ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/1088/22
Рядок статзвіту № 65
27 вересня 2022 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя Грипіч Л. А.
з участю секретаря Вознюк Ю. В.
за участі позивача - не з`явився
представника позивача - не з`явився
відповідача - не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Костопільського районного суду Рівненської області з цивільним позовом до ОСОБА_2 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 вказує на те, що є власником житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Відповідач ОСОБА_2 є рідним сином позивача. З 19.04.2017 позивач разом із відповідачем зареєструвались у будинку АДРЕСА_1 , але відповідач ніколи не проживав і не проживає у вказаному будинку, не сплачує комунальні платежі, участі в утриманні житла не бере, особистих речей в будинку не має і взагалі будинком не цікавиться. При цьому перешкод у користуванні житловим будинком позивач відповідачу не чинить. Вказує, що неодноразово звертався до відповідача з проханням знятись з реєстрації, оскільки позивач має проблеми з оформленням субсидії по оплаті житлово-комунальних послуг, проте відповідач відмовляється, мотивуючи тим, що позивач у такий спосіб позбавить його права на спадкування будинку. Просить визнати ОСОБА_2 таким, що втратила право користування житловим приміщенням - житловим будинком з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 та стягнути судові витрати по справі
Ухвалою Костопільського районного суду Рівненської області від 05.07.2022 року відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, про що повідомлено сторони.
Відповідачу було надано 15-ти денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження подати відзив на позов, позивачу у 5-ти денний строк з дня отримання відзиву на позов подати відповідь на відзив, відповідачу у строк не пізніше 5-ти днів з дня отримання відповіді на відзив подати свої заперечення на відповідь на відзив.
Позивач, ОСОБА_1 , в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві та пояснив, що відповідач дійсно жодного дня не проживав у будинку, який належить позивачу на праві власності і позивач не чинить йому перешкод у користуванні будинком, йому складно оплачувати вартість житлово комунальних послуг у будинку через реєстрацію у ньому відповідача, який відмовляється зніматись з реєстрації і участі в утриманні будинку також не бере. Просить позов задоволити.
Представник позивач в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що не бажаючи у добровільному порядку знятись із реєстрації у належному на праві власності позивача будинку, відповідач тим самим порушує права позивача, як власника, вільно володіти, користуватись та розпоряджатись належним йому будинком, оскільки реєстрація відповідача створює перешкоди позивачу в можливості оформити субсидію по оплаті тих комунальних послуг, які надаються по будинку. Оскільки відповідач не проживав та не проживає у будинку, то він може бути визнаний таким, що втратив право користування вказаним житловим будинком, а тому є всі підстави для задоволення позову.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 показала, що проживає по сусідству з 1986 року і відповідача не бачила за вказаною адресою більше року.
Допитана в судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_4 показала, що відповідача за адресою реєстрації не бачила більше як півтора року, місце його проживанні їй не відоме.
В судове засідання 27.09.2022 позивач та його представник не з`явились, представником подано заяву про розгляд справи без участі сторони позивача, позовні вимоги підтримує, не заперечує проти ухвалення судом заочного рішення у справі.
Відповідно до ч.3 ст.211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про дату і час судового засідання повідомлявся вчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомив, правом на подання відзиву на позов не скористався.
Відповідно до ч.4 ст.223 Цивільного процесуального кодексу України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч.1 ст.280 Цивільного процесуального кодексу України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи викладене, дійшов висновку про можливість вирішення справи на підставі наявних у ній даних, доказів та постановити заочне рішення.
Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, показання свідків, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №84889476 від 12.04.2017. Розмір частки 1/1.
Також позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5623483900:04:001:0040, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №84901872 від 12.04.2017. Розмір частки 1/1.
Судом також встановлено, що в будинку АДРЕСА_1 з 19.04.2017 зареєстрований відповідач ОСОБА_2 , що підтверджується записом у будинковій книзі.
При цьому, відповідач є сином ОСОБА_1 , який підтвердив вказану обставину в судовому засіданні.
Також судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 не проживає понад рік, що підтвердили допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 і його місце перебування та проживання не відоме.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.
За статтею 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.
Відповідно до частини першої ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
За положеннями ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст.71 Житлового кодексу України, при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців. Якщо наймач або члени його сім`ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору судом.
Частиною першою статті 383 ЦК України та статтею 150 ЖК України закріплені положення, відповідно до яких громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей та інших осіб.
Відповідно до частини другої статті 405 ЦК України член сім`ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі його відсутності без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , однак за вказаною адресою не проживає понад рік без поважних причин. Сторони спільного господарства не ведуть, договору на користування житлом з власником будинку не укладали, а тому суд дійшов переконливого висновку про те, що відповідача слід визнати такою, що втратив право на користування вказаним житловим приміщенням.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при поданні позовної заяви сплачено 992,40 грн. судового збору, що підтверджується квитанцією від 23.06.2022 №88.
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку, що сплачена сума судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.141, 211, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням - задоволити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , таким, що втратив право на користування житловим приміщенням - житловим будинком з надвірними будівлями, що знаходяться в АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 992 /дев`ятсот дев`яносто дві/ гривні 40 копійок витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви.
Заочне рішення може бути переглянуте Костопільським районний судом за письмовою заявою відповідача, шляхом подачі заяви про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Позивач:
ОСОБА_1 (житель АДРЕСА_1 ), РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місця реєстрації АДРЕСА_1 ), РНОКПП НОМЕР_2 .
Повне рішення складено
27 вересня 2022 року.
СуддяЛ. А. Грипіч
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2022 |
Оприлюднено | 03.10.2022 |
Номер документу | 106490636 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Грипіч Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні