані вище документи матимуть важливе значення для досудового розслідування та можуть бути використані як доказ в суді.
З метою відшукання вищезазначених документів та перевірки того чи вони взагалі існують та знаходяться у ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс», беручи до уваги, що посадові особи зазначених в клопотанні юридичних осіб можуть вжити заходів для ретельного маскування своєї протиправної діяльності, зокрема знищення, зміни, приховування документів, саме обшук за місцем знаходження ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» може бути найбільш доцільною та ефективною слідчою (розшуковою) дією, яка сприятиме реалізації завдання кримінального провадження визначеного ст. 2 КПК України, а його проведення надасть можливість виявити та зафіксувати відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення.
Встановлено, що ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс» знаходиться за адресою: Черкаська область, місто Тальне, вулиця Скворцова, 40.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна встановлено, що комплекс розташований за адресою: Черкаська область, місто Тальне, вулиця Скворцова, 40, перебуває у приватній власності ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс».
Прокурор та слідчий в судовому засіданні клопотання підтримали та просили його задовольнити.
Слідчий суддя заслухавши пояснення прокурора, слідчого, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступних висновків.
Згідно із ч.1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Частиною 5 статті 234 КПК України визначено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Згідно із ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз. Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити відомості про: 1) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали; 2) прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук; 3) положення закону, на підставі якого постановляється ухвала; 4) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку; 5) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук. Виготовляються дві копії ухвали, які чітко позначаються як копії.
Аналіз положень ст. ст. 233- 235 КПК України дає підстави для висновку про те, що особа, яка звертається до слідчого судді із клопотанням про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи, має навести докази, які б давали підстави з великою ймовірністю вважати, що розшукувані речі чи документи перебувають у конкретному житлі чи іншому володінні особи, а також що такі речі чи документи матимуть доказове значення в конкретному кримінальному провадженні. Обов`язок довести наявність достатніх для обшуку підстав покладається на слідчого, прокурора, який звернувся до слідчого судді з клопотання, а ступінь обґрунтованості таких підстав визначається в кожному конкретному випадку.
Статтею 12 Загальної декларації прав людини 1948 року встановлено, що ніхто не може зазнавати безпідставного втручання у його особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність його житла. Кожна людина має право на захист законом від такого втручання або таких посягань.
Відповідно до ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Додані до клопотання документи не доводять наявність достатніх підстав вважати, що вказані у клопотанні предмети та речі можуть знаходитись у зазначеному в клопотанні приміщенні у конкретних осіб, які можуть бути причетні до вчинення кримінального правопорушення № 42022252010000044 за фактом вчинення посадовими особами ТОВ "Виробниче підприємство Імпульс Плюс" за змовою з іншими особами неправомірних дій з метою заволодіння державними коштами, що в силу ст. 234 КПК України, є підставою для відмови у задоволенні клопотання про проведення обшуку.
Зокрема, у протоколі допиту свідка ОСОБА_14 вказуються обставини укладення правочинів та вчинення дій посадовими особами ТОВ "Виробниче підприємство Імпульс Плюс", які є предметом судового розгляду у господарському суді. Протоколів проведення інших слідчих дій до клопотання не додано. Надані оперативно-розшукові дані не можуть бути підставою для обшуку, оскільки такі підстави мають підтверджуватись слідчими діями у кримінальному провадженні.
Крім того, в клопотанні метою проведення обшуку вказано, серед іншого, відшукання договору поставки від 15.07.2020р. № 105 між ТОВ "Виробниче підприємство Імпульс Плюс" та ТОВ "Комбінат Хлібопродуктів "Талне" з іноземними інвестиціями з додатками до нього, однак у клопотанні вказується про надання 23 липня 2020 року посадовими особами ТОВ "Виробниче підприємство Імпульс Плюс" до ГУ ДПС у Черкаській області серед іншого, договору поставки від 15.07.2020р. № 105 між ТОВ "Виробниче підприємство Імпульс Плюс" та ТОВ "Комбінат Хлібопродуктів "Талне" з іноземними інвестиціями.
В судовому засіданні не встановлено проведення слідчих дій по тимчасовому доступу до документів наданих ТОВ "Виробниче підприємство Імпульс Плюс" у володіння ГУ ДПС у Черкаській області, однак метою клопотання вказано пошук зазначених документів у товариства.
За таких обставин, обставини, якими обґрунтовується клопотання в частині формулювання мети обшуку, не є достатньою підставою для обмеження права на недоторканність житла, іншого володіння особи та повагу до приватного життя, оскільки не є вочевидь необхідним заходом допустимим у демократичному суспільстві, з огляду на засади пропорційності втручання у захищені законом права та свободи людини, а проведення обшуку в даному випадку не є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.
Невиконання вимог про законність, обґрунтованість та вмотивованість рішення слідчого судді тягне за собою визнання обшуку незаконним, та розглядається Європейським судом з прав людини як порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні обшуку за місцем знаходження ТОВ «Виробниче підприємство «Імпульс Плюс», що за адресою: Черкаська область, місто Тальне, вулиця Скворцова, 40.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Повний текст ухвали проголошено 20 вересня 2022 року о 12 год. 50 хв.
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2022 |
Оприлюднено | 21.09.2023 |
Номер документу | 106338832 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Соснівський районний суд м.Черкас
Марцішевська О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні