РІШЕННЯ
Іменем України
23 вересня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/476/22 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши матеріали справи у порядку спрощеного позовного провадження
Позивач: Акціонерне товариство "Чернігівобленерго",
код ЄДРПОУ 22815333, вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000
Відповідач: Фермерське господарство "Мета",
Код ЄДРПОУ 33071623, вул. Перемоги, 112, с. Вишнівка, Ічнянський район, Чернігівська область, 16716
Предмет спору: про стягнення 45 755,70 грн,
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
не викликались,
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Чернігівобленерго" звернулось до суду з позовом до Фермерського господарства "Мета", у якому позивач просить суд стягнути з відповідача 45755,70 грн боргу за безобліково спожиту електричну енергію, нараховану згідно з рішенням засідання комісії апарату управління АТ "Чернігівобленерго" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом №3086 від 29.12.2021.
Процесуальні дії суду.
Ухвалою суду від 25.07.2022 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Також ухвалою суду зобов`язано Акціонерне товариство "Чернігівобленерго" у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали, надати суду та відповідачу у порядку ст. 80, 172 ГПК України копію акту контрольного огляду № 157255 від 27.09.2021, виготовленої у належній якості.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Також ухвалою від 25.07.2022 встановлено сторонам строки для подання заяв по суті, а саме:
- відповідачу - п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та позивачу відзиву на позов з доданими до нього документами;
- позивачу - п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання до суду та відповідачу відповіді на відзив з доданими до неї документами;
- відповідачу - п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду та позивачу заперечень з доданими до них документами.
У зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг процесуальний документ засобами поштового зв`язку 25.07.2022 не направлявся сторонам у справі.
Копія ухвали суду від 25.07.2022 отримана представником позивача безпосередньо у приміщенні суду 27.07.2022.
26.07.2022, 01.08.2022, 04.08.2022 секретар судового засідання Ткачова А.Ю. здійснила дзвінки за номером телефона НОМЕР_1 та повідомила директора господарства Грищенко А.К. про те, що ухвалою суду від 25.07.2022 відкрито провадження по справі за позовом АТ «Чернігівобленерго» до ФГ «Мета» про стягнення 45 755,70 грн, розгляд справи буде здійснюватися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також встановлено строки для подання заяв по суті. Зазначено, що у зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг процесуальний документ засобами поштового зв`язку відповідачу не направлявся, повідомлено про можливість отримання вказаної ухвали безпосередньо у суді або шляхом направлення її на електронну пошту відповідача у разі направлення до суду відповідного клопотання. Відповідач зазначив про намір подати до суду клопотання про направлення процесуальних документів на його електронну адресу, про що складено телефонограму від 04.08.2022.
10.08.2022 судом було здійснено направлення відповідачу ухвали суду від 25.07.2022 поштовим зв`язком, яка отримана останнім 19.08.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення № 1400054592207.
Тобто судом було вжито всі можливі дії щодо вчасного повідомлення відповідача про розгляд цієї справи у суді.
Таким чином, вважається, що відповідач був належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву на позов 19.08.2022, отже, останнім днем строку для подання відповідачем відзиву є 05.09.2022.
Позивачем в установлений судом строк подано до суду клопотання про приєднання до матеріалів справи копії акту контрольного огляду від 27.09.2021, виготовлену у належній якості.
Згідно з ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Короткий зміст позовних вимог та узагальнені доводи учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовані несплатою відповідачем вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 45 755,70 грн, нарахованої згідно з рішенням засідання комісії апарату управління АТ "Чернігівобленерго" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом №3086 від 29.12.2021. Підставою для здійснення такого нарахування є акт про порушення №171695 від 12.11.2021, у якому встановлено порушення відповідачем п. п. 8, п. 5.5.5. ПРРЕЕ - відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених на кришці ввідного комутаційного пристрою.
Відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень у встановлений строк до суду не надходило.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Оскільки відповідач не подав відзив у встановлений судом строк, справа вирішується за наявними у ній матеріалами.
Обставини, які є предметом доказування у справі. Докази, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.
Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про видачу ПАТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом" № 1434 від 13.11.2018, АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" (позивач) є оператором системи з розподілу електричної енергії.
25.06.2007 між Відкритим акціонерним товариством енергопостачальна компанія «Чернігівобленерго» (далі - Постачальник) та Фермерським господарством «Мета» (далі- Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 2049 (далі - Договір № 2049) (а.с 20-27).
Відповідно до наданого до матеріалів справи витягу із статуту Акціонерного товариства "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" (нова редакція), рішенням загальних зборів від 16.04.2019 змінено найменування Публічного акціонерного товариства "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" на Акціонерне товариство "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" (а.с.14-15).
Відповідно до п.1.4. Статуту, Товариство по всьому майну, правам та обов`язкам є правонаступником Публічного акціонерного товариства "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО", яке є правонаступником Відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії "Чернігівобленерго", яке у свою чергу є правонаступником Державного енергетичного підприємства та Державної акціонерної енергопостачальної компанії "Чернігівобленерго".
Таким чином, відповідно до статуту Акціонерного товариства "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО", АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" є правонаступником ПАТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО", яке в свою чергу є правонаступником Відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії «Чернігівобленерго» та змінено найменування з ПАТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" на АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" і зміна найменування не є правонаступництвом, а тому належним позивачем у даній справі є Акціонерне товариство "Чернігівобленерго".
Оскільки, ПАТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" змінило назву на АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО", то відповідно постачальником у договорі про постачання електричної енергії №2049 від 25.06.2007 є Акціонерне товариство "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО".
У пункті 1 Договору про постачання електричної енергії № 2049 встановлено, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 50,0 кВА, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Точка продажу електричної енергії: встановлено згідно Додатку № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін». Приєднана потужність у точці підключення становить - кВА, 50,0 кВт.
Пунктом 2.1. Договору про постачання електричної енергії № 2049 сторони погодили, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Згідно з п. 2.2.2. Договору про постачання електричної енергії № 2049 постачальник зобов`язується постачати споживачу електроенергію, як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток №5 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу"); згідно з категорією струмоприймачів споживача відповідно до Правил улаштування електроустановок та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком № 2 до цього договору "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"; із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами.
Відповідно до п.п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.5 Договору про постачання електричної енергії № 2049 споживач зобов`язується виконувати умови цього договору; дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього Договору та режиму роботи електроустановки: одна зміна; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред`явленням службового посвідчення до розрахункових засобів (систем) обліку електроенергії, компенсувальних установок, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії.
Згідно з п. 4.2.3 Договору про постачання електричної енергії № 2049 споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану відповідно до діючої Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених методикою.
Пунктом 4.4 Договору про постачання електричної енергії № 2049 передбачено, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.
Згідно п. 7.1 Договору про постачання електричної енергії № 2049 облік електричної енергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документі щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником розрахунковим шляхом згідно з вимогами Додатка № 3 до цього Договору «Порядок розрахунків».
Відповідно до п. 9.4 Договору цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
У п.1-2 додатку №2 до Договору "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін", підписаного сторонами та скріпленого печатками сторін, сторони установили балансову належність електромереж: постачальника (перелік електроустановок) - ПЛ-10кВ «Сваричівка», КТП-201, ПЛ-0,4 кВ до межі розмежування балансової належності та точки продажу електроенергії; споживача (перелік електроустановок) - кабельні вводи - 0,22-0,4 кВ в приміщення споживача, електропроводки та струмоприймачі об`єктів споживача. Межа балансової належності електромереж встановлюється: у разі повітряного відгалуження - на ізоляторах встановлених на будівлі, або на трубостояку; у разі кабельного вводу - на наконечниках кабелю живлення на опорі ПЛ-0,4кВ Ічнянського РЕМ.
Пунктами 3-6 додатку №2 також передбачено, що межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж встановлюється на межі балансової належності. Постачальник несе відповідальність за технічний стан та безпечну експлуатацію електромереж та установок згідно п. 1.1, встановлених до межі експлуатаційної відповідальності. Споживач несе відповідальність за технічний стан та безпечну експлуатацію електромереж та установок згідно пункту 1.2, встановлених після межі експлуатаційної відповідальності. Споживач електроенергії та постачальник зобов`язуються утримувати електроустановки, які зазначені в п.1 цього акту, у належному технічному стані та експлуатувати їх відповідно до Правил користування електричною енергією, ПТЕ, ПТБ.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії приєднано споживача - Фермерське господарство «Мета» з 01.01.2019 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії/користування електричною енергією №2049 від 25.06.2007 за особовим рахунком №2049 бази даних споживачів постачальника за регульованим тарифом. Дана заява-приєднання підписана споживачем (а.с. 37).
01.01.2019, між АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" (оператор системи) та Фермерським господарством «Мета» (споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1., п.1.2. Договору, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312, та є однаковими для всіх споживачів.
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309 та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
Оператор системи, згідно з підпунктами 2, 5-8 пункту 7.1. Договору, має право: на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці; надавати споживачу, який є власником засобу вимірювання, обґрунтовані вимоги щодо приведення розрахункового обліку в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.
Згідно п. 8.6 Договору у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість не облікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.
Відповідно до п. 8.9 Договору у разі виявлення однієї із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідно акту.
У додатку №2 до Договору «Паспорт точки розподілу електричної енергії» зокрема, зазначено: найменування об`єкту - КТП-201 МТФ-3; адреса - с. Вишнівка, вул. Перемоги, 112; потужність приєднана 50 кВт; дозволена потужність - 50 кВт; ступінь напруги - 0,4; категорія надійності струмоприймачів - ІІІ; ЕІС код точки розподілу - 62Z9086012596842 (а.с. 38).
12.11.2021 при проведенні контрольного огляду персоналом АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО", у присутності керівника відповідача Грищенко А.К., було проведено контрольний огляд збереження пломб вузла обліку, встановленого на об`єкті КТП-201-6, РУ-0,4кВ, заводський номер ЛТЕ-1.03Т № 08069608 та виявлено порушення ПРРЕЕ (відсутність пломб С62513744 та С62513745 оператора системи розподілу на ввідному комутаційному пристрої), про що зазначено у Акті контрольного огляду № 149641 від 12.11.2021 (а.с. 56-57).
За даним фактом було складено Акт про порушення №171695 від 12.11.2021 (далі - Акт № 171695) зі схемами електропостачання споживача, в якому зазначено про порушення обліку електричної енергії, а саме підпункту 8, п. 5.5.5 ПРРЕЕ: виявлено відсутність пломб № С62513744 та № С62513745 з відбитками тавр оператора системи, установлених на кришці ввідного комутаційного пристрою, указаних в акті № 132901 від 21.07.2021 (а.с.40-43).
Акт №171695 підписано представниками АТ "Чернігівобленерго". Представник відповідача від підписання акту відмовився, відмова споживача була засвідчена свідками ОСОБА_2 дані паспорту НОМЕР_2 від 19.11.2018 та ОСОБА_1 , дані паспорту НОМЕР_3 від 21.07.2015.
Споживачу було роз`яснено його права щодо внесення зауважень та заперечень до даного акту. Зауважень або заперечень споживачем не внесено.
В акті зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 24.11.2021 о 14:00 за адресою м. Чернігів, вул. Ціолковського, 20.
До вказаного акту було додано фото та відео.
Примірник акту № 171695 було направлено відповідачу супровідним листом № 16.11.2021 № 13/166 та отримано директором відповідача 19.11.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1670003171972 (а.с. 50-51).
24.11.2021 на засіданні комісії апарату управління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом № 3009, прийнято рішення про перенесення засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії по акту про порушення № 1171695 від 12.11.2021 на 29 грудня 2020 року (а.с. 60).
Запрошення на засідання комісії вих. № 55/55/2318/01-13 від 08.12.2021, яке має відбутися 29.12.2021 о 14:00 год., отримано директором відповідача 17.12.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 16700 03241857 (а.с. 61-62).
29.12.2021 на засіданні комісії апарату управління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом № 3086 (а.с. 63), прийнято рішення провести розрахунок недорахованої електроенергії по Акту №171695 на підставі п.8.4.10. ПРРЕЕ. Обсяг нарахування складає 7852 кВт/год на суму 45755,70 грн. Відповідач на засідання комісії не з`явився.
Факт встановлення пломби С62513744 та С62513745 на кришці ввідного АВ споживача (заводський номер ЛТЕ-1.03Т № 08069608), підтверджується актом № 132901 заміни/збереження пломб вузла обліку, встановленому на об`єкті споживача КТП-201-6 РУ-04 кВ, від 21.07.2021 (а.с. 58-59). Згідно п. 3 вказаного акту споживач приймає на відповідальне збереження всі пломби, індикатори встановлені на вказаних в акті засобах обліку на перерахованому устаткуванні та несе повну відповідальність згідно умов чинного законодавства та договору про постачання електричної енергії за несанкціонований доступ до приладів і ланцюгів обліку, втручання у роботу обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбу вального матеріалу, пошкодження приладів обліку.
Останній контрольний огляд у відповідача на спірному об`єкті проведено 27.09.2021, що підтверджується Актом контрольного огляду збереження пломб вузла обліку, встановленого на об`єкті №157255 (а.с. 54-55).
Розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту № 171695 проведено позивачем за період з 27.09.2021 по 12.11.2021 (за 46 днів) (а.с. 64).
Таким чином, по Акту № 171695 відповідачу нараховано 45 755,70 грн вартості безобліково спожитої електроенергії та виставлено рахунок №8190049884829 від 29.12.2021 за активну електроенергію (а.с.65).
Протокол засідання № 3086, розрахунок величини вартості та рахунок № №8190049884829 надіслані відповідачу 06.01.2022 Прилуцьким РЕМ Ічнянської ЕЗД супровідним листом № 13/1 від 06.01.2022, отримано останнім 14.01.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1670003250260, копія якого знаходиться в матеріалах справи (а.с. 67).
Доказів оскарження чи скасування рішення комісії, оформленого протоколом № 3086, на час розгляду справи суду не надано.
Несплата відповідачем вартості безобліково спожитої електроенергії стала підставою для звернення позивача до суду для захисту свого порушеного права.
Оцінка суду.
Відповідно до ч.1,2 ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Статтею 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договір про надання послуг з розподілу; договір постачання електричної енергії споживачу.
Згідно з ч.1 ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Частиною 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
За приписами пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №312, яка набрала чинності 19.04.2018, "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - ПРРЕЕ), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п.1.1.1. ПРРЕЕ, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Пунктом 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 зазначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства в сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Відповідно до п.2.1.4. ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.
Пунктом 2.1.6. ПРРЕЕ визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Матеріалами справи підтверджується факт укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії №2049 від 25.06.2007.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії приєднано споживача - Комунальне підприємство "Покровське" Антонівської сільської ради Чернігівської області з 01.01.2019 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії/користування електричною енергією №318 від 17.02.2017 за особовим рахунком №318 бази даних споживачів постачальника за регульованим тарифом.
Таким чином, 01.01.2019, між АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" (оператор системи) та Комунальним підприємством "Покровське" Антонівської сільської ради Чернігівської області укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до п.8.2.4. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
За приписами п. 8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який брав участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Згідно до п.8.4.10. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою
Wдоб = P · tдоб · Кв,
де Р - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год;
Кв - коефіцієнт використання струймоприймачів (приймається рівним 0,6).
У підпункті 1) пункту 8.4.8. ПРРЕЕ також передбачено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача: 1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Як встановив суд, працівниками споживача проведено технічну перевірку на об`єкті відповідача, внаслідок чого виявлено порушення ПРРЕЕ, про що складено акт про порушення № 171695 від 12.11.2021.
Представник відповідача від підписання вказаного акту відмовився. В акті зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 24.11.2021 о 14:00 за адресою м. Чернігів, вул. Ціолковського, 20.
Примірник акту № 171695 було направлено відповідачу супровідним листом № 16.11.2021 № 13/166 та отримано директором відповідача 19.11.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1670003171972.
24.11.2021 на засіданні комісії апарату управління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом № 3009, прийнято рішення про перенесення засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії по Акту № 1171695 на 29 грудня 2020 року. Запрошення на засідання комісії, яке має відбутися 29.12.2021 о 14:00 год., отримано директором відповідача 17.12.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 16700 03241857.
29.12.2021 на засіданні комісії апарату управління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом № 3086, прийнято рішення провести розрахунок недорахованої електроенергії по Акту №171695 на підставі п.8.4.10. ПРРЕЕ. Обсяг нарахування складає 7852 кВт/год на суму 45755,70 грн.
При цьому, з вказаного протоколу вбачається, що відповідач не скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії.
Вартість безобліково спожитої електроенергії у розмірі 45 755,10 грн була зазначена у рахунку на оплату № 8190049884829 від 29.12.2021, який разом розрахунком вартості безобліково спожитої електроенергії був направлений на адресу відповідача та отриманий останнім.
Перевіривши розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту №171695 суд зазначає наступне.
Докази оскарження та скасування рішення комісії позивача з розгляду Акту № 171695, яке оформлене протоколом №3086 від 29.12.2021, матеріали справи не містять.
Відповідно до п. 2.3.13 ПРРЕЕ обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць. Обсяг спожитої протягом розрахункового періоду електричної енергії визначається в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку.
Пунктами 8.6.7- 8.6.8 Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що зчитування показів (збір даних) з лічильників у непобутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв`язку.
Непобутові та колективні побутові споживачі зобов`язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць. Наведені у звіті останні фактичні покази лічильників вважаються показами на початок першої доби календарного місяця.
Тобто, відповідач самостійно надає покази лічильника обліку спожитої електричної енергії постачальнику, і у нього виникає зобов`язання по оплаті спожитої електроенергії.
Як вбачається з розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту № 171695 розрахунок проведено з 27.09.2021 по 30.09.2021 за 46 днів:
1/ За період з 27.09.2021 по 30.09.2021 кількість нарахованої електроенергії - 1530 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за вересень 2021 року - 311 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 5323,53 грн = 1219 кВт/год * тариф 4,36713.
2/ За період з 01.10.2021 по 31.10.2021 кількість нарахованої електроенергії - 15810 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за жовтень 2021 року - 9177 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 32 806,22 грн = 6633 кВт/год * тариф 4,94591.
3/ За період з 01.11.2021 по 12.11.2021 кількість нарахованої електроенергії - 6120 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за листопад 2021 року - 7138 кВт/год.
При розрахунку вартості необлікованої електроенергії визначається різниця між наданими відповідачем показами лічильника обліку спожитої електричної енергії та кількістю нарахованої оператором системи електричної енергії у період, коли споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог Правил ПРРЕЕ, з якої здійснюється розрахунок вартості необлікованої електроенергії шляхом множення на тариф електричної енергії.
Отже, у період з 01.11.2021 по 12.11.2021 надлишок показів спожитої відповідачем електричної енергії та нарахованої оператором системи становить 1018 кВт/год, вартість якої складає 5272,87 грн (без ПДВ).
Проте, комісією апарату управління позивача такий надлишок (переплату) враховано не було, а кількість безобліково спожитої електроенергії застосовано за нульовою величиною.
Відповідно до п. 4.23 ПРРРЕЕ у разі зміни тарифу надлишок (переплата) оплаченої, але не спожитої електричної енергії зараховується споживачу на його особовий рахунок як авансовий платіж за новими тарифами в наступному розрахунковому періоді.
Проте доказів зарахування переплати в розмірі 5272,87 грн (без ПДВ) в наступному розрахунковому періоді суду не надано.
Рішення про зарахування такої переплати наступному розрахунковому періоді комісія також не приймала.
Відповідно до приписів ст. 13, 74 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 14 ГПК України). Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК України). Вичерпний перелік підстав звільнення від доказування закріплює ст. 75 ГПК України.
Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 2 жовтня 2018 року у справі № 910/18036/17, від 23 жовтня 2019 року у справі № 917/1307/18(пункт 41)). Тобто, певна обставина не може вважатися доведеною, допоки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу принцип змагальності втрачає сенс (див. пункт 43 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року у справі № 917/1307/18).
Такі правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц.
Оскільки позивачем не надано суду доказів зарахування переплати в наступному розрахунковому періоді або рішення, усі негативні наслідки цього повинні покладатися на нього.
Отже, суд доходить висновку про необхідність виключення (відмінусування) суми вартості надлишку показів спожитої відповідачем електричної енергії від вартості необлікованої електроенергії.
Таким чином вартість необлікованої електроенергії становить 32 856,68 грн без ПДВ =38129,75 грн - 5272,87 грн без ПДВ, з ПДВ - 39 428,26 грн.
Доказів сплати вартості безобліково спожитої електроенергії відповідач суду також не надав.
За наведених обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню в сумі 39 428,26 грн.
Висновки суду.
Доказами у справі, відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків (ч. 2 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Інші докази та пояснення учасників справи судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вищевикладені висновки суду.
За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", "Серявін та інші проти України" обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Судом було вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з`ясовано усі питання, винесені на його розгляд.
За наведених у їх сукупності обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Щодо судових витрат.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач за подання позовної заяви сплатив 2481,00 грн судового збору.
Отже, розмір судового збору, який підлягає стягненню з відповідача в частині задоволених позовних вимог, становить 2137,91 грн.
Керуючись ст. 13, 14, 42, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Фермерського господарства «Мета» (код ЄДРПОУ 33071623, вул. Перемоги, 112, с. Вишнівка, Ічнянський район, Чернігівська область, 16716) на користь Акціонерного товариства «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22815333, вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000, на поточний рахунок № НОМЕР_4 в ПАТ "УКРГАЗБАНК", МФО 320478) 39 428,26 грн вартості безобліково спожитої електроенергії та 2137,91 грн витрат зі сплати судового збору.
3. В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду, у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В. В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2022 |
Оприлюднено | 26.09.2022 |
Номер документу | 106399284 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні