Ухвала
від 26.09.2022 по справі 759/12314/22
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/3115/22

ун. № 759/12314/22

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2022 року Слідчий суддяСвятошинськогорайонногосуду м.Києва ОСОБА_1 ,за участюсекретаря судовихзасідань ОСОБА_2 ,слідчого ОСОБА_3 ,прокурора ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши увідкритому судовомузасіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Київській області ОСОБА_3 , про продовження строків досудового слідства у кримінальномупровадженні № 12021110000000158від 18.02.2021за ознакамикримінальних правопорушень,передбачених ч.4ст.190 КК України,-

встановив:

Ддо суду надійшло клопотання слідчого в ОВС СУ ГУНП у Київській області ОСОБА_3 , про продовження строків досудового слідства у кримінальномупровадженні № 12021110000000158від 18.02.2021за ознакамикримінальних правопорушень,передбачених ч.4ст.190 КК України.

Клопотання обгрунтовується тим, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12021110000000158 від 18.02.2021, за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у вчиненні кримінальнихправопорушень,передбачених ч.4ст.190КК України, асаме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві), вчиненому в особливо великих розмірах, організованою групою.

Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Київської обласної прокуратури.

Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_7 , маючи злочинний умисел на заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами фізичних осіб інвесторів будівництва житлових, нежитлових та комерційних приміщень, в першій половині 2015 року (більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена), в м. Ірпінь Київської області (більш точне місце в ході досудового розслідування не встановлено), організував діяльність якій надавався вигляд здійснення законної діяльності у сфері житлового будівництва багатоповерхових багатоквартирних будинків у м. Ірпені, Київської області, без фактичного ведення такої діяльності відповідно до вимог законодавства у сфері будівництва та без мети завершення будівництва і виконання зобов`язань перед інвесторами будівництва.

Досягаючи злочинної мети, ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що для досягнення кінцевої злочинної мети незаконного збагачення, необхідна ретельна довготривала підготовка та залучення декількох співучасників із числа раніше знайомих йому осіб, з урахуванням їх особистих якостей, навичок, вміння діяти в групі, визнання авторитету її лідера та безумовне йому підпорядкування, залучив до злочинної діяльності спочатку ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , а з часом долучив до злочину невстановлену слідством особу.

Для цього ОСОБА_7 , діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, у першій половині 2015 року, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, організував та очолив організовану групу, до складу якої під виглядом здійснення будівельної діяльності залучив своїх знайомих, а саме ОСОБА_8 , мешканця Ірпінського регіону Київської області, та свого знайомого, який тривалий час мешкав в Королівстві Іспанія ОСОБА_9 . Зазначений період характеризувався як підготовчий етап. В подальшому, ОСОБА_8 із ОСОБА_9 , під керівництвом ОСОБА_7 , отримано в користування/власність земельні ділянки та розпочато активне рекламування намірів здійснювати житлове будівництво в м. Ірпінь Київської області, за помірними цінами. Пізніше, приблизно з кінця 2015 року з початку 2016 року, ОСОБА_7 долучив до злочинної діяльності невстановлену слідством особу, яке контролювалось ОСОБА_7 .

Створена ОСОБА_7 на певний період часу організована група характеризувалась стабільністю і згуртованістю свого складу, розробкою і узгодженням плану і методу вчинення злочину, пов`язаного з шахрайським заволодінням коштів інвесторів житлових, нежитлових та комерційних приміщень в житлових будинках, наявністю загальних правил поведінки, домовленістю та готовністю до вчинення злочину всіма членами організованої групи, підпорядковуючись при цьому організатору та керівнику організованої групи, яким став ОСОБА_7

Добровільно зорганізувавшись таким чином у стійке об`єднання, ОСОБА_7 було складено детальний план злочинних дій, у якому визначено конкретні функції кожного із співучасників (виконавців) групи, направлені на успішне виконання цього плану, відомого та схваленого всіма його учасниками. Кожного із виконавців групи ОСОБА_7 наділив певними функціями та ввів в обставини загального злочинного плану, узгодивши із ними всі його деталі.

Розподіл функцій ОСОБА_7 , між виконавцями здійснювався в залежності від наявності особистих якостей членів організованої групи, таких як обізнаність у земельному та будівельному законодавствах, наявність практичного досвіду у сфері маркетингу, реклами та будівництва.

Будучи депутатом та секретарем Ірпінської міської ради, ОСОБА_7 скористався своїм авторитетом в Ірпінському регіоні Київської області для долучення до злочинної діяльності співучасників організованої злочинної групи (виконавців).

Реалізуючи злочинний план, ОСОБА_7 , діючи в організованій групі із ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановленою слідством особою, організував отримання в користування/оренду, а також у власність ряд земельних ділянок, на яких планувалось розпочати будівництво задля привертання уваги потенційних інвесторів будівництва фізичних осіб та для надання своїй злочинній діяльності легального вигляду. У відповідності з розробленим ОСОБА_7 планом злочинної діяльності, роль та функції розподілені між усіма членами організованої групи наступним чином.

Зокрема, ОСОБА_7 виступив організатором організованої групи та здійснював загальне керівництво даною групою, підшукав та залучив до складу організованої групи учасників. Крім, того ОСОБА_7 встановлював загальновизначені правила поведінки в групі і забезпечував дотримання їх учасниками організованої групи. Приймав остаточні рішення про розподіл і використання коштів, отриманих шахрайським шляхом від інвесторів будівництва. Здійснював витрати грошових коштів, отриманих від інвесторів будівництва на особисті потреби.

ОСОБА_8 , як виконавець злочину, приймав активну участь на всіх стадіях підготовки та вчинення злочину та безпосередньо керував діями членів створеної організованої групи під час відсутності ОСОБА_7 на території України. Контактував із ОСОБА_7 дистанційно та доводив до інших учасників організованої групи вимоги ОСОБА_7 . Активно сприяв настанню злочинних наслідків, вносячи до злочинного плану свої корективи, задля реалізації спільного злочинного умислу. Діючи відповідно до розробленого спільного плану злочинних дій, підшукував конкретні земельні ділянки в конкретних місцях міста Ірпінь Київської області. Набув право користування/власності на підшукані земельні ділянки. Підписував договори із інвесторами будівництва житлових, нежитлових і комерційних приміщень будинків, які мали бути збудовані, тобто приймав зобов`язання по виконанню умов договорів і, не маючи намірів їх виконувати, таким чином вводив інвесторів в оману. Отримував грошові кошти від інвесторів будівництва, діючи як забудовник, так і діючи за забудовника ОСОБА_9 та забудовника ОСОБА_10 (який не був обізнаний про злочинні наміри). Спільно із ОСОБА_7 приймав рішення про розподіл і використання коштів, отриманих шахрайським шляхом від інвесторів будівництва. Здійснював витрати грошових коштів, отриманих від інвесторів будівництва, на особисті потреби.

ОСОБА_9 , як виконавець злочину, приймав активну участь під час вчинення злочину. Діючи відповідно до розробленого спільного плану злочинних дій, набув право власності/користування на підшукані земельні ділянки. Сприяв оформленню земельних ділянок на ОСОБА_10 (який не був обізнаний про злочинні наміри). Підписував договори із інвесторами будівництва житлових, нежитлових і комерційних приміщень будинків, які мали бути збудовані, тобто приймав зобов`язання по виконанню умов договорів і, не маючи намірів їх виконувати, таким чином вводив інвесторів в оману. Отримував грошові кошти від інвесторів будівництва, діючи як забудовник, так і діючи за забудовника ОСОБА_8 і забудовника ОСОБА_10 (який не був обізнаний про злочинні наміри). Отримував за розподілом ОСОБА_7 і ОСОБА_8 грошові кошти, отримані від інвесторів будівництва. Отримані кошти витрачав на особисті потреби.

Невстановлена слідством особа, як виконавець злочину, приймала активну участь у його вчиненні. Діяла як довірена особа забудовників ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 підписувала договори із інвесторами будівництва житлових, нежитлових і комерційних приміщень будинків, які мали бути збудовані, тобто приймала зобов`язання по виконанню умов договорів і, не маючи намірів їх виконувати, таким чином вводила інвесторів в оману. Отримувала грошові кошти від інвесторів будівництва, діючи як довірена особа забудовника ОСОБА_8 , забудовника ОСОБА_9 та забудовника ОСОБА_10 (який не був обізнаний про злочинні наміри). Вела облік грошових коштів, отриманих від інвесторів будівництва. Передавала кошти ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .

У складі організованої групи, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстаногвлена слідством особа вчинили злочин, а саме шляхом обману заволоділи майном потерпілих за наступних обставин.

Так, ОСОБА_7 , спільно із іншими учасниками організованої групи ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , було обрано чотири назви будівельних проектів, під які організовано збір коштів від інвесторів будівництва. Цим будівельним проектам, учасниками організованої групи осіб, надано назви: «Житловий комплекс «Панорамний 2»; «Житловий комплекс «Княжий Двір»; «Житловий комплекс «Фреш Сіті»; «Житловий комплекс «Південний». Задля досягнення спільної злочинної мети по заволодінню грошовими коштами потерпілих, згідно попереднього розподілу обов`язків між учасниками організованої групи (виконавцями) під керівництвом ОСОБА_7 , забудовниками житлових комплексів виступили: ЖК «Панорамний 2» - ОСОБА_9 , ЖК «Княжий Двір» - ОСОБА_8 , ЖК «Фреш Сіті» - ОСОБА_8 і ЖК «Південний» - ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (який не був обізнаний про злочинні наміри учасників організованої групи осіб). Зазначені будівельні проекти розпочато на земельних ділянках:

- ЖК «Панорамний 2», розміщений на земельних ділянках: 3210900000:01:177:0039 ( АДРЕСА_1 ), придбана ОСОБА_9 11.09.2015 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки; 3210900000:01:177:0038 ( АДРЕСА_1 ), отримана ОСОБА_9 06.04.2017 на підставі договору про право забудови земельної ділянки (договір суперфіцію);

- ЖК «Княжий Двір», розташований на земельних ділянках: 3210900000:01:177:0024 ( АДРЕСА_2 ), придбана ОСОБА_8 10.03.2016 на підставі договору купівлі-продажу; 3210900000:01:177:0025( АДРЕСА_2 ), придбана ОСОБА_8 20.11.2015 на підставі договору купівлі-продажу; 3210900000:01:177:0033( АДРЕСА_3 ), придбана ОСОБА_8 03.02.2016 на підставі договору купівлі-продажу; 3210900000:01:177:0034 ( АДРЕСА_3 ), придбана ОСОБА_8 08.02.2016 на підставі договору купівлі-продажу;

- ЖК «Фреш Сіті», розташований на земельних ділянках: 3210900000:01:175:0211 ( АДРЕСА_4 ), отримана в суборенду ОСОБА_8 29.09.2016 на підставі договору суборенди земельної ділянки; 3210900000:01:175:0213 ( АДРЕСА_5 ), отримана в суборенду ОСОБА_8 05.02.2016 на підставі договору оренди земельної ділянки;

- ЖК «Південний», розташований на земельних ділянках: 3210900000:01:177:0023 ( АДРЕСА_2 ), придбана ОСОБА_10 17.12.2015 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки; 3210900000:01:177:0022 ( АДРЕСА_2 ), придбана ОСОБА_10 17.12.2015 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки; 3210900000:01:177:0021 ( АДРЕСА_2 ), придбана ОСОБА_9 01.03.2017 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки; 3210900000:01:177:0020 ( АДРЕСА_2 ), придбана ОСОБА_9 01.03.2017 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Вводячи в оману інвесторів будівництва, з метою залучення значної кількості інвесторів будівництва, задля отримання від них якнайбільших грошових сум та залучення більшої кількості потенційних інвесторів, учасниками організованої групи (виконавцями), які діяли як забудовники житлових комплексів, за організацією ОСОБА_7 , в проектній організації ТОВ «Архітектурно-будівельна компанія «Сігма Буд», в середині 2015 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, укладено договори виконання проектних робіт та замовлено виконання будівельних проектів вище перелічених житлових комплексів, які мали б бути багатоповерховими та багатоквартирними будинками. Не маючи на меті виконувати договірні зобов`язання перед інвесторами будівництва, реалізуючи свій злочинний умисел по заволодінню чужим майном, учасниками організованої групи здійснено лише часткову оплату замовлених проектних робіт вищезазначених житлових комплексів, а кошти, передані інвесторами будівництва за купівлю квадратних метрів у житлових комплексах привласнено та витрачено на власні потреби.

Також, вводячи в оману інвесторів будівництва, з метою залучення значної кількості інвесторів будівництва, задля отримання від них якнайбільших грошових сум та залучення більшої кількості потенційних інвесторів, учасники організованої групи (виконавці), які діяли як забудовники житлових комплексів, за організацією ОСОБА_7 , здійснювали масштабну рекламну кампанію, у тому числі в мережі Інтернет, організували відділ продажу вищевказаних житлових комплексів.

Ігноруючи вимоги законодавства у сфері будівництва, залучаючи якнайбільшу кількість інвесторів з метою шахрайського заволодіння грошовими коштами потерпілих, за керівництва ОСОБА_7 , учасниками організованої групи ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , за вищевказаними адресами, розпочато будівництво багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, а саме: ЖК «Панорамний 2»; ЖК «Княжий Двір»; ЖК «Фреш Сіті»; ЖК «Південний», без мети доведення такого будівництва до стану завершеності і можливості проживання в цих житлових комплексах інвесторів будівництва, які придбали в них квартири, нежитлові та комерційні приміщення. Репрезентуючи себе, як забудовників житлових площ в житлових комплексах міста Ірпінь Київської області, з метою заволодіння грошовими коштами інвесторів, під приводом отримання грошових коштів в якості інвестицій в будівництво, в період з першої половини 2015 року і по першу половину 2018 року, діючи як забудовники та довірені особи забудовників ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановлена слідством особа, під час укладання договорів із інвесторами будівництва, шляхом обману, вводячи останніх в оману та проводячи масштабну рекламну кампанію з приводу реалізації доступного комфортного житла в екологічно привабливому передмісті столиці, запевняючи в наявності усієї дозвільної та будівельної документації, а також в законності будівництва, діючи в організованій групі осіб під керівництвом ОСОБА_7 , на підставі укладених договорів із замовниками будівництва (фізичними особами), заволоділи грошовими коштами громадян в особливо великих розмірах.

Введені в оману виконавцями організованої групи ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановленою слідством особою, інвестори будівництва сплачували власні грошові кошти на користь осіб, які виступили забудовниками будівництва або діяли як довірені особи забудовників, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (який не був введений учасниками організованої групи у їх злочинний намір і не мав власної злочинної мети, а від його імені діяли довірені особи, на підставі нотаріальних довіреностей, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановлена слідством особа). Проводячи свою злочинну діяльність, будучи організованими і перебуваючи під контролем ОСОБА_7 , діючи як забудовники та довірені особи забудовників будівництва, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановлена слідством особа укладали договори, згідно із якими приймали на себе зобов`язання перед інвесторами будівництва збудувати житлові площі (квартири), нежитлові та комерційні приміщення до стану повної готовності і придатності до проживання, в багатоповерхових будинках в вищезазначених житлових комплексах, в місті Ірпінь Київської області.

Згідно розробленого спільного плану злочинної діяльності саме ОСОБА_7 , як організатор злочину, підшукав осіб, які виступили виконавцями злочину, а саме приймали грошові кошти від інвесторів будівництва, підписували інвестиційні договори, імітували нормальну господарську діяльність (залучали підрядну організацію та субпідрядні організації для імітації будівництва) та в подальшому, разом із ОСОБА_7 здійснювали розподіл коштів, якими заволоділи шахрайським шляхом. Як найбільш наближений помічник ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , за погодженням із ОСОБА_7 , здійснював розпорядження коштами, які надходили від інвесторів будівництва. Згідно договорів, інвестори приймали зобов`язання сплатити у повному обсязі гарантійний внесок (вартість квартири, яка будувалась). Грошові кошти мали вноситись інвесторами на банківські поточні рахунки забудовників № 26207043104207, відкритий на ОСОБА_8 в АТ «Піреус Банк МКБ», і № 26203609909476, відкритий на ОСОБА_8 в АТ «ПриватБанк», або мали бути передані інвесторами будівництва забудовнику чи його довіреній особі (згідно із довіреністю), у готівковій формі по акту приймання-передачі. Передача грошових коштів здійснювалась в офісному приміщенні, підшуканому ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_6 . Також, грошові кошти приймались членами організованої групи (виконавцями) під час підписання нотаріальних договорів між інвесторами та забудовниками, в офісах приватних нотаріусів Ірпінського міського нотаріального округу: ОСОБА_11 (Київська обл., м. Ірпінь, вул. Суворова (Виговського), 1-О), ОСОБА_12 ( АДРЕСА_7 ) і ОСОБА_13 (Київська обл., м. Ірпінь). Розпорядження коштами, які надходили на банківські рахунки, здійснювалось ОСОБА_8 , виключно за погодженням із ОСОБА_7 .

Грошові кошти у готівковій формі, передані інвесторами на користь забудовників, отримувались ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановленою слідством особою (яка діяла як довірена особа забудовників ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 ). Саме невстановленій слідством особі, організатором організованої групи ОСОБА_7 , відводилась роль відповідальної за збір та облік отриманих від інвесторів будівництва готівкових коштів. Згідно відведеній ролі, невстановлена слідством особа, мала знаходитись на робочому місці, в офісному приміщенні за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Суворова (Виговського), 1-І і 1-Ф і за вказівкою ОСОБА_7 , або його помічників ОСОБА_8 або ОСОБА_9 , їй слід було підписати договір із інвестором, на підставі нотаріальної довіреності. Після підписання договору із інвестором будівництва, невстановлена слідством особа отримувала кошти від останнього. Зібрані кошти невстановлена слідством особа передавала забудовникам ОСОБА_8 або ОСОБА_9 .

Згідно із відповіддю Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 23.08.2019, ОСОБА_7 09.04.2016 покинув територію України і до цього часу в Україну не повертався. Свої вказівки членам організованої групи ОСОБА_7 надавав через мессенджери електронного зв`язку і через «Skype», перебуваючи за кордоном.

Надаючи своїм злочинним діям легального вигляду, члени організованої групи, керованої ОСОБА_7 , а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановлена слідством особа, наводили інвесторам будівництва неправдиву інформацію про законність здійснення забудови. В підтвердження неправдивої інформації, фізичним особам, які виступали інвесторами, демонструвались копії декларацій про початок виконання будівельних робіт на земельних ділянках, де забудовник мав здійснити будівництво житлових будинків і гарантував здати їх в експлуатацію згідно вимог чинного законодавства, у стані, повністю придатному для комфортного проживання. Зазначені декларації про початок виконання будівельних робіт, складались і підписувались власниками (користувачами) земельних ділянок, а саме ОСОБА_8 та ОСОБА_9 із порушеннями, без наміру та можливостей завершити житлове будівництво. Будівництво зазначених вище об`єктів декларувалось як зведення багатоповерхових багатоквартирних будинків. Однак, всі перелічені земельні ділянки, на яких розпочато будівництво, мають і мали цільове призначення: «Для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна земельна ділянка)», що згідно ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», не надає можливості функціонування на цих земельних ділянках багатоквартирних багатоповерхових будинків.

Витрата готівкових коштів членами організованої групи ОСОБА_8 та ОСОБА_9 здійснювалась із суворим погодженням із ОСОБА_7 .

Отримані готівкові грошові кошти від інвесторів будівництва використовувались ОСОБА_7 і його помічниками (виконавцями злочину): ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на власні потреби. Отримані грошові кошти на банківські рахунки (вказані у змісті договорів) від інвесторів будівництва переводились ОСОБА_8 на карткові банківські рахунки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та використовувались цими особами на власні потреби.

З метою надання легального вигляду злочинній діяльності, частина з отриманих коштів, за домовленістю між учасниками злочинної групи, під контролем ОСОБА_7 , спрямовувалась на будівельні роботи на вказаних вище земельних ділянках. Будівництво зазначених об`єктів на вказаних земельних ділянках не завершено, зупинено без повідомлення причин та без узгодження із інвесторами.

Внаслідок злочинної діяльності ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та невстановленої слідством особи, заподіяно матеріальну шкоду потерпілим в особливо великих розмірах.

Злочинними діями заподіяно майнову шкоду потерпілим інвесторам будівництва житлових багатоповерхових багатоквартирних будинків: ЖК «Панорамний 2»; ЖК «Княжий Двір»; ЖК «Фреш Сіті»; ЖК «Південний».

Матеріали кримінального провадження за № 12021110000000158 від 18.02.2021 об`єднано з матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях №12022110000000159, №12022110000000160, №12022110000000161, №12022110000000162, №12022110000000163, №12022110000000164, №42021000000000850, №12022110000000187, №12022110000000188, №12022110000000189, №12022110000000190, №12022110000000191, №12022110000000192, №12022110000000193, №12022110000000194, №12022110000000195, №12022110000000196, №12022110000000197, №12022110000000198 внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст.190 КК України.

30.06.2022 року, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.190 КК України повідомлено про підозру ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Ачинськ Росія, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_8 .

30.08.2022 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.190 КК України повідомлено про підозру ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю м. Київ, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_9 .

30.08.2022 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.190 КК України повідомлено про підозру ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Харків, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_10 .

Наявність повідомлених підозр ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 обґрунтовуються наступними доказами:

-документами з АТ «ПІРЕУС БАНК МКБ», отриманими внаслідок тимчасового доступу, аналізом яких встановлено, що на рахунок в даній банківській установі відкритий на ОСОБА_8 надходили грошові кошти від інвесторів будівництва;

-протоколами допитів потерпілих, які вказали про те, що уклали договори купівлі-продажів житлових площ, які мали збудуватись до 2018 року, із забудовниками фізичними особами. На виконання зазначених угод сплатили грошові кошти (у переважній більшості у готівковій формі) ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 . До теперішнього часу житлові будинки не збудовано. Будівництво припинено з невідомих підстав;

-протоколами допитів свідків, які вказали, що організатором процесу здійснення будівництва житлових будинків та продажу в них площ є ОСОБА_7 , а виконавцями щодо контролю за здійсненням будівництва, отриманням та розподіленням коштів були ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ;

-оригіналами документів та копіями документів вилучених з ГУ Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, з ГУ Держгеокадастру в Київській області та з Ірпінської міської ради у Київській області;

-матеріалами обшуків за місцями проживання та реєстрації ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , що підтверджують факт виїзду останніх за межі України та підтверджують факт приховування будівельної , бухгалтерської, фінансової документації;

-копій договорів інвестування будівельних робіт;

-іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Відповідно до ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 190 КК України КК України за ступенем тяжкості є особливо тяжким злочином, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

26.08.2022 року постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури ОСОБА_14 , строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 30.09.2022.

02.09.2022 підозрюваних: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 оголошено у державний розшук, у зв`язку з тим, що підозрювані переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та їх місце знаходження невідоме.

Під час досудового розслідування здобуто відомості про виїзд розшукуваних осіб з України, у зв`язку з чим 02.09.2022 року підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 оголошено у міжнародний розшук. Матеріали спрямовано до Управління карного розшуку ГУНП в Київській області та до сектору міжнародного поліцейського співробітництва, які прийнято до виконання.

Трьох місячний строк досудового розслідування закінчується 30.09.2022, але завершити досудове розслідування до вказаного строку неможливо, внаслідок особливої складності кримінального провадження. На даний час у кримінальному провадженні необхідно дослідити та перевірити всі обставини вчиненого злочину, провести та завершити ряд слідчих та інших процесуальних дій, результати яких матимуть доказове значення для судового розгляду у кримінальному провадженні, що потребує додаткового часу, а тому строк досудового розслідування необхідно продовжити до шести місяців.

Зокрема, наразі у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:

-визнати потерпілими та допитати у статусі потерпілих всіх осіб, яким заподіяно майнову шкоду внаслідок злочинної діяльності ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ;

-призначити судово економічну експертизу з метою вирахування точної суми заподіяних збитків потерпілим;

-допитати в якості свідка ОСОБА_15 , який являється власником земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 , на якій планувалося будівництво житлових комплексів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ;

-шляхом тимчасового доступу вилучити з державної архітектурно-будівельної інспекції України документи дозвільного та декларативного характеру на об`єкти будівництва;

-допитати свідками осіб, працівників офісу продажу житлових площ;

-повторно здійснити огляд земельних ділянок за адресами, де планувалося будівництво житлових комплексів;

-звернутися до суду з клопотаннями про обрання запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою підозрюваним ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ;

-підготувати клопотанням про надання міжнародної правової допомоги у розслідуванні кримінального провадження з метою встановлення місця знаходження підозрюваних, вручення їм повідомлень про підозру та повісток про виклик. Вказана процесуальна дія, потребує значного часу, так як відповідно до ст. 566 КПК України виклик особи, яка перебуває за межами України направляється компетентному органу іноземної держави не пізніше шістдесяти діб до дати явки особи;

-через канали Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України завершити процедуру міжнародного розшуку підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ;

-допитати в якості підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ;

-перевірити покази підозрюваних та встановити інших можливих учасників скоєння злочину, після чого з урахуванням здобутих доказів повідомити остаточну підозру ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , а також виконати процесуальні дії, передбачені ст. 290-291 КПК України;

-завершити ряд інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій, результати яких матимуть доказове значення для судового розгляду у кримінальному провадженні.

Результати проведення перерахованих процесуальних дій мають важливе значення для забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду.

Раніше зазначені слідчі (розшукові) дії не були проведені з об`єктивних причин, насамперед у зв`язку з особливою складністю провадження, значною кількістю потерпілих, значною кількістю та тривалістю проведення судових криміналістичних експертиз без результатів яких неможливо завершити досудове розслідування та необхідністю, проведення великої кількості слідчих (розшукових) дій, прийняття процесуальних рішень.

Враховуючи вище викладене, а також те, що підозрюваних повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжких злочинів, а під час досудового розслідування виникла необхідність у проведення ряду слідчих і процесуальних дій, а також те, що внаслідок особливої складності кримінальне провадження закінчити в строк до трьох місяців не можливо, слідчий просить про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021110000000158 від 18.02.2021 до шести місяців.

В судовому засіданні слідчий ОСОБА_16 та прокурор ОСОБА_4 вимоги клопотання підтримали в повному обсязі.

Адвокати ОСОБА_5 , ОСОБА_6 проти клопотання заперечували та просили відмовити у його задоволенні.

Заслухавши доводи слідчого та прокурора, заперечення адвокатів, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для продовження строку досудового розслідування, з метою забезпечення виконання слідчих і процесуальних дій.

Відповідно до ст.219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено:

1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

2. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно із ст.294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

У відповідності до ст.295 КПК України, продовження строку досудового розслідування кримінального правопорушення, у випадку, визначеному пунктом 1 частини третьої статті 294 цього Кодексу, здійснюється за клопотанням слідчого або прокурора, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування.

Статтею 295-1 КПК України визначений порядок продовження строку досудового розслідування слідчим суддею:1. У випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Відповідно до ч.3 ст.294, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу:1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора;2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

Враховуючи,щодо30.09.2022рокудосудоверозслідуваннянеможе бутизавершеним у зв`язкуізтим,щоподаномукримінальному провадженнюнеобхіднопровести ряд слідчих тапроцесуальних дій,втомучислінеобхідно визнати потерпілими та допитати у статусі потерпілих всіх осіб, яким заподіяно майнову шкоду внаслідок злочинної діяльності ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; призначити судово економічну експертизу з метою вирахування точної суми заподіяних збитків потерпілим; допитати в якості свідка ОСОБА_15 , який являється власником земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 , на якій планувалося будівництво житлових комплексів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; шляхом тимчасового доступу вилучити з державної архітектурно-будівельної інспекції України документи дозвільного та декларативного характеру на об`єкти будівництва; допитати свідками осіб, працівників офісу продажу житлових площ; повторно здійснити огляд земельних ділянок за адресами, де планувалося будівництво житлових комплексів; звернутися до суду з клопотаннями про обрання запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою підозрюваним ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; підготувати клопотанням про надання міжнародної правової допомоги у розслідуванні кримінального провадження з метою встановлення місця знаходження підозрюваних, вручення їм повідомлень про підозру та повісток про виклик. Вказана процесуальна дія, потребує значного часу, так як відповідно до ст. 566 КПК України виклик особи, яка перебуває за межами України направляється компетентному органу іноземної держави не пізніше шістдесяти діб до дати явки особи; через канали Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України завершити процедуру міжнародного розшуку підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; допитати в якості підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; перевірити покази підозрюваних та встановити інших можливих учасників скоєння злочину, після чого з урахуванням здобутих доказів повідомити остаточну підозру ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , а також виконати процесуальні дії, передбачені ст. 290-291 КПК України; завершити ряд інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій, результати яких матимуть доказове значення для судового розгляду у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання.

Керуючись ст.219, ст.294, ст.295, ст.295-1 КПК України, слідчий суддя, -

постановив:

Клопотання старшогослідчого в ОВС СУ ГУНП у Київській області ОСОБА_3 , про продовження строків досудового слідства у кримінальномупровадженні№12021110000000158 від 18.02.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України,- задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за 12021110000000158від 18.02.2021за ознакамикримінальних правопорушень,передбачених ч.4ст.190 КК України, до 6 (шести) місяців.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено та оголошено 30.09.2022 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.09.2022
Оприлюднено24.01.2023
Номер документу106522387
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування

Судовий реєстр по справі —759/12314/22

Ухвала від 26.09.2022

Кримінальне

Святошинський районний суд міста Києва

Бандура І. С.

Ухвала від 26.09.2022

Кримінальне

Святошинський районний суд міста Києва

Бандура І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні