БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
21.09.2022
Справа № 497/1383/22
Провадження № 2/497/463/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2022 року м. Болград
Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Висоцького С.О.,
за участю секретаря Войтової С.І.,
без участі сторін,
розглянувши увідкритомупідготовчому засіданні в залі суду в м. Болград матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Болградської міської ради Одеської області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з названим позовом та просить постановити рішення, яки визнати за нею право в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , на завершення процедури приватизації та одержання у власність земельної ділянки площею 1.4229 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які знаходяться на території Болградської міської ради (Залізничненської сільської ради Болградського району) Одеської області за межами населеного пункту, проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку та одержання відповідного правовстановлюючого документу про право власності на вказану земельну ділянку.
Ухвалою від 28.07.2022 року було відкрито провадження по справі та призначено підготовчий розгляд на 21.09.2022 року о 10:00 годині, про що було повідомлено сторін у справі.
Позивач до суду не прибула, про час та місце проведення підготовчого розгляду повідомлена належним чином, надала заяву про слухання справи за її відсутності (а.с.43).
Представник відповідача Болградської міської ради Одеської області до суду не прибув, про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином. Позовні вимоги визнав у повному обсязі, просив розглянути справу без участі представника, про що надав відповідну заяву (а.с.41-42).
Оскільки сторонами по справі було подано заяви про розгляд справи за їх відсутності, судом у відповідності до ч.3 ст.211 ЦПК України було ухвалено провести розгляд справи в судовому засіданні за відсутності сторін по справі на підставі наявних документів в матеріалах справи.
Згідно ч. 3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Беручи до уваги, що відповідач визнає позовні вимоги і визнання позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заяви сторін по справі, суд прийшов до висновкупро задоволення позовних вимогза наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Болградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Головного територіального управління юстиції в Одеської області.
Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої окрім іншого майна також входило право на приватизацію земельної ділянки, загальною площею 1.4229 га, яка розташована на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області, кадастровий номер 5121483800:01:002:0738.
На час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , в спадковому домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 ніхто не проживав та не був зареєстрований, що підтверджується довідкою про склад сім`ї Болградської міської ради Одеської області від 15.07.2022 року.
З матеріалів спадкової справи №132/2022, заведеної приватним нотаріусом Болградського районного нотаріального округу Одеської області Станєвою В.Б., щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (а.с.30-40) вбачається, що 19.05.2022 року з заявою до нотаріуса звернулися доньки померлого ОСОБА_3 , яка відмовилась від прийняття спадщини після батька на користь сестри - ОСОБА_1 , та сама позивач, яка прийняла спадщину за законом після смерті батька (свідоцтво про її народження серії НОМЕР_2 актовий запис № 276 від 24.12.1968 року, та свідоцтво її про одруження серії НОМЕР_3 актовий запис № 165 від 20.12.1986 року (а.с.9 зворотна сторінка, 10). Інформації про інших можливих спадкоємців матеріали спадкової справи не містять.
Не зважаючи на фактичне прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1 , приватний нотаріус Болградського районного нотаріального округу Одеської області Станєва В.Б. постановою від 13.07.2022 року відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 1.4229 га, що розташована на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області у зв`язку з відсутністю у спадкоємця ОСОБА_1 правовстановлюючого документу на земельну ділянку (а.с.22).
Разом з цим, судом встановлено, що померлий ОСОБА_2 розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, проте помер, не завершивши її, за життя не отримав документа, що підтверджує його право власності на земельну ділянку, та не здійснив державної реєстрації права.
Рішенням ХХ сесії YIII скликання Болградської міської ради Одеської області від 22 липня 2021 року ОСОБА_2 наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області (за межами населеного пункту), орієнтовний розмір земельної ділянки 2.00 га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
На підставі вищезазначеного рішення ОСОБА_2 замовив та виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 25.07.2022 року на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 08.11.2021 року в Державному земельному кадастрі зареєстрована земельна ділянка площею 1.4229 га, категорія земель землі сільськогосподарського призначення, вид використання для ведення селянського господарства, кадастровий номер 5121483800:01:002:0738.
Частиною 1статті 328 ЦК Українипередбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна.
За приписамистатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехідправ та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, як зазначено устатті 1218 ЦК України, входять усіправа та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи та часом її відкриття є день смерті особи. Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування може бути здійснено за заповітом, або за законом. Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Частиною 1 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 с. 1270 ЦК України)..
Відповідно достатті 1225ЦК Україниправо власностіна земельнуділянку переходитьдо спадкоємцівза загальнимиправилами спадкування(зізбереженням їїцільового призначення)при підтвердженніцього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Згідно п. «г» ч.1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, а також право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:
- цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною у порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;
- свідоцтвом про право на спадщину (ч. 1, 2 ст. 126 ЗК України).
Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано, то право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст.1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ листом від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування», зазначив, що в разі, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
За життя ОСОБА_2 не набув право власності на спірну земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації цієї земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України.
Враховуючи, що спадщина за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , була прийнята позивачем, ОСОБА_1 , яка за життя була його донькою, тобто спадкоємцем за законом першої черги інший спадкоємець ОСОБА_3 , - будучи спадкоємцем за законом першої черги, відмовилась від прийняття спадщини, позивач набула в порядку спадкування право на завершення приватизації та одержання у власність земельної ділянки, на яку померлий ОСОБА_2 розпочав процедуру приватизації.
У відповідності до положень ст.ст.13, 81, 83 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Суд під час розгляду справи безпосередньо дослідив докази у справі. Суд розглядає справу дотримуючись принципів змагальності і диспозитивності цивільного судочинства, оцінюючи докази у справі у їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням згідно ст. 229 ЦПК України, захищаючи порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи чи інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб згідно ст. 2 ЦПК України.
При розгляді даної справи предмет доказування доведений позивачем відповідними доказами, при чому, їх аналіз дозволяє зробити висновок про те, що вони є належними, допустимими та достовірними як кожний окремо, так і у взаємному зв`язку у їх сукупності.
Крім того, представником відповідача позовні вимоги визнано у повному обсязі.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України Позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Підсумовуючи усе вище викладене, суд вважає позовні вимоги позивачів цілком обґрунтованими, та приходить до висновку про їх задоволення у повному обсязі.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст.328, 1216-1218, 1220, 1225, 1258, 1261, 1268-270 ЦК України, ст.ст.2, 4, 10, 12, 13, 76-83, 89, 95, 200, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 354, 355 ЦПК України суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 доБолградської міськоїради Одеськоїобласті провизнання правана завершенняприватизації земельноїділянки впорядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженкою м.Болград Одеської області, паспорт серії НОМЕР_4 , виданий 21.11.2001 року Болградським РВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право назавершення процедури приватизаціїземельної ділянки загальною площею 1.4229 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі і знаходяться на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області за межами населеного пункту, проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку та одержання відповідного правовстановлюючого документу про право власності на вказану земельну ділянку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя С.О.Висоцький
Суд | Болградський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2022 |
Оприлюднено | 26.09.2022 |
Номер документу | 106403757 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Болградський районний суд Одеської області
Висоцький С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні