ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.09.2022Справа № 910/20379/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши матеріали справи
за позовом акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця»
до товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія постач»
про стягнення 1281617,08 грн,
Представники:
Від позивача Гамарц О.С.
Від відповідача не прибули
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До суду звернулося з позовом акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» до товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія постач» про стягнення 1095884,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач неналежним чином виконував умови договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 09.10.2020.
Суд відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Позивач подав заяву про збільшення розміру позовних вимог до 1281617,08 грн, в тому числі: 1095884,00 грн боргу та 185733,08 грн пені.
Суд своєю ухвалою від 01.06.2022 постановив розглядати справу в порядку загального позовного провадження.
Відповідач не подав відзив на позов.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами на підставі ст. 165 ГПК України.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
09 жовтня 2020 року акціонерне товариство «Українська залізниця», надіславши повідомлення про укладення договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом № 40-42505890/2020-0001 (далі - Договір), акцептувало заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія постач» про приєднання до типового договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом (в редакції, оприлюдненій 30.09.2020, яка введена в дію 01.10.2020), умови якого встановлені акціонерним товариством «Українська залізниця».
Позивач відкрив відповідачеві особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Умови Договору сформовані відповідно до Статуту залізниць України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457 (далі - Статут), Правил перевезення вантажів, що затверджені наказом Мінтрансу України від 21.11.2000 №644, Правил планування перевезень вантажів, що затверджені наказом Мінтрансу України від 09.12.2002 № 873, Правил користування вагонами і контейнерами, що затверджені наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 № 113 та Збірника Тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги та Коефіцієнти, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів, що затверджені наказом Мінтрансу України від 26.03.2009 № 317.
Згідно з п. 1.1 Договору його предметом є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт/імпорт) у власних вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника, пов`язаних з цим супутніх послуг і проведення розрахунків за ці послуги.
Відповідно до пункту 1.4 Договору факт надання послуг за Договором може підтверджуватися накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання/забирання вагонів та маневрову роботу, зведеними відомостями та іншими документами.
До обов`язків замовника входить відшкодовування перевізникові витрат, пов`язаних із затримками вагонів, контейнерів і вантажів з причин, що не залежать від перевізника (пункт 2.1.5) та самостійне визначення розміру попередньої оплати та періодичності її внесення на підставі діючих тарифів та умов Договору, при цьому замовник зобов`язаний враховувати обсяг запланованих перевезень, вагонообіг, строк перебування вагону за межами України та інших послуг перевізника (пункт 2.1.4). Підписувати не пізніше двох робочих днів від дня надання послуг відомості плати за користування вагонами форми ГУ-46 (пункт 2.1.7).
Згідно з пунктом 2.3.2 Договору до обов`язків перевізника входить обов`язок приймати до перевезення вантажі у вагонах (контейнерах) замовника або у власних вагонах (контейнерах) перевізника, надавати власні вагони (контейнери) перевізника для навантаження вантажів згідно із затвердженими планами і заявками замовника згідно з інформацією, розміщеною у Системі планування перевезень, надавати додаткові послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, перелік яких зазначається в додатках до Договору та Збірнику тарифів.
Документи, направлені перевізником замовникові для підписання і не підписані останнім (у тому числі із внесеними зауваженнями але не підписаними) вважаються беззаперечно прийнятими та погодженими замовником у строк, встановлений нормативно-правовими актами або договором, а якщо інше не встановлено, то після спливу 15-ти (п`ятнадцяти) календарних днів з дня їх направлення, окрім випадків надання до них заперечень замовником у такий строк. Такі строки починають свій перебіг з дня направлення замовником документів перевізникові, у тому числі автоматизованими системами перевізника та із застосуванням спеціалізованого інтерфейсу користувача (пункт 10.3).
На виконання умов Договору відповідач та Новокаховська філія приватного акціонерного товариства «Київ-Дніпровське МППЗТ» уклали угоду № 18 про погодження з 26.10.2020 терміном на 12 (дванадцять) місяців на подачу вагонів на під`їзну колію Новакаховської філії ПрАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ» для проведення вантажних операцій з вивантаження (навантаження) вагонів, які прибувають на станцію Каховка (код 416801) на адресу платника/вантажовласника/вантажоодержувача - товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія постач».
Товариство з обмеженою відповідальністю «Австрія постач» зобов`язалось сплачувати збір за подання та забирання вагонів, за маневрову роботу, плату за користування вагонами та інші види платежів, які будуть виникати при отриманні (відправленні) вагонів відповідно до умов договору № 5636760 про організацію перевезень та оплату послуг, наданих залізницею.
В листопаді 2020 року на станцію Каховка на адресу вантажоодержувача ТОВ «Австрія постач» прибували напіввагони власності АТ «Укрзалізниця» з вантажем «щебінь» і «відсів» зі станцій Клесів, Болеславчик, Гайворон, Синя Гора.
Ці вагони вивантажувались на під`їзній колії ПрАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ» Новокаховської філії.
Через довготривале знаходження вагонів на під`їзній колії, за відсутності повідомлення про закінчення вантажних операцій, позивач сформував відомості плати за користування вагонами форми ГУ-46 більше 15-ти (п`ятнадцяти) діб.
Так, відповідно до пункту 5 розділу III «Правил користування вагонами і контейнерами», що затверджені наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 №113 (далі - Правила користування вагонами), плата за користування нараховується за кожний вагон і контейнер після прийняття його залізницею від вантажовласника. У разі неповернення залізниці вантажовласником вагона (контейнера) протягом 15-ти (п`ятнадцяти) діб після прийняття їх вантажовласником плата за користування за ці 15-ть (п`ятнадцять) діб, а потім за кожні 5-ть (п`ять) діб стягується, не очікуючи повернення вагона (контейнера).
Вищезазначені відомості плати за користування вагонами форми ГУ-46 через АС «Клієнт» були передані для погодження та оплати відповідачу. Через брак коштів на особовому рахунку відповідача № 5636760 зазначені платежі не сплачені.
За таких обставин на коліях станції Каховка було затримано 71 вагон з будівельними вантажами, що прибули на адресу відповідача наприкінці грудня 2020 року, про що складено відповідні акти загальної форми ГУ-23.
На підставі ст. 119 Статуту, пунктів 5, 6, 12, 13 Правил користування вагонами залізниця нарахувала плату за користування вагонами за весь час затримки 71 вагону в розмірі 1231468,14 грн.
Відповідно до ст. 46 Статуту та п. 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000, вантажі, що прибули зберігаються на станції безкоштовно протягом доби.
Збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станції тощо).
Термін безоплатного зберігання обчислюється з моменту затримки.
Позивач нарахував за зберігання вантажу збір у розмірі 1740113,10 грн.
У зв`язку з затримкою 71-го вагона за період з 29.12.2020 по 28.01.2021 позивач нарахував відповідачеві 2972057,54 грн, в тому числі: 1231468,14 грн плати за користування вагонами, 1740113,10 грн збору за зберігання вантажу у вагонах, 476,30 грн збору за повідомлення вантажоодержувача про прибуття вантажу.
Відповідно до ст. 51 Статуту, підприємства залізничного транспорту загального користування мають право на заставу майна переданих їм для перевезення вантажів для забезпечення гарантії належної провізної оплати та інших платежів.
Заставне право діє поки вантаж перебуває у віданні залізниці.
Якщо відправник (одержувач) не внесе залізниці належні їй платежі, залізниця використовує заставне право і реалізує вантаж після закінчення передбаченого Правилами граничного терміну його зберігання. Граничний термін зберігання не повинен перевищувати 30 діб.
Після закінчення граничного терміну зберігання залізниця реалізувала спірний вантаж, внаслідок чого отримала 1876173,54 грн (без ПДВ).
За таких обставин борг відповідача становить 1095884,00 грн (2972057,54 - 1876173,54).
Станом на день розгляду справи в суді відповідач не погасив 1095884,00 грн боргу.
Згідно з нормами ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Факт наявності боргу у відповідача перед позивачем на суму 1095884,00 грн належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем не спростований.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків, сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 5.2 Договору у випадку виникнення заборгованості за договором замовник сплачує перевізнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу.
За розрахунком позивача, перевіреним судом, до стягнення з відповідача підлягає 185733,08 грн пені.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобов`язаний керуватись наданими сторонами доказами.
Позивач належним чином довів порушення його прав зі сторони відповідача.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останнього підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити повністю позов акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» до товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія постач».
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія постач» (вул. Джона Маккейна, 37-А, офіс 2, м. Київ, 01042, код 42505890) на користь акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, код 40081200) 1095884,00 грн боргу, 185733,08 грн пені, 19225,00 грн судового збору.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено 28.09.2022.
Суддя С. А. Ковтун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2022 |
Оприлюднено | 29.09.2022 |
Номер документу | 106476843 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ковтун С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні