Ухвала
від 26.09.2022 по справі 902/886/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

"26" вересня 2022 р. Cправа № 902/886/22

Господарський суд Вінницької області у складі судді Шамшуріної Марії Вікторівни, розглянувши матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Литсінді", 52900, Дніпропетровська обл., Межівський р-н, селище міського типу Межова, вулиця Центральна, будинок 8, ідентифікаційний код юридичної особи 39537215

до Філії "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер", 21027, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Келецька, буд. 51, оф. 215, ідентифікаційний код 26011930

про стягнення 992356,69 гривень

В С Т А Н О В И В:

До Господарського суду Вінницької області 20.09.2022 року надійшла позовна заява №б/н від 08.09.2022 (вх. № 890/22 від 20.09.2022) Товариства з обмеженою відповідальністю "Литсінді" до Філії "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер" про стягнення за договором постачання № 008 від 07.03.2019 та договором № 921-0-009 від 07.03.2019 року 477 456,39 гривень основного боргу та суму нарахованої пені, штрафу, інфляційних витрат, 3% річних у розмірі 535 810,89 гривень.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.09.2022 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.

Положеннями статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено вимоги щодо форми та змісту позовної заяви.

Встановлюючи вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ГПК України покладає на суд обов`язок перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.

Дослідивши матеріали позовної заяви №б/н від 08.09.2022 (вх. № 890/22 від 20.09.2022) суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для відмови у відкритті провадження за цим позовом, з огляду на наступне.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

Відповідно до статті 1 ГПК України, Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.

Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України.

Подання позовної заяви за правилами ГПК України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до статті 20 ГПК України.

Так, за пунктом 1 частини 1 статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при виконанні правочинів у господарській діяльності, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.

Положеннями частин 1, 3 статті 45 ГПК України визначено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

У свою чергу, статтею 4 ГПК України встановлено, що юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до частини 2 статті 44 ГПК України здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

Частиною 3 статті 162 ГПК України визначено, що позовна заява повинна містити, зокрема повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України).

Як вбачається із позовної заяви, позивачем у якості відповідача зазначено - Філію "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер".

Відповідно до частини 4 статті 89 Цивільного кодексу України до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за ідентифікаційним кодом 26011930 зареєстровано відокремлений підрозділ Філію "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер". Юридичною особою, до якої належить вказана філія, є ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ "САТЕР" (ПРАТ "АК"САТЕР") ідентифікаційний код юридичної особи 19015984.

У свою чергу, щодо ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ "САТЕР" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості про створені відокремлені підрозділи юридичної особи, зокрема, про Філію "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер" ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 26011930.

Згідно статті 80 Цивільного кодексу України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до частини 4 статті 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Статтею 95 Цивільного кодексу України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Таким чином, в силу положень статті 95 Цивільного кодексу України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи виступають лише як відокремлені частини юридичної особи, що їх створила та не мають статусу юридичної особи.

З урахуванням викладеного та з огляду на приписи статей 4, 44, 45 ГПК України подання позову до філії юридичної особи чинним ГПК України не передбачено.

Як вбачається із змісту позовної заяви, звертаючись до суду із цим позовом, позивач пред`явив позовні вимоги саме до філії юридичної особи, а не до юридичної особи - ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ "САТЕР" та саме Філію "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер" зазначено в якості відповідача за поданим позовом як у вступній так і в прохальній частині позову.

Отже, судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Литсінді" подано позов до Філії "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер", яка не є юридичною особою та відповідно не може виступати стороною у господарському процесі у зв`язку з відсутністю у неї процесуальної дієздатності.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 червня 2021 року у справі № 760/32455/19 (провадження № 61-16459сво20) викладено висновок, що філії та представництва, які не є юридичними особам, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у цивільному процесі. Тому справи, в яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв`язку з відсутністю сторони у цивільному процесі, до якої пред`явлено позов, а отже, неможливістю вирішення цивільного спору.

Наведений правовий висновок враховано також у постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.09.2022 року у справі № 902/542/22.

Отже, у спірних правовідносинах за правилами, встановленими процесуальним законодавством, в якості відповідача може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її філії (якщо філія наділена відповідними повноваженнями і про це є належні докази).

За таких обставин, Філія "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер" не може виступати стороною спору в господарському судочинстві, оскільки не має статусу юридичної особи.

Приписами пункту 1 частини 1 статті 175 ГПК України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Згідно частини 3 статті 175 ГПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Литсінді" до Філії "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер" не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, що в силу вимог пункту 1 частини 1 статті 175 ГПК України є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до приписів частини 6 статті 175 ГПК України, суд вважає за необхідне роз`яснити, що позивач не позбавлений можливості звернутися до суду за захистом порушеного права, пред`явивши позов до належного відповідача на загальних підставах. Позовна заява може бути розглянута в порядку господарського судочинства, якщо вона буде подана до юридичної особи або до юридичної особи в особі філії, за наявності відповідних повноважень, докази яких мають бути додані позивачем до позовної заяви.

На підставі викладеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 175, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Литсінді" у відкритті провадження у справі № 902/886/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Литсінді" до Філії "ВП "Цукорремналадка" ПрАТ "АК Сатер" про стягнення за договором постачання № 008 від 07.03.2019 та договором № 921-0-009 від 07.03.2019 року 477 456,39 гривень основного боргу та суму нарахованої пені, штрафу, інфляційних витрат, 3% річних у розмірі 535 810,89 гривень.

за договором постачання № 008 від 07.03.2019 та договором № 921-0-009 від 07.03.2019 477 456,39 гривень основного боргу, 535 810,89 гривень пені, штрафу, інфляційних втрат та 3% річних.

2. Позовну заяву №б/н від 08.09.2022 (вх. № 890/22 від 20.09.2022) Товариства з обмеженою відповідальністю "Литсінді" з доданими до неї документами повернути позивачу.

3. Копію позовної заяви та платіжного доручення про сплату судового збору долучити до примірника ухвали, що залишається у суді.

4. Відповідно до статті 235 ГПК України ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

5. Згідно приписів п. 7 ч. 1 ст. 255 ГПК України ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено окремо від рішення суду до Північно-західного апеляційного господарського суду у порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

6. Копію ухвали надіслати сторонам (позивачу разом з матеріалами позовної заяви) рекомендованим листом та на відомі суду адреси електронної пошти: Litsindi@i.ua; naladka.vn@gmail.com.

Ухвала підписана 26.09.2022.

Суддя Шамшуріна М.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу, 52900, Дніпропетровська обл., Межівський р-н, селище міського типу Межова, вулиця Центральна, будинок 8; Litsindi@i.ua;

3 - відповідачу, 21027, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Келецька, буд. 51, оф. 215; naladka.vn@gmail.com.

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення26.09.2022
Оприлюднено27.09.2022
Номер документу106420741
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —902/886/22

Ухвала від 26.09.2022

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Шамшуріна М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні