Справа № 346/1569/22
Провадження № 2/346/917/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2022 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі: головуючого - судді Беркещук Б.Б.,
за участю секретаря Копильців І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломия в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» до ОСОБА_1 , про відшкодування шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувшись із даним позовом посилається на те, що згідно Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі-Договір), "Правил роздрібного ринку електричної енергії", затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312, "Кодексу систем розподілу", затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р., № 310, (далі Кодекс систем розподілу), Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі - Кодекс комерційного обліку), Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 р., № 2019-VIII, Цивільного кодексу України, (далі ЦК України) та на підставі постанови НКРЕЕКП від 16.11.2018 р. про надання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу з розподілу електричної енергії ПАТ Прикарпаттяобленерго, будучи оператором системи розподілу, надає відповідачу ОСОБА_1 послуги з розподілу електричної енергії за об`єктом, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та в особовому рахунку Споживача № НОМЕР_1 , облікових базах даних Оператора системи розподілу.
18.02.2020 р. представниками філії АТ «Прикарпаттяобленерго» «Коломийська» при проведенні перевірки у будинку АДРЕСА_1 виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: самовільне підключення електроустановки до електричної мережі після припинення електропостачання за заборгованість. Пошкоджений пломбувальний матеріал пломб з відбитком тавр оператора системи, які встановлені на клемній кришці лічильника 4369 ИЛ, на контейнері для електролічильника 4370 ИЛ та порушення схеми обліку, про що було складено Акт про порушення № 085957 від 18.02.2020 р.
Акт про порушення скріплено підписами трьох працівників філії АТ Прикарпаттяобленерго "Коломийська" та відповідачем ОСОБА_1
26.03.2020р.АТ «Прикарпаттяобленерго»у відповідностідо п.8.2.6.Правил,було розглянутоАкт пропорушення №085957від 18.02.2020 р. і прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 75. Відповідач ОСОБА_1 , будучи належно повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії, на засідання не з`явився. Копії протоколу, розрахунку та рахунків були надіслані відповідачу поштою. Обсяг та вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем Правил, визначався відповідно до п. 8.2.6. Правил та розділу 8.4. Правил. Згідно розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ОСОБА_1 Правил, АТ Прикарпаттяобленерго було завдано збитків на суму 31376 грн. 90 коп.
В добровільному порядку відповідач ОСОБА_2 не сплачує збитки завдані внаслідок порушення Правил.
У зв`язку з виниклими обставинами просить стягнути суму збитків, завданих внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, сплачений судовий збір та витрати на професійну правничу допомогу.
В судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідач будучи неодноразово повідомлений, за вказаним у позовній заяві місцем проживання про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд до відома не поклав, відзиву на позов не подав.
У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Проаналізувавши матеріали справи, вирішуючи спір на підставі наданих доказів та в межах заявлених позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, що відповідач за адресою: м. Коломия, вул. Польова, буд. 37, Івано - Франківська область, є споживачем електричної енергії, яку постачає філія ПАТ «Прикарпаттяобленерго» і відносини між ними (купівлі-продажу електричної енергії) регулюються нормами чинного законодавства України, зокрема:Цивільним кодексом України, Законом України Про Електроенергетику, Законом України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017, № 2019-VIII, "Правилами роздрібного ринку електричної енергії", затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018, № 312, "Кодексом систем розподілу", затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018, № 310, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 311, Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, (далі-Договір).
Згідно п. 1.1.1. "Правил роздрібного ринку електричної енергії" затверджених НКРЕКП, від 14.03.2018, № 312, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Приватне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" є оператор системи розподілу у розумінні п. 1.1.2. Правил. Так згідно Правил оператор системи - оператор системи розподілу або оператор системи передачі, у випадках коли до його мереж приєднані електроустановки споживачів електричної енергії та/або об`єкти розподіленої генерації.
Відповідно п. 1.2.1. Правил на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Нормою п. 1.2.3. Правил визначено, що оператор системи розподілу в межах території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує розподіл електричної енергії власними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не виконують функції оператора системи розподілу, згідно з умовами ліцензії або відповідно до законодавства.
Пунктом 2.1.1. Правил визначено, що результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб`єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку.
Відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи.
У відповідності до п. 8.9. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту. У разі відмови Сторони, що здійснила порушення, від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. Якщо акт на місці складення підписали не менше 3 уповноважених представників Сторони, що складала акт, такий акт вважається дійсним.
Судом встановлено, що 18.02.2020 р. представниками філії АТ «Прикарпаттяобленерго» «Коломийська» при проведенні перевірки у будинку АДРЕСА_1 виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі після припинення електропостачання за заборгованість. Пошкоджений пломбувальний матеріал пломб з відбитком тавр оператора системи, які встановлені на клемній кришці лічильника 4369 ИЛ, на контейнері для електролічильника 4370 ИЛ та порушення схеми обліку, про що було складено Акт про порушення № 085957 від 18.02.2020 р., який скріплено підписами трьох працівників АТ "Прикарпаттяобленерго" філія "Коломийська" та підписом відповідача Горбача, без жодних зауважень (а.с. 27-28).
Згідно п. 53Правил користування електричною енергією, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачемправил користування електричною енергією, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акту вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акту свої зауваження. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
Згідно п. 8.2.6. Правил, на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно дост. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно з п. 8.2.4 цих Правил у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачемправил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник якого вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акту свої зауваження. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
Згідно п. 8.2.5. Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Згідно п. 8.2.6. Правил на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше,ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
26 березня 2020 року на засіданні комісії філії АТ «Коломийська» «Прикарпаттяобленерго» по розгляду актів про порушення було розглянуто вищевказаний Акт і прийнято рішення, яке оформлене протоколом № 19. Відповідач Горбач на засідання комісії не з`явився, про місце та час будучи належним чином повідомлений (а.с. 29). Копії протоколу, розрахунку та рахунків були надіслані відповідачу поштою рекомендованим листом 07.05.2020 року (а.с. 32).
Обсяг та вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем Правил, визначався відповідно до п. 8.2.6. Правил та розділу 8.4. Правил. Згідно розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ОСОБА_1 Правил, АТ Прикарпаттяобленерго було завдано збитків на суму 31376 грн. 90 коп. (а.с. 30).
Однак в добровільному порядку відповідач відмовився від оплати розрахункових документів за необліковану електричну енергію. Претензія представника позивача від 07 травня 2020 року залишена без задоволення (а.с. 31).
У силуст. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно зіст. 714 ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Враховуючи те, що в добровільному порядку відповідач заборгованість за використання необлікованої електроенергії не сплачує, суд вважає, що вказану суму боргу слід стягнути з нього на користь позивача.
Також підлягає стягненню сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір, оскільки викликаний захистом порушеного права.
Що стосується стягненні судових витрат, пов`язаних з розглядом справи за професійну правничу допомогу суд доходить наступного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 3ст. 133 ЦПК Українидо витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ізст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Частиною 8 ст.141ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Згідно з ч.4 ст. 137 ЦПК України, розмір витратна оплатупослуг адвокатамає бутиспівмірним із: 1)складністю справита виконанихадвокатом робіт(наданихпослуг); 2)часом,витраченим адвокатомна виконаннявідповідних робіт(наданняпослуг); 3)обсягом наданихадвокатом послугта виконанихробіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
В підтвердження понесених відповідачем витрат на правову допомогу суду було долучено лише ордер на надання правничої правової допомоги серія АТ № 1023146 від 29.04.2022р. (а.с.14)
Згідно правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду усправі № 922/2604/20, де вказано, що відсутність документального підтвердження надання правової допомоги (договору надання правової допомоги, детального опису виконаних доручень клієнта, акту прийому-передачі виконаних робіт, платіжних доручень на підтвердження фактично понесених витрат клієнтом тощо) є підставою для відмови у задоволенні заяви про розподіл судових витрат у зв`язку з недоведеністю їх наявності.
Таким чином, в стягненні судових витрат, пов`язаних з розглядом справи за надану професійну правничу допомогу слід відмовити в зв`язку з недоведеністю, оскільки представником позивача не надано з цього приводу доказів - договору про надання правової допомоги, акту прийому-передачі виконаних робіт та детального опису виконаних доручень клієнта, наявності чи відсутності оплати за надану правничу допомогу в даній справі.
На підставі наведеного та ст.ст.15,16,714 ЦК України,ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», ст.ст.58,77 Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил користування електричною енергієюдля населення, "Правил роздрібного ринку електричної енергії", розділу 3 та 4 Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії", керуючись ст.ст.137,265,280-285,354,355 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» (код 00131564) 31376(тридцятьодну тисячутриста сімдесятшість)гривень 90копійок збитків,завданих внаслідокпорушення правилроздрібного ринкуелектричної енергії на ІВАN НОМЕР_2 у ТВБВ 10008/0129 м. Коломия філії Івано-Франківське обласне управління АТ "Ощадбанк", код ЄДРПОУ 42566969.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» 2 481 грн. сплаченого судового збору.
В задоволенні позових вимог про стягнення витрати на правову допомогу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_3 .
Приватне акціонерне товариство «Прикарпаттяобленерго» 76014, м. Івано-Франківськ, вул. Індустріальна, 34, код ЄДРПОУ 00131564.
Суддя Беркещук Б. Б.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2022 |
Оприлюднено | 03.10.2022 |
Номер документу | 106533425 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні