ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.09.2022 Справа № 904/2201/22за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Альбіон", м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОАЗОВ", смт. Ялта, Мангушський район, Донецька область
про стягнення заборгованості у розмірі 65 007,47грн.
Суддя Ліпинський О.В.
Представники: справу розглянуто без повідомлення (виклику) учасників справи
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Альбіон" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОАЗОВ" (далі - відповідач) про стягнення суми грошових коштів у розмірі 65 007,47 грн., з яких: 48 646,72 грн. основного боргу, 7 935,70 грн. 36% річних, 8 425,05 грн. штрафу.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором №5455С-АЛ від 03.02.2021 в частині своєчасної оплати наданих послуг.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.08.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників, відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України.
Відповідно до частини 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
За змістом частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи. Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
В порушенням вимог ухвали суду від 05.08.2022, яка отримана відповідачем 05.08.2022, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, останній відзив на позовну заву не надав, в зв`язку із чим, керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа вирішується за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи ч.4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.02.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Альбіон" (далі позивач, виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АВТОАЗОВ" (далі відповідач, замовник) укладено договір №5455С-АЛ.
Відповідно до п. 1.1 договору, виконавець приймає на себе зобов`язання за замовленням Замовника здійснювати сервісне обслуговування та ремонт сільськогосподарської техніки, агрегатів, вузлів та устаткування сільськогосподарської техніки, (далі роботи та/або послуги), з використанням матеріалів (запасних частин) виконавця, а замовник, в свою чергу, приймає на себе зобов`язання прийняти та оплатити надані послуги та використані матеріали (запасні частини).
Перелік, необхідний обсяг, вартість робіт погоджується сторонами у відповідних додатках до договору (наряд замовлення, рахунок, акт виконаних робіт) (пункт 1.2 договору).
Згідно з п. 2.1 договору, виконавець надає послуги за даним договором протягом 15 робочих днів з дати погодження виконавцем заявки замовника, за умови шості на складі виконавця необхідних матеріалів (запасних частин).
Факт належного виконання робіт із застосуванням матеріалів (запасних частин) сторони фіксують шляхом складання відповідного двостороннього акту виконаних робіт (далі - акт), у якому констатують факт виконання виконавцем робіт та інших своїх обов`язків за договором, вартість робіт та матеріалів (запасних частин). Підписанням відповідного двостороннього акту виконаних робіт замовник підтверджує факт належного виконання робіт із застосуванням матеріалів (запасних частин) та відсутності у замовника будь-яких претензій щодо якості виконаних робіт та встановлених матеріалів (запасних частин).
Акти, що складаються за цим договором мають бути підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені їхніми печатками (п. 2.4. договору).
Пунктом п. 4.1. договору визначено, що вартість послуг та перелік і вартість матеріалів (запасних частин), необхідних для надання послуг, узгоджуються сторонами у відповідних актах виконаних робіт до даного договору.
Ціна на матеріали (запасні частини) встановлюється виходячи з їх вартості в доларах США і зазначається в українських гривнях, та вказується попередньо у відповідному рахунку та остаточно у актах виконаних робіт (розраховується згідно курсу Міжбанку на день, що передує даті складання відповідного документу) (п. 4.2. договору).
Оплата вартості матеріалів (запасних частин) здійснюється в гривнях виходячи із курсу Міжбанку* на день, що передує дню здійснення платежу.
Міжбанк* - курс продажу відповідної валюти за гривні, що визначається згідно даних з сайту http://www.udinform.com/ (История/Фиксинги UD/Фиксинг котировок межбанковского рынкака (срез данных по состоянию на 16:00).
Сума до сплати визначається на день платежу шляхом множення еквіваленту в валюті на курс гривні на Міжбанку* на день, що передував дню здійснення платежу (п. 4.3. договору).
Відповідно до п. 4.6 договору, з урахуванням протоколу розбіжностей від 03.02.2021, оплата вартості послуг та використаних матеріалів (запасних частин) здійснюється замовником на поточний рахунок виконавця на умовах: 40 000,00грн. - предоплата, решта залишку сплачується до 15.08.2021.
Ціна договору становить суму загальної вартості всіх послуг, наданих виконавцем замовнику в рамках цього договору, та використаних матеріалів (запасних частин).(пункт 4.9 договору).
Пунктом 8.5 договору, визначено, що договір вступає в силу в день його підписання належним чином уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками і діє до 02.02.2022 року, а в частині виконання сторонами прийнятих за договором зобов`язань до моменту їх повного виконання.
17.03.2021 виконавцем виставлено рахунок на оплату вартості послуг та використаних матеріалів (запасних частин) №43857, а замовником внесено попередню оплату у розмірі 40 000,00 грн., що підтверджується довідкою з банківського рахунку ТОВ "Компанія "Альбіон".
На виконання умов договору позивачем надано послуги з капітального ремонту двигуна Deutz Fahr TCD2013 L06 4V #12187338 із використанням матеріалів, що підтверджується підписаним сторонами актом виконаних робіт №37454 від 22.04.2021. Згідно з яким вартість робіт складає 65 100,00 грн., а вартість використаних матеріалів складає 637,53 доларів США (за Міжбанківським курсом станом на 22.04.21 (день підписання акту виконаних робіт №37454) складало 17 904,90 грн. з ПДВ).
Згідно з умовами п. 4.6 договору, остаточна оплата вартості послуг та використаних матеріалів (запасних частин) мала бути здійснюється замовником до 15.08.2021.
Відповідач свої зобов`язання в частині оплати в повному обсязі не виконав, внаслідок чого виникла заборгованість в загальному розмірі 48 646,72 грн., з яких: послуги з капітального ремонту у розмірі 25 100,00 грн. (65 00,00 грн. 40 000,00.грн.) та використані матеріали (запасні частини) у розмірі 23 546,72 грн. з ПДВ, що еквівалентно 637,53 дол. США за Міжбанківським курсом станом на 21.07.2021 (дата складання позовної заяви).
Доказів сплати відповідачем вказаної заборгованості суду не надано.
Відповідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно, ставляться, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Враховуючи те, що строк оплати за спірними правовідносинами є таким, що фактично настав, при цьому, в порушення взятих на себе зобов`язань Відповідач оплату проведеного Позивачем капітального ремонту із використанням матеріалів в повному обсязі не здійснив, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення основної заборгованості в розмірі 48 646,72 грн. є обґрунтованими.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).
Відповідно до положень ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пунктом 5.2.1 договору сторони визначили, що якщо прострочення платежів становить більше 15 днів, замовник сплачує виконавцю штраф у розмірі 20% від суми прострочених платежів.
На підставі наведеного пункту договору, Позивачем здійснено нарахування штрафу в розмірі 20% від суми прострочених платежів - 42 125,24 грн. (25 100,00 грн. + 17 025,24 грн., що еквівалентно 637,53 дол. США за Міжбанківським курсом станом на дата підписання акта виконаних робіт), розмір якого становить суму 8 425,05 грн.
Судом здійснено перевірку наданого позивачем розрахунку штрафу та встановлено, що розрахунок відповідної неустойки здійснено правильно.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 5.2 договору, визначено, що у випадку використання у розрахунках відстрочки по оплаті платежів за цим договором, то за невиконання (неналежне виконання) платежів замовник сплачує виконавцю 36% річних від суми прострочених платежів. Якщо прострочка платежів становить більше 90 днів, замовник сплачує виконавцю 365% річних від суми прострочення платежів, починаючи з першого дня прострочення платежів.
Позивачем заявлено до стягнення 36 % річних за період прострочення з 17.08.2021 по 23.02.2022, розмір яких складає суму 7 935,70 грн.
Судом здійснено перевірку наданого позивачем розрахунку відсотків річних та встановлено, що їх розрахунок проведено арифметично правильно.
Таким чином, неналежне виконання відповідачем зобов`язання за договором є підставою для стягнення з відповідача основної заборгованості в розмірі 48 646,72 грн., 36% річних у розмірі 7 935,70 грн., штрафу в розмірі 8 425,05 грн.
Враховуючи приписи ст. 129 України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 73-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОАЗОВ" (87450, Донецька область, Мангушський район, смт. Ялта, вул. 40 Років Перемоги, буд. 35, код ЄДРПОУ 39692613) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Альбіон" (49083, місто Дніпро, просп. Слобожанський, буд. 31 Д, код ЄДРПОУ 35396734) 48 646,72 грн. основного боргу, 7 935,70 грн. 36% річних, 8 425,05 грн. штрафу, 2 481,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Ліпинський
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2022 |
Оприлюднено | 03.10.2022 |
Номер документу | 106539185 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні