Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/2852/21
14 вересня 2022 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді - Грещука Р.П.,
секретаря - Кушнірчук М.Д.,
з участю представника позивача, адвоката - Капака В.М.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Надвірна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські фінансові операції"</a>, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Остапенко Євген Михайлович, приватний виконавець виконавчого округу Івано-Франківської області Сапіжак Іван Іванович, про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, -
ВСТАНОВИВ:
20.12.2021року ОСОБА_1 звернулася всуд зпозовом доТзОВ "Українські фінансові операції" про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.
Просить судвизнати виконавчийнапис,зареєстрований уреєстрі за№ 70794,вчинений 28.05.2021року приватнимнотаріусом КиївськогоМНО ОстапенкоЄ.М.про стягненняз неї на користь ТзОВ "Українські фінансові операції" в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором № 280919 від 05.02.2019 року у розмірі 13871 грн. 38 коп. таким, що не підлягає виконанню, а також стягнути з відповідача в її користь документально підтверджені судові витрати.
Згідно ухвали Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30.05.2022 року постановлено залучити по даній справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Остапенка Є.М. та приватного виконавця виконавчого округу Івано-Франківської області Сапіжака І.І.
В судовому засіданні представник позивача вимоги ОСОБА_1 підтримав з підстав, наведених в позовній заяві та просив їх задоволити в повному обсязі. Не заперечував щодо проведення заочного розгляду справи.
В подальшому,в судовезасідання 14.09.2022року представникпозивача не прибув, натомість подав до суду клопотання, в якому вимоги ОСОБА_1 підтримав в повному обсязі. Справу просить розглянути у його відсутності та не заперечує щодо проведення заочного розгляду справи.
Представник відповідача - ТзОВ "Українські фінансові операції" в судове засідання повторно не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся заздалегідь та належним чином рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, які знаходяться в матеріалах справи.
Крім того, про час і місце слухання справи представник відповідача повідомлений належним чином, у відповідності до ч.11 ст.128 ЦПК України, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті судової влади України, з опублікуванням якого особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи. Про причини неявки представник відповідача не повідомив, заяви про слухання справи у його відсутності не поступало.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Остапенко Є.М. чи його представник в судове засідання повторно не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся заздалегідь та належним чином рекомендованою кореспонденцією. Про причини неявки не повідомив, заяви про слухання справи у його відсутності не поступало.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - приватний виконавець виконавчого округу Івано-Франківської області Сапіжак І.І. чи його представник в судове засідання повторно не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся заздалегідь та належним чином рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, які знаходяться в матеріалах справи. Про причини неявки не повідомив, заяви про слухання справи у його відсутності не поступало.
Враховуючи наведене, зі згоди сторони позивача, згідно ухвали від 14.09.2022 року про розгляд вказаної справи в порядку заочного розгляду, суд ухвалює рішення в порядку заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.ст.280-281 ЦПК України.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.ст.80, 81 ЦПК України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та з`ясувавши фактичні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до пункту 19статті 34 Закону України «Про нотаріат»виконавчий напис є нотаріальною дією, що вчиняють нотаріуси.
Судом встановлено,що позивач з повідомлення банку дізналася, що її рахунок заблоковано на підставі виконавчого провадження № 67494879.
Приватний виконавець виконавчого округу Івано-Франківської області Сапіжак І.І. на телефон надіслав позивачу ОСОБА_1 копію постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.11.2021 року (ВП № 67494879). Копія даної постанови долучена до матеріалів справи (а.с.9-10).
З копії даної постанови вбачається, що виконавче провадження відкрито на підставі виконавчого напису, зареєстрованого уреєстрі за№ 70794, вчиненого 28.05.2021року приватним нотаріусом Київського міськогонотаріального округуОстапенко Є.М. про стягненняз ОСОБА_1 на користь ТзОВ "Українськіфінансові операції" заборгованостіза кредитнимдоговором № 280919від 05.02.2019року врозмірі 13871 грн. 38 коп., укладеного позивачем із ТОВ «ТОП КРЕДИТ», правонаступником усіх прав та обов`язків якого на підставі договору відступлення права вимоги № 11-28/02 від 27.02.2019 року є ТзОВ «Джобер», яке в свою чергу на підставі договору факторингу № 2-31/08-Д від 31.08.2020 року відступило право вимоги ТзОВ "Українські фінансові операції".
Стягнення заборгованості проводиться за період з 26.02.2019 року по 27.05.2021 року.
Суд констатує,що згідноз п.3глави 16Розділу IIПорядкувчинення нотаріальнихдій нотаріусамиУкраїни,затвердженого наказомМіністерства юстиціїУкраїни від22лютого 2012року тач.1ст.88ЗУ «Пронотаріат»,необхідна наявністьдвох умов:1)подані документиповинні підтверджуватибезспірність заборгованостіабо іншоївідповідальності боржникаперед стягувачем; 2) з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.
Статею 87 Закону України «Про нотаріат»та пп.1.1, 1.2 п.1 Глави 16 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України №296/5 від 22.02.2012 рокупередбачено,що длястягнення грошових сумабо витребуваннявід боржникамайна нотаріусивчиняють виконавчінаписи надокументах,що встановлюютьзаборгованість,або направочинах,що передбачаютьзвернення стягненняна майнона підставівиконавчих написів. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пп.3.1 п.3 глави 16 Розділу ІІ зазначеного Порядку вчинення нотаріальних дій, нотаріус вчиняє виконавчі написи, зокрема, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.
Підпунктом 3.5 п.3 глави 16 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій передбачено, що при вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженомупостановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 року № 1172.
Таким чином, безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника - це обов`язкова умова вчинення нотаріусом виконавчого напису, що визначено ст.88 ЗУ «Про нотаріат».
Також упостанові ВеликоїПалати ВерховногоСуду від02липня 2019року усправі №916/3006/17(провадження№ 12-278гс18)зроблено висновок,що «вирішуючиспір провизнання виконавчогонапису таким,що непідлягає виконанню,суд неповинен обмежуватисялише перевіркоюдодержання нотаріусомформальних процедурі фактуподання стягувачемдокументів напідтвердження безспірноїзаборгованості боржника згідно з Переліком документів. Для правильного застосування положень статей87,88 Закону України «Про нотаріат»у такомуспорі судповинен перевіритидоводи сторіну повномуобсязі йустановити тазазначити врішенні,чи справдіна моментвчинення нотаріусомвиконавчого написуборжник мавбезспірну заборгованістьперед стягувачем, тобто чиіснувала заборгованістьузагалі,чи булазаборгованість саметакого розміру,як зазначеноу виконавчомунаписі,та чине булоневирішених посуті спорівщодо заборгованостіабо їїрозміру начас вчиненнянотаріусом виконавчогонапису.Інформація про наявністьу судііншого позовустягувача доборжника чиборжника достягувача самапо собіне єдоказом недотриманняумови щодобезспірності заборгованості.Якщо порушенняПорядку вчиненнянотаріальних дій,допущені нотаріусомпри вчиненнівиконавчого напису,не свідчатьпро недотриманняумов вчиненнявиконавчого напису, передбаченихстаттею 88 Закону України «Про нотаріат»,та непризвели допорушення гарантованихзаконом правборжника абостягувача, вони не можуть слугувати підставою для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню».
Судом перевірено,що спірнийвиконавчий написвчинений 28.05.2021 року приватним нотаріусом Київського МНО Остапенко Є.М., який зареєстровано у реєстрі за № 70794.
З йогозмісту вбачається,що приватний нотаріус Остапенко Є.М. пропонує звернутистягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої: АДРЕСА_1 , невиплачені встрок грошовікошти накористь ТзОВ "Українські фінансові операції", ЄДРПОУ:40966896, місцезнаходження: м. Київ, вул. Загородня, 15, оф. 313, якому ТзОВ "Фінансова компанія "ДЖОБЕР", ЄДРПОУ: 41939706, відступлено право вимоги на підставі договору факторингу № 2-31/08-Д від 31.08.2020 року, якому в свою чергу ТзОВ "ТОП КРЕДИТ", ЄДРПОУ:39593165,на підставідоговору відступленняправ вимоги№ 11-28/02від 27.02.2019року відступленоправо вимогиза кредитнимдоговором №280919від 05.02.2019року,укладеного між ТзОВ «ТОП КРЕДИТ» та ОСОБА_1 .
З`ясовано також,що стягненнязаборгованості проводитьсяза періодз 26.02.2019року по27.05.2021року. Сума заборгованості складається з: заборгованості затілом кредиту 1500грн.00коп.; заборгованості занарахованими танесплаченими відсотками-1026грн.00коп.; заборгованості за нарахованою пенею - 10945 грн. 38 коп. (а.с.11).
За вчинення даного виконавчого напису нотаріусом на підставі ст.31 ЗУ «Про нотаріат» стягнуто плати із стягувача, яка підлягає стягненню з боржника на користь стягувача.
Загальна сума,яка підлягаєстягненню зборжника,згідно виконавчогонапису,зареєстрованого уреєстрі за№ 70794від 08.05.2021року, становить 13871 грн. 38 коп. (а.с.8).
Постановою Пленуму ВСУ від 31.01.1992 р. № 2 «Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову у їх вчиненні»п.13 роз`яснено, що відповідно до ст.ст.34,36,87,88 ЗУ «Про нотаріат»виконавчий напис може бути вчинено нотаріусом і за умови, що наявність безспірної заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем підтверджується документами, передбаченими спеціальними нормативними актами з цього приводу, і що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у випадках, коли законом встановлено інший строк давності, не минув цей строк.
Відповідно до п.3.2 3 глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 р. №1172.
Таким чином, заборгованість або інша відповідальність боржника визнається безспірною і не потребує додаткового доказування у випадках, якщо для вчинення виконавчого напису подані документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 р. №1172.
Пунктами 1.2 Переліку передбачено, що такими документами є: п.1) нотаріально посвідчені договори, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно. Для одержання виконавчого напису подаються: а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів); б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов`язання; п. 2) кредитні договори, за якими боржником допущено прострочення платежів за зобов`язанням. Для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка із рахунку боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення із відміткою стягувача про погашення заборгованості.
Вищий спеціалізованийсуд Україниз розглядуцивільних ікримінальних справв своємуузагальненні «Просудову практикурозгляду справпро оскарженнянотаріальних дійабо відмовув їхвчиненні» визначив,що належнимидоказами,які бпідтверджували наявністьчи відсутністьзаборгованості,а такожвстановлювали розмірзаборгованості,є первинні бухгалтерськідокументи (документипервинного бухгалтерськогообліку), такими документами є документи, оформлені відповідно до вимогст. 9 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».
Із матеріалів справи, зокрема, виконавчого напису, вбачається, що кредитний договір було укладено із ТзОВ «ТОП КРЕДИТ», правонаступником усіх прав та обов`язків якого є ТзОВ «Українські фінансові операції».
Разом з тим, про зміни кредиторів позивач не була повідомлена.
У відповідності до ч.2 ст.516 ЦК України якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належно виконаним.
Ст.517 ЦК України первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення.
Таким чином, боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.
Крім того, при вчиненні напису нотаріус не отримував від кредитора первинні бухгалтерські документи щодо видачі кредиту та здійснення його повного або часткового погашення (квитанції, платіжні доручення, меморіальні ордери, розписки, чеки тощо), тому у нотаріуса були відсутні підстави вважати, що розмір заборгованості перед банком, суми штрафних санкцій та процентів, зазначених у написі, є безспірними.
В свою чергу представник позивача ствердив, що, позивач не отримувала кошти та не укладала кредитного договору.
Відповідачем всупереч вимог ст.12,81 ЦПК України не було надано доказів на підтвердження факту існування безспірної заборгованості позивача перед відповідачем за кредитним договором за наявності якої було б можливим вчинення оспорюваного виконавчого напису.
Заборгованість, про стягнення якої просив стягувач, не можна вважати безспірною, оскільки, вчиняючи виконавчий напис, нотаріус не врахував та не перевірив факт наявності чи відсутності спору щодо заборгованості. Ним взято до уваги тільки розрахунок розміру невиконаних зобов`язань за кредитним договором, суми боргу за тілом кредиту, відсотків за користування кредитом та пені, який зроблено відповідачем одноособово без урахування думки та позиції позивача.Тобто, виконавчий напис було вчинено виключно на підставі розрахунку заборгованості, підготовленого стягувачем, який є відображенням односторонніх арифметичних розрахунків відповідача і не може бути доказом безспірності грошових вимог до позивача.
Як з`ясовано в ході судового розгляду, строк позовної давності по пені пропущений, на що нотаріус уваги не звернув.
Отже, нотаріус при вчиненні напису не переконався належним чином у безспірності розміру сум, що підлягають стягненню за написом, чим не виконала норми ст.88 Закону України «Про нотаріат», п.284 Інструкції та п.1 Переліку.
Встановлені в ході судового розгляду обставини не спростовані в судовому засіданні.
На переконання суду, за встановлених обставин у нотаріуса не було підстав вважати, що заборгованість є безспірною.
Вищі судові інстанції акцентують увагу суддів на тому, що судами під час розгляду такої категорії справ має бути враховано пред`явлені банками розрахунки заборгованості за кредитними договорами, суми, які зазначені в письмових вимогах та виконавчих написах нотаріусів, з`ясовано всі обставини у справі, зокрема, чи є за боржником сума боргу.
Оцінивши доводи сторін та надані ними докази, суд приходить до висновку, що виконавчий напис вчинений нотаріусом з порушенням вимог діючого законодавства.
Враховуючи викладене, оскільки оспорюваний виконавчий напис нотаріусом вчинено з порушенням діючого законодавства, суд вважає за необхідне, задовольняючи позов, визнати даний виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.
Що стосується вимоги позивача щодо стягнення з відповідача на її користь документально підтверджених судових витрат, суд приходить до наступного висновку.
Згідно п.1 ч.3ст.133ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу. Відповідно до вимог ч.2ст.137 ЦПК Україниза результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно наданоїстороною позивача квитанції № 39/2021 від 14.12.2021 року витрати на правничу допомогу склали 3500 грн. 00 коп. (а.с.17).
У відповідності до вимогст.141 ЦПК України,судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, повязані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки судприйшов довисновку прозадоволення позову ОСОБА_1 , з відповідача вкористь позивачапідлягають стягненнювитрати напрофесійну правничудопомогу урозмірі 3500грн.00коп.згідно квитанції № 39/2021 від 14.12.2021 року.
Крім того,з відповідачав користьпозивача слідстягнути також 908грн.00коп.сплаченого судовогозбору запред`явлення позовудо судута 454грн.00коп.за поданнязаяви пройого забезпечення,а всьогосудових витрат 4862 грн. 00 коп.
На підставі наведеного, ст.ст.203, 215 ЦК України, ст.ст.87, 88 Закону України «Про нотаріат», Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 року № 1172, керуючись ст.ст.141, 258, 259, 263, 265, 268, 280-282, 289 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські фінансові операції"</a>, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Остапенко Євген Михайлович, приватний виконавець виконавчого округу Івано-Франківської області Сапіжак Іван Іванович, про визнаннявиконавчого написунотаріуса таким,що непідлягає виконанню задоволити.
Визнати виконавчийнапис,зареєстрований уреєстрі за№ 70794, вчинений 28.05.2021року приватним нотаріусом Київського міськогонотаріального округуОстапенко ЄвгеномМихайловичем про стягненняз ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,жительки АДРЕСА_1 на користь Товариства зобмеженою відповідальністю "Українські фінансові операції", ЄДРПОУ:40966896, місцезнаходження: м.Київ,вул.Загородня,15,оф.313, заборгованості закредитним договором № 280919від 05.02.2019року врозмірі 13871грн.38коп., таким, що не підлягає виконанню.
Стягнути з Товариства зобмеженою відповідальністю "Українські фінансові операції", ЄДРПОУ:40966896, місцезнаходження: м.Київ,вул.Загородня,15,оф.313,на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,жительки АДРЕСА_1 908(дев`ятсотвісім)гривень сплаченого судовогозбору заподання позовноїзаяви, 454(чотиристап"ятдесятчотири)гривні сплаченогосудового зборуза поданнязаяви прозабезпечення позовута 3500(тритисячі п`ятсот)гривень витрат,пов`язаних знаданням правничоїдопомоги, а всього - 4862 (чотири тисячі вісімсот шістдесят дві) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву проперегляд заочногорішення можебути поданопротягом тридцятиднів здня йогопроголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відповідно до п.3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Грещук Р.П.
Повний текст рішення
виготовлено 21.09.2022 року.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2022 |
Оприлюднено | 23.09.2022 |
Номер документу | 106375612 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Грещук Р. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні