Справа №127/19145/22
Провадження №1-кс/127/7665/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2022 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , представника благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - адвоката ОСОБА_4 голови правління БО " ІНФОРМАЦІЯ_2 " " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ОСОБА_5 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_6 про тимчасовий доступ до документів, -
ВСТАНОВИВ:
Слідча ОСОБА_6 звернулася до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_7 , мотивуючи свої вимоги тим, що слідчим відділом Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій областіп здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022022110000079, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 09.05.2022, за фактом здійснення службовими особами благодійних організацій м. Вінниці, з використанням службового становища, та іншими посадовими особами органів влади та місцевого самоврядування продажу товарів (предметів) гуманітарної допомоги та використання благодійних пожертв з метою отримання прибутку, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на банківські рахунки благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) надходить благодійна допомога, у вигляді коштів, в тому числі в іноземній валюті, яка повинна спрямовуватися на підтримку військових та внутрішньо переміщених осіб в період воєнного стану.
Водночас, проведеним під час досудового розслідування заходами установлено, що частина гуманітарної допомоги та благодійних пожертв використовується не за призначенням та з метою збагачення представниками даного благодійного фонду.
З ціллю розкрадання благодійної допомоги, яка надходить у вигляді коштів, в тому числі від органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб на банківські рахунки фонду, представники вказаного благодійного фонду, здійснюють переведення їх в готівку шляхом проведення так званих безтоварних операцій, у тому числі й на власні банківські рахунки, які згодом виводяться через банківські термінали та відділення банків.
Досудовим слідством становлено великий об`єм надходження благодійної допомоги в період дії воєнного стану на рахунки БО « ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі аналізу встановлено, що на валютний рахунок даного фонду надійшло 18 тис. британських фунтів (еквівалент 669 тис.грн.), які були спрямовані наступним чином: 253 тис. перераховано ГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 », як безповоротна фінансова допомога. Інші кошти обліковувалися на рахунку.
Окрім цього, на гривневий рахунок БО « ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли благодійні внески на суму близько 30 млн.грн., які в подальшому перераховані на придбання різних послуг та товарів.
Встановлено сумнівні закупівлі послуг, зокрема: ФОП ОСОБА_8 - 223 тис.грн.; ФОП ОСОБА_9 - 217 тис.грн.
Вказаним ФОПам кошти перераховувалися за офісні адміністративні послуги, супроводження проектів, різні консультативні послуги, які за своїм змістом жодного змістового навантаження та потреби не мають.
Шляхом відпрацювання даних Фопів встановлено, що укладення угод з ними має формальний характер та проведено з метою виведення коштів в готівку. Окрім цього, встановлено, що вони на сайті рахуються як працівники цього фонду.
Зокрема, ФОП ОСОБА_9 працює в приватній школі, Фоп Єнгоян лише закінчила вуз, жодного подібного досвіду не мала. Надати покази відмовилася.
Окрім цього, сумнівною є перерахунок коштів на користь інших благодійних фондів в якості безповоротної фінансової допомоги (ГО « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), що може вказувати на дії пов`язані з маскування розкрадання благодійної допомоги.
Для встановлення об`єктивної істини у кримінальному провадженні досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, кваліфікації вчиненого діяння, а також встановлення обставин та документального підтвердження законності використання, ввезення, зберігання та розподілу гуманітарної допомоги, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до документів щодо взаємовідносин між благодійною організацією «Благодійний фонд « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ГО « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо надання гуманітарної допомоги, безповоротної фінансової допомоги, надання послуг та поставки товарів даними суб`єктами господарювання, зокрема: договори, додаткові угоди, специфікації, видаткові накладні, документи щодо подальшої передачі товарів, товарно-транспортні документи, документи про закупівлю, зберігання, товарів, платіжні доручення, документи, що підтверджують оприбуткування закупленого товару, їх подальше використання (передачу), тощо.
Вказані документи мають важливе значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, оскільки відомості, які у них містяться необхідні для встановлення винних у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, а також за їх допомогою можна встановити наявність або відсутність обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Вищевказані документи перебувають у володінні благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
Зважаючи на вищевикладене, а також, що отримання запитуваних документів, може допомогти в розкритті вказаного кримінального правопорушення, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей, тому слідчий звернувся з даним клопотанням до суду.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 підтримав вимоги клопотання в повному обсязі. Зазначив, що під час досудового розслідування установлено, що частина гуманітарної допомоги та благодійних пожертв використовується не за призначенням та з метою збагачення представниками даного благодійного фонду. Слідством становлено великий об`єм надходження благодійної допомоги в період дії воєнного стану на рахунки БО « ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому встановлено сумнівні закупівлі послуг, зокрема: ФОП ОСОБА_8 - 223 тис.грн.; ФОП ОСОБА_9 - 217 тис.грн. Шляхом відпрацювання даних Фопів встановлено, що укладення угод з ними має формальний характер та проведено з метою виведення коштів в готівку. Окрім цього, встановлено, що вони на сайті рахуються як працівники цього фонду. Зокрема, ФОП ОСОБА_9 працює в приватній школі, Фоп Єнгоян лише закінчила вуз, жодного подібного досвіду не мала. Надати покази відмовилася. Окрім цього, сумнівною є перерахунок коштів на користь інших благодійних фондів в якості безповоротної фінансової допомоги (ГО « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), що може вказувати на дії пов`язані з маскування розкрадання благодійної допомоги, тому просить надати оригінали, щоб експертно перевірити сумнівні документи.
Представник благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - адвокат ОСОБА_4 , голова правління БО " ІНФОРМАЦІЯ_2 " " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ОСОБА_5 заперечили щодо вимог клопотання, зазначили, що БО " ІНФОРМАЦІЯ_2 " " ІНФОРМАЦІЯ_1 " є найбільшим в Україні, займається забезпеченням переселенців, тільки нещодаво вони надали 1500 осіб гуманітарної допомоги, в них лише є 3 працівника, виконання даного клопотання зупинить організацію робочого часу. Крім того, вони надавали деякі документи на вимогу ІНФОРМАЦІЯ_6 вони надавали.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши сторони кримінального провадження, слідчий суддя находить, що клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 5, 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
6. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій областіп здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022022110000079, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 09.05.2022, за фактом здійснення службовими особами благодійних організацій м. Вінниці, з використанням службового становища, та іншими посадовими особами органів влади та місцевого самоврядування продажу товарів (предметів) гуманітарної допомоги та використання благодійних пожертв з метою отримання прибутку, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Проведеним під час досудового розслідування заходами установлено, що частина гуманітарної допомоги та благодійних пожертв використовується не за призначенням та з метою збагачення представниками даного благодійного фонду. З ціллю розкрадання благодійної допомоги, яка надходить у вигляді коштів, в тому числі від органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб на банківські рахунки фонду, представники вказаного благодійного фонду, здійснюють переведення їх в готівку шляхом проведення так званих безтоварних операцій, у тому числі й на власні банківські рахунки, які згодом виводяться через банківські термінали та відділення банків.
Отже, враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що матеріалами кримінального провадження та клопотанням слідчого підтверджено факт того, що документи, про доступ до яких клопоче останній, перебувають в БО " ІНФОРМАЦІЯ_2 " " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тому клопотання підлягає до задоволення.
Оскільки стороною кримінального провадження доведено необхідність вилучення речей для досягнення цілей кримінального провадження, тому підлягає задоволенню клопотання в частині вилучення вказаних оригіналів документів.
На підставі наведеного, керуючись ст. 107,159, 160, 163, 164, 165, 309 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В:
Клопотання задоволити.
Надати начальнику відділення СВ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області капітану поліції ОСОБА_11 , слідчим СВ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області капітану поліції ОСОБА_12 , лейтенанту поліції ОСОБА_6 та іншим слідчим, які входять до групи слідчих у даному кримінальному провадженні тимчасовий доступ до документів (тобто можливість ознайомитись з ними та провести їх виїмку), що перебувають у власності благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), а саме: документи щодо взаємовідносин між благодійною організацією «Благодійний фонд « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ГО « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ГО « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 », щодо надання гуманітарної допомоги, безповоротної фінансової допомоги, надання послуг та поставки товарів даними суб`єктами господарювання, зокрема: договори, додаткові угоди, специфікації, видаткові накладні, документи щодо подальшої передачі товарів, товарно-транспортні документи, документи про закупівлю, зберігання, товарів, платіжні доручення, документи, що підтверджують оприбуткування закупленого товару, їх подальше використання (передачу),та інші документи, що мають значення для даного кримінального провадження.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали, за виключенням ухвал, постановлених на виконання вимог частини другої статті 562 цього Кодексу.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2022 |
Оприлюднено | 14.05.2024 |
Номер документу | 106528831 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Вінницький міський суд Вінницької області
Клапоущак С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні