Рішення
від 27.07.2022 по справі 945/1052/21
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 945/1052/21

Провадження № 2/945/232/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

28 липня 2022 року

Миколаївський районний суд Миколаївської області, в складі головуючого судді Шаронової Н.О., за участю секретаря судового засідання Карабут В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садівничого Товариства Лазурне про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

22 червня 2021 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовом до Садівничого Товариства Лазурне (далі - відовідач) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позовнівимоги,позивач посилавсяна те,що йому згідно з Державним актом на право приватної власності на землю серії ЯГ № 585248 належить одна земельна ділянка № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , розташована в межах території Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, кадастровий номер 4824280400:08:003:0218. Вказаний Державний акт на право приватної власності на зазначену вище земельну ділянку виданий ОСОБА_2 19 вересня 2006 року та зареєстрований в Книзі записів Державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010601800529.

У позовній заяві позивач ОСОБА_2 зазначив, що членські внески він сплачує постійно без затримок та заборгованості.

В серпні 2020 року нf його дачній ділянці керівництвом Садівничого Товариства Лазурне відключено електроенергію.

Позивач вказує на те, що на його звернення керівник Садівничого Товариства Лазурне пояснив, що відключення електроенергії на належній йому дачній ділянці № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 відбулося у зв`язку з несплатою внесків за ділянку № НОМЕР_1 , оскільки, на думку керівника Садівничого Товариства Лазурне, він є власником двох ділянок і зобов`язаний сплачувати внески в подвійному розмірі.

Позивач у позові зазначає, що при сплаті внесків за ділянку № 218 його жодного разу не попереджали про необхідність сплати внесків в подвійному розмірі та, відповідно, припинили постачання електроенергії без попередження.

Посилаючись на незаконність дій відповідача, позивач просив суд: визнати дії відповідача протиправними та зобов`язати відповідача відновити електропостачання на садовій ділянці № НОМЕР_2 ; сплату членських внесків за 2020 рік врахувати до сплати членських внесків за 2022 рік.

Ухвалою суду від 03 вересня 2021 року вказаний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 доСадівничого ТоваристваЛазурне провизнання дійнеправомірними тазобов`язаннявчинити певнідії.Постановлено разглядатисправу заправилами спрощеногопозовного провадження,справу призначено до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивач ОСОБА_2 не з`явився, при цьому28липня 2022року подавсуду заяву,в якійпідтримав позовнівимоги тапросив розглядатисправу зайого відсутності.Проти ухваленнязаочного рішенняпозивач не заперечував.

Представник відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання не з`явився без повідомлення причин; відзив не подав.

Відповідно до положень ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд ухвалив розглядати справу в заочному порядку, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке:

Згідно з Державним актом на право власності на землю серії ЯГ № 585248 позивач ОСОБА_2 є власником земельної ділянки № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , площею 0, 1200 га, розташованої в межах території СВТ Лазурне Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, з цільовим призначенням - для ведення садівництва; кадастровий номер - 4824280400:08:003:0218.

Вказаний Державний акт на право власності на зазначену вище земельну ділянку виданий ОСОБА_2 19 вересня 2006 року та зареєстрований в Книзі записів Державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010601800529 (а. с. 47).

Садівниче ТовариствоЛазурне зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується копіями витягів з реєстру (а. с. 11, 46).

З тексту позовної заяви слідує, що в серпні 2020 року керівництвом Садівничого Товариства Лазурне відключено електроенергію на належній позивачеві земельній ділянці, про що позивача завчасно попереджено не було.

25 серпня 2020 року позивачем подано заяву керівнику Садівничого Товариства Лазурне, в якому позивач повідомляє відповідача про відключення, без завчасного попередження, від електромережі його земельної ділянки; та просить відновити електроенергію (а. с. 18).

Станом на день розгляду справи постачання електричної енергії на належній позивачу земельній ділянці, відповідачем не відновлено.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 60 Закону України «Про ринок електричної енергії» відключення споживачів здійснюється виключно у порядку, визначеному цим Законом та правилами роздрібного ринку.

Відповідно до п.п. 1.1.1 п. 1.1 Розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ) ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі - продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Згідно з п.п. 1.1.2 п. 1.1 Розділу І Правил, побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу визначено в розділі VI Правил.

Відповідно до п. 7.1 Розділу VIІ Правил, електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно - правовими актами, у тому числі цими Правилами.

Згідно з п. 7.1 Розділу VIІ Правил, обмеження у споживанні електричної енергії має проводитися за умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності та якості електропостачання інших споживачів та субспоживачів.

Умови та підстави для здійснення припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу визначені п. 7.5 Розділу VIІ Правил.

Відповідно до п. 7.5 Розділу VIІ Правил, попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.

Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.

Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.

У разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.

Оператор системи протягом одного робочого дня після надання споживачу попередження про припинення електроживлення повідомляє про це електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку. У разі отримання оператором системи від електропостачальника звернення щодо відключення електроустановки споживача оператор системи має повідомити адміністратора комерційного обліку про отримання відповідного звернення протягом дня його отримання.

Згідно з п.п. 10.2.4 п. 10.2 Розділу Х Правил, колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально - побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору.

Як слідує з копії Витягу з протоколу засідання правління Садівничого Товариства Лазурне № 4 від 17 жовтня 2020 року, яка була додана позивачем до позовної заяви, 17 жовтня 2020 року Садівничим Товариством Лазурне проведено засідання правління, на якому, у тому числі, ОСОБА_2 запропоновано сплатити заборгований членський внесок усіх періодів за ділянку № 216, або відмовитися від права користування цією ділянкою, оскільки ділянка члена Садівничого Товариства Лазурне ОСОБА_2 має два різні номери: (№ 216 та № 218) (а. с. 91 - 93).

Доказів про те, що правлінням Садівничого Товариства Лазурне, або загальними зборами приймалося рішення про відключення ділянки позивача від електропостачання: (протокол загальних зборів про прийняття рішення про відключення ділянки позивача від електропостачання, з зазначенням причини відключення; акт про відключення ділянки позивача від електропостачання), матеріали справи не містять.

Будь - яких відомостей про наявність у позивача заборгованості за поставлену електричну енергію, як і про підстави відключення ділянки позивача від електропостачання, відповідачем суду не представлено.

Крім цього, відповідачем до суду не надано жодних відомостей щодо належного повідомлення позивача ОСОБА_2 про причини відключення електроенергії.

Жодного доказу про те, що відповідачем надано позивачу попередження про припинення постачання електричної енергії, матеріали справи також не містять.

Таким чином, відключення від електромережі земельної ділянки позивача відбулось без дотримання зазначеного вище Порядку та без наявності підстав, чим було порушено право позивача в користуванні електричною енергією.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги позивача ОСОБА_2 , в частині визнання дій відповідача щодо відключення від електромережі земельної ділянки, належної позивачу, протиправними та зобов`язання відповідача відновити електропостачання на садовій ділянці № НОМЕР_2 , обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог про врахування сплатичленських внесківза 2020рік засплату членськихвнесків за2022рік, суд дійшов такого.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з положеннями ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з положеннями ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

При цьому, заявляючи у позові вимогу про врахування сплати членських внесків за 2020 рік за сплату членських внесків за 2022 рік, позивач ОСОБА_2 суду не надає жодного доказу в підвердження сплати ним членських внесків з 2018 року.

Таким чином, дослідивши надані позивачем докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову в цій частині, слід відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп., сплачений позивачем за квитанцією № 0.0.1574405019.1 від 08 січня 2020 року.

Керуючись ст. ст. 12, 13, ч. 1 ст. 81, ч. 1 ст. 141, ст. ст. 258, 259, 264, 265, 280 - 282 Цивільного процесуального кодексу України,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_2 до Садівничого Товариства Лазурне про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Дії Садівничого Товариства Лазурне (57134, Миколаївська область, Миколаївський район, с. Весняне; ЄДРПОУ 23612450) щодо відключення електропостачання на садовій ділянці № НОМЕР_2 , розташованій на території Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, належній на праві власності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Ніжин Чернігівської області (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ; номер і серія паспорта НОМЕР_4 ), - визнати неправомірними.

Зобов`язати Садівниче Товариство Лазурне (57134, Миколаївська область, Миколаївський район, с. Весняне; ЄДРПОУ 23612450) поновити електропостачання на садовій ділянці № НОМЕР_2 , розташованій на території Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, належній на праві власності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Ніжин Чернігівської області (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ; номер і серія паспорта НОМЕР_4 ).

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Садівничого Товариства Лазурне (57134, Миколаївська область, Миколаївський район, с. Весняне; ЄДРПОУ 23612450) на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ніжин Чернігівської області (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ; номер і серія паспорта НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 908 грн. 00 коп., сплачений позивачем за квитанцією № 0.0.1574405019.1 від 08 січня 2020 року.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з положеннями ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Відповідно дост.289ЦПК Українизаочне рішеннянабирає законноїсили,якщо протягомстроків,встановлених цимКодексом,не поданізаява проперегляд заочногорішення абоапеляційна скарга,або якщорішення залишенов силіза результатамиапеляційного розглядусправи.

Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Згідно з положеннями ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Миколаївського апеляційного суду.

Суддя Н.О. Шаронова

СудМиколаївський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення27.07.2022
Оприлюднено26.09.2022
Номер документу106391925
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —945/1052/21

Рішення від 27.07.2022

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 03.09.2021

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 02.08.2021

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 29.06.2021

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні