ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2022 року Справа № 925/529/22
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,
секретар судового засідання Масленнікова С.В.,
за участі представників сторін:
від позивача представник не з`явився,
від відповідача представник не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Черкасиенергозбут,
м. Черкаси
до благодійного фонду ДАХНІВСЬКА СІЧ, м. Черкаси
про стягнення 633 972 грн. 37 коп.,
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю Черкасиенергозбут до благодійного фонду ДАХНІВСЬКА СІЧ про стягнення з відповідача 633 972 грн. 37 коп. заборгованості, а саме: 633 211 грн. 55 коп. боргу за спожиту електричну енергію за період з 01 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року та 760 грн. 82 коп. витрат на здійснення робіт з припинення електроживлення, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії споживачу №71011006188 від 31 грудня 2020 року.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20 червня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 11 год. 00 хв. 14 липня 2022 року.
Ухвалою суду від 14 липня 2022 року відкладено підготовче засідання на 11 год. 30 хв. 02 серпня 2022 року.
Ухвалою суду від 02 серпня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено на 10 год. 30 хв. 29 вересня 2022 року.
Ухвалу суду від 02 серпня 2022 року було направлено відповідачу за адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. 2-го Українського фронту, 106, м. Черкаси, 18035.
17 серпня 2022 року вищевказана ухвала повернулася до Господарського суду Черкаської області, у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Згідно п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином вважається, що відповідач отримав вищевказану ухвалу суду у справі 16 серпня 2022 року (день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки).
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав, своїм правом на захист підприємство не скористалося.
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Оскільки відповідач не був позбавлений права надати суду відзив на позов, а також необхідні докази, що обґрунтовують свої заперечення по суті позовних вимог, про дату, час та місце проведення судового засідання сторони повідомлені належним чином, та оскільки явка учасників судового провадження в судове засідання обов`язковою не визнавалась, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з наступного:
Статтею 4 Закону України Про ринок електричної енергії передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Відповідно до пункту 3.1.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312 договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.
Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.
При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Судом встановлено, що 31 грудня 2020 року благодійний фонд ДАХНІВСЬКА СІЧ подав заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (а.с. 14).
В зв`язку з чим, 31 грудня 2020 року між товариством з обмеженою відповідальністю Черкасиенергозбут (постачальник) та благодійним фондом ДАХНІВСЬКА СІЧ (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 71011006188.
Згідно пункту 2.1. вищевказаного договору, за цим договором постачальник зобов`язався продати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач - оплачувати постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.
Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору (п. 5.1 договору).
Відповідно до п.п. 1. п. 7.1. договору, постачальник має право отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію.
Згідно пункту 3 комерційної пропозиції Вільна ціна 100%, що є додатком 2 та є невід`ємною частиною до договору (далі - комерційна пропозиція), остаточний розрахунок за фактично поставлену (спожиту) електричну енергію споживач зобов`язаний провести (здійснити) в термін не пізніше 5 робочих днів від дня отримання рахунка.
На виконання вищевказаних умов договору та комерційної пропозиції позивачем було надіслано на юридичну адресу відповідача вимогу про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію вих. №1360 від 20 травня 2022 року разом з рахунками остаточного розрахунку за березень та квітень 2022 року, проте вказана вимога разом з рахунками остаточного розрахунку за березень та квітень 2022 року не були отримані споживачем, що підтверджується інформацією з офіційного сайту ПАТ Укрпошта, щодо поштового відправлення №0505075616885.
Відповідно до п. 13.7 договору усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача.
Згідно з п. 4.14 ПРРЕЕ датою отримання платіжного документа вважається третій календарний день з дати його отримання поштовим відділенням зв`язку, на території обслуговування якого розташований об`єкт споживача (у разі направлення засобами поштового зв`язку рекомендованим або цінним листом).
Споживач вважається таким, що отримав належним чином розрахункові документи у розумінні п. 13.7 договору та п.4.14 ПРРЕЕ, а саме рахунки остаточного розрахунку за березень та квітень 2022 року, проте вказані рахунки остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію не оплатив у повному обсязі внаслідок чого і утворилась заборгованість за спожиту електричну енергію.
Станом на день звернення позивача до суду виникла заборгованість перед позивачем за спожиту електричну енергії за період з 01 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року включно у загальному розмірі 633 211,55 грн.
З метою досудового врегулювання спору 20 травня 2022 року позивач надіслав на адресу відповідача вимогу про сплату заборгованості за спожиту електричну енергію №1360 від 20 травня 2022 року разом з актами прийняття-передавання товарної продукції за березень-квітень 2022 року, актами звірки взаємних розрахунків за надані послуги з постачання електричної енергії станом на 19 травня 2022 року та рахунками остаточного розрахунку за березень-квітень 2022 року.
У вищевказаній вимозі було зазначено про необхідність перерахування на поточний рахунок ТОВ Черкасиенергозбут суму боргу за надані послуги постачання електричної енергії та послуги з передачі з урахуванням ПДВ за період з 01 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року включно у розмірі 633 211,55 грн.
Вимогою вих. № 1360 від 20 травня 2022 року також було попереджено, що у разі відсутності дій з боку благодійного фонду ДАХНІВСЬКА СІЧ спрямованих на погашення у повному обсязі заборгованості у строк 5 (п`яти) робочих днів з дня отримання цієї вимоги, ТОВ Черкасиенергозбут змушене звернутися до суду з метою стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію у примусовому порядку.
Водночас, відповідач не отримав вищевказану вимогу про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію вих. № 1360 від 20 травня 2022 року разом з доданими документами, що підтверджується інформацією з офіційного сайту ПАТ Укрпошта, щодо поштового відправлення № 0505075616885.
Разом з вимогою вих. № 1360 від 20 травня 2022 року споживачу також було направлено акти прийняття-передавання товарної продукції за березень-квітень 2022 року та акти звірки взаємних розрахунків за надані послуги з постачання електричної енергії станом на 19 травня 2022 року, які відповідач також не отримав.
Відповідно до п. 4 комерційної пропозиції, споживач зобов`язаний отримати від постачальника рахунок (рахунки) та акт (акти) прийняття-передавання товарної продукції (далі - розрахункові документи) за розрахунковий період, впродовж трьох робочих днів підписати їх та повернути постачальнику або надати заперечення щодо них в строк наданий для підписання. У разі ненадання заперечень, неповернення чи неотримання розрахункових документів споживачем, постачальник направляє йому примірники таких розрахункових документів. З моменту отримання споживачем примірників розрахункових документів вони вважаються належним чином підписаними зі сторони споживача. Розрахункові документи вважаються отриманими споживачем у випадках передбачених пунктом 13.7 договору.
Таким чином, акти прийняття-передавання товарної продукції за березень-квітень 2022 року та акти звірки взаємних розрахунків за надані послуги з постачання електричної енергії станом на 19 травня 2022 року є належним чином підписаними, враховуючи положення п. 4 комерційної пропозиції, а послуги такими, що надані належним чином.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
З 01 січня 2019 року на території Черкаської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - ПАТ Черкасиобленерго на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії на підставі Постанови НКРЕКП №1447 від 16 листопада 2018 року Про видачу ПАТ Черкасиобленерго ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Відповідно до абз. 2 п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року з дати набрання чинності договором споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії оператор системи розподілу ОСР (ОСП) надає послуги комерційного обліку споживачам, точки комерційного обліку яких улаштовані на території його ліцензованої діяльності, відповідно до Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311.
Згідно з п.п. 6.1 Кодексу комерційного обліку, що затверджений постановою НКРЕКП №311 від 14 березня 2018 року (Кодекс комерційного обліку електричної енергії), власники вузлів обліку, а також суб`єкти (власники), які контролюють електроустановки, об`єкти або окремі елементи об`єкта, територію (приміщення), де встановлені вузли обліку (зокрема споживачі), зобов`язані забезпечити безперешкодний доступ уповноваженим представникам контролюючих органів, операторів системи, електропостачальників, ППКО, власників відповідного обладнання та інших заінтересованих сторін, які мають на це право (зокрема субспоживачів), для проведення контрольного огляду та/або технічної перевірки вузлів обліку, зчитування показів, а також отримання інформації, що зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії.
Пунктом 4.12 ПРРЕЕ передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
На даний час, на підставі пункту 10 постанови, функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР, у даному випадку - ПАТ Черкасиобленерго.
Таким чином всі розрахунки між благодійним фондом ДАХНІВСЬКА СІЧ та ТОВ Черкасиенергозбут здійснюються за даними отриманими від оператора системи розподілу - Черкаської міської філії ПАТ Черкасиобленерго.
20 травня 2022 року позивач звернувся до Черкаської міської філії ПАТ Черкасиобленерго з листом вих. №1361 від 20 травня 2022 року з метою підтвердження обсягів споживання електричної енергії споживачем - благодійним фондом ДАХНІВСЬКА СІЧ за період з 01 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року включно в обсязі 136 766 кВт.год.
Листом вих. №1564 від 02 червня 2022 року Черкаська міська філія ПАТ Черкасиобленерго підтвердила факт споживання електричної енергії благодійним фондом ДАХНІВСЬКА СІЧ у період з 01 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року включно в обсязі - 136 766 кВт.год. та надала акт зняття поточних показників лічильників електроенергії від 26 квітня 2022 року.
Лист №1564 від 02 червня 2022 року та акт зняття поточних показників лічильників електроенергії від 26 квітня 2022 року підтверджує той факт, що благодійним фондом ДАХНІВСЬКА СІЧ було спожито електричну енергію у період з 01 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року включно в обсязі 136 766 кВт.год., проте таким споживачем не було здійснено оплату за спожиту електричну енергію, що призвело до утворення заборгованості у розмірі - 633 211,55 грн.
Відповідно до п. 5.8 договору, якщо споживач не здійснив оплату за цим договором у строки, передбачені комерційною пропозицією, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку визначеному ПРРЕЕ.
ТОВ Черкасиенергозбут звернулося до оператора системи розподілу - Черкаської міської філії ПАТ Черкасиобленерго з реєстром споживачів яким необхідно припинити електроживлення електроустановки, в тому числі і благодійному фонду ДАХНІВСЬКА СІЧ.
Споживач не виконав свого зобов`язання та не погасив заборгованість за спожиту електричну енергію, внаслідок чого йому було припинено електроживлення, що підтверджується реєстром споживачів постачальника ТОВ Черкасиенергозбут, яким було припинено або відновлено електроживлення № 76 від 24 травня 2022 року (а.с.30).
Відповідно до п. 7.12. Правил, витрати оператора системи на здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача (повторне підключення електроустановки) покриваються за рахунок коштів ініціатора здійснення цих робіт, які відшкодовуються йому споживачем (крім випадків, визначених цим пунктом), якщо припинення постачання (розподілу або передачі) електричної енергії споживачу здійснювалося у встановленому цими Правилами порядку.
Позивач оплатив витрати оператора системи розподілу з відключення електроживлення електроустановки відповідача в розмірі 760 грн. 82 коп., що підтверджується актом здачі - приймання робіт за рахунком № 367 від 24 травня 2022 року (а.с.31).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідачем всупереч ч. 1 ст. 74, ст. 76, 77 ГПК України не було доведено факту своєчасного здійснення, на підставі умов договору постачання електричної енергії споживачу, розрахунку з позивачем, а також не було спростовано доводи позивача, що викладені в позові.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Таким чином з відповідача підлягає стягненню 633 211 грн. 55 коп. боргу за спожиту електричну енергію за період з 01 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року та 760 грн. 82 коп. витрат з припинення електроживлення електроустановки.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з благодійного фонду ДАХНІВСЬКА СІЧ, вул. 2-го Українського фронту, 106, м. Черкаси, ідентифікаційний код 38368563 на користь товариства з обмеженою відповідальністю Черкасиенергозбут, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, ідентифікаційний код 42474208 - 633 211 грн. 55 коп. боргу за спожиту електричну енергію, 760 грн. 82 коп. витрат на здійснення робіт з припинення електроживлення та 9 509 грн. 59 коп. судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 29 вересня 2022 року.
Суддя А.В. Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2022 |
Оприлюднено | 03.10.2022 |
Номер документу | 106506573 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні