27.09.2022 Провадження № 2/389/8/22
ЄУН 389/9/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
27 вересня 2022 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Берднікової Г.В.,
за участю секретаря судового засідання Чуканової О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Знам`янської міської ради Кіровоградської області про розірвання договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, 04 січня 2022 року звернувся до суду з даною позовною заявою про розірвання договору оренди землі.
Вимоги обґрунтував тим, що орендує земельну ділянку кадастровий номер 3510600000:50:110:0014, площею 262,95 квадратних метрів, за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до договору оренди землі №2040230, який укладений між ним та Знам`янською міською радою в особі голови ради Крижановського І.Б. 07 серпня 2013 року. У зв`язку з тим, що він передав свої права у праві власності на бар «Бистро» у нього відпала необхідність у проведені комерційної діяльності на орендованій земельній ділянці, яка розташована біля бару.
Відповідно до п.38 договору оренди він звернувся до Знам`янської міської ради з проханням про розірвання вказаного договору оренди землі за взаємною згодою сторін та 19 листопада 2021 року за №2114-1657 отримав відповідь, якою йому було відмовлено у розірванні договору оренди і роз`яснено право на звернення до суду з позовною заявою про розірвання договору оренди землі. Знам`янська міська рада не бажає згідно зі ст.ст.30,31 Закону України «Про оренду землі» розглядати питання щодо припинення договору оренди.
За вказаного просить суд розірвати договір оренди землі №2040230 від 07 серпня 2013 року, кадастровий номер земельної ділянки 3510600000:50:110:0014, площею 262,95 квадратних метрів, який укладено між ним та Знам`янською міською радою.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надавши відповідну заяву.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов не подав, будь-які клопотання чи докази від нього не надходили.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, проти чого не заперечує у своїй заяві позивач. Ненадання відповідачем відзиву та доказів в обґрунтування своїх можливих заперечень проти позову з причини ухилення від участі в судовому засіданні, дає суду право при заочному розгляді справи обмежитися доказами, наданими позивачем, що відповідає положенням ч.1 ст.280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що між Знам`янською міською радою в особі міського голови Крижановського І.Б. як орендодавцем, та ОСОБА_1 як орендарем, було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Реєстраційній службі Знам`янського МРУЮ Кіровоградської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 серпня 2013 року за №2040230. За умовами договору орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування землеьну ділянку для розміщення кафе, яка знаходиться на території АДРЕСА_1 . В оренду передається земельна ділянка загальною площею 261,95 кв.м., у тому числі 261,95 кв.м забудовані землі, які використовуються у комерційнийх цілях. Кадастровий номер земельної ділянки №3510600000:50:110:0014. На земельній ділянці розміщено об`єкт нерухомого майна: приміщення, яке належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва на право власності № НОМЕР_1 від 02 січня 2003 року, інші об`єкти інфраструктури відсутні. Договір укладено до 01 грудня 2061 року. Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчудження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, в порядку, встановленому законом ліквідації юридичної особи орендаря. Договір припиняється також в інших випадках передбачених законом. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішення суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та вніслідок випадкового знищення пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використаню, а також з інших підстав, визначених законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Форма власності земельної ділянки комунальна, цільове призначення: для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (для розміщення кафе) (а.с.4-5,7,8-9).
З договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ «Швидко Фуд» від 05 лютого 2020 року вбачається, що учасник ТОВ «Швидко Фуд» ОСОБА_1 передав належну йому частку у статутному капіталі ТОВ «Швидко Фуд» розміром 50%, що складає 456182 грн.00 коп. у власність покупця учасника ТОВ «Швидко Фуд», ОСОБА_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 (а.с.12,13).
На заяву позивача від 21 жовтня 2021 року щодо розірвання договору оренди землі від 05 серпня 2013 року за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,2662 га, у зв`язку з тим, що він передав права у праві власності на будівлю, яка розташована на земельній ділянці, заступником голови Знам`янської міської ради з питань діяльності виконавчих органів 19 листопада 2021 року за вих.№2114-1657 надано відновідь наступного змісту. Станом на 18 листопада 2021 року за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на об`єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться у власності ОСОБА_1 . Так відповідно до пункту 3 статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває в оренді, у користуванні на праві емфітевзису, суперфіцію у попереднього власника, до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього власника такого об`єкта, крім випадків, визначених частиною четвертою цієї статті. Волевиявлення орендодавця (власника) та внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагаються. Про перехід відповідного права його суб`єкт зобов`язаний негайно повідомити орендодавця, особу, яка передала земельну ділянку в користування на праві емфітевзису, суперфіцію. Роз`яснено, що у разі незгоди з наданою відповіддю він маєте право оскаржити її, звернувшись до вищого органу та (або) суду згідно вимог ст.ст.15,19 Закону України «Про звернення громадян» (а.с.14)
Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (дата формування довідки: 26 вересня 2022 року), нежитлове приміщення, бар «Бистро», по АДРЕСА_2 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, серія та номер:109, виданого 02 січня 2003 року виконавчим комітетом Знамянської міської ради на підставі рішення міської ради від 12 грудня 2002 року №848. Номер запису про право власності:8696590. Також у державному реєстрі речовимх прав на нерухоме майно містяться відомості про інше речове право, а саме, що земельні ділянка з кадастровим номером №3510600000:50:110:0014, площею 0,0262 га, за адресою: АДРЕСА_2 , форма власності: комунальна, є власнітю Знам`янської міської ради, перебуває в оренді строком до 01 грудня 2061 року, орендар ОСОБА_1 .
Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.4 ст.120ЗК України у разі набуття права власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта, крім випадків, визначених частиною шостою цієї статті. Волевиявлення орендодавця (власника) земельної ділянки, відчужувача (попереднього власника), набувача такого об`єкта та внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагається.
Відповідно до п.е ч.1 ст.141 ЗК України, підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
За положенням частини 3 статті 7Закону України"Прооренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
У ст.31Закону України"Прооренду землі" також зазначено, що договір оренди землі припиняється у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю чи споруду, розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Питання набуття права власності на нерухоме майно регулюється цивільним законодавством.
Правом власностіє правоособи наріч (майно),яке воназдійснює відповіднодо законуза своєюволею,незалежно відволі іншихосіб. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать законом (ст.ст.316, 319 ЦК України)
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Положенням ч.1 ст.182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (частина четверта статті 334 ЦК України).
Відповідно до положень ст.ст.4,13 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з частиною першою статті 81ЦПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З позовної заяви вбачається, що підставою для розірвання договору оренди землі укладеного між Знам`янською міською радою в особі та ОСОБА_1 від 07 серпня 2013 року р№2040230, позивач вказує відчуження (передав свої права у праві власності) ним кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , яке розташоване на орендованій ним відповідно до вказаного договору оренди земельній ділянці кадастровий номер:№3510600000:50:110:0014, площею 262,95 квадратних метрів.
При цьому, за Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, нежитлове приміщення, бар «Бистро», по АДРЕСА_2 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 . Долучений до позовної заяви договір кпівлі - продажу частки у статутному капіталі від 05 лютого 2020 року не свідчить про перехід права власності на майно, що знаходиться на орендованій земельній ділянці, до нового власника.
Враховуючи вищевикладене, зазначені позивачем обставини не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи, а відтак заявлені позовні вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Відповідно до положень ст.141 ЦПК України, у зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, понесені позивачами судові витрати суд відносить на його рахунок.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,4,12,13,81,89,141,223,259,263-265,274,280-282,284,354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Знам`янської міської ради Кіровоградської області про розірвання договору оренди землі, відмовити.
Судові витрати понесені позивачем віднести на його рахунок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивачем на рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач - Знам`янська міська рада Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 823016, вул.М.Грушевського, 19, м.Знам`янка Кіровоградської області.
Суддя Г.В. Берднікова
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2022 |
Оприлюднено | 30.09.2022 |
Номер документу | 106501545 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні