Рішення
від 12.09.2022 по справі 904/9890/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.09.2022м. ДніпроСправа № 904/9890/21

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Лєшукової Н.М., розглянув спір

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" м. Дніпро

до Фізичної особи-підприємцяДядічко Лідії Павлівни, м.Дніпро

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Акціонерне Товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Плутос2019", с. Орлівщина, Новомосковський р-н, Дніпропетровська обл.

про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію у сумі 25 924,49 грн.

Представники:

від позивача Чередниченко О.С.

від відповідача Чулінін Д.Г.

від третьої особи не з`явився

від третьої особи не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення 20 445,13 грн., що складають суму заборгованості за спожиту електричну енергію за договором від 01.01.2019 за особовим рахунком №996; 2976,03 грн. - пені; 589,83грн.- річних; 1913,50грн.- інфляції грошових коштів.

Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг в частині оплати наданих послуг.

У відзиві на позов відповідач вимоги позивача не визнає, посилаючись на невірно здійснені позивачем розрахунки, вказуючи про те, що позивачем не були враховані всі суми попередньої оплати, а до уваги останнім взято лише платіж який складає 10 000,00 грн.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог, відповідач вказує на те, що на його думку, прострочення боржника мало місце не раніше 22 червня 2021 (вказана дата відповідачем пов`язується з моментом вручення копії, згодом скасованого судового наказу).

Вказані обставини, як зазначає відповідач, позивачем не були враховані при нарахуванні пені, зокрема, при визначені періоду її нарахування.

Також відповідач у відзиві на позов наголошує на тому, що він належним чином виконав свої фінансові зобов`язання перед позивачем, станом на день розірвання договору енергопостачання, внаслідок його односторонньої відмови. Днем розірвання спірного договору останній вважає 23 листопада 2020 року.

Таким чином, зазначає відповідач, у позивача були відсутні законні підстави для будь-якого коригування взаєморозрахунків сторін впродовж липня-листопада 2020 року.

У відповіді на відзив позивач з доводами відповідача не погоджується, з огляду на таке.

Довідка про обсяги розподіленої електричної енергії по ЕІС-коду точки комерційного обліку споживача за номером 62Z3712589349343 по об`єкту споживання, розташованого за адресою: Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н, с. Орлівщина, вул. Дачна, буд. 103, яка міститься в матеріалах справи, є належним та допустимим доказом на підтвердження факту споживання відповідачем відповідних обсягів електричної енергії.

Позивач наголошує на тому, що на підставі даних, отриманих від оператора системи розподілу, постачальником були сформовані та направлені на адресу споживача рахунки на оплату. У розрахунках, виставлених відповідачеві, позивачем були враховані всі авансові платежі, а також коригування спожитих обсягів електричної енергії, проведене оператором системи розподілу у вересні та грудні 2020 року.

Таким чином, позивач вказує про те, що в розрахунках наданих останнім до суду були зазначені обсяги спожитої відповідачем електричної енергії за період липень-грудень 2020, застосований тариф у відповідності до умов Комерційної пропозиції, обраної споживачем, а також врахована часткова оплата.

Посилаючись на умови спірного договору та Комерційної пропозиції, позивач вказує про те, що посилання відповідача на відсутність у матеріалах справи доказів отримання останнім рахунків є лише ознакою недобросовісної поведінки та намаганням уникнути відповідальності за порушення господарського зобов`язання.

Крім того, позивач звертає увагу суду на те, що представник відповідача дійшов хибного висновку під час визначення дати, з якої договір вважається розірваним, з огляду на таке.

Так, 13.11.2020 відповідач звернувся до позивача із заявою про розірвання договору про постачання електричної енергії у зв`язку із продажем об`єкту з 11.12.2020.

Пунктом 4.27 ПРРЕЕ передбачено, що у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснювати сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.

Позивач зазначає про те, що відповідач стверджуючи, що з 24.11.2020 споживачем електричної енергії по об`єкту, розташованому за адресою: Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н, с. Орлівщина, вул. Дачна, буд. 103, є ТОВ «Плутос 2019», не надає до суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження вказаному факту.

Крім того, позивач заперечує проти заявленого відповідачем гонорару у сумі 5 000,00 грн.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач не погоджується з доводами позивача стосовно того, що авансові платежі були здійснені тільки на сумі 15 297,13 грн., в той час, як в матеріалах справи містяться докази оплати на загальну суму 60 493,44 грн.

Крім того, відповідач завертає увагу суду на те, що позивачем не надано жодної заяви-приєднання Фізичної особи-підприємця Дядічко Лідії Павлівни до публічного договору, у зв`язку з чим доданий до позовної заяви договір електропостачання з комерційною пропозицією «Універсальна» не відповідають вимогам ст. 77 ГПК України про допустимість засобів доказування умов постачання позивачем електроенергії та розрахунку відповідачем за неї.

Також, відповідач повторно наголошує на тому, що з 23.05.2019 року Фізична особа-підприємець Дядічко Лідія Павлівна передала до статутного капіталу ТОВ «Плутос2019» єдиний майновий комплекс бази відпочинку «Росинка» у складі з усіма електроустановками і ТП- 221, де встановлений засіб комерційного обліку з встановленою межею розподілу балансової належності, на якій споживач отримує електричну енергію.

Відповідач припинила користування електроенергією на спірному об`єкті на підставі договору купівлі-продажу про, що повідомила позивача, який це непрямо визнав у листі від 25.02.2021з № 13524/ККМР.

Отже, на думку відповідача, міркування позивача стосовно того, що спірний договір розірвано тільки з 11.12.2020 є безпідставними.

В письмових поясненнях АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» вказує про те, що саме на нього, як оператора системи розподілу, покладений обов`язок здійснювати комерційний облік електроенергії, спожитої відповідачем. Результати здійснених АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» розрахунків обсягів спожитої відповідачем електричної енергії передаються електропостачальнику для подальшого нарахування грошових коштів до сплати за спожиту електричну енергію.

АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» підтверджує нараховані позивачем обсяги спожитої відповідачем електричної енергії.

Ухвалою суду від 05.01.2022 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 25.04.2022 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" залишено без руху.

02.05.2022 позивачем подано до суду заяву про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 03.05.2022 вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.06.2022.

16.02.2022 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю " Плутос2019".

01.06.2022 представником позивача заявлене клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Акціонерне Товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі".

Ухвалою суду від 01.06.2022 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю " Плутос2019" та залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Акціонерне Товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі", розгляд підготовчого засідання відкладено до 05.07.2022.

Ухвалою суду від 05.07.2022 розгляд підготовчого засідання відкладався до 16.08.2022.

Під час підготовчого провадження господарським судом вирішені питання, визначені частиною 2 статті 182 ГПК України, у зв`язку з чим господарським судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 31.08.2022, про що постановлено ухвалу.

У судове засідання, що відбулося 31.08.2022 представники третіх осіб не з`явилися, про причини неявки суду не повідомили.

У судовому засіданні оголошено перерву до 13.09.2022.

У судове засідання, що відбулося 13.09.2022 представники третіх осіб не з`явилися, про причини неявки суду не повідомили.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

У матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами без участі представників третіх осіб.

13.09.2022 у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (стаття 240 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Предметом доказування у даній справі є обставини щодо неналежного виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, в частині оплати наданих послуг.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 затверджено "Правила роздрібного ринку електричної енергії" (далі ПРРЕЕ).

Товариство з обмеженою відповідальністю Дніпровські енергетичні послуги у відповідності із Законом та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 - постачає електричну енергію споживачам та виконує функції постачальника універсальних послуг на території Дніпропетровської області.

Відповідно до п. 13 розділу ХVІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ринок електричної енергії фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами (п. 1.2.15. ПРРЕЕ).

Споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії має обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднані до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Така комерційна пропозиція є невід`ємним додатком до договору (п. 3.2.9. ПРРЕЕ).

Також пунктом 7 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 передбачено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Отже, публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг не потребує підпису сторін, а укладається у порядку, визначеному вище.

Як вбачається з матеріалів справи, Фізична особа-підприємець Дядічко Лідія Павлівна приєдналась до публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01.01.2019 за особовим рахунком № 996 на умовах комерційної пропозиції Універсальна постачальника універсальних послуг Товариства з обмеженою відповідальністю Дніпровські енергетичні послуги для малих непобутових споживачів шляхом споживання електричної енергії та оплати виставлених рахунків.

За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку до цього договору (п. 2.1. договору).

Постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (п. 3.3 договору).

Датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні (п. 3.4. договору).

Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору (п. 5.1. договору).

Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника.

Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію (п. 5.2. договору).

Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (п. 5.7. договору).

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.8. договору).

Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника (далі - спецрахунок).

При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший, не заборонений чинним законодавством, спосіб.

Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок поточний рахунок постачальника.

Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни (п. 5.9. договору).

Оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.

Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки (п. 5.10. договору).

У разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню в порядку та розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції (п. 5.11. договору).

Споживач має право отримувати електричну енергію на умовах, визначених у цьому Договорі (пп. 1 п. 6.1. договору).

Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг, згідно з умовами цього договору; протягом 5 робочих днів до дати постачання електричної енергії новим електропостачальником, але не пізніше дати, зазначеної у цьому договорі, розрахуватися з постачальником за спожиту електричну енергію (пп. 1, 4 п. 6.2. договору).

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (п. 9.1. договору).

Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (п. 13.1. договору).

Оплата електричної енергії здійснюється споживачем у формі попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку, на підставі самостійно отриманого у постачальника рахунка.

Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, зазначений у договорі та/або розрахункових документах (п. 4. комерційної пропозиції).

На період до дати початку дії нового ринку електричної енергії, у відповідності до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», непобутовий споживач надає звіти про покази засобу обліку за формою, яка є зразком до даного договору, або формою, узгодженою з оператором системи розподілу, за розрахунковий період та у дати, встановлені договором про постачання електричної енергії, що діяв станом на 31.12.2018, до отримання окремого повідомлення від постачальника про зміну відповідної дати чи періоду.

Порушення строків оплати, передбачених даною комерційною пропозицією, є підставою для направлення вимоги постачальника про забезпечення виконання зобов`язання.

Якщо споживач не оплатив виставлений платіжний документ або оплатив його із запізненням або якщо він перебуває у стані ліквідації чи реорганізації та згідно з планом реорганізації готується до ліквідації, постачальник має право, встановити більш короткий розрахунковий період або звернутися з вимогою щодо надання гарантій належного виконання договірних зобов`язань, а споживач має задовольнити таку вимогу (п. 5. комерційної пропозиції).

За внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення (п. 6. комерційної пропозиції).

Для споживачів, у яких є чинний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, постачання електричної енергії на умовах даної комерційно пропозиції здійснюється з 01.04.2019.

Для інших споживачів договір набирає чинності з наступного дня після подання споживачем заяви-приєднання, в якій повідомляється про обрання комерційної пропозиції Універсальна, якщо протягом трьох робочих днів споживачу не буде повідомлено про невідповідність його критеріям обраної комерційної пропозиції.

Договір на умовах даної комерційної пропозиції укладається на строк до 30.06.2019.

Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна зі сторін не заявить про припинення його дії або перегляд його умов.

Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України (п. 10. комерційної пропозиції).

Позивач зазначає, що з метою підтвердження спожитих споживачем обсягів електричної енергії за період липень-грудень 2020 року постачальником було направлено відповідний лист оператору системи розподілу АТ ДТЕК Дніпровські електромережі.

У відповідь на вищезазначений лист 22.03.2021 постачальником від оператора системи розподілу АТ ДТЕК Дніпровські електромережі було отримано довідку про обсяги розподіленої електричної енергії з урахуванням коригування по ЕІС-коду точки комерційного обліку споживача по об`єкту споживання, розташованого за адресою: Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н, с. Орлівщина, вул. Дачна, буд. 103.

Згідно довідки про обсяг розподіленої електричної енергії по особовому рахунку № 996 споживачем за липень-грудень 2020 року спожито наступні обсяги: липень 2020 року - 40 кВт*г; серпень 2020 року - 40 кВт*г; вересень 2020 року - 3781 кВт*г; жовтень 2020 року - 3604 кВт*г; листопад 2020 року - 5105 кВт*г; грудень 2020 року - 1872 кВт*г;

Таким чином, позивачем на виконання умов спірного договору було поставлено споживачеві електричну енергію за період липень-грудень 2020 року в загальному обсязі 14442 кВт*г на суму 35 742,26 грн.

Як зазначає позивач, з урахуванням спожитих обсягів електричної енергії, постачальником були сформовані та направлені на адресу споживача рахунки про сплату заборгованості за спожиту електричну енергію (з урахуванням коригування) (а.с. 16-21).

Вказані рахунку були надіслані позивачем на адресу відповідача 25.02.2021, що підтверджується реєстром відправлень, копія якого долучена до матеріалів справи (а.с. 23).

Відповідно до п. 5.10. договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.

100% попередня оплата заявлених обсягів споживання електричної енергії здійснюється не пізніше ніж за 15 календарних днів до дати початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію.

Оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду (п. 5. комерційної пропозиції).

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.8. договору).

Проте, споживачем в порушення умов спірного договору, заборгованість за постачання активної електричної енергії була сплачена лише частково у розмірі 15 297,13 грн., що підтверджується банківськими виписками, копії яких залучені до матеріалів справи.

Таким чином, сума заборгованості за постачання активної електричної енергії за період липень-грудень 2020 з урахуванням коригування за минулі періоди становить 20 445,13 грн.

Проте, як зазначає позивач, відповідач заборгованість у сумі 20 445,13 грн. не сплатив, що і стало причиною звернення до суду.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України)

За договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ч.1 ст. 265 Господарського кодексу України).

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 655 Цивільного кодексу України).

За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (ч.1 ст. 275 Господарського кодексу України).

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Доказів оплати поставленої електричної енергії в сумі 20 445,13 грн. відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення основного боргу у розмірі 20 445,13 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача за загальний період з 12.01.2021 по 28.12.2021: 2 976,03 грн. пені, 589,83 грн. 3% річних, 1 913,50 грн. інфляції грошових коштів.

Пунктом 6 комерційної пропозиції встановлено, що за внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.

Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч.ч.4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

За результатом перевірки здійсненого позивачем розрахунку порушень не встановлено.

За таких обставин позовні вимоги про стягнення з відповідача пені у сумі 2 976,03 грн., 3% річних у сумі 589,83 грн. та інфляції грошових коштів у сумі 1 913,50 грн. за період з 12.01.2021 по 28.12.2021 є законними й обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача, викладені у відзиві на позов та в запереченнях, господарським судом до уваги не приймаються, з огляду на таке.

Відповідно частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України до кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України визначено що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

За приписами статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження того, що останній належним чином виконав свої фінансові зобов`язання перед позивачем, станом на день розірвання договору енергопостачання, як не доведено і той факт, що днем розірвання спірного договору є 23.11.2020, з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що з 24.11.2020 споживачем електричної енергії по об`єкту, розташованому за адресою: Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н, с. Орлівщина, вул. Дачна, буд. 103, є ТОВ «Плутос 2019».

Не надано відповідачем також будь-яких доказів, які б свідчили про невідповідність спожитих обсягів електроенергії, чи доказів, які б свідчили про погашення у повному обсязі вартості спожитої у спірний період електроенергії.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судових рішеннях у справі, питання вичерпності висновків судів, суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що інші доводи, міркування сторін, судом розглянуті, але до уваги та врахування при вирішенні даної справи не приймаються, оскільки на результат вирішення спору не впливають.

Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Дядічко Лідії Павлівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд. 7, ідентифікаційний код 42082379) 20 445,13 грн. основного боргу, 2 976,03 грн. пені, 589,83 грн. річних, 1 913,50 грн. інфляції грошових коштів, 2 270,00 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повне рішення складено 23.09.2022.

Суддя І.Ф. Мельниченко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення12.09.2022
Оприлюднено26.09.2022
Номер документу106398188
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/9890/21

Постанова від 02.05.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Орєшкіна Еліна Валеріївна

Ухвала від 21.11.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Орєшкіна Еліна Валеріївна

Ухвала від 02.11.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Орєшкіна Еліна Валеріївна

Ухвала від 24.10.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Орєшкіна Еліна Валеріївна

Судовий наказ від 14.10.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Рішення від 12.09.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 24.08.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 15.08.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 04.07.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 31.05.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні