ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
23.09.2022Справа № 910/815/22
Господарський суд міста Києва у складі судді Мандриченка О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження
справу № 910/815/22
За позовом Дочірнього підприємства "Савсервіс Карпати"
до Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Ю.ЕС.АЙ."
про стягнення 17 511,23 грн
без повідомлення учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Дочірнє підприємство "Савсервіс Карпати" звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Ю. Ес. Ай" про стягнення 17 511,23 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.01.2022 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі №910/20781/21 направлялася на адресу Товариства з додатковою відповідальністю "Ю. Ес. Ай": 04211, м. Київ, пр-т. Героїв Сталінграду, буд. 4, проте з указаної адреси поштове відправлення повернулось з відміткою пошти про причини повернення - "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, а також день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, в силу наведених положень законодавства, ухвала про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачеві.
Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1-2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитися з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач у встановлений строк не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
12.05.2021 у м. Івано-Франківськ по вулиці Хіміків, 7, відбулась дорожньо-транспортна пригода (далі - ДТП) без потерпілих, внаслідок зіткнення транспортного засобу Iveco Daily номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 та транспортного засобу Renault Logan 90L, номерний знак НОМЕР_2 , який належить Дочірньому підприємству "Савсервіс Карпати".
Внаслідок ДТП службовий транспортний засіб отримав механічні пошкодження.
Дорожньо-транспортна пригода була оформлена повідомленням про дорожньо-транспортну пригоду.
Суд визнає повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, як належний та допустимий доказ у справі, виходячи з наступного.
З набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування" від 17.02.2011 p., яким внесено зміни та доповнення до Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", що дозволило учасникам дорожнього руху при скоєнні дорожньо-транспортної пригоди за наявності встановлених пункту 33.2 статті 33 наведеного Закону обставин спільно складати повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду ("Європротокол") без інформування відповідного підрозділу МВС України про її настання.
Відповідно до абзацу 3 пункту 2.11 Правил дорожнього руху України, що кореспондуються із пунктом 33.2 статті 33 зазначеного вище Закону України, у разі настання дорожньо-транспортної пригоди за участю транспортних засобів, зазначених у чинному договорі обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови експлуатації таких транспортних засобів особами, відповідальність яких застрахована, відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за умови досягнення згоди водіїв таких транспортних засобів щодо обставин скоєння дорожньо-транспортної пригоди, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та у разі складення такими водіями спільного повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду відповідно до встановленого Моторним (транспортним) страховим бюро зразка. У такому випадку водії згаданих транспортних засобів після складення ними зазначеного в цьому пункті повідомлення звільняються від обов`язків, передбачених підпунктами "д" - "є" пункту 2.10 цих Правил.
На виконання Закону України від 17.02.2011, Моторним (транспортним) страховим бюро України встановлено відповідний зразок повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду та за погодженням з Державною автомобільною інспекцією Міністерства внутрішніх справ України затверджено протоколом Президії МТСБУ від 11.08.2011 №274/2011 Інструкцію щодо заповнення повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (надалі - Інструкція).
Відповідно до вказаної вище Інструкції, у повідомленні про дорожньо-транспортну пригоду зазначаються, зокрема, фактична дата, час та місце настання ДТП, інформація про страхувальника згідно з даними полісу та інше. Виправлення у повідомленні категорично забороняються, та замість зіпсованого бланку заповнюється інший.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`я та/або майну потерпілого.
Як вбачається із повідомлення про ДТП від 12.05.2021, останнє заповнене обома учасниками дорожньо-транспортної пригоди у відповідних частинах, що стосуються інформації про транспортний засіб А та транспортний засіб В, зазначено у відповідних пунктах дату, час та місце ДТП, наявна схема ДТП, визначені обставини ДТП для пояснення цієї схеми.
Із даного повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду вбачається, що ДТП сталась 12.05.2021 у м. Івано-Франківськ по вулиці Хіміків, 7, без потерпілих, внаслідок зіткнення транспортного засобу Iveco Daily номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 та транспортного засобу Renault Logan 90L, номерний знак НОМЕР_2 , який належить Дочірньому підприємству «Савсервіс Карпати».
Схема дорожньо-транспортної пригоди та обставини при яких вона мала місце не викликає сумнівів щодо вини водія автомобіля Iveco Daily номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 , який здійснив наїзд на автомобіль Renault Logan 90L, номерний знак НОМЕР_2 .
Отже, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, складене учасниками ДТП відповідно до норм чинного законодавства і є належним доказом вини особи, що скоїла ДТП, у зв`язку з чим завдана шкода підлягає відшкодуванню.
Також до матеріалів справи долучено додаток до повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (яка оформлена Європротоколом), в якому розписані обставини події.
Суд за змістом повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановив обставини скоєння ДТП та особу, відповідальну за заподіяну шкоду.
Отже, дослідивши пункти повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, які заповненні учасниками дорожньо-транспортної пригоди та містять інформацію про вказану подію, суд дійшов висновку про наявність страхового випадку.
З урахуванням змісту статті 979 Цивільного кодексу України та статті 16 Закону України "Про страхування" у разі настання страхового випадку страховик зобов`язаний виплатити страхове відшкодування, а інші умови договору страхування є підставою для відмови у виплаті лише в тому разі, якщо таке порушення положень договору страхувальником перешкодило страховику переконатися, що ця подія є страховим випадком, і має оцінюватися судом у кожному конкретному випадку.
Цивільно-правова відповідальність водія Iveco Daily номерний знак НОМЕР_1 , на момент ДТП застрахована у Товаристві з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Ю.Ес.Ай" за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №20265306, франшиза становить 1 000,00 грн., ліміт по майну - 130 000,00 грн., строк дії з 28.01.2021 по 27.01.2022.
В матеріалах справи наявне повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Ю.Ес.Ай" від 12.05.2021, додаток до повідомлення від 13.05.2021.
16.08.2021 позивач направив на адресу ТДВ "Страхова компанія "Ю.Ес.Ай" заяву про страхове відшкодування.
Однак відповідачем не здійснено відшкодування та не надано відповіді позивачу на вказану заяву.
За зверненням позивача, 28.11.2021 оцінювачем, Марчуком Петром Андрійовичем , який є суб`єктом оціночної діяльності (право на здійснення оціночної діяльності Марчуком П.А. підтверджується сертифікатом суб`єкта оціночної діяльності №520/19, виданий Фондом державного майна України від 08.07.2019, кваліфікаційним свідоцтвом оцінювача МФ № 5065 від 19.05.2007, що видано спільно Фондом державного майна України та Міжнародним інститутом бізнесу; посвідченням про підвищення кваліфікації оцінювача МФ №2648-ПК від 17.02.2021, що видано спільно Фондом державного майна України та ТОВ «Навчально-консалтинговий центр «Експерт-Л», свідоцтвом про включення інформації про оцінювача до Державного реєстру оцінювачів та суб`єктів оціночної діяльності від 17.09.2023 №10713) проведено оцінку вартості матеріального збитку автомобіля Renault Logan 90L, номерний знак НОМЕР_2 , внаслідок ДТП, яке мало місце 12.05.2021.
До матеріалів справи долучено звіт № 133\21, протокол огляду транспортного засобу від 01.06.2021, ремонтну калькуляцію №133\21 від 01.06.2021, з яких вбачається, що сума витрат позивача на відновлення автомобіля Renault Logan 90L, номерний знак НОМЕР_2 , який пошкоджено в наслідок ДТП, яке мало місце 12.05.2021, склала 15 511,23 грн.
У Законі України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" прямо не встановлено досудовий порядок урегулювання спору. Не зазначено про обов`язок особи, яка заявляє вимогу про виплату страхового відшкодування, спочатку звернутися до страховика, та не пов`язано дотримання такого порядку з правом чи можливістю цієї особи звернутися до суду з вимогою про стягнення страхового відшкодування.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 року у справі № 465/4621/16-к та постанові Верховного Суду від 12.02.2021 року у справі № 910/6013/20.
Таким чином, навіть у разі неповідомлення страховика про настання страхового випадку, не звільняє останнього від відшкодування страхового випадку.
На підставі статті 1166 Цивільного кодексу України шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 3 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" передбачено, що обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.
Статтею 5 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" встановлено, що об`єктом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов`язані з відшкодуванням особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, шкоди, заподіяної життю, здоров`ю, майну потерпілих внаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу.
Частинами 1 та 2 статті 1187 Цивільного кодексу України встановлено, що джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Як вбачається з стаття 1192 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено законом, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.
Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Згідно пункту 22.1. статті 22 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Згідно з пунктом 36.2 статті 36 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний: у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його.
Згідно з абзацом 2 пункту 12.1 статті 12 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього пункту.
Враховуючи вищезазначене, розмір страхового відшкодування складає: 15 511,23 грн. - 1 000,00 грн. (франшиза) = 14 511,23 грн.
Оскільки, відповідач не надав доказів сплати відшкодування заподіяної шкоди на користь власника зазначеного автомобіля, тому позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають в розмірі 14 511,23 грн.
Окрім того, позивач просить стягнути з відповідача понесені ним судові витрати, які останній поніс, у зв`язку з проведенням оцінки майна в розмірі 3 000,00 грн.
Понесені витрати позивач підтверджує договором № 22\21 від 18.11.2021 на проведення оцінки майна, предметом якого був транспортний засіб Renault Logan, номерний знак НОМЕР_2 , який укладено між Дочірнім підприємством «Сервіс Карпати» та суб`єктом оціночної діяльності підприємцем Марчуком Петром Андрійовичем відповідно до пункту 2.1. якого визначено, що вартість визначається у розмірі 3 000,00 грн., та платіжним дорученням № 18675 від 07.12.2021 на суму 3 000,00 грн.
Відповідно до частини 2 статті 127 Господарського процесуального кодексу України, експерт, спеціаліст чи перекладач отримують винагороду за виконану роботу, пов`язану із справою, якщо це не входить до їхніх службових обов`язків.
В пункті 1 договору № 22\21 від 18.11.2021 визначено зокрема, що метою оцінки є визначення вартості відновлювального ремонту автомобіля Renault Logan, державний номер НОМЕР_2 .
Таким чином суд вважає, що витрати понесені позивачем пов`язані із розглядом справи в розумінні частини 2 статті 127 Господарського процесуального кодексу України та підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту першого частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку з задоволенням позову судовий збір покладається на відповідача повністю.
Керуючись статтями 74, 76-80, 127, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва.
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Ю.ЕС.АЙ" (04210, проспект Героїв Сталінграда, буд. 4, корпус 6А, ідентифікаційний код 32404600) на користь Дочірнього підприємства "Савсервіс Карпати" (79056, вул. Польова, 55, м. Львів, ідентифікаційний код 30387458) страхове відшкодування в розмірі 14 511 (чотирнадцять тисяч п`ятсот одинадцять) грн 23 коп., витрати пов`язані із розглядом справи в розмірі 3 000 (три тисячі) грн 00 коп. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно положень Господарського процесуального кодексу України подається до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 (двадцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Мандриченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2022 |
Оприлюднено | 27.09.2022 |
Номер документу | 106421097 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань страхування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мандриченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні