Рішення
від 12.09.2022 по справі 154/992/22
ЛОКАЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 154/992/22

Провадження № 2/931/104/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2022 року смт. Локачі

Локачинський районний суд Волинської області

у складі: головуючого - судді Кідиби Т.О.,

за участю: секретаря - Гупалик А.С.,

представника позивачів - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Локачинської селищної ради Володимирського району Волинської області про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування,

в с т а н о в и в :

07.04.2022 року позивачі звернулись в суд з позовом до Володимир-Волинськоїрайонної радипро визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування.

В обґрунтування своїх вимог вказали, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після смерті батька відкрилась спадщина у вигляді майнових прав засновника Фермерського господарства «Артеміда» (код ЄДРПОУ 30007136, 45550, Волинська обл., Локачинський район, село Конюхи).

Вони є спадкоємцями за законом та за заповітом після смерті ОСОБА_4 та прийняли спадщину шляхом подання до приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Волинської області Пастухової Н.В. заяв про прийняття спадщини.

17.02.2022 ОСОБА_2 звернулась до приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Волинської області Пастухової Наталії Володимирівни з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «Артеміда» ОСОБА_4 .

Постановою нотаріуса від 17.02.2022 № 52/02-31 у вчиненні вказаної нотаріальної позивачу було відмовлено.

В зв`язку з тим, що у позасудовому порядку оформити спадщину на майнові права засновника Фермерського господарства «Артеміда» не являється можливим, вони змушені звернутись до суду з даним позовом.

Просять визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «Артеміда» Шевчука Анатолія Івановича (код ЄДРПОУ 30007136, адреса: 45550, Волинська область, Локачинський район, с. Конюхи) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

08 червня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

07.07.2022року замінено у справі первісного відповідача Володимир-Волинську районну раду на належного Локачинську селищну раду Володимир-Волинського району Волинської області.

Позивачі в судове засідання не з`явились, їх представник 13 вересня 2022 року у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю із підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача до суду не з`явився також, 13.09.2022 року подав письмову заяву, в якій просив розглянути справу без його участі. Позов визнає повністю.

Заслухавши пояснення представника позивачів, дослідивши наявні у справі докази, матеріали спадкової справи до майна померлого ОСОБА_4 №27/2021, оцінюючи докази з огляду на їх належність, допустимість, достовірність, кожного окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Фермерське господарство «Артеміда» ОСОБА_4 знаходиться за адресою: 45550,Волинська обл.,Локачинський район,село Конюхи (код ЄДРПОУ 30007136).

Засновником фермерського господарства «Артеміда» ОСОБА_4 був ОСОБА_4 , головою господарства є ОСОБА_2 , що підтверджується Статутом (а.с. 15-25).

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11.03.2021 року ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 9).

Після його смерті відкрилася спадщина на права засновника фермерського господарства «Артеміда» ОСОБА_4 .

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є дітьми померлого ОСОБА_4 , що підтверджується копіями їх свідоцтв про народження серії НОМЕР_2 від 04.04.1973 року та серії НОМЕР_3 від 03.04.1979 року і свідоцтва про шлюб ОСОБА_5 серії НОМЕР_4 від 05.11.2006 року, з якого вбачається, що остання змінила своє прізвище на ОСОБА_6 (а.с.98, 115, 116).

Приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області Пастуховою Н.В. заведена спадкова справа №27/2021до майна померлого ОСОБА_4 , з матеріалів якої вбачається, що позивачі у встановлений законом шестимісячний строк, подали заяви про прийняття спадщини після смерті батька (а.с.88, 259) та не відмовились від неї у вказаний строк. Інших спадкоємців ОСОБА_4 судом не встановлено.

ОСОБА_2 17.02.2022 року звернулась до приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Волинської області Пастухової Н.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на частку в статутному капіталі фермерського господарства «Артеміда» ОСОБА_4 (а.с. 250).

Проте, їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом на майнові права засновника вказаного фермерського господарства (а.с. 12, 13).

Відповідно до ст.1217ЦКУкраїни спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст.1222ЦКУкраїни спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1261ЦКУкраїни у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Нормами ст.23ЗаконуУкраїни"Профермерськегосподарство" передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст.1ЗаконуУкраїни"Профермерськегосподарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону

Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.

Частинами 1, 4 ст.4ЗаконуУкраїни"Профермерськегосподарство" визначено, що головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов`язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом.

Відповідно до ст.19ЗаконуУкраїни"Профермерськегосподарство" до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом.

Пунктом 4 статті 35ЗаконуУкраїни"Профермерськегосподарство" передбачено, що діяльність фермерського господарства припиняється, зокрема, у разі якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.

Відповідно до правового висновку зробленого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц (провадження № 14-63цс20) у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами, спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.191ЦКУкраїни підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.

Фермерське господарство, як цілісний майновий комплекс, включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.

За положеннями статті 182ЦКУкраїнидо складу спадщини входить лише те нерухоме майно, право на яке зареєстровано в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Таким чином, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, провадиться після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що право власності безпосередньо на фермерське господарство не може бути предметом спадкування, оскільки діяльність самого фермерського господарства не припиняється смертю засновника, в разі наявності спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства, водночас предметом спадкування є право засновника такого господарства.

Відповідно до ст.1218ЦКУкраїни до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.

Представник відповідача позовні вимоги визнав, що стверджується його заявою, поданою до суду 13.09.2022 року (а.с. 263).

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи вищезазначені обставини, норми чинного законодавства, а також те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог ОСОБА_2 про визнання права на частку майнових прав засновника фермерського господарства «Артеміда» ОСОБА_4 в порядку спадкування за законом, у зв`язку з чим позов в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання за ОСОБА_3 права на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «Артеміда» ОСОБА_4 , суд зазначає наступне.

Згідно із п. 23 постановиПленуму ВерховногоСудуУкраїни №7від 30.05.2008року«Просудову практикуусправахпроспадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Отже, за відсутності відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа не може звертатися до суду з позовом про визнання права на спадкове майно з огляду на відсутність спору про право.

У матеріалах спадкової справи відсутні докази існування перешкод для оформлення спадкових прав ОСОБА_3 , а саме: відсутня відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на частку майнових прав засновника фермерського господарства, що вказувало б на виникнення цивільно-правового спору, а також заява ОСОБА_3 до нотаріуса про видачу йому такого свідоцтва.

Таким чином, з огляду на матеріали справи, судом не встановлено порушення права позивача ОСОБА_3 ,не встановлено обставини позбавлення позивача права отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті батька в нотаріальній конторі.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають, та не приймає визнання позову відповідачем в цій частині.

Керуючись ст.ст.10-13,77,81, 82, 141,197, 200, 206, 263-265ЦПК України, ст.ст.182, 191, 1217, 1218, 1222, 1261 ЦК України,ст.ст. 1, 4, 19, 23, 35 Закону України "Про фермерське господарство", суд

у х в а л и в:

Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), право на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «Артеміда» Шевчука Анатолія Івановича (код ЄДРПОУ 30007136, адреса місцезнаходження: 45550, Волинська область, Володимирський район, с. Конюхи) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У задоволенні позову про визнання за ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_6 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) права на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «Артеміда» Шевчука Анатолія Івановича (код ЄДРПОУ 30007136, адреса місцезнаходження: 45550, Волинська область, Володимирський район, с. Конюхи) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи,якому рішеннясуду небуло врученоу деньйого проголошенняабо складення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Позивачі: ОСОБА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_5 ;

- ОСОБА_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП - НОМЕР_6 .

Відповідач: Локачинська селищна рада Володимирського району Волинської області, адреса місцезнаходження: смт Локачі, вул. Миру, 37, код ЄДРПОУ - 04332182.

Повний текст рішення складено 23.09.2022 року.

Суддя Локачинського районного суду Т.О. Кідиба

СудЛокачинський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення12.09.2022
Оприлюднено26.09.2022
Номер документу106395049
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —154/992/22

Рішення від 12.09.2022

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Кідиба Т. О.

Рішення від 12.09.2022

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Кідиба Т. О.

Ухвала від 04.08.2022

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Кідиба Т. О.

Ухвала від 26.07.2022

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Кідиба Т. О.

Ухвала від 06.07.2022

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Кідиба Т. О.

Ухвала від 04.07.2022

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Кідиба Т. О.

Ухвала від 07.06.2022

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Кідиба Т. О.

Ухвала від 31.05.2022

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Кідиба Т. О.

Ухвала від 01.05.2022

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Каліщук А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні