Рішення
від 20.09.2022 по справі 755/5965/22
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 755/5965/22

Провадження № 2/755/4753/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

"20" вересня 2022 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі:

Головуючого судді - Хромової О.О.

при секретарі - Кошель К.А.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр «Кіндерленд»</a>, третя особа Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр «Кіндерленд»</a> (далі - ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд») у видачі медичної довідки форми № 103-1/о, що видається відповідно до Інструкції щодо заповнення та видачі медичної довідки про перебування дитини під наглядом медичного закладу, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, про перебування малолітньої дитини ОСОБА_1 під наглядом лікувального закладу ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд»; зобов`язати ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» видати ОСОБА_1 медичну довідку форми № 103-1/о про перебування її малолітньої дитини під наглядом лікувального закладу ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд».

Позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дівчинку, яка в медичній документації обліковується як ОСОБА_2 . Одразу після народження дитина перебувала під наглядом медичного закладу ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд». На момент народження дівчинки її батьки не перебували у зареєстрованому шлюбі. 30 березня 2022 року після реєстрації шлюбу батьки звернулися до Шевченківського ВДРАЦС із спільною заявою та оригіналом медичного свідоцтва про народження. Однак Шевченківським ВДРАЦС відмовлено батькам в державній реєстрації їхньої дитини, та роз`яснено, що оскільки з дня народження дитини пройшло більше одного року, їм потрібно надати довідку з медичного закладу, на обліку в якому з моменту народження перебувала дитина.

01 квітня 2022 року позивач усно звернулася до відповідача з проханням видати їй медичну довідку форми № 103-1/0 про перебування її малолітньої дитини під наглядом медичного закладу ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» для здійснення реєстрації народження дитини.

08 квітня 2022 року позивач письмово звернулася до медичного закладу з вимогою надати відповідну довідку, однак до даного часу з невідомих причин відповіді та медичної довідки не отримала.

20 квітня 2022 року ОСОБА_1 звернулася засобами електронного зв`язку до Міністерства охорони здоров`я, Міністерства юстиції, з вимогою зобов`язати ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» надати медичну довідку форми №103-1/о. Однак порушене право не відновлено і дотепер, відповідач медичну довідку відповідного зразка не надав.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 29 липня 2022 року відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

20 вересня 2022 року представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Осіпов О.О., подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача, позов підтримує, просить його задовольнити.

У встановлений судом строк відповідач ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» відзив на позов не подав. Ухвалу про відкриття провадження та копію позовної заяви, відповідач отримав 29 серпня 2022 року, що підтверджується трекінгом поштового відправлення «Укрпошта». Будь-яких заяв про розгляд справи за відсутності представника відповідача та/або відкладення судового засідання до суду не надходили, причини нетримання поштової кореспонденції, яка направлялася відповідачу, суду не відомі.

Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня

2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).

Третя особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), також жодних пояснень щодо даної справи до судку не направив. Ухвалу про відкриття провадження та копію позовної заяви з додатками третя особа отримала 11 серпня 2022 року, про що свідчить трекінг поштового відправлення «Укрпошта». Просили провести засідання без присутності представника.

Строки для подання відзиву та відповіді на відзив закінчились, а тому відповідно до частини восьмої статті 178 ЦПК України та частини п`ятої статті 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд, прийнявши всі заходи по виклику відповідача, постановив розглянути справу заочно, згідно із статтями 223 та 280 ЦПК України.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, керуючись частиною другою статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 30 березня 2022 року уклали шлюб, зареєстрований Шевченківським відділомдержавної реєстраціїактів цивільногостану Центральногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Київ),актовий запис361,про щосвідчить свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 . Прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_5 ».

З медичного свідоцтва про народження від 29 вересня 2019 року №2226/2943 вбачається, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дівчинку.

З довідки, виданої ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» вбачається, що ОСОБА_2 ,

ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» з 21 листопада 2019 року.

В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_6 адресована ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд», з вимогою видати медичну довідку форми № 103-1/о про перебування її дитини під наглядом даного медичного закладу.

Вказана заява направлялася на офіційну електронну адресу ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» a.yaniuk@adonis.com.ua, однак будь-якої зворотної відповіді від адресата звернення ОСОБА_1 не надходило.

З відповіді Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 13 травня 2022 року № 1352/21.10-81, наданої за результатами розгляду запиту щодо надання відмови у державній реєстрації народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено, що провести державну реєстрацію народження не вбачається можливим, оскільки медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу не відповідає формі затвердженій законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За змістом частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.

У статті 15 ЦК України зазначено про право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Вказана норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

За змістом статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Згідно зі статтею 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1)за заявоюматері табатька дитини; 3) за рішенням суду.

Відповідно до пункту 1.1 Інструкції щодо заповнення та видачі медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України 08 серпня 2006 року № 545, для забезпечення реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану народження дитини, яка народилася поза лікувальним закладом, а також для забезпечення реєстрації народження дитини після закінчення 1 року з дня народження і до досягнення нею 16 років (у разі якщо дитина перебувала під наглядом медичного закладу) заклад охорони здоров`я видає «Медичну довідку про перебування дитини під наглядом лікувального закладу», форма № 103-1/о (далі - медична довідка).

За змістом пункту 1.2 Інструкції медична довідка видається будь-кому з батьків або іншим особам, які провадитимуть реєстрацію дитини, закладом охорони здоров`я, на обліку якого перебував новонароджений.

У Розділі 2 Інструкції міститься чіткий порядок заповнення медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.

Бланки медичних довідок брошуруються і у вигляді книги зберігаються у головного лікаря (керівника) закладу охорони здоров`я або його заступника.

При заповненні довідки підпорядкування медичного закладу зазначається у відповідності до відомчої підпорядкованості.

Медична довідка заповнюється у 2-х примірниках формату А5, запис в обох примірниках медичної довідки має бути ідентичним. Електронна форма № 103-1/о (у разі її ведення) повинна відповідати затвердженій паперовій формі.

У верхньому кутку штампа обов`язково проставляється ідентифікаційний код ЄДРПОУ закладу охорони здоров`я.

Медичні довідки нумеруються шляхом зазначення порядкового номера довідки. Номери на обох примірниках довідки мають бути ідентичними.

Медична довідка заповнюється лікарем, під наглядом якого перебуває дитина (новонароджений), засвідчується підписом керівника даного лікувального закладу. Особа, яка заповнює медичну довідку, записує паспортні дані матері дитини та місце її проживання за паспортом, зі слів матері, дату народження (рік, місяць, число), стать дитини. Відомості про дитину заповнюються на підставі «Історії розвитку дитини» (форма № 112/о), дані щодо матері заповнюються з «Індивідуальної карти вагітної і породіллі» (форма № 111/о), ці форми затверджені наказом Міністерства охорони здоров`я України від 27 грудня 1999 року № 302 «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)» (зі змінами), або на підставі «Обмінної карти пологового будинку, пологового відділення лікарні» (форма № 113/о, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13 лютого 2006 року № 67 «Про затвердження форм первинної облікової документації в закладах, що надають медичну допомогу вагітним, роділлям та породіллям, та інструкції щодо їх заповнення».

У медичній довідці записуються прізвище, ім`я, по батькові лікаря, який видав медичну довідку, керівника закладу та одержувача, які завіряються особистим підписом кожного.

Запис про видачу медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу із зазначенням її номера та дати видачі повинен бути зроблений в «Історії розвитку дитини» (форма

№ 112/о), яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 27 грудня 1999 року

№ 302.

При отриманні довідки проставляється дата її видачі. Довідка засвідчується круглою печаткою закладу.

Зазначена Інтрукціямістить зразокоформлення Медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (видається для реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану).

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів:

а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236;

б) медичне свідоцтво про народження(форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;

в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма

№ 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за

№ 1150/13024;

г) лікарське свідоцтвопро перинатальнусмерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;

ґ) медичний документ, виданий компетентним суб`єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно із пунктом 24 розділу ІІІ Правил якщо заява продержавну реєстраціюнародження дитини,яка досяглаодного рокуі більше (додаток 5) надійшла після закінчення одного року з дня народження дитини і до досягнення нею 16 років, то державна реєстрація народження проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини на загальних підставах (за заявою будь-кого з осіб, визначених статтею 144 Сімейного кодексу України, але після перевірки наявності державної реєстрації народження за місцем народження дитини, за місцем проживання батьків дитини на момент її народження або за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян). У цих випадках одночасно подаються один із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, а також довідка з місця проживання дитини. За відсутності такої довідки дані про місце проживання дитини можуть бути підтверджені паспортом або паспортним документом одного з батьків чи законних представників дитини. Водночас подаються документи, що підтверджують походження дитини. Складений актовий запис про народження із зазначенням після порядкового номера: «Державна реєстрація з пропуском строку» включається до книги поновлених актових записів про народження.

З аналізу вищенаведених норм закону та обставин справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, оскільки надана медичним закладом довідка, що міститься в матеріалах справи, не відповідає вимогам, встановленим до такого виду довідок Інструкцією щодо заповнення та видачі медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма

№ 103-1/о), затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України 08 серпня 2006 року

№ 545. Факт звернення позивача ОСОБА_1 до ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» підтверджений відповідними заявами, що містяться в матеріалах справи. Проте матеріали справи не містять жодних відомостей на підтвердження того, що відповідачем відповідні звернення було розглянуто, видано відповідний медичний документ або ж відмовлено у видачі запитуваної довідки з конкретних підстав. Також відповідачем не надано та судом не здобуто доказів на підтвердження того, що медична довідка форми № 103-1/о (саме установленого зразка) видавалася ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» позивачу, оскільки в даному випадку відповідна інформація була б внесена до «Історії розвитку дитини» (форма № 112/о).

Однак суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача щодо визнання протиправної відмови медичного закладу у видачі медичної довідки форми № 103-1/о, оскільки такої відмови, з посиланням на конкретні підстави для цього, позивачем не надано.

В даному випадку має місце порушення медичним закладом Інструкції щодо заповнення та видачі медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма

№ 103-1/о), затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України 08 серпня 2006 року

№ 545, з огляду на наявність медичної довідки, що не відповідає положенням даної Інструкції, а тому є всі законні підстави, з метою забезпечення якнайкращих інтересів дитини, для зобов`язання ТОВ «ЛДЦ «Кіндерленд» розглянути питання видачі ОСОБА_1 медичної довідки затвердженої форми.

Разом з тим, суд не наділений повноваженнями зобов`язати медичний заклад видавати той чи інший вид медичної документації, в даному випадку - довідку форми №103-1/о, оскільки до компетенції суду не входять повноваження вирішувати спірні питання у галузі медицини та перевірку дотримання відповідними структурними підрозділами законодавства, що стосується цієї галузі, а тому суд вправі, відповідно до статті 16 ЦК України, встановивши певні порушення, зобов`язати медичний заклад розглянути звернення особи, права якої порушено.

Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у розмірі 496,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтею 125 СК України, статтями 4, 11, 15, 16 ЦК України, Інструкцією щодо заповнення та видачі медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України

08 серпня 2006 року № 545, Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5, статтями 4, 5, 12, 13, 49, 76, 81, 89, 141, 259,263 265, 274, 279, 280, 353 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр «Кіндерленд»</a>, третя особа Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції

(м. Київ), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр «Кіндерленд»</a> розглянути питання видачі ОСОБА_1 медичної довідки форми № 103-1/о, складеної відповідно до Інструкції щодо заповнення та видачі медичної довідки про перебування дитини під наглядом медичного закладу, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, про перебування малолітньої дитини під наглядом лікувального закладу - Товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр «Кіндерленд»</a>.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр «Кіндерленд»</a> (код ЄДРПОУ 41555668, адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Р. Окіпної, 8-Б) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою:

АДРЕСА_1 , судовий збір в розмірі 496,20 грн (чотириста дев`яносто шість гривень 20 коп.).

Заочне рішенняможе бутипереглянуте судом,що йогоухвалив,за письмовоюзаявою відповідача. Заявупро переглядзаочного рішенняможе бутиподано протягомтридцяти днівз дняйого проголошення. Учасниксправи,якому повнезаочне рішеннясуду небуло врученеу деньйого проголошення,має правона поновленняпропущеного строкуна поданнязаяви пройого перегляд-якщо таказаява поданапротягом двадцятиднів здня врученняйому повногозаочного рішеннясуду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повне рішення суду виготовлено 26вересня 2022 року.

Суддя О.О. Хромова

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення20.09.2022
Оприлюднено03.10.2022
Номер документу106519434
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —755/5965/22

Рішення від 20.09.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Хромова О. О.

Ухвала від 29.07.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Хромова О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні