ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.09.2022м. СумиСправа № 920/489/22
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп`яненко О.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи № 920/489/22
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Будконструкція (40007, м. Суми, вул. Черкаська, буд. 9; код ЄДРПОУ 32185691)
про стягнення 56 902,58 грн
Справа розглядається без виклику сторін
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до вимог позовної заяви, позивач просить суд стягнути з відповідача вартість необлікованої електричної енергії у сумі 56 902,58 грн, а також просить стягнути судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Ухвалою господарського суду від 25.07.2022 відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Матеріали справи свідчать, що позивач та відповідач належним чином повідомлені про відкриття провадження у даній справі.
Поштове повідомлення про вручення ухвали позивачу повернулося на адресу суду з відміткою про вручення.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена на реєстраційну адресу відповідача: 40007, м.Суми, вул. Черкаська, буд. 9, проте повернулася до суду з відміткою органу зв`язку адресат відсутній за вказаною адресою.
Згідно з пунктами 4, 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення, зокрема, є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, відповідно до частини другої ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Частинами першою та другою ст. 3 цього Закону визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина перша ст. 4 цього Закону).
Відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з ухвалою про відкриття провадження у справі від 25.07.2022 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Отже, судом вчинені всі необхідні дії для належного повідомлення учасників справи про розгляд вказаної справи Господарським судом Сумської області.
Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, проте відзиву на позовну заяву не подав.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши докази по справі, суд встановив:
Відповідно до п. 1.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (далі - Правила), на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Пунктом 2.1.2 Правил визначено, що оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем.
Згідно абз. 1 п. 2.1.5 Правил Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Пунктом 1.2.15 Правил визначається, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбачених цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
Починаючи з 01.01.2019 ПАТ Сумиобленерго як оператор системи розподілу (далі - оператор системи розподілу) діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1445 від 16.11.2018 (НКРЕКП), та здійснює діяльність з розподілу електричної енергії на території ліцензованої діяльності.
Публічне акціонерне товариство Сумиобленерго у зв`язку з приведенням своїх статутних документів у відповідність до Закону України Про акціонерні товариства з 22.04.2020 має нове повне найменування Акціонерне товариство Сумиобленерго
01.01.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю "Будконструкція" (далі Споживач) приєдналося до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії згідно пункту 4 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 та 1.2.15 Правил.
Так, між позивачем та відповідачем для надання послуг з розподілу електричної енергії укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 (далі - Договір) на умовах договору про постачання електричної енергії № 1611053 від 17.07.2017 р., для надання послуг з розподілу електричної енергії з метою електроживлення об`єкта Споживача, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Черкаська, 9.
Відповідно до підпункту 8 пункту 5.5.5 Правил споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Пунктом 2.3.4 Правил передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Згідно п. 8.2.4 Правил у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Пунктом 8.2.5 Правил визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи наоб`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Відповідно до пп. 1 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення порушення: порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото - та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
Відповідно до акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін по об`єкту "База" за адресою: м. Суми, вул. Черкаська, 9, що є додатком №6 до Договору, межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності електромереж та установок встановлюється у точці підключення КЛ - 0,4 кВ споживача до рубильника (Р-3) в РУ-0,4 кВ ТП-338.
Згідно з Актом пломбування/розпломбування вузла обліку електричної енергії №2130214 від 09.11.2020 пломба С58296367 ПАТ СОЕ була передана відповідачу на збереження.
12.10.2021 під час проведення представниками оператора системи (позивача) технічної перевірки вузла обліку електричної енергії електроустановки об`єкту "База" за адресою вул. Черкаська, 9 м. Суми, було виявлено порушення п. 2.3.4, пп. 8 п. 5.5.5, п.п. 1 п. 8.4.2 Правил, а саме порушення цілісності пломбувального дроту, на якому встановлена пломба С58296367 ПАТ СОЕ (лише один кінець пломбувального дроту вставлений в пломбу оператора системи розподілу). Пломба С58296367 ПАТ СОЕ була встановлена на захисному екрані шафи обліку з лічильником електричної енергії №11293872 та ввідним автоматичним вимикачем ВА-100А, для захисту від вільного доступу до дооблікових струмоведучих частин вузла обліку.
Виявлене порушення зафіксоване Актом про порушення № 003337 від 12.10.2021, який було складено за участю представників позивача та представника відповідача - директора ТОВ "Будконструкція", який був присутнім під час проведення перевірки вузла обліку та складання Акту про порушення. Також представниками позивача проведено фото та відеофіксацію виявленого порушення (про що зазначено в Акті про порушення). Копії матеріалів фото та відеофіксації виявленого порушення додані позивачем до позовної заяви.
Акт про порушення № 003337 від 12.10.2021 був отриманий Споживачем, зауваження з боку споживача були відсутні.
09.12.2021 відбулось засідання Комісії філії "Сумський МРЕМ" АТ "Сумиобленерго" з розгляду Акту про порушення за участю представника споживача ТОВ "Будконструкція" директора Чижика Ю.Г. За результатами засідання комісії було прийнято рішення, що вартість необлікованої електричної енергії на підставі Акта про порушення № 003337 від 12.10.2021 визначити згідно пп.1 п.8.4.2. ПРРЕЕ, формула 4 п. 8.4.10 ПРРЕЕ, виходячи з наступних розрахункових даних: визначена дозволена потужність для даної точки обліку - 95 кВт, зазначена в договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 за особовим рахунком № 1611053. Тривалість роботи обладнання протягом доби приймається 24 годин згідно умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 за особовим рахунком № 1611053. Застосовано коефіцієнт використання струмоприймачів - 0,6 відповідно до пп. 8.4.10. п.8.4. ПРРЕЕ. Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням визначається згідно пп. 1 п.8.4.8. ПРРЕЕ, виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення, тобто з 06.10.2021 по 12.10.2021. Розрахований обсяг необлікованої електричної енергії було зменшено на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем за період порушення роботи вузла обліку, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.
Рішення комісії було оформлене 09.12.2021 протоколом № 2 засідання комісії філії "Сумський МРЕМ" АТ "Сумиобленерго" з розгляду Акту про порушення № 003337 від 12.10.2021 та визначено вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 56 902,58 грн. Протокол № 2 від 09.12.2021, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії по Акту про порушення № 003337 від 12.10.2021 та рахунок № 8190049466486 від 09.12.2021 на оплату були направлені відповідачу 10.12.2021 засобами поштового зв`язку.
Відповідно до п. 8.2.7 Правил кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом ЗО календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
В той же час, відповідачем не було сплачено 56 902,58 грн вартості необлікованої електричної енергії у визначений законодавством термін.
Відповідно до пп. 5 п. 7.1 Договору Оператор системи має право вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією.
Пунктом 8.2.6 Правил визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) встановлено відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії. Підпунктами 14 та 18 частини 2 вказаної статті Закону визначено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо та несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики.
Таким чином, чинне законодавство в сфері енергетики та Договір передбачає, що саме споживач зобов`язаний відшкодувати завдані Оператору збитки у вигляді вартості необлікованої електричної енергії.
Судом встановлено, що між сторонами було укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Позивач має право контролювати додержання споживачами Правил, в тому числі і стосовно пошкодження цілісності пломб. Позивачем було виявлено такі порушення, за участі представника відповідача складено акт про порушення, зауважень з боку відповідача не було. Обсяг необлікованої електричної енергії становив 9576кВт*год за період з 06.10.2021 по 12.10.2021. Позивачем було на засіданні комісії прийнято рішення, яким нараховано відповідачу 56 902,58 грн вартість необлікованої електричної енергії, а рішення і рахунок для сплати надіслано відповідачу.
Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи, а також належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов такого обґрунтованого висновку.
Частиною першою ст. 175 Господарського кодексу України передбачено, що майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з положеннями статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Умовою виконання зобов`язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 56 902,58 грн вартості необлікованої електричної енергії є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частин першої, третьої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно Закону України Про судовий збір та відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, витрати зі сплати судового збору в розмірі 2481,00 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 129, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Будконструкція (40007, м. Суми, вул. Черкаська, буд. 9; код ЄДРПОУ 32185691) на користь Акціонерного товариства Сумиобленерго (40035, м. Суми, вул. Івана Сірка, буд.7, код ЄДРПОУ 23293513) вартість необлікованої електричної енергії у сумі 56 902,58 грн (п`ятдесят шість тисяч дев`ятсот дві гривні 58 коп.); 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.
3.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно зі ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, встановленому статтями 256-258 ГПК України.
Рішення підписано суддею 23.09.2022.
СуддяО.Ю. Соп`яненко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2022 |
Оприлюднено | 26.09.2022 |
Номер документу | 106399076 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Соп`яненко Оксана Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні