Рішення
від 26.09.2022 по справі 398/1966/22
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/1966/22

провадження №: 2/398/1400/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

(повний текст)

26 вересня 2022 року Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Молонової Ю.В.,

при секретарі Борозні Л.М.,

за участю позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

представника позивачів ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Олександрії в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від імені та в інтересах яких діє представник ОСОБА_3 , до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське» про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості із орендної плати та відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від імені та в інтересах яких діє представник ОСОБА_3 , звернулися до суду із позовом до ТОВ «Агропідприємство Бандурівське» про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості із орендної плати.

В обґрунтування позовних вимог зазначають, що 03.06.2016 між ОСОБА_4 та ТОВ «Агропідприємство Бандурівське» було укладено Договір оренди землі, строком на 10 років. П. 8 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій, натуральній та відробітковій формі у розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 6131,07 грн. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла. Спадкоємцем 1/2 частини спірної земельної ділянки є ОСОБА_1 . Спадкоємцем 1/4 частини спірної земельної ділянки є ОСОБА_2 . Про вказані обставини та необхідність сплати орендної плати за 2019-2021 роки на користь спадкоємців, відповідач був повідомлений листами від 20.08.2021. Проте, відповідач розрахунок із орендної плати не провів. Оскільки розмір орендної плати визначено на рівні 6131,07 грн., то за період з 2019 по 2021 роки відповідач повинен сплатити на корить ОСОБА_1 орендну плату у розмірі 9196,60 грн. (6131,07 грн. х 1/2 частку х 3 роки); на користь ОСОБА_2 у розмірі 4598,30 грн. (6131,07 грн. х 1/4 частку х 3 роки).

Крім того вважають, що протиправними діями відповідача їм завдана моральна шкода, яку вони оцінюють у розмірі по 100000 грн. кожний. Свої вимоги обґрунтовують тим, що незважаючи на неодноразові звернення відповідач ігнорує обов`язок сплати орендної плати, при цьому продовжує користуватися земельною ділянкою та отримувати дохід. В той же час, уникає зустрічі та телефонні розмови з позивачами. В результаті таких дій, позивачі вимушені звертатися до кваліфікованих спеціалістів для захисту своїх порушених прав та нести додаткові фінансові витрати. У зв`язку з чим, просять розірвати договір оренди земельної ділянки, стягнути на їх користь орендну плату та моральну шкоду.

Ухвалою судді від 11.07.2022 відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання, копія якої була направлена сторонам та відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.

Ухвалою судді від 02.08.2022 закрито підготовче судове засідання та справу призначено до судового розгляду.

Позивачі та їх представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали із зазначених у ньому підстав та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, будь-яких заяв чи клопотань до суду не надходило, причина неявки суду не відома.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно зі ст. 280 ЦПК України суд вважає можливим ухвалити по справі заочне рішення на підставі доказів, що є в матеріалах справи, оскільки відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання, не повідомив причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Дослідивши позовну заяву та письмові докази у справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що згідно копії договору оренди землі від 03.06.2016, укладеного між ОСОБА_4 та ТОВ «Агропідприємство Бандурівське», в оренду передається земельна ділянка, яка знаходиться на території Бандурівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, загальною площею 5,82 га., кадастровий номер 3520381300:02:000:0186 (а.с.14-16).

Згідно з п. 7 договору, договір укладено на 10 (десять) років з моменту реєстрації договору. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно п. 8 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій, натуральній та відробітковій формі у розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 6131 грн. 07 коп.

З копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.18).

Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11.06.2020 та копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_1 належить право власності на 1/2 частку спірної земельної ділянки (а.с.19-20).

Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11.06.2020 та копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_2 належить право власності на 1/4 частку спірної земельної ділянки (а.с.21-22).

Згідно з копією повідомленням від 20.08.2021 ОСОБА_1 повідомила ТОВ «Агропідприємство Бандурівське» про успадкування нею 1/2 частини земельної ділянки після смерті ОСОБА_4 , необхідність проведення розрахунку по орендній платі за 2019-2021 роки з нею. Вказане повідомлення товариством отримано 20.08.2021 (а.с.24-25).

Згідно з копією повідомленням від 20.08.2021 ОСОБА_2 повідомив ТОВ «Агропідприємство Бандурівське» про успадкування ним 1/4 частини земельної ділянки після смерті ОСОБА_4 , необхідність проведення розрахунку по орендній платі за 2019-2021 роки з ним. Вказане повідомлення товариством отримано 20.08.2021 (а.с.27-28).

Відповідно до ч. 1ст. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно дост. 93 Земельного кодексу Україниправо оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч. 1ст. 24 Закону України «Про оренду землі»орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема своєчасного внесення орендної плати. Вказаному праву орендодавця кореспондує обов`язок орендаря сплачувати орендодавцю орендну плату за володіння і користування його земельною ділянкою.

Орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (стаття 21 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно з вимогами частин 1, 2ст. 651 ЦК Українизміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 вказаного Закону, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цьогоЗакону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельного кодексу України таіншими законами України.

Відповідно до п. «д» ч. 1ст. 141 ЗК Українипідставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Судом встановлено, що позивачі стали новими власниками земельної ділянки. Відповідачем орендна плата за договором оренди за період з 2019 по 2021 роки позивачам не сплачувалась. Виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки розмір орендної плати, яку відповідач заборгував позивачам за ці роки становить: на корить ОСОБА_1 у розмірі 9196,60 грн.; на користь ОСОБА_2 у розмірі 4598,30 грн.

Листами від20.08.2021 позивачі зверталися до відповідача з вимогою сплатити заборгованість по договору оренди, проте відповідач оплату так і не здійснив.

Враховуючи, викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем було допущено істотне порушення договору оренди землі, а саме систематична несплата орендної плати позивачам за користування належної їм частки земельної ділянки протягом 2019-2021 років, а тому наявні підстави для розірвання договору оренди в судовому порядку та стягнення орендної плати.

Щодо стягнення моральної шкоди, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої.

Моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними діями, на підставі ч. 1 ст. 1167 ЦК України, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Верховний суд України в п.1 Постанови Пленуму «Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31 березня 1995 року за № 4 (з подальшими змінами та доповненнями) звернув увагу судів на те, що встановлене Конституцією та законами України право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди є важливою гарантією захисту прав і свобод громадян та законних інтересів юридичних осіб. Тому суди повинні забезпечити своєчасне, у повній відповідності із законом, вирішення справ, пов`язаних з відшкодуванням такої шкоди.

При визначенні розміру відшкодування моральної шкоди суд враховує характер правопорушення, глибину та тривалість фізичних та душевних страждань позивача, істотність вимушених змін у способі життя позивача та інші обставини, які мають вагоме значення.

Розмір відшкодування моральної шкоди має бути не більш аніж достатнім для розумного задоволення потреб потерпілої особи і не повинен призводити до її збагачення.

Таким чином, з урахуванням характеру і ступеню моральних страждань, керуючись засадами розумності, виваженості і справедливості, суд вважає можливим стягнути на користь позивачів з відповідача на відшкодування моральної шкоди по 2000 гривень.

Крім того, згідно п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивачів підлягає стягненню судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачами при подачі позову до суду було сплачено судовий збір кожним в розмірі по 2984,80 грн.

Оскільки позовні вимоги про розірвання договору оренди та стягнення орендної плати задоволені судом повністю, з відповідача на користь позивачів стягуються понесені судові витрати в розмірі по 1984,80 грн. (992,40+992,40).

За позовну вимогу щодо відшкодування моральної шкоди, позивачами сплачено судовий збір у розмірі по 1000 грн. кожним. Судом задоволено дану вимогу частково, на суму 2000,00 грн. що становить 2% від ціни позову, отже з відповідача на користь позивачів підлягає стягненню судовий збір в розмірі 20,00 грн.

Отже, загальна сума понесених судових витрат, які підлягають до стягнення з відповідача на користь позивачів, становить 2004,80 грн. кожному.

Керуючись ст.ст.12,13,81,133,141,263-265,280-282 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від імені та в інтересах яких діє представник ОСОБА_3 , до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське» про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості із орендної плати та відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.

Розірвати договір оренди землі, укладений 03 червня 2016 року між ОСОБА_4 та товариством з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське».

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське» на користь ОСОБА_1 заборгованість по орендній платі за період з 2019 по 2021 роки у розмірі 9196 (дев`ять тисяч сто дев`яносто шість) гривень 60 коп.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське» на користь ОСОБА_2 заборгованість по орендній платі за період з 2019 по 2021 роки у розмірі 4598 (чотири тисячі п`ятсот дев`яносто вісім) гривень 30 коп.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське» на користь ОСОБА_1 у відшкодування моральної шкоди 2000 (дві тисячі) гривень.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське» на користь ОСОБА_2 у відшкодування моральної шкоди 2000 (дві тисячі) гривень.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське» на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 2004 (дві тисячі чотири) гривень 80 копійок.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агропідприємство Бандурівське» на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в розмірі 2004 (дві тисячі чотири) гривень 80 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 30.09.2022.

Суддя Ю.В. Молонова

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.09.2022
Оприлюднено03.10.2022
Номер документу106533660
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —398/1966/22

Рішення від 26.09.2022

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

Рішення від 26.09.2022

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

Ухвала від 01.08.2022

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

Ухвала від 10.07.2022

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Молонова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні