Рішення
від 28.09.2022 по справі 471/958/20
БРАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 471/958/20

Провадження №2/471/4/22

Номер рядка звіту 36

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2022 р.

Братський районний суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді - Гукової І.Б.,

за участі секретаря - Новік І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Братське цивільну справу № 471/958/20 за позовною заявою Товариства з обмеженої відповідальністю «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» до ОСОБА_1 , Приватного Акціонерного Товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» про відшкодування матеріального збитку,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженої відповідальністю «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» (надалі-Позивач) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 (надалі-Відповідач), Приватного Акціонерного Товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» про відшкодування матеріального збитку.

В своєму позові позивач зазначає, що з вини відповідача 14.04.2020 року сталося ДТП, в результаті якого транспортному засобу Ford Transit, н/з НОМЕР_1 , власником якого є позивач, було заподіяно шкоду у розмірі 59130,03 грн. На час ДТП цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1 була застрахована в ПАТ «СК Євроінс Україна», поліс АО/4811449 з розміром франшизи в сумі 2600,00 гривень. 24.02.2020 року позивачем за власні кошти було відремонтовано пошкоджений автомобіль в сумі 40000 грн. 16.04.2020 року позивачем було написано в ПрАТ «СК «Євроінс Україна» заяву на виплату страхового відшкодування. 29.05.2020 року було отримано на рахунок позивача страхове відшкодування в сумі 14 798,32 гривень. 11.09.2020 року позивач звернувся до НБУ із скаргою на дії страховика, щодо недоплати страхового відшкодування. 25.09.2020 року за результатами розгляду скарги, страховик доплатив страхового відшкодування в сумі 9693,13 грн. Всього ПрАТ «СК «Євроінс» сплатили позивачу страхового відшкодування в сумі 24 491,45 грн. Однак, повне страхове відшкодування власник транспортного засобу не отримав, тому він змушений звернутися до суду із позовом та просити суд стягнути з ОСОБА_1 22569,89 грн.-величину втрати товарної вартості, 2500,00 грн. вартість звіту, 2600,00 грн. розмір франшизи та з ПАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» доплату страхового відшкодування у розмірі 12908,55 грн.

Під час судового розгляду справи представник позивача підтримала позовні вимоги, з підстав, викладених у позовні заяві.

Представник відповідача ОСОБА_1 , адвокат Петренко О.В. позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що страховиком відповідача було повністю відшкодовано завданий внаслідок ДТП збиток. Також зазначила, що сума, заявлена до відшкодування, не відповідає завданим збиткам, тому підстав для задоволення позову не має.

Представник відповідача ПАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» до суду надіслав відзив, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

14.04.2020 року в м. Миколаїв з вини водія ОСОБА_1 , який керував т/з Mitsubishi Pajero, н/з НОМЕР_2 , сталося ДТП з т/з Ford Transit, н/з НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_2 власником якого є ТОВ «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС», внаслідок якого транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

06 травня 2020 р. постановою Братського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.. 124 КУпАП.

На час ДТП цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1 була застрахована в ОС «Євроінс», поліс АО/4811449. Поліс було укладено із розміром франшизи в сумі 2600,00 гривень.

ТОВ «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» замовив за власні кошти в сумі 2500,00 грн. незалежну оцінку майна з визначення вартості матеріального збитку.

Відповідно до висновку за Звітом №278-20 від 25.09.2020 року, було розраховано, що вартість матеріального збитку, заподіяного в результаті ДТП власникові автомобіля Ford Transit, н/з НОМЕР_1 на дату ДТП становить 59 130,03 гривень (вартість відновлювального ремонту - 36 560,14 гривень та величина втрати товарної вартості в сумі 22 569,89 грн.

16.04.2020 року ТОВ «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» було надіслано страховику ПрАТ «СК «Євроінс» заяву про відшкодування шкоди.

29.05.2020 року було отримано на рахунок позивача страхове відшкодування в сумі 14 798,32 гривень.

11.09.2020 року позивач звернувся до НБУ із скаргою на дії страховика, щодо недоплати страхового відшкодування.

25.09.2020 року після розгляду скарги, страховик доплатив страхового відшкодування в сумі 9693,13 гривень. Всього ПрАТ «СК «Євроінс» сплатили позивачу страхового відшкодування в сумі 24 491,45 гривень.

Частиною 1 ст. 22 ЦК України визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Частинами 1 та 2 ст. 1187 ЦК України передбачено, що джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана, зокрема, з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.

Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

За договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору (ст.. 979 ЦК України).

Згідно із положеннями статті 1194 ЦКУ особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

В зв`язку з тим, що власник авто не отримав в повному розмірі суму страхового відшкодування, а також, внаслідок ДТП авто зазнало втрату товарної вартості, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховим випадком є ДТП, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.

За змістом Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (статті 9, 22 31, 35, 36) настання страхового випадку (скоєння ДТП) є підставою для здійснення страховиком виплати страхового відшкодування потерпілому відповідно до умов договору страхування та в межах страхової суми. Страховим відшкодуванням у цих межах покривається оцінена шкода, заподіяна внаслідок ДТП життю, здоров`ю, майну третьої особи, в тому числі й шкода, пов`язана зі смертю потерпілого.

Що стосується вимог про відшкодування величини втрати товарної вартості та франшизи.

Відповідно до ст.. 30 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» транспортний засіб вважається фізично знищеним, якщо його ремонт є технічно неможливим чи економічно необґрунтованим. Ремонт вважається економічно необґрунтованим, якщо передбачені згідно з звітом (актом) чи висновком про оцінку, виконаним оцінювачем або експертом відповідно до законодавства, витрати на відновлювальний ремонт транспортного засобу перевищують вартість транспортного засобу до дорожньо-транспортної пригоди.

Якщо транспортний засіб вважається знищеним, його власнику відшкодовується різниця між вартістю транспортного засобу до та після дорожньо-транспортної пригоди, а також витрати на евакуацію транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди.

Згідно п. 32.7 вказаного Закону страховик або МТСБУ не відшкодовує шкоду, пов`язану із втратою товарної вартості транспортного засобу.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про страхування» франшиза - частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування.

Згідно з п. 12.1 ст. 12 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від страхової суми, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих.

Умовами п. 36.6 ст. 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачено, що страхувальником або особою, відповідальною за завдані збитки, має бути компенсована сума франшизи, якщо вона була передбачена договором страхування.

Таким чином, в франшиза це частина збитку, яка підлягає самостійному відшкодуванню (покриттю) страхувальником за свій рахунок при виникненні страхового випадку. За своїм характером вона хоча і є частиною матеріального збитку, однак не бути включена до суми майнового збитку для стягнення її зі страховика, адже підлягає відшкодуванню виключно страхувальником або особою, відповідальною за збитки, і внаслідок ДТП. Страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи.

Таким чином, страхувальник ОСОБА_1 повинен сплатити власнику транспортного засобу суму франшизі та суму величини втрати товарної вартості.

Щодо вимог про стягнення із Страховика суми страхового відшкодування.

Згідно із ст. 22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує в установленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

На час ДТП цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1 була застрахована в ПАТ «СК Євроінс Україна», поліс АО/4811449 з розміром франшизи в сумі 2600,00 гривень. Сума страхового відшкодування 130000 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

На підтвердження своїх позовних вимог позивачем було надано висновок замовлений за власні кошти у розмірі 2500,00 грн. №278-20 від 25.09.2020 року, відповідно до якого розмір матеріального збитку, заподіяного в результаті ДТП власникові автомобіля Ford д/н НОМЕР_1 на дату ДТП становить 59130,03 гривень (вартість відновлювального ремонту - 36560, 14 гривень та величина втрати товарної вартості в сумі 22569,89 гривень).

Позивачем від страховика ПАТ «СК «Євроінс» було отримано суму страхового відшкодування в розмірі 24 491,45 гривень.

За клопотанням відповідача, який не погоджувався з сумою збитків, ухвалою суду було призначено судову авто товарознавчу експертизу, згідно висновку № 21-542 від 21.12.2021 року: -вартість відновлювального ремонту, завданого власнику автомобіля Ford д/н НОМЕР_1 , внаслідок ДПТ, що мало місце 14.04.2020 року станом на час огляду, в цінах на момент ДТП складає 34499,87 грн; - величина втрати товарної вартості автомобіля Ford д/н НОМЕР_1 , внаслідок ДТП станом на час огляду, в цінах на дату ДТП складає- 20632, 41 грн.; - залишкова вартість автомобіля Ford д/н НОМЕР_1 , станом на момент огляду, в цінах на момент ДТП становить 681269,74 грн.

Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача слід стягнути 23232,41 грн., що складається з 2500,00 грн.-вартість звіту№278-20 від 25.09.2020 року; 2600,00 грн.-розмір франшизи; 20632,41 грн.- величина втрати товарної вартості автомобіля.

З відповідача ПАТ «СК «Євроінс» на користь позивача слід стягнути різницю страхового відшкодування у розмірі 7408,42 грн.

За нормами ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу та витрати пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

08.10.2020 року було укладено договір про надання професійної правничої допомоги між адвокатом Гречаною Є.Й.. та ТОВ «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» відповідно до якого підприємство сплатило 3000,00 грн., що підтверджується актом виконаних робіт та квитанцією, які наявні в матеріалах справи.

Понесені витрати на правову допомогу підлягають стягненню з відповідачів по 1500,00 грн. з кожного.

Відповідно до ст.. 141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача слід стягнути судові витрати понесені при сплаті судового збору пропорційно задоволеним вимогам, а саме з відповідача ОСОБА_1 965,48 грн. з ПАТ «СК «Євроінс» 307,91 грн.

Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженої відповідальністю «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» до ОСОБА_1 , Приватного Акціонерного Товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» про відшкодування матеріального збитку задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженої відповідальністю «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» 23232 (двадцять три тисячі двісті тридцять дві) грн. 41 коп., що складається з 2500 (дві тисячі п`ятсот) гривень 00 коп.,- вартість звіту № 278-20 від 25.09.2020 року; 2600 (дві тисячі шістсот) грн. 00 коп., - розмір франшизи; 20632 (двадцять тисяч шістсот тридцять дві) грн. 41 коп.,- величина втрати товарної вартості автомобіля.

Стягнути з ПАТ «СК «Євроінс Україна» на користь Товариства з обмеженої відповідальністю «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» різницю страхового відшкодування у розмірі 7408 (сім тисяч чотириста вісім) грн. 42 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ПАТ «СК «Євроінс Україна» на користь Товариства з обмеженої відповідальністю «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» витрати понесені на правову допомогу в сумі 3000,00 грн., рівних частках з кожного по 1500 (одна тисяча п`ятсот) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженої відповідальністю «ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС» витрати понесені при сплаті судового збору 965 (дев`ятсот шістдесят п`ять) грн. 48 коп.

Стягнути з ПАТ «СК «Євроінс Україна» витрати понесені при сплаті судового збору 307 (триста сім) грн. 91 коп.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОДЕЛЕКТРОСЕРВІС", місце знаходження: вул. Херсонське шосе, буд. 100, м. Миколаїв Миколаївської області, код ЄДРПОУ 22440490.

Відповідачі: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Приватне Акціонерне Товариство "Страхова компанія "Євроінс України", місце знаходження: вул. В. Васильківська, буд. 102, м. Київ, код ЄДРПОУ 22868348.

На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду.

СуддяІ.Б. Гукова

СудБратський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення28.09.2022
Оприлюднено03.10.2022
Номер документу106507587
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них

Судовий реєстр по справі —471/958/20

Рішення від 28.09.2022

Цивільне

Братський районний суд Миколаївської області

Гукова І. Б.

Ухвала від 11.01.2022

Цивільне

Братський районний суд Миколаївської області

Гукова І. Б.

Ухвала від 14.07.2021

Цивільне

Братський районний суд Миколаївської області

Гукова І. Б.

Ухвала від 16.11.2020

Цивільне

Братський районний суд Миколаївської області

Скарницька І. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні