Рішення
від 29.09.2022 по справі 120/7829/22
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 вересня 2022 р. Справа № 120/7829/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Весна-19", ОСОБА_1 про обмеження виїзду за кордон,-

ВСТАНОВИВ:

27.09.2022 року о 16:23 год. до Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Головного управління ДПС у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Весна-19" (1), ОСОБА_1 (2), в якій позивач просить суд встановити тимчасове обмеження у праві виїзду за межі території України керівника ТОВ "Весна-19" - ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначив, що за Товариством з обмеженою відповідальністю "Весна-19" рахується податковий борг в сумі 7449790,60 грн.

Такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги. Відтак, вказує, що є підстави для застосування судом тимчасового обмеження керівника юридичної особи у праві виїзду за межі території України.

Ухвалою від 27.09.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачам встановлено строк до 11:00 години 29 вересня 2022 року для подачі до суду відзиву на позовну заяву.

Ухвала суду про відкриття провадження від 27.09.2022 року надіслана на електронну адресу відповідача (1) ІНФОРМАЦІЯ_2 та на електронну адресу відповідача (2) ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується витягами з електронної пошти, складеними довідками про направлення на електронну пошту та підтвердженнями отримання ухвали.

Крім того, відповідачу (2) роз`яснено зміст ухвали про відкриття провадження та повідомлено про можливість самостійно отримати належним чином завірену її копію в приміщенні Вінницького окружного адміністративного суду, що підтверджується наявною у матеріалах справи телефонограмою складеною секретарем судового засідання.

В свою чергу, відповідач (2) у телефонному режимі 29.09.2022 року повідомив секретаря судового засідання, що намірів для подання відзиву на позовну заяву не має.

Вказане підтверджується наявною у матеріалах справи телефонограмою складеною секретарем судового засідання.

Відповідач (1) своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву також не скористався.

Відповідно до положень частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Весна-19", як юридична особа зареєстроване 31.01.2019 року та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Вінницькій області.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "Весна-19" є ОСОБА_1 /а.с. 13/.

З картки особового рахунку платника податків вбачається, що за Товариством з обмеженою відповідальністю "Весна-19" рахується податковий борг з платежу пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 7449790,60 грн. /а.с. 9/.

Зазначений податковий борг утворився в результаті несплати у встановлений Податковим кодексом України строк грошового зобов`язання визначеного податковим повідомленням-рішенням №0051680707 від 09.06.2021року /а.с. 10/.

Податкове повідомлення-рішення №0051680707 від 09.06.2021року отримано Товариством з обмеженою відповідальністю "Весна-19" 11.06.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 11/.

Вказане податкове повідомлення-рішення не було оскаржено в адміністративному чи судовому порядку, а тому зобов`язання набуло статусу узгодженого.

Надалі, 06 грудня 2021 року Головним управлінням ДПС у Вінницькій області прийнято податкову вимогу №0037132-1302-0228 /а.с. 12/

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, податкова вимога №0037132-1302-0228 була вручена відповідачу (1) 17.12.2021 року.

У зв`язку із не погашенням податкового боргу протягом 240 календарних днів з дати вручення Товариству з обмеженою відповідальністю "Весна-19" податкової вимоги №0037132-1302-0228, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом

Правовими положеннями пункту 59.1. статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Верховною Радою України прийнято Закон України від 30 листопада 2021 року №1914-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" .

Згідно з нормами цього Закону з 1 січня 2022 року набирають чинності положення Закону у частині встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду керівника платника податків - боржника за межі України.

Так, Законом внесено зміни, зокрема, до статей 14, 20, 87 та 91 Кодексу, статей 283 i 289-2 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 6 Закону України від 21 січня 1994 року №3857 - ХІІ "Про порядок виїзду з України i в`їзду в Україну громадян України".

Пунктом 87.13 статті 87 Податкового кодексу України (у редакції з 01.01.2022 із змінами внесеними Законом №1914-IX) встановлено, що у разі несплати протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, контролюючий орган може звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України - до погашення такого податкового боргу.

Тимчасове обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України встановлюється як забезпечувальний захід виконання судового рішення або рішення керівника контролюючого органу про стягнення суми податкового боргу.

Згідно з пунктом 87.14 статті 87 ПК України закінчення дії тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника здійснюється у разі погашення суми податкового боргу, зазначеної у рішенні суду, у зв`язку з якою було застосовано таке обмеження, або у разі отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника, або у разі початку судових процедур у справах про банкрутство стосовно такого боржника.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України" (у редакції з 01.01.2022 із змінами внесеними Законом №1914), право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він є керівником юридичної особи або постійного представництва нерезидента (згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру, наданими відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"), що не виконує встановленого Податковим кодексом України податкового обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань, що призвело до виникнення у такої юридичної особи або постійного представництва нерезидента податкового боргу в сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, - до погашення суми такого податкового боргу, у зв`язку з яким таке обмеження встановлюється.

Тимчасове обмеження права громадянина України на виїзд з України у випадках, передбачених частинами першою та шостою цієї статті, запроваджується в порядку, передбаченому законодавством. У разі запровадження такого обмеження орган, що його запровадив, в одноденний строк повідомляє про це громадянина України, стосовно якого запроваджено обмеження, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Системний аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що у разі несплати податкового боргу у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, податковим органом подається до суду за основним місцем реєстрації юридичної особи або постійного представництва нерезидента позовна заява про застосування судом тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі території України.

Як уже встановлено судом, за Товариством з обмеженою відповідальністю "Весна-19" рахується податковий борг з платежу пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 7449790,60 грн.

Наявність податкового боргу підтверджується розрахунком суми позову по підприємству ТОВ "Весна-19" станом на 22.09.2022 року /а.с. 8/, карткою особового рахунку /а.с. 9/, податковим повідомленням-рішенням №0051680707 від 09.06.2022 року /а.с. 10/ та податковою вимогою №0037132-1302-0228 від 06 грудня 2021 року /а.с. 12/.

На момент звернення контролюючого органу до суду, податковий борг Товариством з обмеженою відповідальністю "Весна-19" не сплачено. Докази вчинення будь-яких дій, спрямованих на погашення податкового боргу в матеріалах справи відсутні.

Контролюючим органом було сформовано та направлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Весна-19" податкову вимогу №0037132-1302-0228 на суму 7449790,60 грн., яка вручена 17.12.2022 року.

Втім, доказів оскарження податкової вимоги в адміністративному та судовому порядках не надано, у зв`язку з чим вона не вважається відкликаною в розумінні статті 60 Податкового кодексу України.

Беззаперечним є те, що керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "Весна-19" є ОСОБА_1 , оскільки станом на час звернення з позовом до суду та розгляду справи відповідні відомості внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України /а.с. 13/.

Згідно підпункту 20.1.35-2 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду керівників юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів-боржників за межі України у разі невиконання податкового обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань, що призвело до виникнення у такої юридичної особи або постійного представництва нерезидента податкового боргу.

Відповідно до статті 289-2 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невиконання у встановлені Податковим кодексом України строки обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань юридичною особою або постійним представництвом нерезидента, що призвело до виникнення податкового боргу (заборгованості) у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, податковим органом подається до суду за основним місцем реєстрації юридичної особи або постійного представництва нерезидента позовна заява про застосування судом тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі території України.

З огляду на те, що судом встановлено факт несплати податкового боргу Товариством з обмеженою відповідальністю "Весна-19" протягом 240 днів з дня вручення товариству податкової вимоги, докази протилежного у матеріалах справи відсутні, суд вважає, що наявні підстави для застосування судом тимчасового обмеження до керівника юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Весна-19" - ОСОБА_1, а саме у праві виїзду за межі території України.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору та ним не понесено витрат, пов`язаних з розглядом справи, тому судові витрати у даній справі не розподіляються.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90,94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Встановити тимчасове обмеження у праві виїзду за межі території України керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Весна-19" - ОСОБА_1 .

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статті 255 КАС України.

Відповідно до частини 3 статті 289-2 КАС України, апеляційні скарги на судові рішення в адміністративних справах, визначених цією статтею, можуть бути подані в десятиденний строк із дня їх проголошення.

Позивач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, ЄДРПОУ ВП 44069150);

Відповідач (1): Товариство з обмеженою відповідальністю "Весна-19" (вул. Пушкіна, 1, м. Вінниця, 21050, ЄДРПОУ 42786533);

Відповідач (2): ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення складено о 14:30 год. 29.09.2022 року.

Суддя Свентух Віталій Михайлович

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.09.2022
Оприлюднено03.10.2022
Номер документу106507288
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю

Судовий реєстр по справі —120/7829/22

Ухвала від 02.01.2023

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Свентух Віталій Михайлович

Рішення від 29.09.2022

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Свентух Віталій Михайлович

Ухвала від 27.09.2022

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Свентух Віталій Михайлович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні