ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2022 року м. Черкаси справа № 925/634/22
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., із секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю представників: позивача не з`явився, відповідача не з`явився, розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Приватного підприємства Ремпромбуд 99 до Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про стягнення 1252167,72 грн,
ВСТАНОВИВ:
06 липня 2022 року Приватне підприємство Ремпромбуд 99 звернулося до суду з позовною заявою в якій просить стягнути з Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради 1252167,72 грн. заборгованості по договору підряду №28/10 від 01.11.2021.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач не виконав належним чином взяті на себе грошові зобов`язання щодо оплати вартості виконаних позивачем будівельних робіт.
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
30.08.2022 відповідач подав до суду заяву про визнання позову та просив суд в порядку ч.1 ст.130 ГПК України повернути позивачу з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при подані позову.
Представники сторін в судове засідання не з`явилися, про причини нез`явлення суд не повідомлений.
Про час, дату та місце розгляду справи сторони повідомлялись належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін, за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.
Суд, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 01.11.2021 між позивачем - Приватним підприємством «РЕМПРОМБУД - 99» (Підрядник), відповідачем - Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради (Платник) та Дошкільним навчальним закладом (ясла - садок) № 63 «Тополька» Черкаської міської ради (Замовник) був укладений договір підряду за №28/10 (далі - Договір).
В початковій редакції Договору його стороною в якості Замовника було визначено Дошкільний навчальний заклад (ясла - садок) № 63 «Тополька» Черкаської міської ради.
В подальшому Додатковою угодою №3 від 07.02.2022 сторони внесли зміни до Договору виключивши зі складу сторін Дошкільний навчальний заклад (ясла - садок) № 63 «Тополька» Черкаської міської ради, зокрема в тексті Договору та додатках до нього слово «Платника» замінено на «Замовника».
Відповідності п. 1.1. Договору підрядник зобов`язався своїми силами і засобами на свій ризик згідно з затвердженою проектно - кошторисною документацією виконати роботи код ДК 021:2015-45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи «Капітальний ремонт будівлі Дошкільного навчального закладу (ясла - садок) №63 «Тополька» Черкаської міської ради Черкаської області по вул. Самійла Кішки, 216/1 в м. Черкаси» ДСТУ Б Д.1.1- 1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», у встановлений Договором строк, а Замовник зобов`язався передати Підряднику проектно - кошторисну документацію, прийняти та оплатити виконані роботи за переліком, обсягами робіт та використовуючи матеріали, наведені у додатках №№1-3 Договору, які є невід`ємними його частинами.
Ціну договору встановлено п. 3.1. Договору, яка становила 2 483 570,56 грн.
Розділом 4 Договору сторони визначили порядок здійснення оплати, а саме за умовами п.4.1 розрахунок за виконані роботи здійснюється на умовах відстрочки платежу до 30 банківських днів з моменту виконання робіт і на підставі підписаних Замовником і Підрядником актів виконаних робіт за формами №КБ-2в, №КБ-3.
Факт належного виконання позивачем договірних зобов`язань підтверджується довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати від 29.04.2022 (примірна форма КБ -3) та актом приймання виконаних будівельних робіт №1 за квітень 2022 року (примірна форма КБ-2в) із вартістю виконаних робіт на суму 1 252 167,72 грн. Вказаний Акт сторонами підписано без будь-яких зауважень щодо складу та якості робіт.
Позивач зазначив, що оскільки з моменту підписання вказаних актів пройшло більше 30 банківських днів, а Замовником не виконано обов`язку щодо оплати виконаних будівельних робіт, то у позивача виникли наявні підстави для стягнення боргу в судовому порядку.
За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).
За змістом ч.2 ст. 317 ГК України загальні умови договорів підряду визначаються відповідно до положень Цивільного кодексу України про договір підряду, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Зобов`язання у відповідності з ст. 193 Господарського кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Зазначені норми узгоджуються з вимогами статті 629 ЦК України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами.
Ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Ч.1 ст.837 ЦК України визначено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
За правилами ч.1 ст.846 ЦК України строки виконання робіт або її окремих етапів встановлюються в договорі підряду,
За приписами ч.1 ст.853 ЦК України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Відповідно до ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Згідно ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Ч.4 ст. 882 ЦК України визначено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акту про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Договір підряду є відплатним договором, при цьому право підрядника вимагати оплати виконаних робіт, якому кореспондується відповідний обов`язок замовника, обумовлене виконанням робіт належним чином та у погоджений строк і виникає після їх остаточної здачі, якщо інший порядок оплати не погоджений сторонами у договорі.
У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (ч. 1 ст. 843 ЦК України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Відповідно до положень ст.202 ГК України та ст. 598 ЦК України зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
Оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що визнання позову не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб, а тому приймається судом.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
Згідно ч. 1 ст. 130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Аналогічна норма міститься в ч. 3 ст. 7 Закону України Про судовий збір.
У зв`язку із визнанням відповідачем позову, позивачу підлягає поверненню з Державного бюджету України 50% сплаченого ним судового збору.
Решта сплаченого позивачем судового збору в розмірі 9 391,27_грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 130, 185, 191, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, ч.1.ст 7 Закону України Про судовий збір , суд
ВИРІШИВ:
Прийняти заяву відповідача про визнання позову.
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ: 36299692; вул..Гоголя,251, м.Черкаси, 18001) на користь Приватного підприємства Ремпромбуд 99 (код ЄДРПОУ: 30528820; вул..Зелінського,14, м.Черкаси, 18030) 1 252 167,72 грн. (один мільйон двісті п`ятдесят дві тисячі сто шістдесят сім грн. 72 коп.) заборгованості та 9 391,27 грн. (дев`ять тисяч триста дев`яносто одна грн 27 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Повернути Приватного підприємства Ремпромбуд 99 із Державного бюджету України 50% сплаченого ним за платіжним дорученням від 04.07.2022 № 498 судового збору в сумі 9 391,27 грн. (дев`ять тисяч триста дев`яносто одна грн 27 коп.).
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повний текст складено і підписано 05.09.2022.
СУДДЯ К.І. Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2022 |
Оприлюднено | 28.09.2022 |
Номер документу | 106450971 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні