Рішення
від 22.09.2022 по справі 916/1415/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" вересня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/1415/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.

при секретарі судового засідання Кастровій М.С.

розглянувши справу за позовом Акціонерного товариства ДТЕК Одеські електромережі (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б, код ЄДРПОУ 00131713) до Приватного підприємства Автомотив (68355, Одеська обл., Кілійський р-н, м. Вилкове, Кубану Острів, буд. 6, код ЄДРПОУ 33663131)

про стягнення нарахувань за необліковану електроенергію в розмірі 66 272,13 грн.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.

Суть спору:

Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Приватного підприємства «Автомотив» (далі - Відповідач) про стягнення нарахувань за необліковану електроенергію в розмірі 66 272,13 грн.

Ухвалою суду від 06.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги із посиланням на статті 549, 625, 714 Цивільного кодексу України, статті 193, 220, 230 Господарського кодексу України, пунктами 8.2.5, 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, обґрунтовані порушенням ПП «Автомотив» Правил роздрібного ринку електричної енергії внаслідок чого в нього виник обов`язок зі сплати нарахувань за необліковану електроенергію.

14.07.2022 на адресу Відповідача судом було направлено ухвалу про відкриття провадження у справі від 06.07.2022. На адресу суду надійшов конверт разом із ухвалою від 06.07.2022 з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою». Правильність адреси підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, згідно із яким місцезнаходженням Приватного підприємства «Автомотив» є: 68355, Одеська обл., Кілійський р-н, м. Вілкове, Кубану Острів, буд. 6.

Відзиву на позовну заяву до суду не надходило.

Відповідно до частини дев`ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, суд

в с т а н о в и в :

22.02.2018 між ПАТ Енергопостачальна компанія Одесаобленерго (правонаступником якого є Позивач) та Відповідачем було укладено Договір про постачання електричної енергії № 109 (далі Договір від 22.02.2018).

Умовами вищезазначеного договору передбачено, що компанія продає електричну енергію Відповідачу для забезпечення потреб електроустановок останнього з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до пункту 9.4 договору, він набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк 31.12.2018. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Крім того, 01.01.2019 споживач приєднався до умов договору споживача на надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії № 109, що підтверджується заявою-приєднання, наявною в матеріалах справи.

Відповідно до частини першої статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно із частиною першою статті 77 Закону України Про ринок електричної енергії від 13.04.2017 № 2019-VIII учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 13 Розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ринок електричної енергії від 13.04.2017 № 2019-VIII встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

24.11.2021 Позивачем при проведенні перевірки на предмет дотримання Відповідачем Правил роздрібного ринку за адресою: Ізмаїльський район, с. Броска, вул. Колгоспна, 26 в ПП «Автомотив», було виявлене порушення правил, а саме: згідно до змісту акту: «Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕ, п. 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ виявлені ознаки втручання в параметри засобу комерційного обліку з метою зміни його показів, шляхом використання гірконів та магніту. У вторинних колах встановлені гіркони при дії електромагнітного кола електрична енергія не враховувалась. При контрольному огляді порушення виявити не можливо. Порушення продемонстровано споживачу».

Відповідно до частини першої, пункту 2, 4 частини другої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: 2) недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; 4) крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до підпункту 8.2.5 пункту 8.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

В Акті про порушення від 24.11.2021 № 8020732 зазначено, що засідання комісії по розгляду акту про порушення відбудеться 02.12.2021 за адресою: м. Ізмаїл, вул. Кутузова, 1. Проте, у зв`язку з тим, що уповноважений представник від підпису та отримання Акту про порушення відмовився, представника споживача додатково було запрошено на комісію.

Відповідно до підпункту 8.2.6 пункту 8.2 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно із підпунктом 8.4.2 пункту 8.4 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Позивачем листом від 25.11.2021 за вих. № 8020732 було повідомлено Відповідача про засідання комісії 14.12.2021 щодо розгляду акту від 24.11.2021 № 8020732, який було направлено на адресу ПП «Автомотив», що підтверджується накладною АТ «Укрпошта» № 6861200102506.

Відповідач на засідання комісії не з`явився, Акт про порушення від 24.11.2021 № 8020732 було розглянуто у відповідності до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ, а саме оператор системи розподілу має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення.

28.12.2021 відбулось засідання комісії по розгляду актів про порушення, на яке уповноважений представник Відповідача не з`явився.

28.12.2021 комісією АТ «ДТЕК Одеські електромережі» було прийнято рішення щодо встановлення обсягу необлікованої електроенергії, а саме 11 956 кВт.год. вартістю 65 610,63 грн., яке оформлено Протоколом від 28.12.2021 № 220/5 та направлено Відповідачу.

Згідно із пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою Wдоб = P · tдоб · Kв, де P - потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність); tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год; Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Отже неврахована електрична енергія за період з 12.05.2021 по 24.11.2021 складає 11 956 кВт. вартістю 65 610,63 грн., судом перевірено правильність розрахунку наданого Позивачем.

На підставі проведеного розрахунку Позивачем було виставлено Відповідачу рахунок від 28.12.2021 № 8020732 за електроенергію по Акту порушення від 24.11.2021 № 8020732 для оплати спожитої неврахованої електричної енергії на суму 65 610,63 грн.

Докази оплати вказаної суми в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до частини другої статті 20 Господарського кодексу України кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються, зокрема, шляхом застосування штрафних санкцій.

Згідно із статтею 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до підпункту 4.2.1 пункту 4.2 Договору про постачання електричної енергії від 22.02.2018 № 109 відповідальність споживача за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3 2.3.4 цього договору, з порушенням термінів, визначених додатком «Порядок розрахунків», споживач сплачує постачальнику електричної енергії пеню у розмірі 0,5 % але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.

Судом встановлено, що пеня за прострочення оплати за Договором про постачання електричної енергії від 22.02.2018 № 109 за періоди з 08.02.2022 по 23.02.2022 складає суму в розмірі 575,22 грн. Судом перевірено правильність розрахунку виконаного Позивачем.

Відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом встановлено, що сума 3 % річних за Договором про постачання електричної енергії від 22.02.2018 № 109 за періоди з 08.02.2022 по 23.02.2022 складає суму у розмірі 86,28 грн. Судом перевірено правильність розрахунку виконаного Позивачем.

На підставі викладеного суд вважає такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі позовні вимоги про стягнення з Відповідача нарахувань за необліковану електроенергію в розмірі 66 272,13 грн., з якої 65 610,63 грн. сума основного боргу, 575,22 грн. пеня, 86,28 грн. 3 % річних

При розподілі господарських витрат суд виходить з положень пункту 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, згідно із якими судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись пунктами 8.2.5, 8.2.6 пункту 8.2, підпунктами 8.4.1, 8.4.2, 8.4.7, 8.4.8 пункту 8.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, статтею 714 Цивільного кодексу України, статтею 77, пунктом 13 Розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ринок електричної енергії від 13.04.2017 № 2019-VIII статтями 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства Автомотив (68355, Одеська обл., Кілійський р-н, м. Вилкове, Кубану Острів, буд. 6, код ЄДРПОУ 33663131) на користь Акціонерного товариства ДТЕК Одеські електромережі (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б, код ЄДРПОУ 00131713) 65 610,63 грн. (шістдесят п`ять тисяч шістсот десять гривень 63 коп.) суму основного боргу, 575,22 грн. (п`ятсот сімдесят п`ять гривень 22 коп.) пені, 86,28 грн. (вісімдесят шість гривень 28 коп.) 3 % річних та витрати на сплату судового збору в розмірі 2 481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 коп.).

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст складено в нарадчій кімнаті 23 вересня 2022 р.

Суддя Ю.А. Шаратов

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.09.2022
Оприлюднено26.09.2022
Номер документу106398935
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/1415/22

Рішення від 22.09.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Шаратов Ю.А.

Ухвала від 05.07.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Шаратов Ю.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні